Programy NFOŚiGW dla poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków
20, wrz 2022
Programy NFOŚiGW dla poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków

Pojawiły się plany i nowe priorytety działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce. Programami takimi dzisiaj są:

Najbliższe zmiany programu „Czyste Powietrze”

  • urealnienia wysokości kosztów kwalifikowanych w stosunku do obecnie panujących cen materiałów i urządzeń oraz podniesienie maksymalnych kwot dotacji;
  • wprowadzenia dodatkowego – większego finansowania w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji na podstawie audytu energetycznego i wynikającej z niego oszczędności energii użytkowej;
  • zwiększenia progów dochodowych;
  • wprowadzenia możliwości złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie;
  • oraz np. w ramach wniosków bankowych (dotacja połączona z kredytem bankowym) – zmiana terminu rozpoczęcia (kwalifikowalności) przedsięwzięcia na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • uproszenie/zmiany zasad rozliczeń NFOŚiGW/wfośigw/beneficjent;
  • nowe podejście – uwolnienie kolejności działań inwestycyjnych w programie „Czyste Powietrze” ukierunkowanie beneficjentów na głęboką termomodernizację z wymianą źródła ciepła/OZE

Program Ciepłe Mieszkanie w obrazach

Więcej szczegółów można przeczytać w

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Czy program moje ciepło to bubel?
9, maj 2022
Czy program moje ciepło to bubel?

Oficjalnie świeżo rozpoczęty program „moje ciepło” (29.04.2022) wygląda na kolejny program, który nie jest przeznaczony dla każdego, jak reklama głosi. Wiele osób myśli, że mając nowo wybudowany budynek i zamontował/zaplanował pompę ciepła, to wystarczy, by się kwalifikować do programu „moje ciepło”. Według mnie założenia programu moje ciepło są dość wyśrubowane jak na polskie warunki budowlane i portfele Polaków.

Kilka wybranych założeń programu moje ciepło:

  • Planowana wartość wskaźnika osiągnięcia celu dla bezzwrotnej formy dofinansowania wynosi co najmniej 57 000 szt. pomp ciepła.
  • Budżet 600 mln zł. Czyli średnia dotacja dla jednej pompy ciepła to około 10,5 tys. zł. Jest to średnia wartość, więc wygórowana nie jest 🙁 https://www.gov.pl/attachment/d448d0a3-0de4-42eb-aef2-7bb544be0b84
  • Wskaźnik EP min. 63 kWh/m²rok (2022 r.) i 55 kWh/m²rok (od 2023 r.) co trzeba udowodnić za pomocą ŚCHE świadectwa charakterystyki energetycznej lub PCHE projektowanej charakterystyki energetycznej
  • Brak możliwości montażu kominka lub kotła na biomasę (obniżające EP) jako dodatkowego źródła wspomagającego c.o./c.w.u. w budynku. Dopuszcza się jedynie miejscowe dogrzewanie pomieszczeń, czyli kominki bez płaszcza wodnego i rozprowadzania ciepłego powietrza po pomieszczeniach lub tzw. kozy grzewcze (oczywiście wszytko eko design lub eko projekt)

Co do kwot i strony finansowej nie będę się wypowiadał. Ale postaram się wypowiedzieć odnośnie wskaźnika EP, czyli Energii Pierwotnej, którą twórcy programu „moje ciepło” mocno wyśrubowali, i nie każdy nowo powstały budynek może spełnić ten warunek uzyskania wskaźnika EP<=63 kWh/m²rok (2022 r.) i EP<=55 kWh/m²rok (od 2023 r.)

Przeczytaj: Co to jest i w jaki sposób obniżyć energię pierwotną EP?

Jak pisałem tutaj jak-spelnic-wt-2021-czyli-wymagania-oszczednosci-energii-i-izolacyjnosci-cieplnej-budynkow-po-31-grudnia-2020-r pan Piotr Krysik z działu budownictwa KAPE dowiódł obliczeniami, że zastosowanie samej pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) wraz ze wspomaganiem zasilania pompy ciepła z fotowoltaiki (PV) nie gwarantuje obniżenie współczynnika EP dla nowo wybudowanych budynków jednorodzinnych EP<=70 kWh/m²rok, a dla budynków wielorodzinnych EP<=65 kWh/m²rok oddawanych po 01.01.2021 do użytkowania.

