Węgiel, gaz i CO2
27, kwi 2025
Ogromne koszty ETS2

Jak już pisałem 27 lutego 2024 co czeka Polaków od 1 stycznia 2027 2028 – system ets2 opisywałem duży wzrost opłat za emisje CO2 dla wszystkich którzy używają paliw kopalnych (węgiel, gaz ziemny, ropa, olej opałowy) na cele ogrzewania i swojej działalności gospodarczej. Autorzy: Wanda Buk – adwokat i manager z doświadczeniem w sektorach regulowanych oraz Marcin Izdebski ekspert Fundacji Republikańskiej specjalizujący się w tematyce energetycznej i gospodarczej opracowali raport przyszłości „Analiza wpływu ETS2 na koszty życia Polaków” który w swojej analizie poszli dużo dalej i obejmują większą i skrupulatną analizę na najbliższe 30 lat od 2025 – 2055 roku.

Co to jest ETS2?

Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS) – znany także jako „wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2)” lub system ETS. Jest to najdalej idąca na świecie inicjatywa w obszarze redukcji emisji CO₂ z atmosfery na terenie UE (tak jakby atmosfera miała jakieś granice). Ambicja osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r. konsekwentnie wprowadza nowe polityki i regulacje dotykające praktycznie każdej dziedziny życia Europejczyków. Deklarując, że prowadzona transformacja ma być opłacalna, wyważona społecznie i sprawiedliwa, przeprowadziła nowelizację Dyrektywy o systemie handlu uprawnieniami do emisji wprowadzając nowy, równoległy do dotychczasowego EU ETS, mechanizm ETS2 obejmujący transport i budownictwo. Mechanizm ma rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2027 2028 r.

Nowy system obejmie opłatami emisje pochodzące ze spalania paliw przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa dotychczas nie objęte systemem ETS1, m.in. małe ciepłownie, piekarnie, gastronomie, sklepy. Dodatkowe koszty będą ukryte w cenie paliw kopalnych m.in. węgla, gazu, oleju opałowego, paliw silnikowych. Koszt zakupu paliw wzrośnie nie tylko o wysokość opłaty emisyjnej, ale także wysokość podatku VAT naliczanego od tej opłaty.

Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie ETS2. Ze względów klimatycznych należymy do grona państw z zapotrzebowaniem na ciepło przekraczającym średnią unijną. Mamy też najwyższe w Europie wykorzystanie węgla, będącego najbardziej emisyjnym paliwem, do ogrzewania budynków mieszkalnych. Najwyższe koszty systemu ETS2 będą ponosili mieszkańcy najstarszych, nieocieplonych budynków jednorodzinnych. W Polsce w 2022 roku udział wydatków na energię końcową, w relacji do całości wydatków był jednym z najwyższych w UE – w Polsce wyniósł 7,8%, o 0,1% wyprzedzili nas jedynie Słowacy, natomiast średnia unijna to 5,1%. Wzrost kosztów nabycia paliw transportowych dotknie gospodarstwa domowe zarówno bezpośrednio, gdy tankują samochód, jak również pośrednio. Pośredni wpływ będzie dotyczył zwiększonych kosztów usług transportowych.
Przy założeniu zużycia paliw na poziomie z 2023 roku łączny koszt netto zakupu uprawnień
do emisji związanych z transportem wyniesie w 2027 2028 roku około 11,5 mld zł, a w 2030 roku
wzrośnie do 21 mld zł. Tak wysoki wzrost kosztów nabycia paliw będzie zmuszał przedsiębiorców z innych branż do podnoszenia cen swoich towarów i usług.

Gwałtowny wzrost cen odczujemy dwukrotnie – po uruchomieniu ETS2 w 2027 2028 r. i w 2030 r. – po połączeniu się ETS1 i ETS2. W początkowym okresie, w przypadku wzrostu ceny uprawnień do emisji CO₂ powyżej 45 euro za tonę, nastąpi zwiększenie dostępnej na rynku liczby uprawnień do emisji, czego efektem może być spadek ich cen. Komisja Europejska już w 2028 przewiduje wzrost cen powyżej pierwotnie zakładanego pułapu 45 euro za tonę do poziomu 50 euro w 2028 roku, która będzie sukcesywnie rosła aż do 520 euro za tonę CO₂ w 2055 r.

