31, mar 2026
Projekty nowelizacji ustaw programu Czyste Powietrze

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proceduje projekt nowelizacji w programie Czyste Powietrze którego przyjęcie planowane jest w drugim kwartale 2026 r. Zmiany w ustawie mają wprowadzić dodatkowe uprawnienia urzędników rozpatrujących wnioski do programu Czyste Powietrze. Nowe przepisy mają umożliwić weryfikatorom wniosków o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródła ciepła w ramach programu Czyste Powietrze korzystanie nie tylko z rejestru PESEL, ale także z rejestrów prowadzonych przez gminy. Dzięki temu będzie można dokładniej sprawdzić, ile osób faktycznie mieszka pod danym adresem. Dodatkowo, urzędnicy otrzymają możliwość weryfikacji liczby osób współodpowiedzialnych za opłaty komunalne na podstawie deklaracji dotyczących odpadów.

Obecnie, aby określić wysokość wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze”, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę w gospodarstwie domowym. Aby to zrobić, urzędnicy sprawdzają te informacje na podstawie baz danych, które dostarczają informacje o zarobkach wnioskodawców. Wśród nich są m.in. dane z ZUS, KRUS oraz rejestr PESEL.

Projekt przewiduje również, że w przypadku wątpliwości co do przedstawionych danych gdy środki weryfikacji okażą się niewystarczające, lokalni urzędnicy będą mogli przeprowadzać wywiady środowiskowe, zlecone pracownikom OPS przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Projekt ustawy o pomocy poszkodowanym w związku z realizacją programu Czyste Powietrze.

W związku z problemem najuboższych beneficjentów oszukanych przez nieuczciwych wykonawców w programie Czyste Powietrze Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje projekt ustawy o pomocy poszkodowanym w związku z realizacją programu Czyste Powietrze. Wprowadza on możliwość zawieszenia dochodzenia nierozliczonych zaliczek od tych beneficjentów, którzy zostali poszkodowani przez nieuczciwe firmy. Rząd pomoże dochodzić roszczeń bezpośrednio od firm objętych postępowaniem karnym. Projekt ustawy trafi teraz do uzgodnień, opiniowania i konsultacji.

Najważniejsze informacje projektu:

  1. Projekt ustawy umożliwia zawieszenie ściągania nierozliczonych zaliczek i wyłączenie odpowiedzialności za spłatę należności od tych beneficjentów, którzy zostali poszkodowani przez nieuczciwych wykonawców.
  2. Warunkiem skorzystania z przepisów jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wszczęcie postępowania karnego z urzędu.
  3. To odpowiedź na problemy rodzin, które udzieliły w dobrej wierze pełnomocnictw firmom, które pobrały zaliczkę, ale nie zrealizowały inwestycji lub jej nie rozliczyły.
  4. Rząd pomoże dochodzić roszczeń od firm, wobec których toczy się postępowanie związane z nadużyciem finansowym.
  5. Program Czyste Powietrze przed reformą w 2025 r. pozwalał na rozwój agresywnych technik sprzedażowych i nieuczciwych praktyk niektórych wykonawców, prowadzonych na szkodę beneficjentów.
  6. Uruchomiona w marcu 2025 r. nowa edycja programu Czyste Powietrze ogranicza możliwości nadużyć i jest bezpieczna dla beneficjentów.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy–prawo-ochrony-srodowiska2

https://www.gov.pl/web/klimat/ustawa-o-pomocy-dla-poszkodowanych-przez-nierzetelnych-wykonawcow

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
12, lut 2026
Pomoc dla poszkodowanych w programie Czyste Powietrze

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy o pomocy poszkodowanym w związku z realizacją programu Czyste Powietrze.

Projekt wprowadza możliwość zawieszenia dochodzenia nierozliczonych zaliczek przez WFOŚiGW od tych beneficjentów, którzy zostali poszkodowani przez nieuczciwych wykonawców i inne firmy pośredniczące. To odpowiedź na problemy najuboższych beneficjentów oszukanych przez nieuczciwych wykonawców w programie Czyste Powietrze. Rząd pomoże dochodzić roszczeń bezpośrednio od firm objętych postępowaniem karnym. Projekt ustawy trafi teraz do uzgodnień, opiniowania i konsultacji.

Najważniejsze informacje ustawy o pomocy dla poszkodowanych w programie Czyste Powietrze

  1. Projekt ustawy umożliwia zawieszenie ściągania nierozliczonych zaliczek i wyłączenie odpowiedzialności za spłatę należności od tych beneficjentów, którzy zostali poszkodowani przez nieuczciwych wykonawców.
  2. Warunkiem skorzystania z przepisów jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wszczęcie postępowania karnego z urzędu.
  3. Jest próbą rozwiązania problemów rodzin, które udzieliły w dobrej wierze pełnomocnictw firmom, które pobrały zaliczkę, ale nie zrealizowały inwestycji lub jej nie rozliczyły.
  4. Rząd pomoże dochodzić roszczeń od firm, wobec których toczy się postępowanie związane z nadużyciem finansowym.
  5. Ustawa ma ukrócić stosowanie agresywnych technik sprzedażowych i nieuczciwych praktyk niektórych wykonawców, prowadzonych na szkodę beneficjentów które były stosowane w Programie Czyste Powietrze przed uruchomioną w marcu 2025 r. nowa edycja programu Czyste Powietrze która wprowadziła ograniczenia możliwości nadużyć i jest bezpieczniejsza dla beneficjentów.