Wartości energii pierwotnej EP przy zastosowaniu pompy ciepła
Wartości energii pierwotnej EP przy zastosowaniu pompy ciepła

Z moich długoletnich doświadczeń i obliczeń wysuwa się bardzo podobne spostrzeżenie, że bez rekuperacji i/lub fotowoltaiki (przede wszystkim stary sposób rozliczania net metering, gdyż większą rolę we wskaźniku EP odgrywa ogrzewanie, które stosujemy w zimie kiedy produkcja prądu z PV jest znikoma) bardzo ciężko uzyskać od 2023 r. wskaźnik EP poniżej wartości 55 kWh/m²rok. Więc jeżeli w Twoim budynku oprócz spełnionych standardów izolacji termicznej budynku WT 2021 i zamontowaniu/planowaniu montażu pompy ciepła nie posiadasz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) i/lub fotowoltaiki, za pomocą której w znaczącym stopniu zasilasz pompę ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, to uzyskanie wymaganego poziomu wskaźnika energii pierwotnej EP do programu moje ciepło będzie bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe. Wskaźnik zależy jeszcze od innych ważnych czynników w obliczeniach, ale te powyższe są najbardziej znaczące.

A może skoro można używać miejscowych podgrzewaczy pomieszczeń typu kominek/koza opalanych drewnem (biomasa) to pojawia się mglisty pomysł, aby choćby parę procent np. 5% udziału w ogrzewanym budynku stanowiła biomasa. To spowoduje mały, bo mały jest udział tego nośnika w ogrzewaniu (lokalnym – miejscowym) budynku, ale zawsze to coś w tak upragnionym obniżeniu EP. Czy to dobry pomysł i czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez weryfikatorów wniosków? Tego nie wiem. Jest to jedynie „głośne” rozważanie różnych sposobów obniżenia problematycznego poziomu energii pierwotnej EP.

Istnieje jeszcze inny sposób: znajdą się osoby uprawnione do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej, które nie będą się bały stracić swoich uprawnień. Pokusa jest duża, może rozkwitnąć kolejny rynek nieuczciwych świadectw tzw. wpisanych z palca bez obliczeń, żeby tylko zmieścić się poniżej tych wspomnianych wartości. Zastanawiam się jak NFOŚiGW będzie weryfikował te świadectwa energetyczne? Bo jeżeli będzie to dokładnie sprawdzane to z mojego puntu widzenia konkurencja może się „odgórnie wykruszyć” a potencjalny klient może stracić parę stówek za nic niewarty dokument (ŚCHE świadectwo charakterystyki energetycznej lub PCHE projektowana charakterystyka energetyczna), lub ryzykować za te pre stów, że się uda. Znając polskie realia, oczywiście tak może być 🙂

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Nabór wniosków do programu „Moje Ciepło”
3, maj 2022
Nabór wniosków do programu „Moje Ciepło”

Program „Moje Ciepło” skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r.).

Celem programu jest wsparcie ogrzewnictwa indywidualnego za pomocą powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Cele osiągane są poprzez współfinansowanie inwestycji polegających na zakupie i montażu nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Współfinansowaniu inwestycji podlega:

  • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Dofinansowanie w formie dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Nabór wniosków do programu „Moje Ciepło”
Nabór wniosków do programu „Moje Ciepło”
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Pompy ciepła w termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych
14, kwi 2022
Pompy ciepła w termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych

Doradcy NFOŚiGW z portalu doradztwo-energetyczne.gov.pl przygotowali kolejny webinar pt. „Pompy ciepła w termo modernizowanych budynkach jednorodzinnych”. W półtora godzinnym webinarze kolejni doradcy energetyczni omawiają zagadnienia związane z pompami ciepła, które w ramach programu czyste powietrze dla budynków jednorodzinnych wybudowanych przed 2014 r. lub przyszłego programu moje ciepło dla nowo budowanych budynków jednorodzinnych mogą być montowane jako główne źródło ciepła, zastępując kotły na paliwo stałe.

Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze aspekty doboru pompy ciepła oraz termomodernizacji budynku jednorodzinnego, tak aby przystosować terommodernizowane przegrody budynku do programu „Czyste Powietrze” tak, aby ułatwić dobór pompy ciepła na potrzeby ogrzewania i przygotowani ciepłej wody użytkowej.

Pod koniec spotkania były udzielane odpowiedzi na pytania:

Odpowiedź: W programie czyste powietrze dofinansowanie obejmuje tylko jedno źródło ciepła, a więc dofinansowanie będzie dotyczyło tylko jednego urządzenia np. pompy ciepła o wyższej mocy.

