31, mar 2026
Projekty nowelizacji ustaw programu Czyste Powietrze

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proceduje projekt nowelizacji w programie Czyste Powietrze którego przyjęcie planowane jest w drugim kwartale 2026 r. Zmiany w ustawie mają wprowadzić dodatkowe uprawnienia urzędników rozpatrujących wnioski do programu Czyste Powietrze. Nowe przepisy mają umożliwić weryfikatorom wniosków o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródła ciepła w ramach programu Czyste Powietrze korzystanie nie tylko z rejestru PESEL, ale także z rejestrów prowadzonych przez gminy. Dzięki temu będzie można dokładniej sprawdzić, ile osób faktycznie mieszka pod danym adresem. Dodatkowo, urzędnicy otrzymają możliwość weryfikacji liczby osób współodpowiedzialnych za opłaty komunalne na podstawie deklaracji dotyczących odpadów.

Obecnie, aby określić wysokość wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze”, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę w gospodarstwie domowym. Aby to zrobić, urzędnicy sprawdzają te informacje na podstawie baz danych, które dostarczają informacje o zarobkach wnioskodawców. Wśród nich są m.in. dane z ZUS, KRUS oraz rejestr PESEL.

Projekt przewiduje również, że w przypadku wątpliwości co do przedstawionych danych gdy środki weryfikacji okażą się niewystarczające, lokalni urzędnicy będą mogli przeprowadzać wywiady środowiskowe, zlecone pracownikom OPS przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Projekt ustawy o pomocy poszkodowanym w związku z realizacją programu Czyste Powietrze.

W związku z problemem najuboższych beneficjentów oszukanych przez nieuczciwych wykonawców w programie Czyste Powietrze Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje projekt ustawy o pomocy poszkodowanym w związku z realizacją programu Czyste Powietrze. Wprowadza on możliwość zawieszenia dochodzenia nierozliczonych zaliczek od tych beneficjentów, którzy zostali poszkodowani przez nieuczciwe firmy. Rząd pomoże dochodzić roszczeń bezpośrednio od firm objętych postępowaniem karnym. Projekt ustawy trafi teraz do uzgodnień, opiniowania i konsultacji.

Najważniejsze informacje projektu:

  1. Projekt ustawy umożliwia zawieszenie ściągania nierozliczonych zaliczek i wyłączenie odpowiedzialności za spłatę należności od tych beneficjentów, którzy zostali poszkodowani przez nieuczciwych wykonawców.
  2. Warunkiem skorzystania z przepisów jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wszczęcie postępowania karnego z urzędu.
  3. To odpowiedź na problemy rodzin, które udzieliły w dobrej wierze pełnomocnictw firmom, które pobrały zaliczkę, ale nie zrealizowały inwestycji lub jej nie rozliczyły.
  4. Rząd pomoże dochodzić roszczeń od firm, wobec których toczy się postępowanie związane z nadużyciem finansowym.
  5. Program Czyste Powietrze przed reformą w 2025 r. pozwalał na rozwój agresywnych technik sprzedażowych i nieuczciwych praktyk niektórych wykonawców, prowadzonych na szkodę beneficjentów.
  6. Uruchomiona w marcu 2025 r. nowa edycja programu Czyste Powietrze ogranicza możliwości nadużyć i jest bezpieczna dla beneficjentów.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy–prawo-ochrony-srodowiska2

https://www.gov.pl/web/klimat/ustawa-o-pomocy-dla-poszkodowanych-przez-nierzetelnych-wykonawcow

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
28, paź 2025
Czy program Czyste Powietrze zostanie zweryfikowany i ulegnie zmianie?

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (w skrócie SPiUG) zwróciło się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie finansowania kotłów gazowych oraz ryzyka związanego z ewentualnym możliwym wzrostem kosztów tego typu ogrzewania w przyszłości.

