Emisje CO2 na świecie za spalania paliw kopalnych w latach 1995-2019
17, sie 2021
Krótkowzroczna polityka ekologiczna UE – Fit for 55

Jakim kosztem dla europejczyków i co da najnowsza proekologiczna strategia Unii Europejskiej nazwana Fit for 55 dla całej ziemi?

Strategia Unii Europejskiej nazwana „Fit for 55” ma na celu zredukowanie zanieczyszczenia tak, aby w 2030 roku osiągnąć redukcję gazów cieplarnianych o 55%.

Kiedy, co i o ile zdrożeje?

Dyrektywa bierze się za rozszerzenie opłat emisyjnych na następne, teraz już nie tylko przemysłowe, ale i społeczne obszary takie jak paliwo lotnicze i samochodowe, a także w obszarze mieszkaniowym. Cena za emisję CO2 z tony węgla dochodzi do ceny samego węgla. A więc w Polsce już płacimy podwójnie.

  • Benzyna (z dużym prawdopodobieństwem 8 zł/l lub więcej — Komisja Europejska prognozuje wzrost kosztów paliwa lotniczego z powodu opłat emisyjnych o 300%)
  • Prąd — od przyszłego roku zacznie drożeć i nawet może być w niedalekiej przyszłości dwukrotnie droższy (Polski Instytut Ekonomiczny wycenia, że średnio rocznie opłaty za energię w mieszkaniach wzrosną w Polsce o 429 euro, co razem z 373 euro za transport na jedną rodzinę daje dodatkowych kosztów 3600 złotych rocznie).
  • Pozostałe ceny wzrosną, bo energia jest wliczona w koszty każdego produktu i usług. Będzie więc większa inflacja i spadnie nasza konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

Ile wyniesie globalnie redukcja CO2 z „Fit for 55”?

Żyjemy na jednej planecie i wysiłki jednych bez przyłączenia się drugich nie mają sensu. A więc jaka jest sytuacja wśród największych producentów na ziemi. Chiny emitują rocznie 10 giga ton CO2, drugie USA ponad 5 giga ton CO2, trzecie Indie 2,6 giga ton CO2 i czwarta Rosja z 1,7 giga ton CO2. Polska na 32 miejscu 0,32 giga ton CO2 rocznie.

Emisje CO2 na świecie za spalania paliw kopalnych w latach 1995-2019
Źródło: https://dorzeczy.pl/opinie/195134/karwelis-jaka-piekna-katastrofa.html

Na wykresie widać, że Chiny są niechlubnym liderem odpowiedzialnym za największą emisję CO2 (prawie 1/3 emisji CO2 z całego świata), co daje wspomniane 10 giga ton CO2, cała Europa daje 2 giga tony CO2. Cały świat daje 34 giga ton CO2, a więc jak Europa ambitnie zredukuje 55% emisji CO2 i zejdzie do 1 giga tony CO2, to będzie to światowa redukcja o niecałe 3%. Czyli krótkowzroczna polityka ekologiczna UE spowoduje zubożenie społeczeństwa, a i tak nie uratuje ziemi, bo ta „wielka” europejska redukcja CO2 jest mniejsza niż rosnąca emisja z roku na rok rozwijającej się Azji. Chiny mają już 4700 kopalń węgla kamiennego i budują 100 nowych. W zeszłym roku Chiny uruchomiły trzy razy więcej elektrowni węglowych niż reszta świata. Do tego otwierają 40 nowych elektrowni węglowych. Co roku ich wzrost, ponad dzisiejszy i tak rekordowy poziom emisji dwutlenku węgla, będzie ponad dziesięciokrotnie większy niż łączna redukcja UE w ciągu dziesięciu lat. Do Chin dołączają inne mocno rozwijające się kraje np. Indie. A Europa, idzie w drugą stronę w kierunku kontrowersyjnych rozwiązań turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, czyli drogiego prądu i benzyny. Gdzie tu sens i logika?

P.S. Jeżeli UE chciałaby wziąć się za redukcję zanieczyszczeń, to powinna zacząć od Niemiec, bo jak wynika z wielu publikacji, to Niemcy są największym trucicielem Europy.

Emisje CO2 w Europie 2017
Emisje CO2 w Europie 2017

Źródło:

https://dorzeczy.pl/opinie/195134/karwelis-jaka-piekna-katastrofa.html

https://wyborcza.pl/7,177851,26863757,chiny-przedstawily-plan-piecioletni-szczyt-emisji-maja-osiagnac.html

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27249696,polacy-moga-slono-zaplacic-za-rosnace-koszty-emisji-co2-do.html

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/192/plik/ot-683.pdf

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Tysiąc posiadaczy Karty Dużej Rodziny może wnioskować o 3000 zł na wymianę na kocioł zasilany gazem
20, lip 2021
Program PGNiG „Prosto po czyste powietrze” – Do kiedy można używać kotłów (pieców) na węgiel na Podkarpaciu?

PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwach podkarpackim i śląskim pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”, który wesprze w doradztwie i pomocy przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.

PGNiG Obrót Detaliczny wspiera program „Czyste powietrze”, który realnie wspiera problem smogu, gdyż instalacja kotła gazowego, to m.in. zerowa emisja pyłów i dwukrotnie mniej emisji dwutlenku węgla niż w przypadku kotła węglowego.

W ramach programu m.in. w Biurach Obsługi Klienta PGNiG na Podkarpaciu i Śląsku będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o skorzystanie z dofinansowania z programu „Czyste powietrze”. PGNiG będzie monitorować status tego wniosku, ale również pomagać w uzyskaniu finansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takowe finansowanie na terenie województwa podkarpackiego lub śląskiego, w poszczególnych gminach ma miejsce. Województwo śląskie jest obecnie jednym z liderów walki o ograniczenie szkodliwych emisji, pochodzących z indywidualnych źródeł ciepła.

PGNiG pomaga uzyskać szybko warunki przyłączenia poprzez kontakt z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Podkarpacka uchwała antysmogowa jednoznacznie stanowi, że:

  • od 1 stycznia 2022 r. kotły niespełniające standardów minimum 5 Klasy zgodnej z normą PN-EN 303-5: 2012, eksploatowane ponad 10 lat lub te, które nie posiadają tabliczki znamionowej i nie można potwierdzić ich rzeczywistej daty produkcji, będą musiały być wymienione.
  • od 1 stycznia 2024 roku do wymiany będą przewidziane urządzenia pracujące w kotłowniach w okresie od 5 do 10 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2026 roku do wymiany kwalifikować się będą kotły eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2028 należy wymienić pozostałe kotły niemające potwierdzenia 5 klasy. Do tego czasu muszą zniknąć z kotłowni kotły z grupy Klasy 3 i 4 wg PN-EN 303-5:2012 r.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Śląsku?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.
27, sty 2021
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.

UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (węgla kamiennego, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna) potocznie nazywana uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, wprowadza następujące wytyczne:

  1. Urządzenia użytkowane powyżej 10 lat od daty produkcji będą musiały być wymienione do końca 2021 roku na klasę 5,
  2. Urządzenia użytkowane od 5 do 10 lat, powinny zostać, wymienione do końca 2023 roku na klasę 5,
  3. Kotły najmłodsze do 5 lat  mają czas do końca 2025 roku na wymianę na klasę 5.
  4. Dla kotłów z klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012, które były wymieniane do roku 2016 w ramach dofinansowania, datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
  5. Każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.

Link do uchwały: https://powietrze.slaskie.pl/content/uchwala-sejmiku-nr-v3612017

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Dotacja na termomodernizację budynków jednorodzinnych miasta Kraków
25, sty 2021
Rośnie liczba instalacji OZE w Krakowie
Program rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków (PROZE) uruchomiony w 2020 r.  ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez wprowadzenie  nieodnawialnych źródeł energii.

Zainteresowanie programem było ogromne, wpłynęło blisko 1900 wniosków, o wartości ponad 29 mln złotych. W ramach realizacji programu w 2020 roku zostały wykonane 692 instalacje OZE, w tym: 129 powietrznych pomp ciepła, dwie pompy ciepła gruntowe, 553 instalacje fotowoltaiczne oraz osiem instalacji kolektorów słonecznych. Łączna kwota dotacji przekazana na realizację PROZE to 10 309 316,70 zł.

Największym zainteresowanie dotyczyło instalacji fotowoltaicznych , aż 1300 spośród wniosków w programie dotyczyło właśnie dofinansowanie paneli fotowoltaicznych.

Od 2014 roku na obszarze miasta podłączono 3585 mikroinstalacji fotowoltaicznych, z czego 2456 (aż 68,5 proc.) tylko w 2020 roku.

W ubiegłym roku Gmina Miejska Kraków wypłaciła 4 435 916,06 zł na dotacje w ramach znanego już mieszkańcom Krakowa, Programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa. Dzięki temu w 115 budynkach na terenie Krakowa wykonane zostały prace termomodernizacyjne, wpływające na poprawę efektywności energetycznej tych nieruchomości i przyczyniające się do obniżenia kosztów za ogrzewanie budynków, w wyniku zmniejszonego zapotrzebowania na energię.

