13, sty 2021
Kurs Efektywność energetyczna w MŚP – Akademia PARP
Kurs „Efektywność energetyczna w MŚP” to pięciogodzinny e-learningowy darmowy kurs, który zawiera praktyczne porady i wskazówki jak krok po kroku przeprowadzić przedsięwzięcie efektywności energetycznej w swojej firmie. Skierowany jest dla osób z sektora MŚP małych i średnich przedsiębiorstw planujących uruchomienie własnej działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców prowadzących swój biznes chcących nabyć wiedzę z zakresu efektywności energetycznej, zmniejszyć rachunki za energię lub przygotowujących się do przeprowadzenia przedsięwzięcia efektywności energetycznej.
Czego się nauczysz?
- Zrozumiesz istotę efektywności energetycznej i audytu energetycznego.
- Dowiesz się, jak zarządzać energią i poprawnie ją monitorować.
- Poznasz bezkosztowe działania prowadzące do oszczędności energii, a także najbardziej opłacalne przedsięwzięcia poprawy efektywności energetycznej w różnych obszarach przedsiębiorstwa.
- Nauczysz się określać opłacalność ekonomiczną przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej.
- Dowiesz się, jakie są możliwe formy wsparcia przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej i gdzie szukać informacji o dostępnych narzędziach finansowania.
Kurs obejmuje następujące zagadnienia:
- Rozdział 1. Moduł wprowadzający (przewidziany czas na ten rozdział to 1 h 30 min)
- Lekcja 1.1. Zużycie energii w Twoim przedsiębiorstwie
- Lekcja 1.2. Realizacja przedsięwzięcia poprawy efektywności energetycznej krok po kroku
- Lekcja 1.3. Bezkosztowe i niskokosztowe sposoby oszczędzania energii
- Lekcja 1.4. Jak liczyć koszt ekonomiczny przedsięwzięcia
- Rozdział 1. Test
- Rozdział 2. Jak zmniejszyć zużycie energii w budynkach (przewidziany czas na ten rozdział to 1 h)
- Lekcja 2.1. Efektywne energetycznie oświetlenie
- Lekcja 2.2. Zapewnienie komfortu cieplnego
- Lekcja 2.3. Jak skutecznie przeprowadzić termomodernizację budynku
- Rozdział 2. Test
- Rozdział 3. Wykorzystanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu w przedsiębiorstwie (przewidziany czas na ten rozdział to 2 h)
- Lekcja 3.1. Urządzenia efektywne energetycznie
- Lekcja 3.2. Własne źródła energii elektrycznej
- Lekcja 3.3. Własne źródła ciepła
- Lekcja 3.4. Taryfy energii elektrycznej
- Lekcja 3.5. Transport
- Lekcja 3.6. Optymalizacja zarządzania personelem i procesami
- Rozdział 3. Test
- Rozdział 4. Finansowanie przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej (przewidziany czas na ten rozdział to 50 min)
- Lekcja 4.1. Jak zarobić na oszczędzaniu energii? Pakiet SCORM
- Lekcja 4.2. Gdzie szukać informacji o dostępnym wsparciu? Pakiet SCORM
- Lekcja 4.3. Realizacja inwestycji w formule ESCO Pakiet SCORM
- Rozdział 4. Test
Czas na wykonanie tego kursu jest nieograniczony, a podany przewidziany czas na dany rozdział jest tylko czasem orientacyjnym. Po ukończeniu wszystkich lekcji i testów będzie dostępny do pobrania Certyfikat – Efektywność energetyczna w MŚP.
Kurs jest wspólnym przedsięwzięciem Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE), Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Został on przygotowany przez zespół specjalistów Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz KAPE SA we współpracy z zespołem Akademii PARP.
Link do kursu: https://akademia.parp.gov.pl/course/view.php?id=83
- 0
- By CEB.COM.PL
3, wrz 2019
Nowelizacja ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej
W czerwcu 2019 Sejm przyjął nowelizację ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej w zakresie przedłużenia terminu ważności świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów, wydanych w przetargach Prezesa URE na mocy starej ustawy, do dnia 30 czerwca 2021 r. Oznacza to, że obejmujące tą ustawą podmioty będą mogły zrealizować nimi obowiązek efektywnościowy przez dodatkowe dwa lata 2019 oraz 2020.
