Tysiąc posiadaczy Karty Dużej Rodziny może wnioskować o 3000 zł na wymianę na kocioł zasilany gazem
20, lip 2021
Program PGNiG „Prosto po czyste powietrze” – Do kiedy można używać kotłów (pieców) na węgiel na Podkarpaciu?

PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwach podkarpackim i śląskim pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”, który wesprze w doradztwie i pomocy przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.

PGNiG Obrót Detaliczny wspiera program „Czyste powietrze”, który realnie wspiera problem smogu, gdyż instalacja kotła gazowego, to m.in. zerowa emisja pyłów i dwukrotnie mniej emisji dwutlenku węgla niż w przypadku kotła węglowego.

W ramach programu m.in. w Biurach Obsługi Klienta PGNiG na Podkarpaciu i Śląsku będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o skorzystanie z dofinansowania z programu „Czyste powietrze”. PGNiG będzie monitorować status tego wniosku, ale również pomagać w uzyskaniu finansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takowe finansowanie na terenie województwa podkarpackiego lub śląskiego, w poszczególnych gminach ma miejsce. Województwo śląskie jest obecnie jednym z liderów walki o ograniczenie szkodliwych emisji, pochodzących z indywidualnych źródeł ciepła.

PGNiG pomaga uzyskać szybko warunki przyłączenia poprzez kontakt z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Podkarpacka uchwała antysmogowa jednoznacznie stanowi, że:

  • od 1 stycznia 2022 r. kotły niespełniające standardów minimum 5 Klasy zgodnej z normą PN-EN 303-5: 2012, eksploatowane ponad 10 lat lub te, które nie posiadają tabliczki znamionowej i nie można potwierdzić ich rzeczywistej daty produkcji, będą musiały być wymienione.
  • od 1 stycznia 2024 roku do wymiany będą przewidziane urządzenia pracujące w kotłowniach w okresie od 5 do 10 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2026 roku do wymiany kwalifikować się będą kotły eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2028 należy wymienić pozostałe kotły niemające potwierdzenia 5 klasy. Do tego czasu muszą zniknąć z kotłowni kotły z grupy Klasy 3 i 4 wg PN-EN 303-5:2012 r.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Śląsku?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
21, maj 2021
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła węglowego w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze”, do tej pory, oprócz dopłat do termomodernizacji wspiera wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Jedną z możliwości była wymiana obecnego starego kotła (pieca) tzw. kopciucha na kocioł węglowy, co najmniej piątej generacji, czyli ekologiczny i ekonomiczny.

Od 1 stycznia 2022 r. program „Czyste powietrze” nie będzie dotował na kotły węglowe, wycofanie się z dotowania kotłów węglowych w „Czystym powietrzu” wynika z oczekiwań Komisji Europejskiej, a także z reform zapisanych w KPO oraz nowym „Polskim Ładzie”.

Od pierwszego stycznia 2022 roku NFOŚiGW, jak i wojewódzkie fundusze nie udzielą już dopłaty do kotła opalanego węglem. Program „Czyste powietrze” przewiduje, że inwestycję można rozliczyć do pół roku od jej zakończenia, czyli de facto 31 grudnia 2021 r. będzie ostatnim dniem, kiedy zamontowany kocioł węglowy w Czystym powietrzu będzie można jeszcze rozliczyć.

Ze statystyk programu wynika, że  ok. 15 % beneficjentów decydowało się na instalację nowoczesnego kotła węglowego. Najbardziej popularne są z kolei kotły gazowe, które wybiera ponad 50 % wnioskujących o wsparcie. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła.

Po zmianie w programie „Czyste powietrze” od 1 lipca 2021 r. więcej osób będzie mogło skorzystać z podwyższonego dofinansowania, czyli do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji poprzez podwyższenie istniejących progów dochodowych uprawniających do takiej pomocy. W Czystym powietrzu będą one teraz takie same, jak w programie Stop smog.

W przypadku gospodarstw jednoosobowych ten próg wzrośnie do 175 % najniższej emerytury, czyli do 2189 zł (o ok. 229 zł wyżej niż to obecnie). W przypadku gospodarstw wieloosobowych ten próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 % najniższej emerytury na osobę – 1563 zł, czyli o 164 zł więcej niż to jest obecnie.

