27, maj 2019
Część białych certyfikatów traci ważność z końcem czerwca 2019 r.
Z danych URE wynika, że dotychczas w pięciu przetargach przyznano 1 323 007 świadectw efektywności energetycznej, z których 705 626 umorzono do końca grudnia 2018 roku. Rozgorzała dyskusja, czy ustawodawca powinien przedłużyć termin obowiązywania białych certyfikatów z 2017 roku, czyli piątego przetargu, których ważność upływa 30 czerwca 2019 r. Po tym czasie nie będą one już miały żadnej wartości. KAPE szacuje, że wygaśnięcie ważności tych konkretnych białych certyfikatów mogą spowodować koszty społeczne o wartości około 300 mln zł. Utrata ważności świadectw efektywności energetycznej dla firm będzie oznaczać tak naprawdę utratę majątku, a koszty tej utraty zostaną przerzucone na końcowych odbiorców energii, którzy zapłacą je w wyższych rachunkach za energię.
Białe certyfikaty to świadectwa efektywności energetycznej, wydawane za oszczędność energii uzyskaną w wyniku planowanego przedsięwzięcia modernizacyjnego. Innymi słowy, firma, która planuje inwestycję ukierunkowaną na obniżkę zużycia energii, może starać się o wydanie białych certyfikatów. Pełnią one funkcję elementu systemu wsparcia efektywności energetycznej, dla firm są formą dofinansowania inwestycji poprawiających efektywność energetyczną. Przedsiębiorstwa mogą wykorzystać je do zrealizowania własnych obowiązków wynikających z ustawy o efektywności energetycznej (sprzedawcy gazu ziemnego, energii elektrycznej oraz ciepła są zobligowani do pozyskania i umorzenia określonej liczby takich świadectw albo uiszczenia opłaty zastępczej) bądź odsprzedać je na Towarowej Giełdzie Energii i w ten sposób częściowo zrekompensować koszty poniesione na inwestycje podnoszące efektywność energetyczną.
Założenia systemu białych certyfikatów były takie, żeby dużą część działań i inwestycji w zakresie wzrostu efektywności energetycznej zrealizować na czysto rynkowych zasadach, czyli w taki sposób, aby były opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. To rynek regulował, czy inwestycja miała być realizowana, czy nie, uwzględniając, czy generuje ona określone oszczędności w kosztach energii.
W tej chwili jest duży problem z zaległymi świadectwami z piątego przetargu. Jest ich ok. 400 tys. Są one dziś warte ok. 630 mln zł. Ten koszt będzie musiał zostać pokryty z opłaty zastępczej. W momencie, kiedy byłyby umorzone i ich wartość przedłużona, mogłyby one być sprzedane dużo taniej, co wygenerowałoby dla rynku ok. 230 mln zł oszczędności.
Z powodu utraty ważność białych certyfikatów podmioty, które poniosły wydatki na przygotowanie audytów energetycznych, wniosków o wydanie białych certyfikatów oraz zapłaciły podatek VAT związany z ich przygotowaniem, nie zostaną im w żaden sposób zrekompensowane. W efekcie swoje straty przerzucą w całości na odbiorców końcowych w rachunkach za energię.
KAPE podkreśla, że koszty społeczne powiększą się jeszcze o środki nieefektywnie wydane przez URE na weryfikację kilku tysięcy audytów i wniosków oraz na wydanie świadectw, które nie znajdą nabywców. Mocno również ucierpi wiarygodność organów administracji państwowej, Ministerstwa Energii, Towarowej Giełdy Energii i spółek energetycznych, a państwo wyśle jasny sygnał, że nie liczy się z interesami firm, które są ważnym uczestnikiem obrotu świadectwami na Towarowej Giełdzie Energii.
- 0
- By CEB.COM.PL
26, lis 2018
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
W dniu 23.11.2018 został opublikowany Projekt PEP (Polityka Energetyczna Polski) do 2040 r.
Głównymi założeniami projektu jest:
- 60% udział węgla w wytwarzaniu energii do 2030 r. (dział produkcji energii z węgla miałby spaść do ok. 35%)
- Osiągnięcie 21% udziału OZE w finalnym zużyciu energii w 2030 r.
- rezygnacja z rozbudowy wiatraków na lądzie i budowa ich na morzu
- produkcję energii na lądzie ma zastąpić fotowoltaika (od 2022 r. mają pojawiać się znaczące moce fotowoltaiczne)
- Pierwszy blok jądrowy w 2033 r., do 2043 r. łącznie 6-9 GW z bloków jądrowych.
- Gaz jako paliwo przejściowe
- 400 mld zł nakładów na zmianę miksu energetycznego w latach 2021-2014
- Poprawę efektywności energetycznej do 2030 r. na poziomie 23% wobec prognozy z 2007 r.
- Ograniczenie emisji CO2 o 30% w stosunku do 1990 r.
Aktualizacja:
Po konsultacjach został opublikowany w dniu 08.11.2019 w serwisie rządowym zaktualizowany projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r.
Wszelkie uwagi do dokumentów można zgłaszać do 29 listopada 2019 r. wyłącznie drogą elektroniczną na adres polityka.energetyczna@me.gov.pl przy wykorzystaniu załączonego szablonu formularza MS Word lub MS Excel. Wszystkie dokumenty do pobrania są na stronie https://www.gov.pl/web/energia/polityka-energetyczna-polski-do-2040-r-zapraszamy-do-konsultacji1
24, sty 2018
Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej
W dniu 23 stycznia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Energii czwarty w kolejności „Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej”.
Polska jako państwo członkowskie UE jest zobowiązana przedstawiać plany zawierające informacje o podjętych i planowanych działaniach mających na celu poprawę efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki krajowej.
Głównym celem poprawy efektywności energetycznej w Polsce nadal pozostanie termomodernizacja budynków, wsparcie przedsiębiorstw (zwłaszcza energochłonnych) poprzez system tzw. białych certyfikatów oraz ograniczenie zużycia energii w transporcie i instytucjach publicznych.
Dominującymi instrumentami finansowymi wspierającymi realizację energooszczędnych inwestycji w Polsce są programy wdrażane przez NFOŚiGW oraz środki pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
Więcej na stronie http://www.me.gov.pl/node/28079