Odpowiedź: Różnica między pompami niskotemperaturowymi a wysokotemperaturowymi polega na większej temperaturze zasilania czynnika grzewczego wewnątrz w budynku. Pompy pracujące na czynniku chłodniczym R290 (propan) mogą uzyskać na zasilaniu nawet do 70 °C, natomiast pompy ciepła split i monoblok pracujące na czynniku chłodniczym R410, R407 lub R32 pracują z temperaturą zasilnia najczęściej do 58 °C. Pompy z wyższymi temperaturami powinno się stosować w budynkach z grzejnikami naściennymi gdzie podczas zimy na starym kotle w najzimniejsze dni była temperatura na kotle powyżej 60 °C. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura na zasilaniu na grzejnikach bardzo mocno wpływa na zmniejszenie wydajności pompy, większy pobór mocy, czyli większe zużycie prądu oraz obniża współczynniki COP, który jest skorelowany ze współczynnikiem SCOP.

Zwiększanie wielkości (przewymiarowanie) grzejników i zładu instalacji c.o. zawsze powoduje zwiększenie temperatury na zasilaniu i polepszeniu ekonomiczności systemu, dlatego instalacje obecne z grzejnikami np. żeliwnymi z dużym zładem wody i dobrą przenikalnością cieplną są dobrym rozwiązaniem dla pomp ciepła, jeżeli nie mamy możliwość przewymiarowania grzejników, powinniśmy zastosować bufor ciepła (300, 400, 500 l) tak, żeby zwiększyć zład wody w instalacji c.o.

Odpowiedź: Zgodnie z nowelizacją ustawy o F-gazach z 2017 r. pompy ciepła typu split gdzie czynnikiem gazowym jest R410 i R407 w ilości:

  • 2,40 kg i więcej czynnika R410A,
  • 2,82 kg i więcej czynnika R407C.

w układzie grzewczo-chłodniczym należy zgłaszać w centralnym rejestrze obowiązkowo przez właściciela lub zarządcę i podlegają pod dozór techniczny.

Odpowiedź: Nie, przy pompach inwerterowych czujnik temperatury powietrza jest montowany za pompą, należy zwrócić uwagę, żeby czujnik temperatury pompy ciepła był od strony północnej, ale nie od strony południowej, żeby temperatura czujnika zewnętrznego nie była zafałszowana przez nagrzewanie od słońca.

Odpowiedź: W nowych budynkach oddanych po 01.01.2021 o dofinansowanie zakupu pomp ciepła będzie można starać się z programu „Moje Ciepło”.

Odpowiedź: Wszytko zależy od preferencji użytkowników. Standardowo temperatura c.w.u. wynosi od 45 do 55 °C tak, aby unikać mieszania c.w.u z zimną wodą. Należy również pamiętać o okresowym podnoszeniu temperatury do 55 – 60 °C, w celu likwidacji bakterii legionella.

Odpowiedź: W niektórych rejonach Polski (uzdrowiska wód pitnych/leczniczych) np. Krynica-Zdrój nie wolno pobierać wody dla dolnego źródła z jednej studni i wrzucać wykorzystaną wodę do drugiej studni, w innych rejonach zazwyczaj nie ma problemu z takim rozwiązaniem, ale należy za każdym razem upewnić się lokalnie w gminie czy urzędzie miasta. Należy pamiętać, że system studni czerpanej i wrzutowej wymaga odpowiedniej przepustowości w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło i mocy grzewczej pompy ciepła i jest dość trudnym rozwiązaniem w utrzymaniu.

Spotkanie poprowadzili Doradcy Energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wszystkie webinaria można znaleźć na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/aktualnosci/cykliczne-spotkania-informacyjne-z-doradcami-energetycznymi

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Szkolenie do programu Moje Ciepło
4, lut 2022
Szkolenie do programu Moje Ciepło

Przeczytaj aktualne wymagania do programu Moje Ciepło 2022

Doradztwo-energetyczne.gov.pl zaprasza na webinar dot. Programu Moje Ciepło

Doradcy energetyczni rozpoczynają cykl spotkań informacyjnych, realizowanych w formule online, w których trakcie będą omawiane interesujące zagadnienia związane z efektywnością energetyczną oraz OZE.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 lutego 2022 r. o godz. 10:00 a jego tematem będzie nowy program dla osób fizycznych – „Moje ciepło”.

Program realizowany będzie przez NFOŚiGW a jego Beneficjenci to osoby fizyczne, które zainstalowały pompę ciepła w nowym budynku jednorodzinnym.

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną najistotniejsze aspekty programu. Będzie możliwość zadawania pytań pracownikom NFOŚiGW.

Zapisy na to wydarzenie możliwe są pod poniższym linkiem:

https://zoom.us/webinar/register/WN_d6waCKUUT3–6p-IDvhHaQ

Więcej na stronie doradców energetycznych https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/wydarzenia/wydarzenie/950

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button