Uzupełnienie:

Od 1 lipca 2021 została wprowadzona nowa wersja wniosku do programu „Czyste Powietrze” w wersji 5.4.0

Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/wazne-zmiany-w-programie-czyste-powietrze–wycofanie-dotacji-na-kotly-weglowe-i-podwyzszenie-progow-dochodowych

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.
27, sty 2021
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.

UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (węgla kamiennego, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna) potocznie nazywana uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, wprowadza następujące wytyczne:

  1. Urządzenia użytkowane powyżej 10 lat od daty produkcji będą musiały być wymienione do końca 2021 roku na klasę 5,
  2. Urządzenia użytkowane od 5 do 10 lat, powinny zostać, wymienione do końca 2023 roku na klasę 5,
  3. Kotły najmłodsze do 5 lat  mają czas do końca 2025 roku na wymianę na klasę 5.
  4. Dla kotłów z klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012, które były wymieniane do roku 2016 w ramach dofinansowania, datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
  5. Każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.

Link do uchwały: https://powietrze.slaskie.pl/content/uchwala-sejmiku-nr-v3612017

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Spalanie węgla od góry oraz metodą tradycyjną. Formularz ekointerwencji.
20, gru 2019
Spalanie węgla od góry oraz metodą tradycyjną. Formularz ekointerwencji.

Na wstępie zaznaczam, że nie jestem przeciwnikiem węgla ani używania węgla do ogrzewania w budynkach a jedynie przeciwnikiem niewłaściwego jego spalania. Tradycyjne nieprawidłowe spalanie węgla w tzw. kopciuchach generuje dużo większe ilości zanieczyszczenia (dymu) oraz powoduje szybsze wypalenie, czyli nieekologiczne i ekonomiczne używanie tego nośnika energii, jakim jest nasze polskie złoto, węgiel. Mniejsze zużycie węgla w tym samym czasie w spalaniu węgla od góry powoduje przez spadnie dymu mniejszą emisję zanieczyszczenia powietrza. Ta prosta zasada stosowana codziennie przy spalaniu węgla w kotłach na paliwo stałe spowodowałaby znaczną poprawę jakości powietrza w naszej okolicy oraz korzyści ekonomiczne, gdyż spalanie węgla od góry trwa dłużej, a ilość spalanego węgla zmniejsza się o 20-30%. Inną metodą ograniczenia zanieczyszczenia i opału jest zastosowanie w niektórych modelach kotłów na paliwa stałe tzw. „Palnik Wery

Uwaga! Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu – jedna z trzech w Polsce jednostek akredytowanych do badań kotłów grzewczych zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 303-5:2012, odniósł się do promowanej przez część środowisk metody spalania “od góry”. Zwrócił uwagę, że urządzeniami przeznaczonymi do “górnego spalania” jest jedynie grupa kotłów c.o. komorowych tzw. szybowych, które jednak są rzadko spotykane na rynku (stanowią około 5% kotłów). Natomiast najczęściej spotykane są kotły komorowe zasypowe przeznaczone do podawania paliwa na wcześniej wytworzoną warstwę żaru.

Dobre i bezpieczne warunki spalania przy minimalnej emisji zanieczyszczeń powietrza może przynieść zastosowanie nowoczesnych kotłów retortowych z automatycznym podawaniem paliwa i sterowaniem ilości podawanego powietrza spełniających wymagania klasy 4 lub klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Istotne jest przy tym eksploatowanie kotła zgodnie z instrukcją producenta, zwłaszcza w zakresie rodzaju i jakości paliwa dopuszczonego do stosowania w danym urządzeniu.