W 2021 r. kontynuowany będzie Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa oraz Program rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. Środki zarezerwowane na ten cel w budżecie miasta to, odpowiednio, 1 mln zł i 4 mln zł. Nabory do programów planowane są na przełomie I i II kwartału bieżącego roku.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Po 12 latach szwedzka gmina sprzedaje turbiny wiatrowe, inwestycja nieopłacalna!
17, wrz 2020
Pompy ciepła, fotowoltaika i kolektory słoneczne w Bielsku-Białej

Od 7 września wystartował duży projekt mający na celu poprawę jakości powietrza na terenie miasta Bielsko-Biała, dzięki któremu będzie można uzyskać dopłaty do łącznej ilości 1000 sztuk instalacji odnawialnych źródeł energii w Bielsku-Białej. Nabór zostanie zakończony w dniu 7 października 2020 o godz. 18.00.

Plan i środki:

Realizacja projektu planowana jest na lata 2020-2022. Całkowita wartość wynosi 15 156 250 zł. Bielsko-Biała otrzyma ze środków UE dofinansowanie w wysokości do 95 procent wartości projektu, tj. do 14 398 437,50 zł, natomiast wkład własny miasta wynosić będzie 5 procent, tj. 757 812,50 zł.

Kto się może starać o dopłaty:

Mieszkaniec Bielska-Białej posiadający tytuł prawny do jednorodzinnego budynku mieszkalnego położonego na terenie Bielska-Białej. Dofinansowana instalacja będzie zamontowana w tym budynku, a wytworzona energia elektryczna i cieplna będzie wykorzystana tylko na potrzeby bytowe mieszkańców.

Limity kwotowe kosztów kwalifikowanych oraz wynikające z nich limity wysokości grantów:

  • Grant maksymalnie do 28 500 zł na dowolną pompę ciepła na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, bądź tylko c.o.;
  • grant maksymalnie do 7 125 zł na pompę ciepłej wody użytkowej;
  • grant maksymalnie do 9 500 zł na kolektory słoneczne,
  • grant maksymalnie do 14 250 zł na instalację fotowoltaiczną.

Możliwe jest dofinansowanie więcej niż jednego rodzaju mikro instalacji odnawialnego źródła energii dla jednego budynku (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, jedna dowolna pompa ciepła).

Szacowane wykorzystanie środków na mikro instalacje:

  • 610 instalacji fotowoltaicznych (panele fotowoltaiczne) przeznaczonych do produkcji energii elektrycznej,
  • 150 instalacji solarnych (kolektory słoneczne) przeznaczonych do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • 130 pomp ciepła do c.o. lub do c.o. wraz z c.w.u. przeznaczonych do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania, lub centralnego ogrzewania wraz z c.w.u.,
  • 110 pomp ciepła do c.w.u. przeznaczonych do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania c.w.u.

Szczegółowych informacji na ten temat udziela Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Tel:334971717 lub na stronie https://www.miastodobrejenergii.pl/aktualnosci/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-do-programu-oze/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Po 12 latach szwedzka gmina sprzedaje turbiny wiatrowe, inwestycja nieopłacalna!
14, cze 2020
20 procent rachunku za prąd niemieckiego odbiorcy to koszty OZE!

Wcześniej wspomniano o nieskutecznych niemieckich inwestycjach w odnawialne źródła energii! Tak teraz pojawił się nowy mocny komentarz współtwórcy zielonego niemieckiego ładu. Hans Josel Fell, który obecnie kieruje berlińską grupą Energy Watch Group, wzywa do radykalnego przeglądu zielonych finansów. Twierdzi, że niemieccy odbiorcy energii ponoszą zbyt duży ciężar finansowych dopłat w swoich rachunkach za prąd, a koszty będą niestety wzrastać. Obecnie około 20% rachunku za prąd przeciętnego niemieckiego odbiorcy to właśnie koszty dopłat do OZE. Obecnie za jedną kWh niemiecki odbiorca średnio płaci 31,4 eurocenty (około 1,4 zł, czyli ponad 2,5-krotnie więcej niż polski odbiorca), z czego aż 6,7 eurocentów stanowią koszty zielonych opłat. Wysokie i gwarantowane płatności na rzecz inwestorów w zieloną energię to bardzo duży problem. Padają zarzuty, że kraj osiągnął niewiele w zestawieniu z kosztami, jakie musiał ponieść.