Na wniosek beneficjenta właściwy wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej będzie mógł zawiesić spłatę należności. Stanie się to w przypadku, gdy beneficjent, WFOŚiGW lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z realizacją umowy o dofinansowanie na szkodę tego beneficjenta przez wykonawcę, albo gdy postępowanie karne w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu.

Po prawomocnym wyroku Sądu orzekającym winę wykonawcy beneficjent zostanie zwolniony z obowiązku zwrotu nierozliczonej zaliczki. Właściwy wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej będzie mógł złożyć do Sądu wniosek o nałożenie obowiązku naprawienia szkody przez nieuczciwego wykonawcę, a beneficjent będzie mógł upoważnić WFOŚiGW do dochodzenia od wykonawcy spłaty należności.

Kwota nierozliczonych zaliczek, w tym tych nienależnie pobranych przez Wykonawców, wynosi obecnie około 285 mln zł. Szacuje się, że problem może dotyczyć ponad 8 000 rodzin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje przedłożyć projekt ustawy Radzie Ministrów w marcu 2026 r. Celem jest możliwie szybkie przyjęcie projektu przez Radę Ministrów.

Większe bezpieczeństwo beneficjentów w programie Czyste Powietrze

Nowa edycja programu Czyste Powietrze uruchomiona w marcu 2025 r. jest bezpieczniejsza dla beneficjentów. Ograniczono w niej możliwości nieuczciwych praktyk. Kluczową rolę pełnią gminni operatorzy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej których zadaniem jest wsparcie beneficjentów na każdym etapie procesu, od podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez pomoc w wyborze audytora energetycznego dla wykonania obowiązkowego audytu energetycznego i następnie wykonawcy, poprzez cały proces inwestycyjny, aż do zakończenia projektu i rozliczenia dotacji.

Procedury oceny wniosków i wypłat są stale usprawniane. W wojewódzkich funduszach zwiększono liczbę pracowników zajmujących się oceną dokumentów, uruchomiono punkty konsultacyjne oraz możliwość umawiania spotkań online.

NFOŚiGW i wojewódzkie fundusze prowadzą regularny dialog z wykonawcami, którzy są ważni, bez których program Czyste Powietrze nie mógł by istnieć. Dialog ten i działania naprawcze prowadzone są przede wszystkim w trosce o ludzi, którzy złożyli wnioski o dotacje oraz na podstawie przepisów o wydatkowaniu środków publicznych. Obligują one podmioty publiczne do wydatkowania środków finansowych zarówno przy przyznawaniu dotacji, jak i ich rozliczaniu w sposób celowy i oszczędny, uzyskując najlepsze efekty, co niestety nie zawsze idzie w parze. W ramach programu Czyste Powietrze dofinansowanie jest wypłacane m.in. ze środków europejskich, które podlegają restrykcyjnym zasadom kontroli, rozliczania i konieczności osiągnięcia i udokumentowania konkretnych efektów rzeczowych i ekologicznych.

Jedną z nieuczciwych praktyk, z którą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej mierzą się przy ocenie wniosków o płatność w programie, jest zawyżanie kosztów inwestycji, co powoduje, wydłużenie procedury. Do beneficjentów kierowane są prośby o dodatkowe wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. To wydłuża proces oceny i wypłaty. Jest to jednak działanie niezbędne z punktu widzenia gospodarności, chroniące interes publiczny.

Od 15 października źródła finansowania programu Czyste Powietrze to: 7,9 mld zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027; 13 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy; 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego.

ustawa o pomocy dla poszkodowanych przez nierzetelnych wykonawcow
ustawa o pomocy dla poszkodowanych przez nierzetelnych wykonawców

Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/ustawa-o-pomocy-dla-poszkodowanych-przez-nierzetelnych-wykonawcow

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
18, wrz 2025
Jak będą wyglądały certyfikaty energetyczne w Polsce w 2026 2027 roku?

System podziału budynków ze względu na klasy energetyczne Ministerstwo Rozwoju i Technologii planowało wprowadzić już w 2024 roku, ale obecnie okazuje się, że na pojawienie się klas energetycznych trzeba będzie poczekać raczej do 2026 2027 roku. Ale czy na pewno? To się okaże w przyszłości.

Już dziś można śmiało przypuszczać że przy tak obrzmiej unijnej legislacji związanej dyrektywą EPBD która bezpośrednio odnosi się do certyfikacji energetycznej budynków Ministerstwo Rozwoju i Technologi nie będzie w stanie przygotować nowego Rozporządzenia i Metodologi włącznie z nową szatą graficzną przyszłych certyfikatów energetycznych w 2026 roku.