Przedłużenie ważności białych certyfikatów o dodatkowe dwa lata spowoduje najprawdopodobniej wzrost cen tych świadectw, być może do poziomu opłaty zastępczej. Na dwóch sesjach giełdowych po ogłoszeniu projektu nowelizacji zaobserwowano wzrost z 30 PLN/toe do ok. 600 PLN/toe, czyli ceny z końca 2018 r. Również wolumen sprzedaży był znacząco wyższy w porównaniu z kilkoma ostatnimi sesjami. Sytuacja będzie bardzo korzystna dla przedsiębiorców, którym nie udało się sprzedać certyfikatów po satysfakcjonującej dla nich cenie oraz dla tych, którzy zdecydowali się zaryzykować i do końca liczyli na przedłużenie ich ważności.
Źródło: https://www.kape.gov.pl/blog/aktualnosci-1/post/po-nowelizacji-ustawy-o-efektywnosci-energetycznej-170
22, lut 2018
Brak przeprowadzenia audytu energetycznego grozi karą do 5% przychodu
Na kanale ENERGETYKA, RYNEK ENERGII – CIRE.pl w dniu 20 lut 2018 został opublikowany film na temat audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Pan Sebastian Gurgacz zastępca dyrektora działu efektywności energetycznej KAPE — Krajowej Agencji Poszanowania Energii w zwięzłych słowach opisuje kogo dotyczy audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Różnice w audytach można przeczytać na tej stronie. Mówi także o każe którą prezes URE może nałożyć na przedsiębiorstwo które podlegało obowiązkowi wykonania takiemu audytowi. Kara może wynosić do 5% przychodu przedsiębiorstwa, kara będzie nałożona w drodze decyzji prezesa URE, natomiast prezes URE od tej kary może ustąpić jeżeli przedsiębiorstwo podjęło odpowiednie działania wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa zanim ta kontrola z URE została przeprowadzona.
Audyt energetyczny przedsiębiorstw wykonało około 3,5 tys. przedsiębiorstw. Ile jeszcze przedsiębiorstw nie wykonało obowiązkowego AEP nie wiadomo, szacuje się od 3 tys. do 5 tys. przedsiębiorstw w Polsce podlega takiemu obowiązkowi. Wstępnie według szacunków w tych audytowanych przedsiębiorstwach przez zastosowanie szeregu usprawnień m.in. przez zmianę na nowoczesną technologię produkcji mniej energochłonną można byłoby już zaoszczędzić około 900 tys. toe (ton oleju ekwiwalentnego).
Źródło:
3, sty 2018
NFOŚIGW przeznacza 100 mln zł dla dużych przedsiębiorstw na efektywność energetyczną i OZE
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił trzeci konkurs w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach.
Dofinansowanie może być udzielone jedynie dużym przedsiębiorstwom lub podmiotom będącymi dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE.
Wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia wynikające z przeprowadzonego wcześniej audytu energetycznego przedsiębiorstwa, zgodne z obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych, takich jak:
- przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie,
- głęboka, kompleksowa modernizacja energetyczna budynków w przedsiębiorstwach,
- zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwach przez przebudowę lub wymianę na energooszczędne urządzenia i instalacje technologiczne,
- modernizację oświetlenia,
- przebudowę ciągów transportowych linii produkcyjnych,
- budowa lub przebudowa lokalnych źródeł ciepła (w tym wymiana źródła wykorzystujące OZE),
- zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa.
Maksymalny udział dofinansowania w postaci pomocy zwrotnej wraz z możliwością uzyskania premii inwestycyjnej w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu jest ustalany zgodnie z przepisami pomocy publicznej, jednak nie może przekroczyć 75 %.
Wysokość premii inwestycyjnej ma zależeć od osiągnięcia planowanego efektu energetycznego np. zmniejszenie zużycia energii i będzie mogła wynieść od 5 % do 15 % wydatków kwalifikowanych.
Wnioski będą przyjmowane w ramach działania 1.2 POIiŚ 2014-2020 w terminie od 31 stycznia do 30 marca 2018 r.
Dokumenty do pobranie i szczegóły projektu na stronie http://poiis.nfosigw.gov.pl/skorzystaj-z-programu/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/promowanie-efektywnosci-energetycznejkonkurs/art,1,iii-konkurs-1-2-promowanie-efektywnosci-energetycznej-i-korzystania-z-odnawialnych-zrodel-energii-w-przedsiebiorstwach.html
22, lis 2017
Różnice między audytem energetyczny przedsiębiorstwa a audytem efektywności energetycznej i audytem na potrzeby termomodernizacji
Na łamach portalu CIRE Pani Dr Aneta Głuszek specjalista ds. oceny zgodności, Departament Koordynacji Inspekcji w Urzędzie Dozoru Technicznego opisała bardzo ciekawie różnice między audytem energetyczny przedsiębiorstwa a audyt efektywności energetycznej.
Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej wyróżnia dwa rodzaje obowiązujących audytów, które znajdują zupełnie inne zastosowania, są to:
- audyt energetyczny przedsiębiorstwa,
- audyt efektywności energetycznej.
Istnieje jeszcze jeden audyt, czyli audyt energetyczny budynków do naliczania premii termomodernizacyjnej.
Audyty te bardzo często są mylone przez wiele osób w tym przedsiębiorców lub traktowane przez nich jako zamienne. Podstawowe różnice celów i treści wymienionych wyżej audytów wyjaśnia tabela, w której umieściłem jeszcze porównanie do audytu energetycznego budynków na potrzeby naliczania premii termomodernizacyjnej.
AUDYT ENERGETYCZNY PRZEDSIĘBIORSTWA
Jest obowiązkowy w przypadku dużych przedsiębiorstw (*)
Zakres: dotyczy całej gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa i obejmuje minimum 90% zużycia wszystkich nośników energii
Metodologia audytu i zawartość raportu: brak prawnych wymagań dotyczących metody przeprowadzania audytu (**) i zawartości raportu z audytu
Główny cel audytu: określenie potencjalnych oszczędności energii
Rodzaj dokumentu składanego do URE: zawiadomienie (***)
AUDYT EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
Nie jest obowiązkowy:
- wymagany, gdy inwestorzy stara się uzyskać tzw. białe certyfikaty;
- wymagany w ramach konkretnych programów, gdy przedsiębiorstwo chce uzyskać dofinansowanie realizacji przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną;
Zakres: dotyczy konkretnego przedsięwzięcia lub przedsięwzięć mających służyć poprawie efektywności energetycznej
Metodologia audytu i zawartość raportu: wymagania określone w akcie wykonawczym do Ustawy o efektywności energetycznej, tj. w Rozporządzeniu Ministra Energii z dn. z dnia 5 października 2017 w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1912/D2017000191201.pdf
Główny cel audytu: określenie oszczędności energii lub ocena uzyskanych oszczędności w przypadku audytu po realizacji przedsięwzięcia
Rodzaj dokumentu składanego do URE: raport z audytu efektywności energetycznej
AUDYT ENERGETYCZNY DO NALICZANIA PREMII TERMOMODERNIZACYJNEJ
Jest obowiązkowy:
- gdy osoby prywatne lub instytucje publiczne chcą skorzystać z pomocy finansowej państwa przeznaczonej na cele termomodernizacji;
- wymagany w ramach wybranych konkretnych programów NFOŚiGW lub WFOŚIGW
Zakres: dotyczy konkretnego przedsięwzięcia lub przedsięwzięć mających służyć poprawie efektywności energetycznej, w wyniku którego nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię → kiedy wypłacana jest premia termomodernizacyjna
Metodologia audytu i zawartość raportu: na podstawie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego, wzorów kart audytów, a także obliczenia oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. Nr 223, poz. 1459) a obecnie na podstawie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rolnictwa z dnia 03.09.2015 roku.
Główny cel audytu: zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię oraz określenie oszczędności energii
Rodzaj dokumentu składanego do URE: raport audytu energetycznego
- (*) wyjątek stanowią przedsiębiorstwa posiadające system zarządzania energią lub system zarządzania środowiskowego, jeżeli w ramach tych systemów został przeprowadzony audyt energetyczny przedsiębiorstwa
- (**) norma PN-EN 16247 nie jest przywołana w Ustawie o efektywności energetycznej dlatego nie ma konieczności jej stosowania, jest natomiast przywołana w Dyrektywie 2012/27/UE dlatego można uważać ją jako pomoc metodyczną przy przeprowadzaniu audytów energetycznych przedsiębiorstw
- (***) wzór zawiadomienia dostępny jest na stronie https://www.ure.gov.pl/
Cały ciekawy artykuł można przeczytać na stronie http://www.cire.pl/item,154635,13,0,0,0,0,1,audyt-energetyczny-a-audyt-efektywnosci-energetycznej—doswiadczenia-udt.html