Drugim pojawiającym się na horyzoncie bardzo dużym problemem w Niemczech to kwestia recyklingu zużytych łopat (skrzydeł) od przestarzałych turbin wiatrowych, które są tworzone ze specyficznego włókna szklanego. W 2020 roku kończą się pierwsze 20-letnie kontrakty na dopłaty dla producentów OZE. Już niedługo Niemcy mogą mieć bardzo duży problem z zużytymi częściami z infrastruktury OZE. Oby ten szmelc nie trafił do Polski!

Źródło: https://energetyka24.com/finansowanie-zielonej-energii-w-niemczech-staje-sie-zbyt-duzym-obciazeniem-komentarz

Aktualizacja 14.09.2020:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, mówiąc, że Niemcy nie będą miały innego wyjścia, jak tylko zaakceptować cele wyznaczone przez Komisję, ostrzegając, że dekarbonizacja Niemiec nie będzie łatwa. Dodatkowo minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier ogłosił, że rząd niemiecki będzie musiał podnieść cenę za emisję dwutlenku węgla z transportu i ogrzewania budynków, aby spełnić ambitne cele klimatyczne, które narzuca Komisja Europejska.

Rząd Niemiec w zeszłym 2019 roku musiał podnieść cenę emisji CO2 z transportu i ogrzewania budynków do 25 euro za tonę. Plan podwyżek ma wejść w życie w przyszłym roku. Zgodnie z nim, cena emisji wzrośnie do 30 euro w 2022 r., 35 euro w 2023 r., 45 euro w 2024 r. i 55 euro w 2025 r. Przedział cenowy od 55 do 65 euro będzie obowiązywał w 2026 r.

Aktualizacja na 2021 r.

Wysokość dodatkowej opłaty EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz, pol. Ustawa o Energiach Odnawialnych – ustawa regulująca system przywilejów dla producentów prądu ze źródeł odnawialnych w Niemczech) na 2021 r. dla niemieckich odbiorców energii elektrycznej została ustalona na poziomie 6,5 ct/kWh (eurocentów za kilowatogodzinę). W 2020 roku, po wzroście o 5 proc., w porównaniu do roku 2019, opłata wynosi 6,756 eurocentów/kWh. Natomiast w przyszłym roku zgodnie z ogłoszoną decyzją niemieckiego rządu ma spaść do poziomu 6,5 ct/kWh. Jak wyliczają niemieccy operatorzy (50Hertz, Amprion, TenneT i TransnetBW), gdyby nie dotacja z budżetu federalnego, opłata EEG na przyszły rok musiałby być na poziomie 9,651 ct/kWh. W efekcie opłata EEG, aby mogła być na poziomie 6,5 eurocenta/kWh, rząd federalny musi dołożyć prawie 10,8 mld euro, co przełoży się na obniżenie dopłaty EEG o prawie 3,2 ct/kWh, czyli rząd federalny dopłaci blisko 1/3 ceny opłaty EEG na 2021 r.

Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego w drugiej połowie 2020 r. Niemcy płacili średnio za prąd 31,16 eurocenta/kWh, a za gaz ziemny – 6,12 eurocenta/kWh.

Według Check24 w grudniu 2021 r. średnia cena prądu dla odbiorców końcowych w Niemczech wynosiła 33,9 eurocenta/kWh (wzrost około 8%), a gazu ziemnego – 9,7 eurocenta/kWh (wzrost około 37%).

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Program Czyste Powietrze na nowych zasadach maj 2020
2, maj 2020
Program Czyste Powietrze na nowych zasadach od 15 maja

Aktualne szczegóły programu „Czyste Powietrze”

Celem programu Czyste Powietrze z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 623 wniosków o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł. Moim zdaniem słabo to idzie.

Najważniejsze zmiany w Programie:

  • Uproszczenie i skrócenie procesu składania wniosku,
  • rezygnacja z powiązania intensywności dofinansowania z dotychczasowymi siedmioma grupami dochodowymi,
  • wprowadzenie dwóch grup dochodowych:
    • Beneficjenci z podstawowego poziomu dofinansowania,
    • Beneficjenci z podwyższonego poziomu dofinansowania;
  • uproszczony wniosek o dotację, tam, gdzie to możliwe wystarczy oświadczeniach Wnioskodawcy,
  • możliwość składania wniosków w serwisie gov.pl,
  • skrócony czas rozpatrywania wniosków o dofinansowanie z 90 do 30 dni,
  • integracja z programem „Mój Prąd” bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków o dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • poziom dotacji uzależniony od efektu ekologicznego – bonus za niskoemisyjne i odnawialne źródła energii OŹE np. pompa ciepła,
  • włączenie w realizację programu sektora bankowego, który będzie źródłem finansowania uzupełniającego,
  • składanie wniosków we współpracujących gminnych urzędach,
  • wyłączenie z dofinansowania przedsięwzięć w nowo budowanych budynkach,
  • stworzenie platformy internetowej z informacjami kwalifikowanych urządzeń, materiałów i usług (w tym charakterystyk technicznych), które będą finansowane w ramach Programu.