Nowe wytyczne UE. Ważne zmiany dla użytkowników kotłów gazowych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało, że do czasu wdrożenia unijnej dyrektywy EPBD, polskie przepisy nie zakazują finansowania, a nawet istnieje potrzeba uwzględnienia przepisów przejściowych dla programów finansowych będących w trakcie realizacji (np. Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie lub Stop Smog). Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakomunikowało również możliwość wsparcia finansowego układów hybrydowych np. kotła gazowego z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła, o znacznym udziale energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Zmiany nastąpią, ale nie tak szybko. Kotły na gaz do 2050 r.

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Komisji Europejskiej, do 2029 r. instalacja kotłów gazowych będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Kluczowa zmiana wejdzie w życie od 2030 r. w nowych budynkach oraz w budynkach po pełnej termomodernizacji (standard budynku zeroenergetycznego) kotły gazowe będą mogły być w dalszym ciągu instalowane, ale w kombinacji z OZE (np. układ z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi, fotowoltaiką PV, itd.). Obecnie są próby formalnego ograniczenia do kotłów gazowych zasilanych od początku gazem odnawialnym, co jest podważeniem uzgodnionego przed przegłosowaniem EPBD kompromisu w postaci dopuszczenia układów hybrydowych zawierających kocioł gazowy nawet zasilany gazem ziemnym pod warunkiem utrzymania znacznego udziału energii odnawialnej w funkcjonowaniu takiej instalacji.

W istniejących budynkach po 2030 r. wymiana i naprawa urządzeń odbywać się będzie bez ograniczeń jak dotychczas – chyba że budynek został poddany głębokiej termomodernizacji. Po 2030 r. bez ograniczeń będzie można też stosować kotły zasilane paliwami odnawialnymi, takimi jak biometan, biopropan czy wodór.

Wbrew licznym nieprecyzyjnym doniesieniom medialnym, Unia Europejska nie planuje zakazu użytkowania pieców gazowych od 2040 roku. Mowa jest raczej o stopniowym odchodzeniu od paliw kopalnych niż o natychmiastowym demontażu urządzeń. Do 2050 r. wszystkie budynki mają zostać zmodernizowane do standardu zeroemisyjnego (bezemisyjnego), ale do tego czasu można korzystać z istniejących źródeł ciepła. Warto jednak dodać, że kotły gazowe wypadły z listy urządzeń dofinansowywanych z programu „Czyste Powietrze” i nie kwalifikują się już do ulgi termomodernizacyjnej co jest sprzeczne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej.

Źródło:

https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/finasowanie-wymiany-kotlow-na-paliwa-stale-na-gazowe-urzadzenia-grzewcze

Czy od nowego roku 2026 ceny prądu przestaną być mrożone a Polacy zapłacą wyższe rachunki za energię?

Wszystko na to wskazuje że ceny będą wyższe. Zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh zostało przedłużone tylko do końca roku 2025.

Ceny mogą się wahać na poziomie pokazanym w tabeli z linku poniżej, do tej ceny należy doliczyć koszt dystrybucji (stawka opłaty zmiennej sieciowej) oraz stawkę opłaty mocowej, która uzależniona jest od rocznego zużycia kWh w gospodarstwach domowych oraz stawkę opłaty na odnawialne źródła energii (OZE) w wysokości 3,50 zł za MWh.

cena 1 kWh bez działań osłonowych w Tauron w taryfie G11, G12, G12w i G13 z umową sprzedawcy

Źródłem takich informacji jest wypowiedź ministra energii Miłosza Motyki który stwierdził na antenie TVN24, że rząd nie będzie więcej przedłużał mechanizmu mrożenia cen, ponieważ oznacza to zwiększone wydatki budżetowe. Tym samym od nowego roku rachunki Polaków za energię elektryczną wzrosną. Przedsiębiorstwa energetyczne są zakontraktowane na kolejny rok i ministerstwo nie widzi przestrzeni do podwyżek. Minister dodał, że rząd będzie zachęcał Polaków do korzystania z taryf dynamicznych takich jak G12, G12w, G13 i G13s

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Programy NFOŚiGW dla poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków
6, gru 2022
Kolejna odsłona programu Czyste Powietrze

Więcej pieniędzy w programie Czyste Powietrze

Zmiany w programie Czyste Powietrze mają zostać ogłoszone przez resort klimatu i środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 14 grudnia 2022 r.