Na stronach komisji Europejskiej do spraw energii, zmiany klimatu i środowiska 30 czerwca 2025 r. został umieszczony komunikat zatwierdzający treść zawiadomienia zawierającego wytyczne dotyczące przekształconej dyrektywy EPBD czyli tzw. Wytyczne dotyczące przekształconej dyrektywy EPBD wraz z 13 załącznikami do tego komunikatu.

https://energy.ec.europa.eu/publications/communication-approving-content-notice-providing-guidance-recast-epbd-guidance-recast-epbd_en?etransnolive=1&prefLang=pl

Przyszły proponowany system klas energetycznych budynków ma być oparty na wskaźniku energii pierwotnej EP czyli tzw. wskaźniku energii ekologicznej. Będzie to przysparzało duże nieporozumienia w interpretacji przez nabywców/inwestorów do analogicznych klas energetycznych urządzeń AGD i RTV. W tym artykule: Kiedy w Polsce będą obowiązywały klasy energetyczne dla budynków? Przedstawiliśmy w prostych przykładach dwa przypadki budynków jak można osiągnąć niskie wartości EP (ale nie niskie rachunki za ogrzewanie) a co za tym idzie niską klasę energetyczną budynku. Jeżeli mielibyśmy szukać najbliższej analogi do klas energetycznych urządzeń elektrycznych które określają zużycie energii elektrycznej w kWh a co za tym idzie ile za to zużycie zapłacimy pieniędzy to powinniśmy klasy budynków opierać o wskaźnik ekonomiczny czyli energię końcową (finalną) EK.

Od 30 stycznia do 13 marca 2023 r. trwały tzw. przed-konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Właściwe konsultacje publiczne rozpoczną się po przygotowaniu nowego projektu rozporządzenia wraz z załącznikami.

Wyniki tych przed-konsultacji zostały opublikowane na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Prekonsultacje-zmian-regulacji-w-zakresie-wyznaczania-charakterystyki-energetycznej-budynku-lub-czesci-budynku-oraz-wzorow-swiadectw-charakterystyki-energetycznej

Dwie propozycje wyglądu nowych certyfikatów energetycznych w Polsce od 2026 roku

Propozycja NAPE nowych certyfikatów energetycznych w Polsce

Zgodnie z ekspertyzą Narodowej Agencji Poszanowania Energii S.A. NAPE z 2020 roku.

Propozycja KAPE nowych certyfikatów energetycznych w Polsce

Zgodnie z ekspertyzą Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. KAPE z 2022 roku.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Kiedy w Polsce będą obowiązywały klasy energetyczne dla budynków?
2, cze 2024
Kiedy w Polsce będą obowiązywały klasy energetyczne dla budynków?

Unia Europejska wprowadziła dyrektywę budynkową EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive). Dyrektywa ta wprowadza klasy energetyczne budynków nie tylko dla nowych, ale również dla tych już wybudowanych. Pracom termomodernizacyjnym mają zostać poddane budynki użyteczności publicznej, oraz budynki mieszkalne. Plan chronologicznych działań został nakreślony w nowej dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków. Zmiany mają na celu zmniejszenia zużycia energii przez budynki.

Klasy energetyczne są stosowane od wielu lat m.in. dla urządzeń RTV i AGD. Niebawem klasy energetyczne będą również przyznawane dla budynków niemieszkalnych i mieszkalnych w Polsce. Klasy energetyczne dla urządzeń RTV i AGD są wyznaczane na podstawie energii użytkowej, czyli zużycia energii elektrycznej w ciągu roku [kWh/rok]. Klasy energetyczne dla budynków nie będą reprezentowane na podstawie energii użytkowej EU ani na podstawie energii końcowej EK, ale na podstawie energii pierwotnej EP. Za pomocą wskaźnika EP nacisk kładziony jest na redukcję emisji CO2. Energia pierwotna to najprościej mówiąc, w jak dużym stopniu budynek jest zasilany ze źródeł odnawialnych takich jak:

  • słońce,
  • wiatr,
  • energia z ziemi – GWC
  • geotermia
  • biomasa

na potrzeby energetyczne budynków takie jak:

  • ogrzewanie,
  • wentylację,
  • przygotowanie ciepłej wody użytkowej,
  • chłodzenie,
  • oraz oświetlenia (obecnie dla budynków nie mieszkalnych, w przyszłości również ma obowiązywać dla budynków mieszkalnych)

Dlatego klasy energetyczne na wzór klas energetycznych urządzeń RTV i AGD nie będą określać na pierwszy rzut oka, ile kosztuje utrzymanie budynku, czyli ile zużywa energii użytkowej budynek a właściwie precyzyjniej energii końcowej EK (odzwierciedlenie finansowe) zużycia w ciągu roku. Klasa budynku będzie określała „ekologiczność budynku” a nie jego energochłonność. Jeżeli klasy energetyczne budynków miałyby być miarodajne na wzór klas energetycznych, do których jesteśmy przyzwyczajeni przy urządzeniach RTV i AGD to energią klasyfikującą budynek do poszczególnych klas powinna być energia końcowa EK, a nie energia pierwotna EP.