Nabór wniosków w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” rozpoczyna się 15 maja. Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu trafił projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania w programie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał porozumienie ze Związkiem Banków Polskich o współpracy w programie „Czyste Powietrze” dla zainteresowanych banków. Polski Alarm Smogowy przygotowujemy cykl e-szkoleń pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza.

W dzisiejszych czasach ataku coraz to nowszych wirusów na człowieka, zdrowe płuca i oddychanie czystym powietrzem ma coraz większe znaczenie.

Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego będą zainstalowane panele fotowoltaiczne, to łączna dotacja sięgnie do 30 tys. zł. Dodatkowo będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja 2020. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Będą elektroniczne wnioski na gov.pl

Nowy program „Czyste Powietrze”, przewidująca możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji. W ten sposób program „Czyste Powietrze” staje się wspólnym mianownikiem programów finansujących walkę z niską emisją, a gminy uzyskują możliwość tworzenia własnych programów uzupełniających finansowanie otrzymywane z „Czystego Powietrza”. Na rządowym portalu gov.pl z końcem maja ma pojawić się ogólnopolska odsłona e-wniosków na gov.pl

Wsparcie dla najuboższych

Opracowywane są w sejmie zmiany legislacyjne, które umożliwią wsparcie mniej zamożnych gospodarstw domowych. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu otrzymała do zaopiniowania projekt ustawy przewidującej wydawanie przez samorządy gminne zaświadczeń potwierdzających gorzej sytuowanych gospodarstw domowych do otrzymania w programie dofinansowania o zwiększonej intensywności. Obecnie jeszcze nie ma zgody Sejmu. Do podwyższonego poziomu dofinansowania 37 tys. zł uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

Sektor bankowy włącza się do „Czystego Powietrza”

Dla przyspieszenia realizacji programu Czyste Powietrze oraz efektywnego wykorzystania kredytu bankowego z dotacją przez właścicieli domów jednorodzinnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz ze Związkiem Banków Polskich, podjął prace nad przygotowaniem warunków do oferowania przez banki produktów umożliwiających finansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć związanych z wymianą przestarzałych pieców oraz ociepleniem domów. Celem tych prac jest przygotowanie od września br. procedur obsługi przez banki wniosku beneficjenta o dotację przeznaczonego na częściową spłatę kapitału kredytu. Wnioski zostały dostosowane do specyfiki obrotu bankowego, który będzie składany za pośrednictwem banku wraz z wnioskiem o kredyt umożliwiając dofinansowanie w celu realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Uproszczenie „Czystego Powietrza”, w tym przede wszystkim formularza wniosku i sposobu aplikowania o środki, stworzyło sektorowi bankowemu możliwość efektywnego włączenia się do programu. 30 kwietnia 2020 r., NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które docelowo pozwoli beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu. Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów. Obie strony pracują nad tym, aby umożliwić zwiększenie dostępności finansowania kredytem bankowym przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jednym z istotnych instrumentów zwiększających dostępność kredytu dla właścicieli budynków jednorodzinnych są gwarancje. Trwają prace nad ich ostatecznym kształtem gwarancji i możliwością ich wykorzystania w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy mają niską zdolność kredytową, a dodatkowe zabezpieczenie oraz przeniesienie na klienta korzyści wynikających z ulgi kapitałowej zwiększą możliwość skorzystania z kredytu (wyższą kwota, dłuższy okres kredytowania, niższa miesięczna rata kapitałowa).

PGNiG partnerem „Czystego Powietrza”

W program „Czyste Powietrze” zaangażowane będzie także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, z którym NFOŚiGW podpisał w styczniu tego roku porozumienie o współpracy. Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek o dofinansowanie w „Czystym Powietrzu”. Zgodnie z danymi PGNiG ok. 400.000 polskich domów jednorodzinnych podłączonych do sieci gazowej korzysta z gazu jedynie dla potrzeb przygotowywania posiłków, a nie dla potrzeb ogrzewania. To powoduje, że NFOŚiGW i PGNiG są dla siebie naturalnymi partnerami we wdrażaniu programu „Czyste Powietrze” i będą wspólnie działać na rzecz wymiany przestarzałych kopciuchów zainstalowanych w wielu z tych domów.