Spalanie węgla metodą od góry w tzw. kopciuchu można zobaczyć na poniższym filmie

Uświadom sąsiada gdy uprzykrza Ci życie ciągłym podtruwaniem gdy w nadmiarze generuje duże ilości dymu przez spalanie węgla metodą tradycyjną, aby zmienił sposób spalania węgla na metodę od góry tak jak kolejnym filmiku. Mieszkańcy Kielc mogą zgłaszać się do Komendy Straży Miejskiej w Kielcach na ul. Ogrodową 3 B na szkolenia z prawidłowego spalania węgla metodą od góry. Telefon do ekopatrolu Tel:413687515

Natomiast jeśli wyczerpałeś wszelkie możliwości sąsiednich próśb i interwencji, to można zgłosić w Małopolsce tzw. Ekointerwencję za pomocą formularza https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja przypadki spalania odpadów, eksploatacji instalacji i spalania paliw, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości. Można też zgłosić naruszenie przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorcę jeżeli zanieczyszczenie powietrza generowane jest przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Program Czyste Powietrze
17, paź 2019
W przyszłej perspektywie finansowej brak wsparcia na dopłaty z UE w ramach programu Czyste Powietrze na kotły węglowe.

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny przekazał w rozmowie z PAP, że z rozmów z przedstawicielami KE wynika, iż w przyszłej perspektywie finansowej Polska nie może liczyć na dopłaty z UE w ramach programu Czyste Powietrze do wymiany na nawet najbardziej ekologiczne i nowoczesne kotły węglowe.

Program Czyste Powietrze został uruchomiony we wrześniu 2018 r. W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji domu i wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Program obecnie dopuszcza dotacje na zakup pieców węglowych, które spełniają standardy ekodesignu, tj. standardu, który będzie powszechnie obowiązujący od 1 stycznia 2020 (najmniej emisyjne, najbardziej ekologiczne).

Przyszła perspektywa UE na lata 2021-2027 jak to już zostało zapowiedziane, będzie przebiegała pod znakiem wycofania wsparcia publicznego dla jakichkolwiek paliw kopalnych. Z dotychczasowych rozmów z przedstawicielami KE wynika, że Polska nie otrzyma wsparcia na wymianę na nowoczesne kotły węglowe, nawet na te spełniające wyśrubowane standardy ekodesignu. Polska próbuje jeszcze przekonać Komisję Europejską, by wsparcie można było utrzymać dla pieców gazowych.

Obecnie program Czyste Powietrze finansowany jest ze środków NFOŚiGW oraz szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. To do WFOŚiGW w poszczególnych województwach trzeba składać wnioski o dofinansowanie termomodernizacji. Prowadzony jest również pilotaż z samorządami, których pracownicy pomagają przyszłym beneficjentom w wypełnieniu odpowiednich dokumentów.

Gminy powinny z reguły załatwiać sprawy za mieszkańców, czyli pomagać mieszkańcom wypełniać wnioski oraz wysyłać je do WFOŚIGW, a szczególnie za tych, którymi opiekują się miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.

 

Źródło: https://biznesalert.pl/piotr-wozny-doplaty-ue-czyste-powietrze-energetyka/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
30, sie 2019
Urządzenia grzewcze spełniające wymagania programu Czyste Powietrze

Aktualne informacje o programie „Czyste Powietrze”


Na stronie Instytutu Ochrony Środowiska — Państwowego Instytutu Badawczego IOŚ-PIB czyste-urzadzenia.ios.edu.pl od dnia 2 września 2019 r. zostanie uruchomiona baza urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu priorytetowego Czyste Powietrze.

W pierwszym etapie tj. od 2 września 2019 r. dostępny będzie moduł strony przeznaczony WYŁĄCZNIE dla producentów urządzeń grzewczych. Każdy producent lub przedstawiciel producenta może zarejestrować się na stronie, a następnie dodać swój produkt, który spełnia wymagania programu Czyste Powietrze.

Zgłoszone urządzenia tj. kotły na paliwa stałe, kotły gazowe kondensacyjne oraz olejowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła po weryfikacji zostaną umieszczone w ogólnodostępnej bazie urządzeń grzewczych.

Rejestracja PRODUCENTA, korzystanie ze strony, umieszczenie urządzenia w bazie, jest BEZPŁATNE. Baza ma charakter informacyjny, nie będzie stanowiła rankingu ani informacji handlowej, a dodawane urządzenia będą wyświetlane w sposób losowy.