Planowane zmiany:

  • Ma zostać podniesiony roczny próg dochodowy uprawniający do skorzystania z programu ze 100 tys. na 135 tys. zł.
  • W związku z inflacją mają zostać zwiększone maksymalne kwoty dotacji.
  • Pojawi się też ułatwiona ścieżka kredytowa z częściową spłaty kapitału dla zamożniejszych beneficjentów.

Program Czyste Powietrze w nowej odsłonie ma oferować większe wsparcie na inwestycje zwiększające efektywność energetyczną budynku i zmniejszenie zużycia energii na cele ogrzewania domu do wartości nie większej niż 80 kWh/m²rok lub o minimum 40% (nie wiadomo którego wskaźnika EP, EK czy EU).

Uproszczeniem procesu rozliczeń w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze.

Obecnie weryfikacja wniosków trwa zbyt długo, problemem jest też zbyt duża dowolności urzędnicza, brak spójnej wykładni przy ocenie wniosków oraz nadmiar dokumentacji i rozliczeń, którą trzeba przedstawić, zniechęca potencjalnych beneficjentów. To ma się zmienić wraz z wprowadzaną nową odsłoną programu Czyste Powietrze.

Źródło: https://energia.rp.pl/co2/art37546471-rzad-przemyslal-4-lata-walki-ze-smogiem-czyste-powietrze-w-nowej-odslonie

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
"Czyste Powietrze - Zdrowy Wybór!" ogólnopolska kampania społeczna na rzecz czystego powietrza.
17, paź 2021
Akademia Czyste Powietrze #AkademiaCzystegoPowietrza2021

Akademia Czyste Powietrze 2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Polski Alarm Smogowy w ramach programu Czyste Powietrze wyemitowały drugi cykl bezpłatnych szkoleń online pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza2021 dla wnioskodawców, czyli osób fizycznych ubiegających się o dofinansowanie i pożyczki (kredyty) w ramach programu Czyste Powietrze. To przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych tzw. ekodoradców, jak i beneficjentów zainteresowanych dotacjami na wymianę starych pieców i kotłów i ocieplenie domów. Listę wszystkich oficjalnych odcinków szkoleń NFOŚiGW w ramach promowania #AkademiaCzystegoPowietrza2021

Odcinki:

  1. #AkademiaCzystegoPowietrza2021 – zaproszenie na cykl webinariów MKiŚ, NFOŚiGW i PAS
  2. 1 webinarium 1/3 – „Czyste_Powietrze” – otoczenie, zasady
  3. 1 webinarium 2/3 – „Czyste_Powietrze” – pomocne narzędzia
  4. 1 webinarium 3/3 – „Czyste_Powietrze” – pytania i odpowiedzi
  5. 2 webinarium 1/2 – Kredyt w programie Czyste_Powietrze
  6. 2 webinarium 2/2 – Kredyt w Czystym_Powietrzu – pytania i odpowiedzi
  7. 3 webinarium 1/3 – Zachęty dla gmin w programie „Czyste_Powietrze”
  8. 3 webinarium 2/3 – Zachęty dla gmin w programie „Stop Smog”
  9. 3 webinarium 3/3 – Zachęty dla gmin – pytania i odpowiedzi
  10. 4 webinarium 1/4 – Skawina w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  11. 4 webinarium 2/4 – Bieruń w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  12. 4 webinarium 3/4 – Rybnik w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  13. 4 webinarium 4/4 – Rybnik w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  14. 5 webinar 1/3 – Platforma partnerów Czystego Powietrza – PGNiG
  15. 5 webinar 2/3 – Platforma partnerów Czystego Powietrza – API
  16. 5 webinar 3/3 – Platforma partnerów Czystego Powietrza – pytania i odpowiedzi
  17. 6 webinar 1/3 – Uchwały antysmogowe
  18. 6 webinar 2/3 – Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB
  19. 6 webinar 3/3 – Uchwały antysmogowe i CEEB – pytania i odpowiedzi
  20. 7 webinar 1/3 – Wniosek o dofinansowanie w „Czystym Powietrzu”
  21. 7 webinar 2/3 – Wniosek o płatność w „Czystym Powietrzu”
  22. 7 webinar 3/3 – Wnioski o dofinansowanie i płatność – pytania i odpowiedzi
  23. 8 webinar 1/3 – Elektryfikacja w ogrzewnictwie (PV i PC)
  24. 8 webinar 2/3 – Elektryfikacja w ogrzewnictwie (PV i PC)
  25. 8 webinar 3/3 – Elektryfikacja w ogrzewnictwie – pytania i odpowiedzi
  26. 9 Webinarium, cz. 1/2 – Termomodernizacja
  27. 9 Webinarium, cz. 2/2 – Termomodernizacja – pytania i odpowiedzi
  28. 10 Webinarium, cz. 1/3 – Rola ekodoradcy na poziomie regionalnym (NFOŚiGW)
  29. 10 Webinarium, cz. 2/3 – Rola ekodoradcy na poziomie gminnym (Małopolska)
  30. 10 Webinarium, cz. 3/3 – Rola ekodoradcy w programie „Czyste Powietrze” – pytania i odpowiedzi

Aby obejrzeć poszczególne odcinki, należy kliknąć ikonę w prawym górnym rogu Playlista: #AkademiaCzystegoPowietrza2021 (II edycja) 1/30 i wybrać interesujący odcinek.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw
13, sty 2021
Kurs Efektywność energetyczna w MŚP – Akademia PARP

Kurs „Efektywność energetyczna w MŚP” to pięciogodzinny e-learningowy darmowy kurs, który zawiera praktyczne porady i wskazówki jak krok po kroku przeprowadzić przedsięwzięcie efektywności energetycznej w swojej firmie. Skierowany jest dla osób z sektora MŚP małych i średnich przedsiębiorstw planujących uruchomienie własnej działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców prowadzących swój biznes chcących nabyć wiedzę z zakresu efektywności energetycznej, zmniejszyć rachunki za energię lub przygotowujących się do przeprowadzenia przedsięwzięcia efektywności energetycznej.

Czego się nauczysz?

  • Zrozumiesz istotę efektywności energetycznej i audytu energetycznego.
  • Dowiesz się, jak zarządzać energią i poprawnie ją monitorować.
  • Poznasz bezkosztowe działania prowadzące do oszczędności energii, a także najbardziej opłacalne przedsięwzięcia poprawy efektywności energetycznej w różnych obszarach przedsiębiorstwa.
  • Nauczysz się określać opłacalność ekonomiczną przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej.
  • Dowiesz się, jakie są możliwe formy wsparcia przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej i gdzie szukać informacji o dostępnych narzędziach finansowania.

Kurs obejmuje następujące zagadnienia:

  1. Rozdział 1. Moduł wprowadzający (przewidziany czas na ten rozdział to 1 h 30 min)
    1. Lekcja 1.1. Zużycie energii w Twoim przedsiębiorstwie
    2. Lekcja 1.2. Realizacja przedsięwzięcia poprawy efektywności energetycznej krok po kroku
    3. Lekcja 1.3. Bezkosztowe i niskokosztowe sposoby oszczędzania energii
    4. Lekcja 1.4. Jak liczyć koszt ekonomiczny przedsięwzięcia
    5. Rozdział 1. Test
  2. Rozdział 2. Jak zmniejszyć zużycie energii w budynkach (przewidziany czas na ten rozdział to 1 h)
    1. Lekcja 2.1. Efektywne energetycznie oświetlenie
    2. Lekcja 2.2. Zapewnienie komfortu cieplnego
    3. Lekcja 2.3. Jak skutecznie przeprowadzić termomodernizację budynku
    4. Rozdział 2. Test
  3. Rozdział 3. Wykorzystanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu w przedsiębiorstwie (przewidziany czas na ten rozdział to 2 h)
    1. Lekcja 3.1. Urządzenia efektywne energetycznie
    2. Lekcja 3.2. Własne źródła energii elektrycznej
    3. Lekcja 3.3. Własne źródła ciepła
    4. Lekcja 3.4. Taryfy energii elektrycznej
    5. Lekcja 3.5. Transport
    6. Lekcja 3.6. Optymalizacja zarządzania personelem i procesami
    7. Rozdział 3. Test
  4. Rozdział 4. Finansowanie przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej (przewidziany czas na ten rozdział to 50 min)
    1. Lekcja 4.1. Jak zarobić na oszczędzaniu energii? Pakiet SCORM
    2. Lekcja 4.2. Gdzie szukać informacji o dostępnym wsparciu? Pakiet SCORM
    3. Lekcja 4.3. Realizacja inwestycji w formule ESCO Pakiet SCORM
    4. Rozdział 4. Test

Czas na wykonanie tego kursu jest nieograniczony, a podany przewidziany czas na dany rozdział jest tylko czasem orientacyjnym. Po ukończeniu wszystkich lekcji i testów będzie dostępny do pobrania Certyfikat – Efektywność energetyczna w MŚP.

Kurs jest wspólnym przedsięwzięciem Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE), Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Został on przygotowany przez zespół specjalistów Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz KAPE SA we współpracy z zespołem Akademii PARP.

Link do kursu: https://akademia.parp.gov.pl/course/view.php?id=83

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program "Stop smog"
28, gru 2020
Od 2021 r. program „Stop smog” ma przyspieszyć.

W ciągu niespełna 2 lat programu „Stop smog” podpisano tylko kilka umów z samorządami na termomodernizację i wymianę kotłów do ogrzewania w ponad 1,1 tys. domach jednorodzinnych. Wydano zaledwie 50 mln z 1,2 mld zł, czyli do tej pory około 4 % z całego budżetu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska liczy, że po nowym roku program ma nabrać nowego tempa.

Program „Stop smog” obok programu „Czystego powietrza” jest drugim programem antysmogowym realizowanym przez rząd, którego celem jest termomodernizacja domów jednorodzinnych i wymiana w nich nieekologicznych źródeł ciepła. Program jest adresowany do wszystkich gmin, w których stężenia zanieczyszczeń powietrza przekraczają normy. Ma być on realizowany do końca 2024 roku z budżetem 1,2 mld zł.

„Stop smog” adresowany jest do osób tzw. ubogich energetycznie, czyli takich, których samodzielnie nie stać na przeprowadzenie inwestycji ograniczających powstawanie smogu. Od „Czystego powietrza” różni go to, że termomodernizację budynku i wymianę kotła nie przeprowadza beneficjent, lecz gmina. Samorząd zapewnia 30 % wkładu własnego, a rząd dorzuca pozostałe 70 % poprzez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. W ramach tego programu finansowana jest wymiana urządzeń lub systemów grzewczych na spełniające standardy niskoemisyjne, likwidacja starych palenisk i podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej, gazowej lub elektroenergetycznej, a także kompleksowa termomodernizacja budynku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że od 11 lutego 2019 do 1 października 2020 w ramach „Stop smog” podpisano siedem porozumień z gminami (Skawina, Sucha Beskidzka, Pszczyna, Niepołomice, Tuchów, Sosnowiec, Rybnik) na łączną kwotę 54,4 mln zł. Z budżetu państwa pochodziło 37,4 mln zł oraz ok. 17 mln zł z budżetu gmin. W ramach tych porozumień inwestycje antysmogowe obejmą w sumie 1127 budynków mieszkalnych.