#AkademiaCzystegoPowietrza

Ministerstwo Klimatu wspólnie z NFOŚiGW i ze wsparciem Polskiego Alarmu Smogowego przygotowują cykl bezpłatnych prezentacji multimedialnych #AkademiaCzystegoPowietrza. Ich celem jest nie tylko szerzenie informacji na temat dotacji oferowanych w ramach programu „Czyste Powietrze”, ale również organizowanie szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe firm remontowo-budowlanych, instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów w celu sprawniejszej modernizacji energetycznej domów w ramach rządowych programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Pierwszą odsłonę Akademii przewidziano jeszcze w maju. Szczegóły można śledzić na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
24, sty 2020
Dekarbonizacja do 2050 r w unijnej dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD)

Zgodnie ze znowelizowaną unijną dyrektywą dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają zostać zdekarbonizowane (celem dekarbonizacji, jest walka z globalnym ociepleniem poprzez redukcję emisji CO2 w skali globalnej). To cel, który Polska powinna wprowadzić w życie do 10 marca 2020 roku. Tymczasem w naszym kraju tylko 1% budynków jednorodzinnych jest energooszczędnych, a około 70% jest nadal ogrzewanych przy użyciu węgla i wymaga modernizacji.

Celem dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest pomoc w dekarbonizacji zasobów budowlanych do roku 2050. Zgodnie z założeniami w 2050 roku sektor budowlany powinien nie emitować dwutlenku węgla, tylko być neutralny.

Państwa członkowskie UE mają czas do 10 marca 2020 roku na wdrożenie zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Według nowych przepisów domy budowane po 31 grudnia 2020 roku mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. NZEB, czyli nearly zero energy building).

Istotne jest przede wszystkim wsparcie finansowe. Przykładem może być rządowy program Czyste Powietrze, który ma zmniejszyć emisję pyłów poprzez wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Do 2029 roku taką modernizację ma przejść 4 mln domów, czyli ok. 80 proc. zasobów. Żeby utrzymać to zobowiązanie, co roku powinno zostać zmodernizowanych co najmniej 3 % budynków jednorodzinnych, a obecnie dziś ten odsetek wynosi 1%. Konieczne jest więc zintensyfikowanie działań.

Dlatego tak istotna jest edukacja społeczeństwa. W wyniku mądrych działań będziemy żyli w czystszym środowisku. Jeżeli edukacja nie przynosi oczekiwanych skutków, to można wysłać zawiadomienie tzw. ekointerwencję. Obecnie kary za świadome zanieczyszczenie powietrza, np. poprzez palenie śmieciami, mogą sięgać 5 tys. zł. Straż miejska może teoretycznie wejść do domu, a próbkę popiołu wysłać do laboratorium.

Z punktu widzenia Polski ma to na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń z sektora budowlanego, żeby nie było pyłów, benzo(a)pirenu, tlenków siarki, azotu i innych zanieczyszczeń.

Źródło: https://biznes.newseria.pl/news/do-2050-roku-domy,p123206187

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Spalanie węgla od góry oraz metodą tradycyjną. Formularz ekointerwencji.
20, gru 2019
Spalanie węgla od góry oraz metodą tradycyjną. Formularz ekointerwencji.

Na wstępie zaznaczam, że nie jestem przeciwnikiem węgla ani używania węgla do ogrzewania w budynkach a jedynie przeciwnikiem niewłaściwego jego spalania. Tradycyjne nieprawidłowe spalanie węgla w tzw. kopciuchach generuje dużo większe ilości zanieczyszczenia (dymu) oraz powoduje szybsze wypalenie, czyli nieekologiczne i ekonomiczne używanie tego nośnika energii, jakim jest nasze polskie złoto, węgiel. Mniejsze zużycie węgla w tym samym czasie w spalaniu węgla od góry powoduje przez spadnie dymu mniejszą emisję zanieczyszczenia powietrza. Ta prosta zasada stosowana codziennie przy spalaniu węgla w kotłach na paliwo stałe spowodowałaby znaczną poprawę jakości powietrza w naszej okolicy oraz korzyści ekonomiczne, gdyż spalanie węgla od góry trwa dłużej, a ilość spalanego węgla zmniejsza się o 20-30%. Inną metodą ograniczenia zanieczyszczenia i opału jest zastosowanie w niektórych modelach kotłów na paliwa stałe tzw. „Palnik Wery

Uwaga! Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu – jedna z trzech w Polsce jednostek akredytowanych do badań kotłów grzewczych zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 303-5:2012, odniósł się do promowanej przez część środowisk metody spalania “od góry”. Zwrócił uwagę, że urządzeniami przeznaczonymi do “górnego spalania” jest jedynie grupa kotłów c.o. komorowych tzw. szybowych, które jednak są rzadko spotykane na rynku (stanowią około 5% kotłów). Natomiast najczęściej spotykane są kotły komorowe zasypowe przeznaczone do podawania paliwa na wcześniej wytworzoną warstwę żaru.

