Agroenergia. Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii
9, cze 2022
Słabe zainteresowanie programem AgroEnergia

Po przeszło 8 miesiącach od uruchomienia ogólnopolskiego programu Agroenergia (od 01.10.2021 r.) zainteresowanie programem jest słabe, zostało wykorzystane dopiero 1,115 mln zł czyli około 0,56 % z całkowitej puli budżetu programu 200 mln zł.

W ramach prowadzonego naboru wniosków w Programie „Agroenergia. Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii” zostało złożonych 82 wnioski na łączną kwotę dotacji 1.115.899,31 zł.

Dla 57 zadań zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 812.275,78 zł.

12 wniosków zostało odrzuconych z powodu niespełnienia warunków Programu, a 9 wnioskodawców złożyło rezygnację z udziału w Programie. Na chwilę obecną 4 wnioski pozostają w trakcie uzupełnienia.

Środki finansowe w wysokości 193.986,80 zł zostały wypłacone dla 18 Beneficjentów.

Być może zachętą i zwiększeniem ilości wniosków było by w 100% dofinansowanie do 1000 zł audytu energetycznego tak jak w programie czyste powietrze.

Źródło: https://www.wfos.krakow.pl/informacja-ws-agroenergii-czesc-1-mikroinstalacje-pompy-ciepla-i-towarzyszace-magazyny-energii/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Czy program moje ciepło to bubel?
9, maj 2022
Czy program moje ciepło to bubel?

Oficjalnie świeżo rozpoczęty program „moje ciepło” (29.04.2022) wygląda na kolejny program, który nie jest przeznaczony dla każdego, jak reklama głosi. Wiele osób myśli, że mając nowo wybudowany budynek i zamontował/zaplanował pompę ciepła, to wystarczy, by się kwalifikować do programu „moje ciepło”. Według mnie założenia programu moje ciepło są dość wyśrubowane jak na polskie warunki budowlane i portfele Polaków.

Kilka wybranych założeń programu moje ciepło:

  • Planowana wartość wskaźnika osiągnięcia celu dla bezzwrotnej formy dofinansowania wynosi co najmniej 57 000 szt. pomp ciepła.
  • Budżet 600 mln zł. Czyli średnia dotacja dla jednej pompy ciepła to około 10,5 tys. zł. Jest to średnia wartość, więc wygórowana nie jest 🙁 https://www.gov.pl/attachment/d448d0a3-0de4-42eb-aef2-7bb544be0b84
  • Wskaźnik EP min. 63 kWh/m²rok (2022 r.) i 55 kWh/m²rok (od 2023 r.) co trzeba udowodnić za pomocą ŚCHE świadectwa charakterystyki energetycznej lub PCHE projektowanej charakterystyki energetycznej
  • Brak możliwości montażu kominka lub kotła na biomasę (obniżające EP) jako dodatkowego źródła wspomagającego c.o./c.w.u. w budynku. Dopuszcza się jedynie miejscowe dogrzewanie pomieszczeń, czyli kominki bez płaszcza wodnego i rozprowadzania ciepłego powietrza po pomieszczeniach lub tzw. kozy grzewcze (oczywiście wszytko eko design lub eko projekt)

Co do kwot i strony finansowej nie będę się wypowiadał. Ale postaram się wypowiedzieć odnośnie wskaźnika EP, czyli Energii Pierwotnej, którą twórcy programu „moje ciepło” mocno wyśrubowali, i nie każdy nowo powstały budynek może spełnić ten warunek uzyskania wskaźnika EP<=63 kWh/m²rok (2022 r.) i EP<=55 kWh/m²rok (od 2023 r.)

Przeczytaj: Co to jest i w jaki sposób obniżyć energię pierwotną EP?

Jak pisałem tutaj jak-spelnic-wt-2021-czyli-wymagania-oszczednosci-energii-i-izolacyjnosci-cieplnej-budynkow-po-31-grudnia-2020-r pan Piotr Krysik z działu budownictwa KAPE dowiódł obliczeniami, że zastosowanie samej pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) wraz ze wspomaganiem zasilania pompy ciepła z fotowoltaiki (PV) nie gwarantuje obniżenie współczynnika EP dla nowo wybudowanych budynków jednorodzinnych EP<=70 kWh/m²rok, a dla budynków wielorodzinnych EP<=65 kWh/m²rok oddawanych po 01.01.2021 do użytkowania.