Przypadek nr 1:

Mamy dwa identyczne budynki (ten sam projekt), z taką samą izolacją termiczną w całym budynku załóżmy, że w najwyższym standardzie obecnie obowiązującym, czyli WT 2021. Różnica polega jedynie na urządzeniach wykorzystujących źródło ciepła. Pierwszy budynek ogrzewany i przygotowanie ciepłej wody użytkowej będzie miał z pompy ciepła, która, choć zasilana energią elektryczną posiada (przynajmniej teoretycznie) bardzo wysoką sprawność co daje niższe zużycie prądu przy zapotrzebowaniu budynku na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dla drugiego identycznego budynku potrzeby na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej byłyby zaspokajane również przez energię elektryczną, ale bez pompy ciepła np. grzałkami elektrycznymi w buforach ciepła, kotłem elektrycznym lub promiennikowymi matami grzewczymi. W tym omawianym przypadku pierwszy budynek będzie miał niżą wartość energii pierwotnej EP, a co za tym idzie jeżeli przekroczy określony przedział, być może będzie miał wyższą klasę energetyczną budynku.

Przypadek nr 2:

Mamy te same budynki (ten sam projekt), ale jeden bez zewnętrznej izolacji termicznej, ale ogrzewanym i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zaspakajane za pomocą kotła na biomasę klasy 5. Drugi budynek w najwyższym standardzie izolacji termicznej budynku obecnie obowiązującym, czyli WT 2021, ale wyżej wymienione potrzeby budynku zaspakajane się za pomocą energii elektrycznej bez pompy ciepła np. grzałkami elektrycznymi w buforach ciepła, kotłem elektrycznym lub promiennikowymi matami grzewczymi. W tym drugim jaskrawszym przypadku pierwszy budynek będzie miał wyższą klasę energetyczną, bazując tylko na energii pierwotnej EP.

Ten drugi przypadek pokazuje, że zwykli ludzie nie będą rozumieć tych klas energetycznych budynków, bo mają przyzwyczajenia do klasy energetycznej urządzeń RTV czy AGD związanej z poborem energii elektrycznej, która ma bezpośredni związek z kosztem użytkowania.

Gdy dodatkowo udział odnawialnych energii w budynku rośnie za pomocą takich systemów jak: GWC, odzyskiwanie energii z wentylacji – rekuperator, fotowoltaika (temat złożony: w zależności czy prosument jest w rozliczeniu net-metering, czy net-billing) oraz udział biomasy to taki budynek będzie miał coraz wyższą klasę energetyczną np. A (niski wskaźnik EP)

Kiedy w Polsce będą obowiązywały klasy energetyczne dla budynków?

Dyrektywa wprowadza osiem klas energetycznych – od A+ (najlepsza – najwyższa) do G (najgorsza – najniższa) w zależności od energochłonności energii pierwotnej EP budynku. System podziału na klasy Ministerstwo Rozwoju i Technologii planowało wprowadzić już w 2024 roku, ale obecnie okazuje się, że na pojawienie się klas energetycznych trzeba będzie poczekać do 2026 roku.

Osiem klas energetycznych dla budynków jednorodzinnych (wskaźnik EP w kWh/m² rocznie):

  1. A+ – 0 kWh/m² rocznie (budynek wytwarza więcej energii, niż zużywa),
  2. A – od 0 do 63 kWh/m² rocznie,
  3. B – od 63 do 157 kWh/m² rocznie,
  4. C – od 157 do 250 kWh/m² rocznie,
  5. D – od 250 do 344 kWh/m² rocznie,
  6. E – od 344 do 438 kWh/m² rocznie,
  7. F – od 438 do 531 kWh/m² rocznie,
  8. G – od 531 kWh/m² rocznie.

Osiem klas energetycznych dla budynków wielorodzinnych (wskaźnik EP w kWh/m² rocznie):

  1. A+ – 0 kWh/m² rocznie (budynek wytwarza więcej energii, niż zużywa),
  2. A – od 0 do 59 kWh/m² rocznie,
  3. B – od 59 do 141 kWh/m² rocznie,
  4. C – od 141 do 223 kWh/m² rocznie,
  5. D – od 223 do 305 kWh/m² rocznie,
  6. E – od 305 do 387 kWh/m² rocznie,
  7. F – od 387 do 469 kWh/m² rocznie,
  8. G – od 469 kWh/m² rocznie.