Dobre i bezpieczne warunki spalania przy minimalnej emisji zanieczyszczeń powietrza może przynieść zastosowanie nowoczesnych kotłów retortowych z automatycznym podawaniem paliwa i sterowaniem ilości podawanego powietrza spełniających wymagania klasy 4 lub klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Istotne jest przy tym eksploatowanie kotła zgodnie z instrukcją producenta, zwłaszcza w zakresie rodzaju i jakości paliwa dopuszczonego do stosowania w danym urządzeniu.

Spalanie węgla metodą od góry w tzw. kopciuchu można zobaczyć na poniższym filmie

Uświadom sąsiada gdy uprzykrza Ci życie ciągłym podtruwaniem gdy w nadmiarze generuje duże ilości dymu przez spalanie węgla metodą tradycyjną, aby zmienił sposób spalania węgla na metodę od góry tak jak kolejnym filmiku. Mieszkańcy Kielc mogą zgłaszać się do Komendy Straży Miejskiej w Kielcach na ul. Ogrodową 3 B na szkolenia z prawidłowego spalania węgla metodą od góry. Telefon do ekopatrolu Tel:413687515

Natomiast jeśli wyczerpałeś wszelkie możliwości sąsiednich próśb i interwencji, to można zgłosić w Małopolsce tzw. Ekointerwencję za pomocą formularza https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja przypadki spalania odpadów, eksploatacji instalacji i spalania paliw, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości. Można też zgłosić naruszenie przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorcę jeżeli zanieczyszczenie powietrza generowane jest przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Po 12 latach szwedzka gmina sprzedaje turbiny wiatrowe, inwestycja nieopłacalna!
17, paź 2019
Przez dopłaty do OZE w roku 2020 energia elektryczna w Niemczech będzie droższa o 5,5 procent
W przyszłym roku energia elektryczna w Niemczech będzie droższa, gdyż opłata za promowanie zielonej energii elektrycznej wzrośnie o ponad 5%. Zostało to ogłoszone przez głównych niemieckich operatorów sieci energetycznych. Tak zwana dopłata EEG (Erneubare-Energien-Gesetz – czyli ustawa o odnawialnych źródłach energii — jest to takie niemieckie „Janosikowe”) wynosić będzie 6,756 centów za 1 kWh (jena kilowatogodzina) w roku 2020, czyli o 5,5 % więcej niż w tym roku.

Dopłata EEG stanowi około jednej czwartej ceny energii elektrycznej i finansuje stałe wynagrodzenie, które dotychczas otrzymywali producenci zielonej energii elektrycznej, niezależnie od ceny rynkowej za dostarczanie energii elektrycznej. Inne składniki ceny energii dla klientów prywatnych obejmują podatki, inne opłaty i dopłaty, a także koszty wytwarzania i opłaty sieciowe. Konsumenci w Niemczech płacili już najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie obok Duńczyków.Wiceprzewodniczący frakcji FDP w Bundestagu Christian Dürr skrytykował niemiecką politykę klimatyczną: – Żaden inny kraj nie wydaje tak dużo pieniędzy na działania na rzecz klimatu i osiąga tak mało. Przez 19 lat EEG kupowało ochronę klimatu za zdecydowanie zbyt wysoką cenę, zwłaszcza kosztem gospodarstw domowych o małych i średnich dochodach. To nie jest ani uczciwe, ani ekonomiczne. Dodał, że FDP wzywa do zniesienia EEG i opłaty EEG.

Źródło:

https://www.cire.pl/item,187823,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=30235
https://biznesalert.pl/gorski-janosikowe-na-energiewende-podnosi-ceny-energii/
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
17, paź 2019
W przyszłej perspektywie finansowej brak wsparcia na dopłaty z UE w ramach programu Czyste Powietrze na kotły węglowe.

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny przekazał w rozmowie z PAP, że z rozmów z przedstawicielami KE wynika, iż w przyszłej perspektywie finansowej Polska nie może liczyć na dopłaty z UE w ramach programu Czyste Powietrze do wymiany na nawet najbardziej ekologiczne i nowoczesne kotły węglowe.

Program Czyste Powietrze został uruchomiony we wrześniu 2018 r. W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji domu i wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Program obecnie dopuszcza dotacje na zakup pieców węglowych, które spełniają standardy ekodesignu, tj. standardu, który będzie powszechnie obowiązujący od 1 stycznia 2020 (najmniej emisyjne, najbardziej ekologiczne).

