Panele fotowoltaiczne PV
24, lip 2019
Program „Mój Prąd”

Głównym celem programu „Mój Prąd” z obecnym budżetem 1 mld zł jest zwiększenie produkcji energii z mikro źródeł fotowoltaicznych PV. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji, ale nie może przekroczyć więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kWp mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Z prostej analizy wynika, że program jest opłacalny tylko dla najmniejszych instalacji 2-3 kWp, bo tylko dla tych instalacji będzie faktycznie stanowił 50% wsparcia w postaci dofinansowania instalacji fotowoltaicznej.

5 tys. zł wsparcia dla większych instalacji 8-10 kWp ze względu na cenę takiej instalacji jest niewielkim wsparciem w dość drogą instalację fotowoltaiczną. Z dotacji w maksymalnej wysokości 5000 zł skorzystać będzie mogło 200 000 osób. Zasady wypłacania dotacji do instalacji fotowoltaicznych zostaną zawarte w regulaminie programu „Mój prąd”, który jest obecnie opracowywany przez NFOŚiGW.

Grafika przedstawiająca ścieżkę naboru, oceny wniosków i zatwierdzenia dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”.

Grafika przedstawiająca ścieżkę naboru, oceny wniosków i zatwierdzenia dofinansowania w ramach programu "Mój Prąd"
Grafika przedstawiająca ścieżkę naboru, oceny wniosków i zatwierdzenia dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”.

Założenia Programu „Mój prąd”.

  1. Dofinansowanie mikro instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2 kW do 10 kW,
  2. Wysokość dofinansowania w formie bezzwrotnej do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł,
  3. Koszty kwalifikowane – koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej,
  4. Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”,
  5. Instalacja PV obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem,
  6. Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej,
  7. Wnioski o dofinansowanie składane będą z formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW,
  8. Kwalifikacja kosztów od dnia 23.07.2019 (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury),
  9. Projekt nie może zostać zakończony (instalacja przyłączona przez OSD) przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie. Wnioski mogą być dopiero składane po zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji),
  10. Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie, który po zatwierdzeniu staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność,
  11. Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć: fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej (wzór dokumentu zostanie opublikowany wraz z ogłoszeniem naboru na stronach NFOŚiGW),
  12. Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją),
  13. Projekt nie może dotyczyć wzrostu mocy już wcześniej zainstalowanej instalacji PV,
  14. Beneficjent zobowiązany jest do zgody na ewentualne przeprowadzenie kontroli instalacji w okresie 3 lat od dnia wypłaty dofinansowania,
  15. Beneficjent zobowiązany jest do zgody na przetwarzania i opublikowanie swoich danych osobowych (imię, nazwisko, miejscowość, moc instalacji),
  16. Nie przewiduje się stosowania zabezpieczeń udzielonego dofinansowania.

Informacje o nowym programie Mój Prąd udzielać będą doradcy z Wydziału Projektu Doradztwa Energetycznego: https://doradztwo-energetyczne.gov.pl

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
energia plus+
14, sty 2019
W tym roku zostanie uruchomiony program Energia plus

W niedzielę 13.01.2019 w Krakowie podczas I krajowej konwencji Porozumienia Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że jeszcze w tym 2019 roku zostanie uruchomiony program Energia plus, który ma być skierowany dla każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy. Programu Energia plus ma upowszechnić nowoczesne technologie, takie jak instalacje fotowoltaiczne PV czy mikro elektrownie wodne. Program ma bazować na modelu tzw. prosumenckim, czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają, a nadmiar przekazywać do sieci i otrzymać z tego tytułu rekompensaty.

Skorzystać z programu energia+ mają rodziny, które obniżą koszty energii w gospodarstwach domowych o kwotę rzędu 2,5 tys. zł rocznie oraz przedsiębiorcy i samorządy, którzy będą mogli świadczyć tzw. „konkurencyjne, niedrogie usługi komunalne”.

Program Energia+ przewiduje w pierwszym roku zainstalować instalacje na odnawialną energię o łącznej mocy zainstalowanej 200 MW.

Postulaty programu energia plus:

  1. Niższy VAT na wszystkie mikro instalacje — objęcie wszystkich mikro instalacji niższą stawką VAT na poziomie 8 proc. (obecnie inwestycje na dachach budynków mieszkalnych to 8 proc., ale montaż fotowoltaiki na dachach budynków gospodarczych czy na gruncie to już stawka 23 proc.)
  2. Przedsiębiorca prosumentem — objęcie definicją prosumenta przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego.
  3. 30 dni na podłączenie do sieci – szybki proces inwestycyjny, brak konieczności uzyskania pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę. Skrócenia procesu przyłączenia instalacji prosumenckich do sieci do 30 dni.
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button