7, maj 2026
Gminy organizują spotkania z Doradcami Programu „Czyste Powietrze”
Gminy organizują spotkania z Doradcami Programu „Czyste Powietrze”
przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, planuje przyjazdy do Gmin, w celu wsparcia mieszkańców w uzyskaniu dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie obowiązującej od 31.03.2026 r.
Podczas wizyt będzie możliwość złożenia na miejscu wniosku o dofinansowanie lub wniosku o płatność, a także dyspozycji wypłaty zaliczki ( poziom podwyższony i najwyższy związany z prefinansowaniem).
Beneficjenci będą mogli również skorzystać ze wsparcia Doradców Energetycznych. Osoby zainteresowane wsparciem ze strony Wojewódzkiego Funduszu proszone są o zapisy telefoniczne lub mailowe do 7 maja 2026 roku. Planowany termin rozpoczęcia wyjazdów do gmin: 15 czerwca 2026 roku
Zgłoszenia:
- Szczurowa: Tel:146320916 Email:czystepowietrze@szczurowa.pl
- Alwernia: Tel:122831115 wew. 311
- Jerzmanowice – Przeginia: Tel:123895247 wew. 124 / pokój 124
Źródło:
https://szczurowa.pl/strona/spotkania-z-doradcami-programu-czyste-powietrze
https://www.alwernia.pl/lista-aktualnosci/aktualnosc/mobilny-operator-wfosigw.html
Nowe godziny otwarcia Punktu konsultacyjno – informacyjnego Programu Czyste Powietrze w Gminie Drwinia
Urząd Gminy w Drwini informuje, że Punkt konsultacyjno – informacyjny Programu Czyste Powietrze od maja 2026r. pełni dyżury:
- środa – w godz. od. 8.00 – 15.00
- piątek – w godz. od 8.00 – 11.00
https://www.drwinia.pl/aktualnosci/informacja,news-3222
- 0
- By CEB.COM.PL
27, lis 2021
Małopolskie gminy Limanowa i Spytkowice w programie Stop Smog
Limanowa i Spytkowice w programie „Stop Smog”
Kolejne małopolskie gminy Limanowej (powiat limanowski) i Spytkowic (powiat wadowicki) chcą poprawić jakość powietrza, realizując 120 przedsięwzięć niskoemisyjnych o wartości ponad 6 mln zł w ramach rządowego programu „Stop Smog”, w którym jest już dziesięć aktywnych gmin, w tym siedem z Małopolski: Niepołomice, Skawina, Sucha Beskidzka, Tuchów i Brzesko i dwie nowe Limanowa i Spytkowice. Trzy pozostałe porozumienia realizują Pszczyna, Rybnik i Sosnowiec z województwa śląskiego.
Dzięki aktywności tych gmin na rzecz poprawy jakości powietrza zrealizowanych będzie około 1170 niskoemisyjnych inwestycji o łącznej wartości ponad 61 mln zł, w tym 42,5 mln zł z NFOŚiGW i ok. 19,2 mln zł wkładu własnego samorządów.
Limanowa, z wykorzystaniem środków z programu „Stop Smog”, zrealizuje 100 przedsięwzięć w najmniej zamożnych gospodarstwach domowych, o wartości 4,8 mln zł, przy czym ponad 3,4 mln zł będzie miało formę dofinansowania a reszta to wkład własny gminy. Z kolei Spytkowice podjęła się realizacji 20 przedsięwzięć w 20 budynkach jednorodzinnych o wartości 954 tys. zł, w tym dotacja z programu „Stop Smog” wyniesie ponad 667 tys. zł.
Na termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę w nich nieefektywnych źródeł ciepła zdecydował się też Kraków, który złożył do NFOŚiGW wniosek na realizację 944 przedsięwzięć niskoemisyjnych o wartości całkowitej 50 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów wyniesie 34,5 mln zł.
Możliwość sfinansowanie 100 % kosztów inwestycji
Od 1 stycznia 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW przejęło od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zadania związane ze wdrażaniem programu „Stop Smog”, który jest finansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Perspektywa czasowa programu obejmuje lata 2019-2024. Do tej pory na jego realizację przeznaczono 180 mln zł. W obecnie prowadzonej edycji od 31.03.2021 r. jest 142 mln zł. Wnioskodawcy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30% stanowi ich wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin – położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa – mogą otrzymać dotację do 100% kosztów przedsięwzięcia. Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach dla jednego lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.