Uruchomienie modułu przeznaczonego dla beneficjentów planowane jest na przełomie września i października 2019 r.

Celem strony jest ułatwienie procesu składania i oceny wniosków o dofinansowanie, poprzez udostępnienie katalogu urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu Czyste Powietrze.

Istnieje jeszcze inna lista zawierającą zgłoszone urządzenia grzewcze – kotły i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, które spełniają wymagania ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 lub Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185 na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

Źródło: https://www.wfos.krakow.pl/baza-urzadzen-grzewczych-dostepna-od-2-wrzesnia/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Węgiel, gaz i CO2
6, kwi 2019
Do kiedy można używać pieców na węgiel w Małopolsce?

Do kiedy w Małopolsce można używać kotłów (pieców) na węgiel?

Sejmik Województwa Małopolskiego 23 styczna 2017 r. podjął uchwałę „w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”. W Krakowie wchodzi ona w życie już od 1 września 2019 r., natomiast w całej Małopolsce będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023.

Oznacza to, że Małopolanie muszą zrezygnować od 1 stycznia 2023 roku do końca kwietnia 2024 r. z bezklasowych z tzw. kopciuchów opalanych węglem, a dopuszczone do użytkowania będą tylko kotły klasy 3, 4 i 5. Od 1 stycznia 2027 roku będzie można opalać węglem tylko kotłami klasy 5. Opalanie drewnem będzie dopuszczalne tylko pod warunkiem, że drewno będzie suszone przez dwa sezony, tak aby zawartość wilgotności była poniżej 20 proc. Dodatkowo okazuje się, że od 01 stycznia 2027 r. kotły 5 klasy muszą być tylko z podajnikiem automatycznym z wyłączeniem kotłów zgazowujących paliwo.

„W niniejszej uchwale określono również rozwiązania techniczne dla instalacji spalania paliw w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Obejmują one wymaganie stosowania kotłów, które umożliwiają wyłącznie automatyczne podawanie paliwa. Warunek ten wskazuje również na zakaz stosowania kotłów automatycznych wyposażonych w dodatkowy ruszt. Kotły, które umożliwiają ręczne podawanie paliwa nie gwarantują stałych parametrów pracy instalacji oraz umożliwiają spalanie odpadów. W takich warunkach nie są dotrzymywane parametry pracy i emisji zanieczyszczeń wyznaczone dla kotła a rzeczywista emisja znacznie odbiega od wartości wyznaczonych w ramach badania kotłów. Stosowanie kotłów z ręcznym podawaniem paliwa stanowiłoby zagrożenie dla osiągnięcia celu uchwały ze względu na brak zapewnienia parametrów emisyjnych kotła. Ręczne podawanie paliwa dopuszczone jest jedynie w przypadku kotłów zgazowujących paliwo, gdyż charakteryzują się bardzo niską emisją zanieczyszczeń. Kotły te umożliwiają stosowania drewna kawałkowego w postaci polan.”

UCHWAŁA Nr XXXII/452/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 23 styczna 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

§9

  1. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa małopolskiego.
  2. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r. z następującymi wyjątkami:
    1. Wymagania wskazane w § 4 pkt. 1 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 1, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać:
      1. od 1 stycznia 2023 roku – w przypadku instalacji niespełniających wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
      2. od 1 stycznia 2027 roku – w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
    2. Wymagania wskazane w § 5 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 2, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, chyba że instalacje te będą:
      1. osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% lub
      2. Zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

Źródło: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1283900,uchwala-nr-xxxii45217-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-23-styczna-2017-r-w-sprawie-wprowadze.html

W gminnych uchwałach antysmogowych województwa małopolskiego znalazły się też zapisy odnośnie kominków i tzw. kóz. Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie kominki muszą:

  • Spełniać wymagania ekoprojektu (lub ich sprawność cieplna powinna wynosić co najmniej 80%) lub
  • Będą wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m³). Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.

Śląsk – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?