Tabela 2. Ceny uprawnień do emisji CO₂ w ETS2 w cenach stałych z 2023 [euro/t]
Tabela 2. Ceny uprawnień do emisji CO₂ w ETS2 w cenach stałych z 2023 [euro/t]

Stawki mogą brzmieć niewinnie, ale chodzi o dziesiątki tysięcy złotych, które będą pobierane z najbiedniejszych rodzin, których nie stać na drogie nowoczesne systemy ogrzewania.

Tabela 12. Dodatkowy roczny koszt netto ponoszony przez przeciętną rodzinę w związku z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]
Tabela 12. Dodatkowy roczny koszt netto ponoszony przez przeciętną rodzinę w związku z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]
Tabela 13. Dodatkowy roczny koszt netto ponoszony przez rodzinę o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym w związku z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]
Tabela 13. Dodatkowy roczny koszt netto ponoszony przez rodzinę o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym w związku z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]
Tabela 14. Dodatkowy roczny koszt netto ponoszony przez rodzinę 2+2 w związku z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]
Tabela 14. Dodatkowy roczny koszt netto ponoszony przez rodzinę 2+2 w związku z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]
Tabela 15. Dodatkowy oczny koszt netto ponoszony przez parę w związku z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]
Tabela 15. Dodatkowy roczny koszt netto ponoszony przez parę w związku (bez dzieci) z ETS2 w cenach stałych z 2023 [zł]

🏠 Ogrzewanie gazowe: Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wynika, że w Polsce zarejestrowano około 3,3 miliona źródeł ciepła na gaz ziemny, co stanowi 23,8% wszystkich zgłoszonych instalacji grzewczych. ​
🔥 Ogrzewanie węglowe: W tym samym rejestrze znajduje się około 2,8 miliona źródeł ciepła na paliwa stałe, z czego ponad połowa to kotły węglowe. Oznacza to, że w Polsce wciąż funkcjonuje około 1,4 miliona kotłów węglowych o stanowi 10,1% wszystkich zgłoszonych instalacji grzewczych. ​

Łącznie około 34 % gospodarstw domowych w Polsce odczuje w znacznym stopniu wprowadzenie sytemu opłat ETS2. Co trzecia rodzina w Polsce będzie musiała wygospodarować kilkadziesiąt tysięcy złotych na podatki klimatyczne które obowiązują tylko w UE, a które nie zmienią globalnie klimatu i nie spowodują założonych celów tylko zniszczą finansowo Polaków. Tutaj pisałem o tym że są naukowcy podważający antropogeniczną przyczynę zwiększenia ilości CO2

Stany zjednoczone Ameryki USA już się obudziły, czas obudzić się też UE:

https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/2025/04/protecting-american-energy-from-state-overreach

Takie szacunki przygotowali analitycy w raporcie „Analiza wpływu ETS2 na koszty życia Polaków”.

Szczegółowa analiza „Analiza wpływu ETS2 na koszty życia Polaków”

https://ets2koszty.pl/wp-content/uploads/2024/06/Analiza-wplywu-ETS2-na-koszty-zycia-Polakow_raport.pdf

Raport: „Zielony rachunek sumienia. Prawdziwe koszty transformacji energetycznej!”

Na stronie https://fundacjacsr.pl/zielony-rachunek-sumienia-prawdziwe-koszty-transformacji-energetycznej można pobrać szczegółowy raport o prawdziwych kosztach transformacji energetycznej.