Ministerstwo liczy, że w nowym roku program „Stop smog” przyśpieszy, gdyż zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dzięki której zmniejszyć się mają rygory, jakie muszą spełnić gminy, aplikując do programu.

Najważniejsze zmiany w programie „Stop Smog”:

  • Zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminnych programów niskoemisyjnych oraz zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu (z 2 % do 1 % lub 20 budynków).
  • Zmniejszenie z 50 % na 30 % wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze.
  • Skrócenie z 10 do 5 lat okresu po zakończeniu porozumienia dla działań/zobowiązań gminy i beneficjenta. Dopuszczono także możliwość realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy.
  • Możliwość aplikowanie do programu związkom międzygminnym i powiatom w roli koordynatora kilku gmin.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,781063,na-razie-ze-stop-smog-na-termomodernizacje-wydano-ok-50-mln-z-12-mld-zl

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
3, sty 2020
Nowy minister zapowiada uproszczenie programu Czyste Powietrze

Aktualne informacje o programie „Czyste Powietrze”


Program rządowy Czyste Powietrze realizowany od ponad roku nie przynosi na razie dostatecznych efektów jeśli chodzi o liczbę podpisanych umów na dofinansowanie. Zmianę tej sytuacji zapowiada minister klimatu Michał Kurtyka, który przejmie koordynowanie programem Czyste Powietrze w ramach kierowania przez niego Ministerstwa Klimatu, po likwidacji Ministerstwa Środowiska, które poprzednio nadzorowało pracę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiadając m.in. za realizację programu Czyste Powietrze.

Na koniec 2019 roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło ponad sto tysięcy wniosków na kwotę około 2 miliardów złotych. W tym 70 tysięcy aplikacji zostało rozpatrzonych.

Problemem programu, którego budżet ma przekroczyć aż 100 mld zł i który ma być realizowany do 2029 r., są przede wszystkim ograniczone możliwości procedowania złożonych wniosków przez pracowników wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Bo gdyby zachować takie tempo to potrzeba jeszcze 50 lat a zostało do końca tylko 9 lat. Biurokracja i brak zaufania dla beneficjenta jest bardzo duży, co sam na własnej skórze doświadczyłem. Prześwietlany jest każdy dokument i brakujące daty, przekreślenia, parafki, podpisy, etc. Jak prace wykona firma, to WFOŚiGW jej ufa, ale jak prace modernizacyjne wykona beneficjent we własnym zakresie, to musi być przeprowadzona kontrola przez WFOŚiGW. Chyba założenie jest takie, że firma wykona dobrze, a sam możesz źle to zrobić i siebie skrzywdzić. Niestety w rzeczywistości często jest odwrotnie.

O niedostatecznym tempie wydawania pieniędzy z Czystego Powietrza wiadomo już od wielu miesięcy i informowaliśmy już to 19.10.2018 w tym artykule. Pierwszym pomysłem rządu było zaangażowanie w proces przyjmowania wniosków urzędników w poszczególnych gminach. Chętnych do zaangażowania się w ten proces zgłosiło się kilkaset samorządów (bodajże 35 gmin).

Następnie NFOŚiGW, kierowany już przez Piotra Woźnego, podjął rozmowy z bankami, które mają pomóc w przyjmowaniu wniosków i ewentualnej digitalizacji tego procesu.

Jednak na razie nie wypracowano jeszcze zasad współpracy z sektorem bankowym i żaden z banków, które wyraziły zainteresowanie udziałem w programie, nie rozpoczął przyjmowania wniosków.