Podkarpacie – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Tysiąc posiadaczy Karty Dużej Rodziny może wnioskować o 3000 zł na wymianę na kocioł zasilany gazem
16, paź 2018
Tysiąc posiadaczy Karty Dużej Rodziny może wnioskować o 3000 zł na wymianę na kocioł gazowy

Ogłoszony w kwietniu 2018 roku program PGNiG Oddział Detaliczny „Dofinansowanie nawet do 3000 zł” przewiduje dofinansowanie wymiany starego źródła ciepła na kocioł gazowy. Akcja ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce i wpisuje się w rządowe działania antysmogowe i prorodzinne. Spółka oferuje dopłaty dla 11 tys. gospodarstw domowych. Standardowa kwota dofinansowania to 1000 zł, ale tysiąc posiadaczy Karty Dużej Rodziny mogło wnioskować o 3000 zł. Do tej pory w ramach programu wpłynęło już około 6 tysięcy wniosków, z czego ponad tysiąc od posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W związku z wyczerpaniem puli dopłat dla tej drugiej grupy, PGNiG Obrót Detaliczny podjęło decyzję o podwojeniu liczby dopłat dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Już 22 października 2018 r. uruchomimy kolejne tysiąc dofinansowań w kwocie 3000 złotych. Warto przy tym pamiętać, że programu nie wyklucza możliwości skorzystania z innych dopłat oferowanych na przykład przez samorządy. Wszystkie osoby zainteresowane dofinansowaniem muszą wcześniej zlikwidować stare źródło ogrzewania na paliwo stałe, a także zakupić i zainstalować kocioł kondensacyjny zasilany paliwem gazowym. Wnioski w ramach programu można składać osobiście w Biurach Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny.
Szczegóły związane z programem można przeczytać na stronie internetowej: http://pgnig.pl/dofinansowanie

Akcja PGNiG zakończona z dniem 31 maja 2019 r.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
17, cze 2018
Program #CzystePowietrze ma pochłonąć 130 mld w walce ze smogiem!

Aktualne informacje o programie „Czyste Powietrze”


Program „Czyste Powietrze” ma objąć 33 najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. Jak zapowiedział w wywiadzie z redaktor Jolantą Rostkowską zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski program ma przeznaczyć w przeciągu 10 lat ogromne kwoty bo aż 130 mld zł, gdzie do tej pory na wszystkie programy przez 30 lat NFOŚiGW przeznaczył 150 mld zł.

Dla gospodarstw domowych czyli osób fizycznych z wyłączeniem budynków gdzie w całości prowadzona jest działalność gospodarcza, program prawdopodobnie będzie dopuszczał do 30% udział w budynku mieszkalnym część na potrzeby działalności gospodarczej.

  • Program przewiduje na termomodernizację oraz wymianę starego źródła ciepła na nowe źródło tradycyjne lub OZE dla najuboższych rodzin, których nie stać na termomodernizację i dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 600 zł, to program przewiduje do 100% dofinansowania w tym do 90% dotacji a 10% wkładu własnego przez nisko oprocentowaną pożyczką do 2% w skali roku (WIBOR 3 miesiące) na okres do 15 lat.
  • Dla rodzin w których dochód na jednego członka rodziny przekracza 1600 zł, to program przewiduje do 32% dotacji a 60-70% wkładu własnego przez nisko oprocentowaną pożyczką do 2% w skali roku (WIBOR 3 miesiące) również na okres do 15 lat.

W najbliższym czasie mają być już ogłoszenie naborów przez generator wniosków na portalu internetowym. Wymagany będzie audyt energetyczny który określi jak bardzo należy usprawnić budynek czyli czy ma zostać wykonana głęboka termomodernizacja budynku z wymianą źródła ciepła wraz z automatyką w budynku, czy zakres usprawnienia w budynku wystarczy na znacznie niższym poziomie niż głęboka modernizacja.

Relacja z wywiadu można zobaczyć na stronie http://telewizjarepublika.pl/program-czyste-powietrze-ratuje-przed-smogiem-zobacz-jak-rzad-dba-o-nasze-zdrowie,66395.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
18, maj 2018
Dopłaty do wymiany kotłów grzewczych węglowych.

Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podpisał umowy z następującymi bankami:

  1. Bankiem Ochrony Środowiska S.A.,
  2. Bankiem Spółdzielczym w Jordanowie.

Banki zobowiązały się do udzielania ze środków własnych kredytów dla osób fizycznych z dotacją przeznaczoną na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych udzielanych na inwestycje ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Dopłaty mają obejmować wyłącznie inwestycje w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowane na terenie województwa małopolskiego, które nie są realizowane w ramach prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej.

W 2018 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przeznaczył na ten cel 1 000 000,00 zł.

Przedmiotem kredytowania będą m.in. przedsięwzięcia:

  • wymiana kotłów grzewczych węglowych na kotły gazowe i olejowe o mocy do 40 kW (koszty kwalifikowane do 1 100,00 zł za 1 kW/mocy) lub pompę ciepła o mocy do 40 kW (koszty kwalifikowane do 3 000,00 zł za 1 kW/mocy) lub podłączenie do sieci ciepłowniczej, w tym geotermalnej (koszty kwalifikowane do 830,00 zł za 1 kW/mocy). Dotacja na częściową spłatę kapitału nie może przekroczyć 50 % kosztów kwalifikowanych zadania i nie więcej niż 6 000,00 zł na jedno zadanie oraz nie więcej niż 50 % kwoty kredytu,
  • zakup i montażu pompy ciepła o mocy do 40 kW (koszty kwalifikowane do 3 000,00 zł za 1 kW/mocy) do ogrzewania budynku lub do ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dotacja na częściową spłatę kapitału nie może przekroczyć 30 % kosztów kwalifikowanych zadania i nie więcej niż 5 000,00 zł na jedno zadanie oraz nie więcej niż 30 % kwoty kredytu,

Więcej na stronie WFOŚiGW w Krakowie https://www.wfos.krakow.pl/doplaty-do-czesciowej-splaty-kredytow-bankowych-2/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Do 100% dotacji na wymianę kotła i montaż PV
11, maj 2018
Do 100% dotacji na wymianę kotła i montaż PV

Od 30 kwietnia do 30 maja 2018 prowadzony jest przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku nabór w projekcie w postaci grantu „Gminy z dobrą energią” – wymiana urządzeń grzewczych (kotłów i pieców węglowych) w budynkach mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Ile wynosi dotacja?
Do 100% kosztów związanych z wymianą źródła ciepła oraz dodatkowo montaż instalacji fotowoltaicznej.

Na co można wymienić stary kocioł piec węglowy?

  1. instalacji kotła gazowego kondensacyjnego o mocy od 10 kW do 25 kW,
  2. instalację kotła na pelet o mocy od 10 kW do 17 kW (włącznie) i powyżej 17 kW do 25 kW,
  3. instalację węzła cieplnego o mocy dostosowanej do zapotrzebowania na moc w budynku, zgodnie z przeprowadzonym audytem energetycznym.

Oraz dodatkowo instalację fotowoltaiczną o mocy nie mniejszej niż 3 kW (moc nominalna falownika) i mocy 10 modułów PV nie mniejszej niż 2,8 kWp.

Istnieje możliwość łączenia wybranych technologii w następujących konfiguracjach:

  1. instalacja fotowoltaiczna oraz kocioł gazowy,
  2. instalacja fotowoltaiczna oraz kocioł na pelet,
  3. instalacja fotowoltaiczna i węzeł cieplny.

Kto może ubiegać się o dotację?

Z dotacji będą mogli skorzystać właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści domów mieszkalnych na terenie Gminy:

  • Gaszowice,
  • Gminy Godów,
  • Gminy Gorzyce,
  • Miasta Jastrzębie-Zdrój,
  • Gminy Lubomia,
  • Gminy Mszana,
  • Gminy Pietrowice Wielkie,
  • Miasta Pszów,
  • Miasta Racibórz,
  • Miasta Rybnik,
  • Miasta Rydułtowy,
  • Miasta Wodzisław Śląski,
  • Miasta Żory.

Do udziału w Projekcie mogą być również zgłoszone nieruchomości, które stanowią miejsce rejestracji działalności gospodarczej lub rolniczej.

O kolejności na liście będą decydowały kryteria punktowe a nie kolejność zgłoszeń.