W dyrektywie określono, że do 2050 roku niemal wszystkie budynki powinny być bezemisyjne i neutralne klimatycznie. Praktycznie wymusza to remont/modernizację w większym lub mniejszym zakresie każdego istniejącego budynku, co wygeneruje dla niektórych budynków ogromne koszty modernizacyjne. Jednocześnie kraje członkowskie mogą wyłączyć spod dyrektywy wybrane grupy budynków, tj.:

  • zabytki,
  • budynki chronione,
  • budynki o powierzchni użytkowej do 50 m²,
  • budynki mieszkalne użytkowane przez mniej niż cztery miesiące w roku,
  • mieszkania z zasobu socjalnego (jeżeli remont oznaczałby duży wzrost czynszów niemożliwy do zrekompensowania przez niższe rachunki).
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Rada Unii Europejskiej
15, mar 2024
Nowelizacja dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków w ramach pakietu „Gotowi na 55” Fit for 55

W październiku 2022 r. państwa członkowskie UE zebrane w Radzie uzgodniły wspólne stanowisko wobec proponowanej przez Komisję nowelizacji. 7 grudnia 2023 r. Rada i Parlament wypracowały wstępne porozumienie polityczne.

Obecna nowelizacja dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków w ramach pakietu „Gotowi na 55” ma wpłynąć na budynki w UE, by stały się bardziej efektywne energetycznie.

UE zamierza zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z energią dzięki większej efektywności energetycznej lub mniejszemu zużyciu energii. UE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Według UE niemal 75% istniejących budynków jest nieefektywnych energetycznie i będzie wymagać poważnej renowacji energetycznej. Mniej zużytej energii i więcej zielonej energii oznacza mniej emisji.


Co się zmieni?

Wytyczne nowej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków:

Nowe budynki, które muszą być bezemisyjne:

  • od 2028 r. – nowe budynki organów publicznych
  • od 2030 r. – wszystkie nowe budynki.

Istniejące budynki:

Budynki niemieszkalne:

Państwa członkowskie ustanowią minimalne normy charakterystyki energetycznej = maksymalną ilość energii, którą budynki będą mogły zużyć rocznie na m² (względem ogółu zasobów budowlanych z 2020 r.).

Zużycie energii we wszystkich budynkach niemieszkalnych powinno być obniżone:

  • do 2030 r. niższe niż w 16% najbardziej energożernych budynków
  • do 2033 r. niższe niż w 26% najbardziej energożernych budynków.

Budynki mieszkalne:

Średnie zużycie energii pierwotnej wszystkich budynków mieszkalnych powinno spaść o co najmniej:

  • 16 % do 2030 r.
  • 20-22 % do 2035 r.

55% oszczędności energii będzie musiało wynikać z renowacji najbardziej energożernych budynków.

Od 2050 r. wszystkie istniejące budynki powinny być bezemisyjne.
Wyjątki:

  • budynki historyczne
  • miejsca kultu i budynki służące działalności religijnej
  • budynki wolnostojące o powierzchni mniejszej niż 50 m²
  • domy letniskowe i budynki mieszkalne o ograniczonym czasie użytkowania i mniejszym zużyciu energii
  • budynki wojskowe i używane do celów obronnych
  • zakłady przemysłowe, warsztaty, niemieszkalne budynki rolnicze.

Zielona energia:

Instalacje energii słonecznej muszą się pojawić (o ile to możliwe pod względem technicznym,

od 2028 r.

  • na wszystkich budynkach niemieszkalnych o powierzchni użytkowej ponad 500 m², które przechodzą zmiany wymagające zezwolenia
  • na wszystkich budynkach publicznych i niemieszkalnych o powierzchni użytkowej ponad 2000 m²
  • od 2029 r. na wszystkich budynkach publicznych i niemieszkalnych o powierzchni użytkowej ponad 750 m²

od 2030 r.

  • na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych
  • na wszystkich zadaszonych parkingach przy budynkach
  • na wszystkich budynkach publicznych o powierzchni użytkowej ponad 250 m².

Wyjątki na szczeblu krajowym są możliwe dla określonych rodzajów budynków.

Lepsza infrastruktura dla rowerów i aut elektrycznych

Nowe budynki i budynki po kompleksowej renowacji powinny mieć:

  • więcej punktów ładowania
  • gotowa infrastruktura pod większą liczbę punktów ładowania w przyszłości
  • więcej miejsc na rowery.

Źródło: https://www.consilium.europa.eu/pl/infographics/fit-for-55-making-buildings-in-the-eu-greener/




Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Tysiąc posiadaczy Karty Dużej Rodziny może wnioskować o 3000 zł na wymianę na kocioł zasilany gazem
20, lip 2021
Program PGNiG „Prosto po czyste powietrze” – Do kiedy można używać kotłów (pieców) na węgiel na Podkarpaciu?

PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwach podkarpackim i śląskim pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”, który wesprze w doradztwie i pomocy przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.

PGNiG Obrót Detaliczny wspiera program „Czyste powietrze”, który realnie wspiera problem smogu, gdyż instalacja kotła gazowego, to m.in. zerowa emisja pyłów i dwukrotnie mniej emisji dwutlenku węgla niż w przypadku kotła węglowego.

