Wzrost efektywności energetycznej do 30 proc. w UE do 2030 r.

Last updated by: at .

Jak już pisaliśmy wcześniej w artykule UE zapowiada projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej o zamiarach w planowanym wzroście efektywności energetycznej w UE. W środę 30.11.2016 r. Komisja Europejska zaproponowała to co wcześniej zapowiadała, podniesienie celu efektywności energetycznej na 2030 r. do 30 %. Plan ten oznaczać będzie zwiększenie nakładów państw członkowskich UE na ograniczenie zużycie energii.

Jak powiedział wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz ta pozornie mała różnica 3% między ustalonym na szczycie klimatycznym w 2014 r. poziomie oszczędności 27% a obecnie przyjętym planem oszczędności na poziomie 30% oznacza wzrost o 70 mld euro dodatkowego PKB, 400 tys. więcej miejsc pracy, a także dalsze zmniejszenie importu ropy i gazu o 12 % do 2030 r. przez UE.

Dodatkowo KE przedłuża na okres po 2020 r. do 2030 r. wymóg zwiększania co roku oszczędności energii elektrycznej przez producentów i dostawców o 1,5 %.

Oszczędność w energii ma być głównie realizowana w sektorze budynków które odpowiada za ok. 40 % całkowitej konsumpcji energii (elektrycznej i cieplnej) w UE, ponad 66% budynków istniejących w państwach UE  powstało zanim wprowadzono jakiekolwiek standardy dotyczące zużycia (oszczędności) energii. Szacuje się, że rocznie w UE przeprowadza się jedynie 1% renowacji starych budynków. Tempo to jest za wolne gdyż potrzeba byłoby 100 lat, by zakończyć ten proces.

Zmiany w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków mają wesprzeć i zachęcić inwestorów do ich termomodernizacji przez pomóc finansową na takie działanie. Zapisy w dyrektywie, mają wspierać wzrost efektywności energetycznej przez termomodernizację budynków, a tym samym skutkować zmniejszeniem zużycia energii do ich ogrzewania oraz chłodzenia. Eksperci wskazują, że już 5 cm izolacja (np. ze styropianu) znacznie poprawia charakterystykę energetyczną budynku, przyczyniając się do niższych rachunków.

KE przedstawiła w środę plan prac dotyczący ekoprojektowania, który zawiera listę produktów takich jak czajniki elektryczne, windy, panele słoneczne, suszarki do rąk, kontenery chłodnicze oraz systemy monitorowania budynków. Dodatkowo KE chce większego wykorzystania rozwiązań informatycznych i zaawansowanych technologii, mi.in. automatyzacji w budynkach, by zmniejszać ich zużycie energii.

Aby propozycje KE weszły w życie, potrzebna jest na nie zgoda Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich w Radzie UE.

Oceń to!
adres firmy charakterystyka energetyczna budynku CEB.COM.PL