Forma wsparcia?

Grant jest wypłacany jako refundacja, po podpisaniu umowy o powierzenie grantu, zrealizowaniu zadania i akceptacji złożonego wniosku o rozliczenie grantu.

Jak to zrobić?

  1. Musisz być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem wieczystym domu jednorodzinnego w na terenie jednej z 13 wskazanych gmin.
  2. Należy dokonać weryfikacji technicznej budynku na własny koszt zgodnie z załącznikiem nr 5 do (Karta audytu energetycznego) Regulaminu.
  3. Jeżeli spełnisz warunki wskazane w Regulaminie musisz złożyć wymaganą dokumentację aplikacyjną w trakcie naboru. Lista rankingowa uczestników projektu zostanie ustalona na bazie kryteriów punktowych.

UWAGA! Warunkiem przyznania dotacji będzie zakwalifikowanie projektu składanego przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku do dofinansowania w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Więcej informacji oraz dokumenty w postaci załączników dostępne są na stronie https://subregion.pl/granty-na-wymiane-zrodla-ciepla/

 

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Ministerstwo Środowiska
22, lut 2018
Pakiet „Stop smog”, nowe środki finansowe z „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” oraz NFOŚiGW na walkę ze smogiem

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oznajmił, że dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosi pakiet antysmogowy „Stop smog”. Program ma być „komplementarnym” rozwiązaniem w walce ze smogiem i z zachętą do wymiany starych pieców (kotłów) na ekologiczne.

Ministerstwo Środowiska chce się skupić na budynkach indywidualnych i dla takich budynków mieszkalnych chce przedstawić program „Stop smog” dopłat do wymiany starych pieców tzw. śmieciuchów.

MŚ chce zachęcić do wymiany starych pieców opalanych węglem i miałem, które dają dużo pyłów, na ekologiczne paliwo — czyli kotły na gaz i energię elektryczną. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 10-20 mld zł.

Program nie będzie narzucał w sposób prawny samorządom, aby znalazły środki na wymianę tych instalacji.

W rożnych artykułach pojawiają się sprzeczne doniesienia i nie jest do końca jasne czy realizacja pilotażowego programu w ramach termomodernizacji będzie dotyczyć tylko budynków miejskich najbardziej zanieczyszczonych 22 polskich gmin, czy również budynków w gminach wiejskich. Szacuje się, że koszty termomodernizacji około 15 tys. domów będą wynosić będą około 750 mln złotych. Nie jest również jasne czy program będzie uruchomiony przy współpracy gmin, bo jeżeli tak to część kosztów będą ponosić samorządy.

. Środki finansowe przeznaczone na ten cel będą pochodzić zarówno z unijnego „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”, a także ze środków własnych NFOŚiGW.

Program „Stop smog” ma być ogłoszony w ciągu dwóch tygodni i rozłożony na wiele lat.

Zdaniem Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka Polska powinna rezygnować z węgla jako źródła ogrzewania indywidualnego.

Audycję z Ministrem  Środowiska Henrykiem Kowalczykiem można odsłuchać w radiu tokfm

http://audycje.tokfm.pl/podcast/Kowalczyk-STOP-SMOG-to-pokazanie-calego-pakietu-antysmogowego-ktory-rzad-przygotowal-Rozne-resorty-nad-problemem-smogu-sie-pochylaja/59459

Dodatkowo Rząd przyjął projekt noweli ustawy o paliwach stałych. W myśl nowych przepisów, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny i ich mieszanki, które zawierają mniej niż 85% węgla kamiennego i które są odpowiedzialne za powstawanie smogu. Sprzedającym, którzy się do tego nie dostosują, grożą kary do pół miliona zł, a nawet trzy lata więzienia.

Eksperci wyliczyli, że domowe piece są odpowiedzialne za aż 91% emisji pyłu zawieszonego PM10, natomiast przemysł generuje jedynie 2% tej emisji. Z powodu smogu rocznie umiera ok. 40 tys. Polaków. Szacuje się, że w samym Krakowie w styczniu 2016 r. smog mógł być przyczynom śmierci ok. 300 osób.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button