Przyszła perspektywa UE na lata 2021-2027 jak to już zostało zapowiedziane, będzie przebiegała pod znakiem wycofania wsparcia publicznego dla jakichkolwiek paliw kopalnych. Z dotychczasowych rozmów z przedstawicielami KE wynika, że Polska nie otrzyma wsparcia na wymianę na nowoczesne kotły węglowe, nawet na te spełniające wyśrubowane standardy ekodesignu. Polska próbuje jeszcze przekonać Komisję Europejską, by wsparcie można było utrzymać dla pieców gazowych.

Obecnie program Czyste Powietrze finansowany jest ze środków NFOŚiGW oraz szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. To do WFOŚiGW w poszczególnych województwach trzeba składać wnioski o dofinansowanie termomodernizacji. Prowadzony jest również pilotaż z samorządami, których pracownicy pomagają przyszłym beneficjentom w wypełnieniu odpowiednich dokumentów.

Gminy powinny z reguły załatwiać sprawy za mieszkańców, czyli pomagać mieszkańcom wypełniać wnioski oraz wysyłać je do WFOŚIGW, a szczególnie za tych, którymi opiekują się miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.

 

Źródło: https://biznesalert.pl/piotr-wozny-doplaty-ue-czyste-powietrze-energetyka/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Węgiel, gaz i CO2
11, paź 2019
Nie ma czegoś takiego jak „kryzys klimatyczny” i smog w Polsce i Krakowie.

Nie tak dawno nałożyły się dwie dość istotne informacje z podwórka światowego i lokalnego południowej Polski. Czyżby kolejne lobby ma swoje interesy pod przykrywką szczytnego celu ochrony środowiska?

Pierwsza bardzo ciekawa, bo z naszego podwórka Polski południowej, a mianowicie Kraków powiela błędy, które popełniali Anglicy prawie 70 lat temu. Takim błędem jest zakaz palenia węglem w Krakowie. Anglicy również to zrobili ponad 70 lat temu i w efekcie tysiące ludzi umarło z wyziębienia i chorób, m.in. zapalenia płuc. Chyba nie trzeba przypominać jaki klimat jest w Anglii, a jaki w południowej Polsce! Anglicy nie walczyli z ubóstwem energetycznym i to był ich błąd. Kraków również to powiela i w bardzo ograniczonym stopniu walczy z ubóstwem energetycznym przez niewielkie środki na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych miasta Kraków. Według Wojciecha Główkowskiego należy jak najszybciej podjąć działania zmniejszające ubóstwo energetyczne przez zwiększenie kwot na dofinansowanie ociepleń budynków, przyłączy do sieci energetycznej i wymianę na nowoczesne piece włącznie z paliwem stałym. Rozwiązanie z gazem jest nie ekonomiczne, gdyż gaz jest wciąż drogi, dlatego dobrym rozwiązaniem w Krakowie jest zachęta w postaci pomocy finansowej do podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub stosowanie ekogroszku w nowoczesnych kotłach zasypowych.

Źródło: http://nettg.pl/news/160886/ekologia-wiecej-ekogroszku-mniej-szkodliwej-emisji

Drugą wiadomością jest wezwanie przez światowych naukowców w dziedzinie klimatu oraz w dziedzinach pokrewnych do prowadzenia polityki klimatycznej opartej na rzetelnej wiedzy naukowej, na realistycznej ekonomii i na prawdziwej trosce o osoby poszkodowane przez kosztowne, ale niepotrzebne próby łagodzenia zmian klimatu. Ponad 500 naukowców z całego świata twierdzą, że modele klimatu, na których obecnie opiera się międzynarodowa polityka klimatyczna, w ogóle nie nadają się do swoich celów. Dlatego, marnowania trylionów dolarów na podstawie wyników takich niedojrzałych modeli, jest zarówno okrutne, jak i też nierozsądne. Polityka klimatyczna jest prowadzona całkowicie bezcelowo i poważnie podważa obecny system gospodarczy, zagrażając normalnemu funkcjonowaniu w krajach, którym odmówiono możliwości korzystania z dostępnej stale i w sposób ciągły energii elektrycznej pozyskiwanej z ze złóż naturalnych.

Polskie źródło: http://stopwiatrakom.eu/wiadomo%C5%9Bci-zagraniczne/2793-nie-ma-czego%C5%9B-takiego-jak-%E2%80%9Ekryzys-klimatyczny%E2%80%9D,-pisze-ponad-500-naukowc%C3%B3w-w-li%C5%9Bcie-do-sekretarza-generalnego-onz.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button