Kto może być beneficjentem „Stop Smogu”
Osoby, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego, nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Beneficjent musi m.in.: być właścicielem lub współwłaścicielem budynku będącego przedmiotem inwestycji, faktycznie zamieszkiwać lokal/budynek objęty przedsięwzięciem oraz złożyć do gminy wniosek o zawarcie umowy na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego.
Więcej szczegółów na stronie https://www.gov.pl/web/nfosigw/limanowa-i-spytkowice-z-malopolski-w-programie-stop-smog
21, wrz 2021
Gmina Brzesko w programie „Stop Smog” 2.0
Na podstawie podpisanego 21.09.2021 r. porozumienia z NFOŚiGW małopolska gmina Brzesko będzie pierwszą gminą, która na nowych, lepszych zasadach skorzysta z programu „Stop Smog”. Inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mln zł mają objąć 20 przedsięwzięć obniżające emisję zanieczyszczeń pyłów zawieszonych. Brzesko zainwestuje 1,06 mln zł w te przedsięwzięcia, z czego 742 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a reszta będzie wkładem własnym gminy.
Dotychczas program był realizowany w siedmiu gminach: Niepołomice, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Skawina, Sucha Beskidzka, Tuchów i Bochnia. Brzesko jest kolejną, ósmą już gminą, która przystępuje do programu „Stop Smog”. Kolejnymi gminami, przystępujących do programu „Stop Smog” są Spytkowice i Limanowa z Małopolski, które niebawem sfinalizują porozumienia z NFOŚiGW.
Dofinansowanie z programu „Stop Smog”, który został przygotowany dla obszarów, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe – to szansa m.in. dla mieszkańców Brzeska na sfinansowanie 100 % kosztów inwestycji obejmującej likwidację lub wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne oraz ocieplenie jednorodzinnego budynku, przy czym średni koszt w jednym lokalu nie może przekroczyć 53 tys. zł.
„Stop Smog” 2.0 – nowe, lepsze zasady od 31 marca 2021 r.
Druga odsłona programu „Stop Smog”, który dotyczy przedsięwzięć niskoemisyjnych, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, została uruchomiona 31 marca 2021 r. O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych mogą starać się: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim. Wymienieni wnioskodawcy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30% stanowi ich wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin (położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa) mogą otrzymać w formie bezzwrotnej dotacji do 100% kosztów przedsięwzięcia. Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.
Ostatecznym beneficjentem „Stop Smogu” są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.
Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024
Z początkiem 2021 r. weszła w życie ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła wiele zmian i ułatwień w dostępie do programu „Stop Smog”. Są to przede wszystkim:
- umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora kilku gmin;
- wydłużenie z 3 do 4 lat okresu realizacji porozumienia;
- dopuszczenie możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy;
- wyposażenie gmin w narzędzia umożliwiające weryfikację danych osób ubiegających się o udział w programie;
- poprawę niektórych warunków udziału mieszkańców w programie;
- rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych m.in. o instalacje OZE;
- zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminne programów niskoemisyjnych;
- zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu (z 2% do 1% lub 20 budynków);
- zmniejszenie z 50% na 30% wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze;
- skrócenie z 10 do 5 lat okresu po zakończeniu porozumienia dla działań i zobowiązań gminy oraz beneficjenta.
7, sie 2019
Spotkanie dla mieszkańców gminy Brzesko w ramach programu „Czyste powietrze”
Burmistrz Brzeska zawiadamia, że w środę 14 sierpnia 2019 roku, w godzinach od 9:00 do 14:30 w Urzędzie Miejskim w Brzesku przy ul. Głowackiego 51 w sali obrad mieszkańcy gminy będą mogli uczestniczyć w indywidualnych konsultacjach z ekspertem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach programu „Czyste powietrze”.
Konsultacje obejmować będą między innymi weryfikację wypełnionych wniosków o dofinansowanie na zakup nowego źródła (kotła) ciepła, docieplenia budynków jednorodzinnych i wymianę okien.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców, którzy chcą skorzystać z programu „Czyste powietrze” i mają pytania odnośnie do tego programu.