Wartości energii pierwotnej EP przy zastosowaniu pompy ciepła
Wartości energii pierwotnej EP przy zastosowaniu pompy ciepła

Z moich długoletnich doświadczeń i obliczeń wysuwa się bardzo podobne spostrzeżenie, że bez rekuperacji i/lub fotowoltaiki (przede wszystkim stary sposób rozliczania net metering, gdyż większą rolę we wskaźniku EP odgrywa ogrzewanie, które stosujemy w zimie kiedy produkcja prądu z PV jest znikoma) bardzo ciężko uzyskać od 2023 r. wskaźnik EP poniżej wartości 55 kWh/m²rok. Więc jeżeli w Twoim budynku oprócz spełnionych standardów izolacji termicznej budynku WT 2021 i zamontowaniu/planowaniu montażu pompy ciepła nie posiadasz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) i/lub fotowoltaiki, za pomocą której w znaczącym stopniu zasilasz pompę ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, to uzyskanie wymaganego poziomu wskaźnika energii pierwotnej EP do programu moje ciepło będzie bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe. Wskaźnik zależy jeszcze od innych ważnych czynników w obliczeniach, ale te powyższe są najbardziej znaczące.

A może skoro można używać miejscowych podgrzewaczy pomieszczeń typu kominek/koza opalanych drewnem (biomasa) to pojawia się mglisty pomysł, aby choćby parę procent np. 5% udziału w ogrzewanym budynku stanowiła biomasa. To spowoduje mały, bo mały jest udział tego nośnika w ogrzewaniu (lokalnym – miejscowym) budynku, ale zawsze to coś w tak upragnionym obniżeniu EP. Czy to dobry pomysł i czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez weryfikatorów wniosków? Tego nie wiem. Jest to jedynie „głośne” rozważanie różnych sposobów obniżenia problematycznego poziomu energii pierwotnej EP.

Istnieje jeszcze inny sposób: znajdą się osoby uprawnione do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej, które nie będą się bały stracić swoich uprawnień. Pokusa jest duża, może rozkwitnąć kolejny rynek nieuczciwych świadectw tzw. wpisanych z palca bez obliczeń, żeby tylko zmieścić się poniżej tych wspomnianych wartości. Zastanawiam się jak NFOŚiGW będzie weryfikował te świadectwa energetyczne? Bo jeżeli będzie to dokładnie sprawdzane to z mojego puntu widzenia konkurencja może się „odgórnie wykruszyć” a potencjalny klient może stracić parę stówek za nic niewarty dokument (ŚCHE świadectwo charakterystyki energetycznej lub PCHE projektowana charakterystyka energetyczna), lub ryzykować za te pre stów, że się uda. Znając polskie realia, oczywiście tak może być 🙂

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Pompy ciepła w termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych
14, kwi 2022
Pompy ciepła w termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych

Doradcy NFOŚiGW z portalu doradztwo-energetyczne.gov.pl przygotowali kolejny webinar pt. „Pompy ciepła w termo modernizowanych budynkach jednorodzinnych”. W półtora godzinnym webinarze kolejni doradcy energetyczni omawiają zagadnienia związane z pompami ciepła, które w ramach programu czyste powietrze dla budynków jednorodzinnych wybudowanych przed 2014 r. lub przyszłego programu moje ciepło dla nowo budowanych budynków jednorodzinnych mogą być montowane jako główne źródło ciepła, zastępując kotły na paliwo stałe.

Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze aspekty doboru pompy ciepła oraz termomodernizacji budynku jednorodzinnego, tak aby przystosować terommodernizowane przegrody budynku do programu „Czyste Powietrze” tak, aby ułatwić dobór pompy ciepła na potrzeby ogrzewania i przygotowani ciepłej wody użytkowej.

Pod koniec spotkania były udzielane odpowiedzi na pytania:

Odpowiedź: W programie czyste powietrze dofinansowanie obejmuje tylko jedno źródło ciepła, a więc dofinansowanie będzie dotyczyło tylko jednego urządzenia np. pompy ciepła o wyższej mocy.