W ramach programu m.in. w Biurach Obsługi Klienta PGNiG na Podkarpaciu i Śląsku będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o skorzystanie z dofinansowania z programu „Czyste powietrze”. PGNiG będzie monitorować status tego wniosku, ale również pomagać w uzyskaniu finansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takowe finansowanie na terenie województwa podkarpackiego lub śląskiego, w poszczególnych gminach ma miejsce. Województwo śląskie jest obecnie jednym z liderów walki o ograniczenie szkodliwych emisji, pochodzących z indywidualnych źródeł ciepła.

PGNiG pomaga uzyskać szybko warunki przyłączenia poprzez kontakt z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Podkarpacka uchwała antysmogowa jednoznacznie stanowi, że:

  • od 1 stycznia 2022 r. kotły niespełniające standardów minimum 5 Klasy zgodnej z normą PN-EN 303-5: 2012, eksploatowane ponad 10 lat lub te, które nie posiadają tabliczki znamionowej i nie można potwierdzić ich rzeczywistej daty produkcji, będą musiały być wymienione.
  • od 1 stycznia 2024 roku do wymiany będą przewidziane urządzenia pracujące w kotłowniach w okresie od 5 do 10 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2026 roku do wymiany kwalifikować się będą kotły eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2028 należy wymienić pozostałe kotły niemające potwierdzenia 5 klasy. Do tego czasu muszą zniknąć z kotłowni kotły z grupy Klasy 3 i 4 wg PN-EN 303-5:2012 r.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Śląsku?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Świadectwa charakterystyki energetycznej
12, maj 2021
Zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
Jak wynika ze wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, w II kwartale 2021 r. planowane są zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Nowela ma wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej dotyczących zmian niezbędnych do prawidłowej implementacji dyrektywy 2010/31/UE.
Proponowane regulacje mają zawierać:
  1. zmiany wymagań w zakresie kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji,
  2. umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków,
  3. wprowadzenie obowiązku montażu w odpowiednich budynkach systemów automatyki i sterowania,
  4. wprowadzenie obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla nowych budynków z chwilą ich oddawania do użytkowania,
  5. obowiązek przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej w związku ze sprzedażą lub wynajmem budynków, lub części budynków, czy umożliwienie funkcjonowania świadectw charakterystyki energetycznej budynków lub części budynków oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania, lub klimatyzacji również w postaci elektronicznej.
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.
27, sty 2021
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.

UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (węgla kamiennego, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna) potocznie nazywana uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, wprowadza następujące wytyczne:

  1. Urządzenia użytkowane powyżej 10 lat od daty produkcji będą musiały być wymienione do końca 2021 roku na klasę 5,
  2. Urządzenia użytkowane od 5 do 10 lat, powinny zostać, wymienione do końca 2023 roku na klasę 5,
  3. Kotły najmłodsze do 5 lat  mają czas do końca 2025 roku na wymianę na klasę 5.
  4. Dla kotłów z klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012, które były wymieniane do roku 2016 w ramach dofinansowania, datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
  5. Każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.

Link do uchwały: https://powietrze.slaskie.pl/content/uchwala-sejmiku-nr-v3612017

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
MIiR - Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
30, gru 2020
Koszty kwalifikowane do ulgi termomodernizacyjnej

Ulga Termomodernizacyjna w Polsce obowiązuje od stycznia 2019 roku (pierwsze rozliczenie PIT w 2020). Podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego mają prawo do ulgi podatkowej na podstawie PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Ulga termomodernizacyjna przysługuje jako odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na termomodernizację budynków jednorodzinnych udokumentowanych w formie faktur VAT. Limit wydatków, jaki przypada na podatnika PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej to 53 tys. złotych. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Szczegółowy wykaz kosztów kwalifikowanych, tzn. jakie towary i usługi, można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

WYKAZ RODZAJÓW MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, URZĄDZEŃ I USŁUG ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ PRZEDSIĘWZIĘĆ TERMOMODERNIZACYJNYCH:

  1. Materiały budowlane i urządzenia:
    1. Materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
    2. węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
    3. kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
    4. kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
    5. zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
    6. kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100);
    7. przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
    8. materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
    9. materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
    10. materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
    11. pompa ciepła wraz z osprzętem;
    12. kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
    13. ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;
    14. stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
    15. materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
  2. Usługi:
    1. wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
    2. wykonanie analizy termograficznej budynku;
    3. wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
    4. wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
    5. docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych, lub fundamentów;
    6. wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
    7. wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej, lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania, lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
    8. montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
    9. montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
    10. montaż pompy ciepła;
    11. montaż kolektora słonecznego;
    12. montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
    13. montaż instalacji fotowoltaicznej;
    14. uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
    15. regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
    16. demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.

Inne źródła wiedzy na temat ulgi termomodernizacyjnej:

https://www.podatki.gov.pl/media/5270/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-ulga-termomodernizacyjna-po-konsultacjach-2.pdf

https://ebrdgeff.com/poland/pl/program/jakie-inwestycje/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw
11, sie 2020
Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu.