Źródło: http://www.brzesko.pl/?p=77462
13, wrz 2017
Kolejne pikniki informacyjne w Brzesku, Szycach, Chrzanowie, Myślenicach i Proszowicach i Nowym Targu o programie JAWOR
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zaprasza na kolejne pikniki informacyjno-promocyjne!
W sobotę, 16 września 2017 r. na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku odbędzie się kolejny piknik ekologiczny mający na celu propagowanie przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w tym powietrza. W specjalnie przygotowanym namiocie informacyjnym, w godzinach od 11:00 do 16:00, będziecie można spotkać pracowników Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, którzy przedstawią ofertę w zakresie możliwości wsparcia finansowego działań termomodernizacyjnych na terenie Małopolski wpływających korzystnie na środowisko. Więcej informacji na stronie → https://www.wfos.krakow.pl/16-wrzesnia-br-zapraszamy-do-brzeska
Natomiast w niedzielę, czyli 17 września 2017 WFOŚiGW również zaprasza na spotkanie z Doradcą Energetycznym w Szycach (tak podaje oficjalnie na stronie WFOŚiGW natomiast adres pikniku jest w Wielkiej Wsi), który na pikniku ekologicznym „Graj w zielone” odpowie na pytania o możliwości termomodernizacji domów jednorodzinnych w ramach programu „Jawor”. Wszystko wydarzy się przy Placu Wspólnoty 1 przy budynku Urzędu Gminy Wielka Wieś od godziny 16:00 Cały program imprezy plenerowej w Szycach na stronie podkrakowskiej gminy Wielka Wieś → http://www.wielka-wies.pl/o-gminie/aktualnosci/graj-w-zielone-2017/
Dodatkowo w tym samym dniu co w Szycach 17 września 2017 WFOŚiGW w Krakowie organizuje w Dąbrowie Tarnowskiej jeszcze jedno spotkanie w ramach Strefy Funduszy Europejskich “Małopolska myśli o Tobie”. Doradca Energetyczny na Rynku w Dąbrowie Tarnowskiej będzie odpowiadał na pytania osób fizycznych oraz przedstawicieli instytucji dotyczące zadań realizowanych ze środków krajowych i europejskich.
Ale to nie wszystko bo 17 września trzecim miejscem spotkania informacyjnego w ramach imprezy “Święto ulicy Kanoniczej” będzie pl. św. Marii Magdaleny w Krakowie, przy siedzibie WFOŚiGW w Krakowie. Doradcy będą do dyspozycji w godzinach 10.00-18.00, będą udzielać informacji w ramach Dni Otwartych, przedstawią ofertę Funduszu oraz pomogą przy wypełnianiu wniosków. Więcej informacji na temat Święta Starego Miasta I Dzielnicy Krakowa, w ramach którego odbywa się spotkanie informacyjne można przeczytać na stronie → http://dzielnica1.krakow.pl/swieto-dzielnicy-i/
Aktualizacja!
W Niedzielę 24.09.2017 odbył się w Chrzanowie kolejny piknik informacyjno-promocyjny z zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Pracownicy Funduszu udzie/audyty-swiadectwa-energetyczne-chrzanow-787583988/lali informacji na temat oferty dofinansowania w postaci nisko oprocentowanych pożyczek skierowanej do instytucji i do osób fizycznych np. za pomocą programu JAWOR, były również gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych.
W kolejny weekend w sobotę 30.09.2017 od godz. 9:00 do 16:00 na Rynku w Myślenicach oraz 01.10.2017 od godz. 13:00 do 19:00 na Rynku w Proszowicach odbędą się kolejne pikniki zorganizowane przez WFOŚiGW Kraków w ramach plenerowej imprezy pn. Strefa Funduszy Europejskich “Małopolska myśli o Tobie”.
Aktualizacja!
W najbliższą niedzielę 08.10.2017 po raz ostatni na nowotarskim Rynku w ramach imprezy pn. Strefa Funduszy Europejskich “Małopolska myśli o Tobie” odbędzie się spotkanie z Doradcą Energetycznym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Krakowa, który udzieli informacji na temat oferty finansowej Funduszu skierowanej do instytucji oraz do osób fizycznych – program JAWOR. Serdecznie zapraszamy 08.10.2017 na Rynek w Nowym Targu. www.strefa.fundusze.malopolska.pl/nowy-targ