Odpowiedź: Różnica między pompami niskotemperaturowymi a wysokotemperaturowymi polega na większej temperaturze zasilania czynnika grzewczego wewnątrz w budynku. Pompy pracujące na czynniku chłodniczym R290 (propan) mogą uzyskać na zasilaniu nawet do 70 °C, natomiast pompy ciepła split i monoblok pracujące na czynniku chłodniczym R410, R407 lub R32 pracują z temperaturą zasilnia najczęściej do 58 °C. Pompy z wyższymi temperaturami powinno się stosować w budynkach z grzejnikami naściennymi gdzie podczas zimy na starym kotle w najzimniejsze dni była temperatura na kotle powyżej 60 °C. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura na zasilaniu na grzejnikach bardzo mocno wpływa na zmniejszenie wydajności pompy, większy pobór mocy, czyli większe zużycie prądu oraz obniża współczynniki COP, który jest skorelowany ze współczynnikiem SCOP.

Zwiększanie wielkości (przewymiarowanie) grzejników i zładu instalacji c.o. zawsze powoduje zwiększenie temperatury na zasilaniu i polepszeniu ekonomiczności systemu, dlatego instalacje obecne z grzejnikami np. żeliwnymi z dużym zładem wody i dobrą przenikalnością cieplną są dobrym rozwiązaniem dla pomp ciepła, jeżeli nie mamy możliwość przewymiarowania grzejników, powinniśmy zastosować bufor ciepła (300, 400, 500 l) tak, żeby zwiększyć zład wody w instalacji c.o.

Odpowiedź: Zgodnie z nowelizacją ustawy o F-gazach z 2017 r. pompy ciepła typu split gdzie czynnikiem gazowym jest R410 i R407 w ilości:

  • 2,40 kg i więcej czynnika R410A,
  • 2,82 kg i więcej czynnika R407C.

w układzie grzewczo-chłodniczym należy zgłaszać w centralnym rejestrze obowiązkowo przez właściciela lub zarządcę i podlegają pod dozór techniczny.

Odpowiedź: Nie, przy pompach inwerterowych czujnik temperatury powietrza jest montowany za pompą, należy zwrócić uwagę, żeby czujnik temperatury pompy ciepła był od strony północnej, ale nie od strony południowej, żeby temperatura czujnika zewnętrznego nie była zafałszowana przez nagrzewanie od słońca.

Odpowiedź: W nowych budynkach oddanych po 01.01.2021 o dofinansowanie zakupu pomp ciepła będzie można starać się z programu „Moje Ciepło”.

Odpowiedź: Wszytko zależy od preferencji użytkowników. Standardowo temperatura c.w.u. wynosi od 45 do 55 °C tak, aby unikać mieszania c.w.u z zimną wodą. Należy również pamiętać o okresowym podnoszeniu temperatury do 55 – 60 °C, w celu likwidacji bakterii legionella.

Odpowiedź: W niektórych rejonach Polski (uzdrowiska wód pitnych/leczniczych) np. Krynica-Zdrój nie wolno pobierać wody dla dolnego źródła z jednej studni i wrzucać wykorzystaną wodę do drugiej studni, w innych rejonach zazwyczaj nie ma problemu z takim rozwiązaniem, ale należy za każdym razem upewnić się lokalnie w gminie czy urzędzie miasta. Należy pamiętać, że system studni czerpanej i wrzutowej wymaga odpowiedniej przepustowości w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło i mocy grzewczej pompy ciepła i jest dość trudnym rozwiązaniem w utrzymaniu.

Spotkanie poprowadzili Doradcy Energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wszystkie webinaria można znaleźć na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/aktualnosci/cykliczne-spotkania-informacyjne-z-doradcami-energetycznymi

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Szkolenie do programu Moje Ciepło
4, lut 2022
Szkolenie do programu Moje Ciepło

Przeczytaj aktualne wymagania do programu Moje Ciepło 2022

Doradztwo-energetyczne.gov.pl zaprasza na webinar dot. Programu Moje Ciepło

Doradcy energetyczni rozpoczynają cykl spotkań informacyjnych, realizowanych w formule online, w których trakcie będą omawiane interesujące zagadnienia związane z efektywnością energetyczną oraz OZE.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 lutego 2022 r. o godz. 10:00 a jego tematem będzie nowy program dla osób fizycznych – „Moje ciepło”.