Głównym celem projektu jest walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz poprawa efektywności energetycznej budynków, czyli eliminację emisji pyłów do powietrza pochodzących, z tzw. niskiej emisji, z sektora komunalno-bytowego (są to najczęściej indywidualne gospodarstwa domowe, niewielkie, lokalne kotłownie, warsztaty i zakłady usługowe). Realizację tych celów zapewni przede wszystkim uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz usprawnienie działania Programu „Czyste Powietrze” i Programu „Stop Smog”.

Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

  • Uruchomiona zostanie Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków jako mechanizm informatyczny służący do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. W systemie tym zostaną zebrane kluczowe informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji.
  • System umożliwi zbieranie danych dotyczących stanu energetycznego budynków, informacji o formach pomocy publicznej (dotacjach, preferencyjnych kredytach) przyznanych na termomodernizację lub wymianę kotłów w budynkach. W systemie zawarta będzie informacja o formach pomocy społecznej lub innych formach wsparcia udzielanych ze środków publicznych mieszkańcom domów pomocy społecznej.
  • Kryterium wpisu budynku do systemu będzie moc źródła, niezależnie od formy prawnej użytkowania budynku, tj. użytkowania przez osobę prywatną czy przedsiębiorcę. CEEB zostaną zatem objęte nie tylko budynki mieszkalne, ale także budynki użyteczności publicznej, w tym małe lokalne ciepłownie czy małe zakłady produkcyjne, pod warunkiem, że nominalna moc cieplna wykorzystywanego źródła spalania paliw nie przekracza 1MW. 
  • CEEB umożliwi bieżące monitorowanie informacji na temat dostępnych środków finansowych na przedsięwzięcia związane z ochroną powietrza, w tym na termomodernizację budynku albo wymianę „kopciuchów” w ramach środków publicznych. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie otrzymać wsparcie finansowe na przedsięwzięcie związane z ochroną środowiska, w tym na termomodernizację.
  • Dzięki CEEB zbieranie danych od mieszkańców będzie łatwiejsze. Na ich podstawie będzie można podejmować optymalne decyzje o planowaniu i organizacji zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy.
  • Dla jednostek samorządu terytorialnego CEEB będzie ogólnodostępnym narzędziem inwentaryzacji budynków.
  • Szacuje się, że inwentaryzacja obejmie ok. 5-6 mln budynków, wstępnie będzie to 500 tys. budynków rocznie.
  • Powszechna inwentaryzacja budynków zostanie połączona ze składaniem deklaracji pisemnych dotyczących źródeł ciepła i spalania – do końca 2021 r.
  • Oznacza to zobowiązanie właścicieli lub zarządców budynków bądź lokali, którzy przed wejściem w życie nowych regulacji, eksploatowali źródła ciepła lub spalania (kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, kuchnie węglowe) – do złożenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta specjalnej deklaracji pisemnej o posiadaniu takich urządzeń. Dane z deklaracji zostaną wprowadzone do CEEB.

Program „Stop Smog”

  • Przewidziano działania, które usprawnią funkcjonujący od lutego 2019 r. Program „Stop Smog”. Ma on być realizowany do końca 2024 r. Jego całkowity budżet to 1,2 mld zł. Jest adresowany do gmin, w których stężenie zanieczyszczeń przekracza normy unijne.
  • Środki z programu przekazywane są gminom na podstawie zawartych porozumień, a następnie trafiają do osób ubogich energetycznie, zamieszkujących domy jednorodzinne, które wymagają termomodernizacji. Chodzi o osoby mniej zamożne i z tego powodu mające kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych, np. ogrzewaniem mieszkania i wody.
  • Termomodernizacja w budynkach jednorodzinnych dotyczy m.in. wymiany nieekologicznych źródeł ciepła na systemy grzewcze spełniające standardy niskoemisyjne.
  • Nowe rozwiązania powinny zwiększyć zainteresowanie samorządów tym programem.

Chodzi m.in. o:

  • Zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi wnioskowanie o środki z programu (z 2 do 1 proc. lub 20 budynków) oraz jednorazowe zniesienie tego limitu, w sytuacji gdy wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie.
  • Zmniejszenie z 50 na 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę. Osiągnięcie 30 proc. oszczędności energii staje się najbardziej optymalnym poziomem ze względu na stan budynków zajmowanych przez osoby ubogie energetycznie.
  • Skrócenie z 10 do 5 lat okresu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych.
  • Rozszerzenie zakresu przedsięwzięcia niskoemisyjnego o:
    • przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej;
    • modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego;
    • zapewnienie budynkowi dostępu do energii z instalacji OZE (wraz z likwidacją źródła nie spełniającego standardów niskoemisyjnych).
  • Dopuszczenie do możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy.
  • Umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom wnioskowania do programu w imieniu i na rzecz kilku gmin.
  • Zniesienie obowiązku opracowywania gminnych programów niskoemisyjnych.