Teraz minister Kurtyka, który ma przejąć nadzór nad NFOŚiGW i programem Czyste Powietrze, zapowiedział uproszczenie procedury składania wniosków.

Po ponad roku funkcjonowania programu Czyste Powietrze są już dostępne dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie poszczególnych systemów grzewczych. Dokładne dane, jakie instalacje grzewcze wybierają beneficjenci programu Czyste Powietrze można przeczytać na portalu gramwzielone.pl

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
1, lip 2019
Czy program Czyste Powietrze jest zagrożony utratą finansowania?

Komunikat Ministerstwa Środowiska w sprawie programu Czyste Powietrze dementuje pojawiające się w mediach informacje o zagrożeniu utraty finansowania tego priorytetowego programu.

Ministerstwa Środowiska zaprzecza w komunikacie, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel, ponieważ negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły.

Obecnie program Czyste Powietrze ma być poddawany modyfikacji przez zwiększenie jego efektywności. Wniosek oraz procedura jego weryfikacji ma zostać uproszczona. Planowane jest też zaangażowanie samorządów w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków. Pilotaż z udziałem gmin ma rozpocząć się w lipcu. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów.
Źródło: https://www.gov.pl/web/srodowisko/komunikat-ministerstwa-srodowiska-w-sprawie-programu-czyste-powietrze

Kolejną zmianą, która zostaje wprowadzona od 1 lipca 2019 r. to, że żadne koszty przedsięwzięcia nie mogą zostać poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie przez osoby, które w ramach programu Czyste Powietrze starają się o wymianę kotła i termomodernizację domu. Wyjątek stanowią koszty audytu energetycznego.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
16, sty 2019
Konferencja prasowa na temat wznowienia naboru wniosków w programie „Czyste Powietrze”

Aktualne informacje o programie „Czyste Powietrze”


Jak informowaliśmy, od 01 stycznia 2019 nastąpiło tymczasowe wstrzymanie naboru wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. Wstrzymanie naboru wniosków było wynikiem wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2018 roku poz. 2246). Zmiany te wymusiły przerwę techniczną systemu informatycznego w celu dostosowania tegoż systemu pod nowe przepisy podatkowe.

W dniu 17 stycznia 2019 r. (czwartek) o godz. 13:00 odbędzie się w budynku Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ul. Konstruktorska 3a, recepcja główna, sala 102, konferencja prasowa z udziałem Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i Prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy na temat wznowienia naborów w ramach programu „Czyste Powietrze”


Na konferencji Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oraz Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda poinformowali, że po dostosowaniu systemu informatycznego trwają ostatnie testy informatyczne i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od poniedziałku 21 stycznia 2019 r. wznawiają nabór wniosków o dofinansowanie programu priorytetowego Czyste Powietrze.

Zmiany w programie Czyste Powietrze zostały zawarte w załączniku umieszczonym na stronie NFOŚiGW

 

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
"Czyste Powietrze - Zdrowy Wybór!" ogólnopolska kampania społeczna na rzecz czystego powietrza.
8, lis 2018
„Czyste Powietrze – Zdrowy Wybór!” ogólnopolska kampania społeczna na rzecz czystego powietrza.

Aktualne informacje o programie „Czyste Powietrze”


Rozpoczęta ogólnopolska kampania informacyjna jest kontynuacją kampanii prowadzonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i ma na celu promocję Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, dzięki któremu właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe, oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Na stronie internetowej Ministerstwa Ochrony Środowiska opisane są przyczyny smogu i proponowane konkretne działania, które pomogą zahamować a docelowo przy dużej determinacji zlikwidować problem zanieczyszczonego powietrza.