Program realizowany będzie przez NFOŚiGW a jego Beneficjenci to osoby fizyczne, które zainstalowały pompę ciepła w nowym budynku jednorodzinnym.

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną najistotniejsze aspekty programu. Będzie możliwość zadawania pytań pracownikom NFOŚiGW.

Zapisy na to wydarzenie możliwe są pod poniższym linkiem:

https://zoom.us/webinar/register/WN_d6waCKUUT3–6p-IDvhHaQ

Więcej na stronie doradców energetycznych https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/wydarzenia/wydarzenie/950

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
5, lut 2021
Jak spełnić WT 2021 czyli wymagania oszczędności energii i izolacyjności cieplnej budynków po 31 grudnia 2020 r.?

Od 1 stycznia 2021 roku wszedł w życie kolejny zestaw przepisów związanych z oszczędnością energii i izolacyjnością cieplną budynków, zamieszczonych w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Wymagania te ustalono już 2013 roku, wskazując na ich progresywny charakter, wyznaczający drogę dla budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię. Ustanowione wówczas, docelowe wymagania efektywności energetycznej budynków wydawały się być bardzo ambitne, jednak ich wprowadzenie było konieczne dla wdrożenia dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), która określiła w 2010 nowy standard budownictwa o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię, wymagany dla wszystkich wznoszonych budynków w Unii Europejskiej po 2020 roku. Poziom wymagań został ustalony w sposób optymalny pod względem kosztów, zapewniający równowagę między wymaganymi nakładami i kosztami energii zaoszczędzonymi w czasie eksploatacji budynku, a także że oczekuje się w kolejnych latach rozwoju technologii budowlanych, umożliwiających wznoszenie budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię pierwotną. Po upływie 7 lat od ogłoszenia przepisów WT stwierdzić można, że bariera technologiczna realizacji budynków o niskim zużyciu energii nie jest duża. Materiały, urządzenia i sposoby wznoszeniu budynków, dzięki którym potrzebują one niewielkiej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania są dostępne na rynku i powszechnie stosowane. Poniżej przedstawiono przegląd rozwiązań, których konfiguracja umożliwia spełnienie wymagań wchodzących w życie od 1 stycznia 2021 r. (WT2021). Do analizy wybrano budynek mieszkalny wielorodzinny, ponieważ ich realizacja wg nowych wymagań wzbudza największe emocje i krytykę, szczególnie w odniesieniu do wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W).

Charakterystyka budynku referencyjnego mieszkalnego wielorodzinnego
Analizie poddano warianty konfiguracji rozwiązań instalacyjnych, opisane w tabeli 1. Wpływ poszczególnych wariantów dla kolejnych nośników energii wykorzystywanych w budynku (opcji) oceniono poprzez pryzmat wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej EP, którego maksymalny poziom dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych przepisy WT2021 określają na 70 kWh/(m²rok).

Tabela 1. Warianty wykonania budynku poddane analizie

WariantOpis
grawitacyjnawentylacja grawitacyjna, źródło ciepła i c.w.u. wg nośnika energii
grawit+kolwentylacja grawitacyjna, kolektory słoneczne o powierzchni 129 m² i średnim rocznym uzysku energii równym 450 kWh/m², źródło ciepła i uzupełniające c.w.u. wg nośnika energii
wyw wentylacja mechaniczna wywiewna z osłabieniem nocnym strumienia powietrza, źródło ciepła i c.w.u. wg nośnika energii
mechwentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła o sprawności 75%, źródło ciepła i c.w.u. wg nośnika energii
mech+kolwentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła o sprawności 75%, kolektory słoneczne o powierzchni 129 m² i średnim rocznym uzysku energii równym 450 kWh/m², źródło ciepła i uzupełniające c.w.u. wg nośnika energii
mech+PVwentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła o sprawności 75%, instalacja fotowoltaiczna o mocy 20 kW funkcjonująca w systemie prosumenckim, źródło ciepła i c.w.u. wg. nośnika energii

Ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej

W przypadku zastosowania ciepła sieciowego z ciepłowni węglowej w żadnym z zaproponowanych wariantów nie udało się osiągnąć wymagań WT2021. Najniższe zapotrzebowanie na energię pierwotną wystąpiło w wariancie z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła i wykorzystaniem kolektorów słonecznych do przygotowania c.w.u. W przypadku zastosowania lepszej izolacji przegród, wymiennika do odzysku ciepła o wyższej sprawności lub instalacji PV (której zastosowanie ogranicza ilość miejsca na dachu, zajęta już kolektorami słonecznymi) wymagania mogłyby zostać osiągnięte. Dla opcji zasilenia budynku z sieci ciepłowniczej, zasilanej ciepłem ze źródła i niskim współczynniku wi (np. z kogeneracji) wymagania WT jest o wiele łatwiej spełnić. W przypadku, gdy nieruchomość na której będzie wniesiony budynek ma dostęp do sieci ciepłowniczej które posiada niskoemisyjne źródło zasilania, spełnienie wymagań WT2021 nie będzie wyzwaniem i nie będzie powodowało wysokich dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Dostępny efektywny system ciepłowniczy i chłodniczy dla budynku i jego emisyjność może być zatem od 2021 r. jednym z kryteriów wyboru nieruchomości przeznaczonej pod inwestycję deweloperską. Niestety, 80% systemów ciepłowniczych w Polsce należy do grupy systemów nieefektywnych, a podłączenie odbiory końcowego do takiego systemu przenosi na niego ciężar redukcji oddziaływania ogrzewnictwa na środowisko.

Gaz ziemny

Ogrzewanie i przygotowanie budynku gazem ziemnym w każdym z zaproponowanych wariantów oznacza przekroczenie wymagań WT2021 w odniesieniu do wskaźnika EP. Redukcja EP do poziomu poniżej 70 kWh/(m²rok) będzie najłatwiejsza w konfiguracji instalacyjnej budynku z wykorzystaniem kolektorów słonecznych służących do przygotowania c.w.u. oraz wentylacji z odzyskiem ciepła i paneli fotowoltaicznych. Wymagać to będzie jednak zwiększenia mocy instalacji OZE (a nie zawsze jest na to miejsce na dachu obiektu), zwiększenia izolacyjności cieplnej i poprawy szczelności powietrznej budynku, do poziomu wymagań budownictwa pasywnego. Wykorzystanie gazu ziemnego jako źródła ciepła i c.w.u. może okazać się opcją droższą inwestycyjnie w stosunku do ciepła miejskiego, pod warunkiem dostępności niskoemisyjnej ciepłowni lub elektrociepłowni. Powodem jest koniczność zastosowania w tym przypadku większej mocy OZE i lepszej izolacji cieplnej obudowy budynku. Z drugiej strony większa moc źródeł OZE i wyższa izolacyjność cieplna przegród to niższe koszty eksploatacyjne w trakcie wieloletniego użytkowania obiektu.

Brak spełnienia warunków Energii Pierwotnej EP dla gazu ziemnego

Biomasa

Biomasa jest jednym z powszechnie dostępnych odnawialnych nośników energii, które mogą być wykorzystanie na cele grzewcze budynków. Charakteryzuje się ona niskim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi równym 0,20. Oznacza to, że na każdą 1 kWh energii wytworzonej w źródle zasilanym biomasą, zużywane jest 0,20 kWh nieodnawialnej energii pierwotnej, która jest przedmiotem wymagań określonych w WT. W każdej konfiguracji zaproponowanych rozwiązań instalacyjnych budynku, spełni on wymagania WT2021 jeżeli będzie ogrzewany źródłem wykorzystującym biomasę. Co więcej, otrzymane wyniki zapotrzebowania na EP są o wiele niższe niż maksymalny poziom wymagań równy 70 kWh/(m2·rok).
Z wykorzystaniem biomasy jako podstawowego nośnika energii związane jest jednak kilka wad i niedogodności, które należy podkreślić:

  1. Konieczność obsługi źródła ciepła. Kotły na biomasę posiadają automatyczne podajniki paliwa i jego zasobniki, pozwalające na ciągłą pracę przez kilka dni bez uzupełnienia, jednak stan zasobnika należy kontrolować i co pewien czas uzupełniać paliwo
  2. Należy pamiętać że czyszczenie kominów, jest wymagane nie rzadziej niż cztery razy w roku.
  3. Podajniki paliwa są elementami mechanicznymi, dlatego ulegają awariom częściej, niż kotły na paliwo ciekłe.
  4. Konieczność przeznaczenia pomieszczenia na skład paliwa.
  5. Biomasa, mimo iż jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii, jest źródłem emisji pyłów natomiast emisja dwutlenku węgla CO2 z biomasy ma bilans zerowy. Nie jest to zatem idealnie czyste źródło ciepła dla budynków mieszkalnych ale w miarę rozwoju technologi kotły i kominki/kozy spalają już biomasę z bardzo dużą sprawnością przez to eliminując w dużym stopniu emisję pyłów.