Program „Czyste Powietrze”

  • Program „Czyste Powietrze” został uruchomiony we wrześniu 2018 r. i będzie realizowany do 2029 r. Jest on bezpośrednio adresowany do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych.  Jego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej tych budynków, a w rezultacie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery.
  • W ramach programu przeprowadzana jest termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz wymiana starych nieefektywnych urządzeń grzewczych na nowoczesne i ekologiczne.
  • Z programu można otrzymać dotacje. Z dotacji na termomodernizację i wymianę starego źródła ciepła może skorzystać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim  lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.
  • Planowane jest uruchomienie kredytów i pożyczek dla gmin.
  • Usprawnienie funkcjonowania programu:
  • Z  środków Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji (utworzonego w BGK i zasilanego przez NFOŚiGW) będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne wskazane przez NFOŚiGW. Gwarancjami zostaną objęte przede wszystkim kredyty udzielane na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu „Czyste Powietrze”.
  • Możliwe będzie udostępnienie środków finansowych przez NFOŚiGW na rzecz funduszy wojewódzkich. Usprawni to współpracę między nimi oraz ułatwi współpracę funduszy wojewódzkich z jednostkami samorządu terytorialnego, a w szczególności z gminami.
  • Wsparcie z programu do 20 tys. zł będą mogły otrzymać osoby mające roczne dochody do 100 tys. zł.
  • Wsparcie do 32 tys. zł  przewidziano dla osób mających niższe dochody (gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub gdy dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1 960 zł).
  • Beneficjent Programu „Czyste Powietrze” będzie mógł dostać też do 5 tys. zł dotacji na mikroinstalację o mocy 2-10 kW (jak w programie Mój Prąd).

Źródło: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-wspieraniu-termomodernizacji-i-remontow-oraz-niektorych-innych-ustaw-

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Węgiel, gaz i CO2
6, kwi 2019
Do kiedy można używać pieców na węgiel w Małopolsce?

Do kiedy w Małopolsce można używać kotłów (pieców) na węgiel?

Sejmik Województwa Małopolskiego 23 styczna 2017 r. podjął uchwałę „w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”. W Krakowie wchodzi ona w życie już od 1 września 2019 r., natomiast w całej Małopolsce będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023.

Oznacza to, że Małopolanie muszą zrezygnować od 1 stycznia 2023 roku do końca kwietnia 2024 r. z bezklasowych z tzw. kopciuchów opalanych węglem, a dopuszczone do użytkowania będą tylko kotły klasy 3, 4 i 5. Od 1 stycznia 2027 roku będzie można opalać węglem tylko kotłami klasy 5. Opalanie drewnem będzie dopuszczalne tylko pod warunkiem, że drewno będzie suszone przez dwa sezony, tak aby zawartość wilgotności była poniżej 20 proc. Dodatkowo okazuje się, że od 01 stycznia 2027 r. kotły 5 klasy muszą być tylko z podajnikiem automatycznym z wyłączeniem kotłów zgazowujących paliwo.

„W niniejszej uchwale określono również rozwiązania techniczne dla instalacji spalania paliw w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Obejmują one wymaganie stosowania kotłów, które umożliwiają wyłącznie automatyczne podawanie paliwa. Warunek ten wskazuje również na zakaz stosowania kotłów automatycznych wyposażonych w dodatkowy ruszt. Kotły, które umożliwiają ręczne podawanie paliwa nie gwarantują stałych parametrów pracy instalacji oraz umożliwiają spalanie odpadów. W takich warunkach nie są dotrzymywane parametry pracy i emisji zanieczyszczeń wyznaczone dla kotła a rzeczywista emisja znacznie odbiega od wartości wyznaczonych w ramach badania kotłów. Stosowanie kotłów z ręcznym podawaniem paliwa stanowiłoby zagrożenie dla osiągnięcia celu uchwały ze względu na brak zapewnienia parametrów emisyjnych kotła. Ręczne podawanie paliwa dopuszczone jest jedynie w przypadku kotłów zgazowujących paliwo, gdyż charakteryzują się bardzo niską emisją zanieczyszczeń. Kotły te umożliwiają stosowania drewna kawałkowego w postaci polan.”

UCHWAŁA Nr XXXII/452/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 23 styczna 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

§9

  1. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa małopolskiego.
  2. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r. z następującymi wyjątkami:
    1. Wymagania wskazane w § 4 pkt. 1 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 1, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać:
      1. od 1 stycznia 2023 roku – w przypadku instalacji niespełniających wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
      2. od 1 stycznia 2027 roku – w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
    2. Wymagania wskazane w § 5 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 2, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, chyba że instalacje te będą:
      1. osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% lub
      2. Zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

Źródło: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1283900,uchwala-nr-xxxii45217-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-23-styczna-2017-r-w-sprawie-wprowadze.html

W gminnych uchwałach antysmogowych województwa małopolskiego znalazły się też zapisy odnośnie kominków i tzw. kóz. Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie kominki muszą:

  • Spełniać wymagania ekoprojektu (lub ich sprawność cieplna powinna wynosić co najmniej 80%) lub
  • Będą wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m³). Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.

Śląsk – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?

Podkarpacie – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Call Now Button