Szczegóły na stronie:

http://powietrze.mos.gov.pl

https://www.gov.pl/web/nfosigw/rozpoczela-sie-ogolnopolska-kampania-spoleczna-ministerstwa-srodowiska-czyste-powietrze—zdrowy-wybor-na-rzecz-czystego-powietrza

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Ministerstwo Środowiska
22, mar 2018
Kolejne zapowiedzi MŚ walki ze smogiem

Dziś Wiceszef MŚ Sławomir Mazurek odpowiadał w Sejmie na pytania posłów nt. działań resortu związanych z ochroną środowiska i poprawą jakości powietrza w Polsce. Wiceminister poinformował że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem do 2023 roku ma wydać 25 mld zł.

Pieniądze na ten cel będą przeznaczane m.in. na:

  • termomodernizację budynków,
  • wymianę kotłów grzewczych czy na rozbudowę/modernizację sieci ciepłowniczej.

Ministerstwo Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło prace nad kompleksowym programem pt. „Krajowy Pakiet Czyste Powietrze”. Budżet programu wynosić ma ok. 25 mld zł, z czego 18 mld zł pochodzić ma ze środków własnych NFOŚiGW.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Ministerstwo Środowiska
22, lut 2018
Pakiet „Stop smog”, nowe środki finansowe z „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” oraz NFOŚiGW na walkę ze smogiem

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oznajmił, że dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosi pakiet antysmogowy „Stop smog”. Program ma być „komplementarnym” rozwiązaniem w walce ze smogiem i z zachętą do wymiany starych pieców (kotłów) na ekologiczne.

Ministerstwo Środowiska chce się skupić na budynkach indywidualnych i dla takich budynków mieszkalnych chce przedstawić program „Stop smog” dopłat do wymiany starych pieców tzw. śmieciuchów.

MŚ chce zachęcić do wymiany starych pieców opalanych węglem i miałem, które dają dużo pyłów, na ekologiczne paliwo — czyli kotły na gaz i energię elektryczną. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 10-20 mld zł.

Program nie będzie narzucał w sposób prawny samorządom, aby znalazły środki na wymianę tych instalacji.

W rożnych artykułach pojawiają się sprzeczne doniesienia i nie jest do końca jasne czy realizacja pilotażowego programu w ramach termomodernizacji będzie dotyczyć tylko budynków miejskich najbardziej zanieczyszczonych 22 polskich gmin, czy również budynków w gminach wiejskich. Szacuje się, że koszty termomodernizacji około 15 tys. domów będą wynosić będą około 750 mln złotych. Nie jest również jasne czy program będzie uruchomiony przy współpracy gmin, bo jeżeli tak to część kosztów będą ponosić samorządy.

. Środki finansowe przeznaczone na ten cel będą pochodzić zarówno z unijnego „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”, a także ze środków własnych NFOŚiGW.

Program „Stop smog” ma być ogłoszony w ciągu dwóch tygodni i rozłożony na wiele lat.

Zdaniem Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka Polska powinna rezygnować z węgla jako źródła ogrzewania indywidualnego.

Audycję z Ministrem  Środowiska Henrykiem Kowalczykiem można odsłuchać w radiu tokfm

http://audycje.tokfm.pl/podcast/Kowalczyk-STOP-SMOG-to-pokazanie-calego-pakietu-antysmogowego-ktory-rzad-przygotowal-Rozne-resorty-nad-problemem-smogu-sie-pochylaja/59459

Dodatkowo Rząd przyjął projekt noweli ustawy o paliwach stałych. W myśl nowych przepisów, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny i ich mieszanki, które zawierają mniej niż 85% węgla kamiennego i które są odpowiedzialne za powstawanie smogu. Sprzedającym, którzy się do tego nie dostosują, grożą kary do pół miliona zł, a nawet trzy lata więzienia.

Eksperci wyliczyli, że domowe piece są odpowiedzialne za aż 91% emisji pyłu zawieszonego PM10, natomiast przemysł generuje jedynie 2% tej emisji. Z powodu smogu rocznie umiera ok. 40 tys. Polaków. Szacuje się, że w samym Krakowie w styczniu 2016 r. smog mógł być przyczynom śmierci ok. 300 osób.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button