Bardzo powolna realizacja programu Czyste Powietrze

Last updated by: at .

Sztandarowy rządowy projekt walki z zanieczyszczeniem powietrza “Czyste Powietrze” przebiega dużo wolniej niż zakładano. Przez półtora roku wydano na jego realizację zaledwie 2,2 mld zł, gdy planowany całkowity budżet programu do 2028 roku jest na poziomie 103 mld zł, czyli wydano zaledwie około 2 procent z całej puli pieniężnej.

Długi czas realizacji i pandemia wirusa wrogiem programu!

W ramach programu “Czyste powietrze” wpłynęło do tej pory 142 tys. wniosków o dofinansowanie, z tego 32 tys. wniosków złożono w 2020 roku.

Według założeń programu rocznie powinno wpływać około 300 tys. wniosków o dofinansowanie, a nawet liczba ta powinna zbliżać się do 500 tys.

Dyrektor departamentu programów publicznych Związek Banków Polskich (ZBP), który współpracuje NFOŚiGW w ramach przygotowań do włączenia banków do obsługi programu Czyste Powietrze, zwraca uwagę, że te działania może utrudniać pandemia. Również w efekcie kryzysu banki zaostrzają politykę kredytową, a jednocześnie pogarsza się sytuacja materialna Polaków, co hamuje ich skłonność do inwestycji. Zaznacza on również, że obecnie rząd oczekuje, iż banki skoncentrują się na tarczach antykryzysowych. Kolejna sprawa, którą zasygnalizował przedstawiciel ZBP, to konieczność nowelizację ustawy termomodernizacyjnej w sprawie powołania funduszu gwarancyjnego, co ma ułatwiać dostęp do kredytu antysmogowego.

Aktualizacja: Jak podaje NFOŚiGW, że od początku trwania programu “Czyste powietrze”, czyli od 19.09.2018 r. do czwartku 23.07.2020 złożono 151 457 wniosków na kwotę ponad 3 mld zł (dotacje i pożyczki).

Źródło: https://www.rp.pl/Biznes/307019887-Zamiast-pol-miliona—142-tys-wnioskow-na-Czyste-powietrze.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button
Skip to content