„W raporcie obalamy szereg mitów – przede wszystkim ten, że więcej OZE oznacza automatycznie niższe rachunki dla odbiorców końcowych. Na podstawie danych z 27 państw UE pokazujemy, że kraje z największym udziałem fotowoltaiki i energetyki wiatrowej – takie jak Niemcy, Holandia czy Dania – wcale nie należą do tych, gdzie energia jest najtańsza. Wręcz przeciwnie – często płacą więcej niż kraje z większym udziałem źródeł konwencjonalnych. Dane mówią jasno że to nie sama cena energii, lecz narastające koszty systemowe stają się głównym źródłem rosnących rachunków”

Główny analityk Fundacji Marcin Izdebski przedstawia w raporcie „Zielony rachunek sumienia: prawdziwe koszty transformacji energetycznej” analizę danych z 27 państw UE, która to pokazuje, że kraje o wysokim udziale OZE mają jedne z najwyższych cen energii elektrycznej. Przyczyną wysokich cen energii są stale rosnące koszty systemowe takie jak przesył, bilansowanie, subsydia publiczne które decydują w dużym stopniu o wysokości rachunków.
W 2024 r. koszt energii wytworzenia energii czynnej wyniósł ok. 72 mld zł, natomiast pozostałe koszty systemowe sięgnęły ponad 55 mld zł czyli ów dodatkowe koszty stanowią ponad 43% całkowitych kosztów. Te dodatkowe koszty systemowe coraz bardziej decydują o wysokości rachunków. Najbardziej cierpią na tym małe firmy i instytucje społeczne – ich jednostkowy koszt dystrybucji jest nawet siedmiokrotnie wyższy niż w przypadku dużych zakładów przemysłowych.

Skąd się wziął mit taniego OZE? Z unijnych podatków. Lobbyści klimatyczni skrzętnie ukrywają fakt, że wysokie ceny energii z węgla zostały podwyższone w sztuczny sposób przez europejski system handlu emisjami. Przez ETS musimy płacić olbrzymie pieniądze za zakup wyimaginowanych uprawnień do produkcji CO2. Ten system sprawia, że w niektórych okresach ceny energii są w połowie definiowane przez te certyfikaty.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Węgiel, gaz i CO2
27, lut 2024
Co czeka Polaków od 1 stycznia 20272028 – system ETS 2

Obecny system ETS oznaczony jest cyfrą 1. Od 1 stycznia 2027 2028 roku ma pojawić się nowa wersja z cyfrą 2. Nowa wersja ma wprowadzić nowe opłaty emisji CO2 za paliwa kopalne takie jak węgiel i gaz sprzedawane klientom indywidualnym. W praktyce oznacza to, że te dodatkowe opłaty dotkną aż 45% gospodarstw domowych (szacowane na obecną chwilę), które są ogrzewane węglem i gazem. W związku z tym za niecałe trzy lata gaz przestanie być „ekologicznym” paliwem, gdyż obecnie oficjalnie przez UE gaz jako źródło energii jest traktowany jedynie jako „etap przejściowy transformacji energetycznej”.

Ile wyniosą opłaty za CO2 w ETS 2?

W pierwszej fazie funkcjonowania systemu maksymalna cena uprawnień do emisji CO2 została ustalona na poziomie 45 euro/tonę CO2. Choć wartość ta może wydawać się na tę chwilę zaniżoną, gdyż obecnie na dzień 28.02.2024 koszt uprawnień do emisji CO2 to 55 euro/tonę, ale w przyszłości może kosztować nawet 200 euro/tonę. Więc nie wiadomo, jak szybko ceny wzrosną, a jest to bardzo prawdopodobne, gdyż ceny mają zostać uwolnione.

Paweł Lachman ekspert z branży pomp ciepła szacuje, że w przypadku rachunków za gaz ceny mogą wzrosnąć o ok. 20 %, a jeśli chodzi o węgiel, opłata może być wyższa i zwiększać koszty zakupu węgla nawet o 25 %.

Źródło: https://energia.rp.pl/transformacja-energetyczna/art39905101-ceny-gazu-i-wegla-poszybuja-nowa-oplata-spadnie-na-6-5-mln-gospodarstw-w-polsce

Na portalu czysteogrzewanie.pl natomiast jest szacowana wartość dopłat do źródeł ciepła:

  • węgiel – dodatkowa dopłata 500 zł/tona
  • gaz – dodatkowo 50 gr/1m³
  • drewno – 0 zł
  • prąd elektryczny – 0 zł (bo już za to płacimy) 🙁
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Call Now Button