Powietrzna pompa ciepła

Wykorzystanie powietrznej pomy ciepła, wbrew oczekiwaniom, nie umożliwiło spełnienia wymagań WT2021 w żadnym z analizowanych, podstawowych wariantów. Główną przyczyną jest przyjęcie dość niskiego współczynnika sezonowej efektywności energetycznej wytwarzania ciepła SCOP (2,70), który jest rekomendowany przez przepisy. Dopuszczają one jednak stosowanie współczynników podawanych przez producentów urządzeń, dlatego powinny być one szczegółowo analizowane pod względem kryterium SCOP. Wymagania WT2021 dla powietrznej pompy ciepła zostały spełnione wyłącznie w wariancie z wentylacją z odzyskiem ciepła i instalacją paneli fotowoltaicznych o maksymalnej dopuszczalnej dla mikroinstalacji mocy 50 kWp. Tak duża instalacja fotowoltaiczna wymaga jednak co najmniej około 700 m2 powierzchni o odpowiednim nasłonecznieniu, niedostępnej w przypadku analizowanego obiektu. Charakteryzując pompę ciepła jako źródło energii do ogrzewania i przygotowania c.w.u. należy wspomnieć o:

  • konieczność zastosowania instalacji niskotemperaturowej systemu centralnego ogrzewania, z uwagi na wysoką wrażliwość współczynnika SCOP na temperaturę czynnika grzewczego. Instalacja niskotemperaturowa oznacza większe średnice przewodów rozprowadzających ciepło, większą powierzchnię grzejników konwektorowych lub konieczność wykorzystania ogrzewania płaszczyznowego;
  • wykorzystywanych czynnikach roboczych w urządzeniu, których rodzaj i ilość determinować będzie częstotliwość i koszt przeglądów;
  • minimalnej temperaturze pracy dla dolnego źródła i sprawności COP urządzenia w tych warunkach. W wielu przypadkach może okazać się, że niezbędne będzie wykorzystanie dodatkowego, szczytowego źródła ciepła (np. dpdatkowy kocioł gazowy przy zbyt niskich temperaturach zewnętrznych);
Brak lub częściowe spełnienie warunków Energii Pierwotnej EP dla PC pompy ciepła powietrze-woda

Podsumowanie

Przepisy dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej budynków jakie weszły w życie od 1 stycznia 2021 r. są ewolucją sektora w kierunku budownictwa o niemal zerowym zużyciu energii. Kierunek ten został wskazany już w 2010 r. dlatego nie powinien być szokiem dla inwestorów. Spełnienie wymagań WT 2021 będzie wymagało stosowania odnawialnych źródeł energii w każdej inwestycji budowlanej, optymalizacji stosowanych rozwiązań materiałowych i technicznych, a także zwrócenia szczególnej uwagi na dostępne dla danej lokalizacji nośniki energii. Ciężar związany ze spełnieniem nowych przepisów spada szczególnie na te lokalizacje nieruchomości, które nie mają dostępu do niskoemisyjnych źródeł ciepła sieciowego lub odpowiedniego napromieniowaniu energią słoneczną. 

Autor: Piotr Krysik, Dział Budownictwa KAPE

Prezentacja Piotra Krysika Specjalisty ds. efektywności energetycznej z analizą różnych źródeł ciepła dla budynku referyncyjnego mieszkalnego wielorodzinnego w III strefie klimatycznej o Energi Użytkowej EU=47,4 kWh/m²rok

Żródło: https://www.kape.gov.pl/page/newsletter?utm_medium=Email&utm_source=Nowe+wymagania+wobec+budynk%C3%B3w+po+31.12.2020.&#N15-1

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Dotacja na termomodernizację budynków jednorodzinnych miasta Kraków
25, sty 2021
Rośnie liczba instalacji OZE w Krakowie
Program rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków (PROZE) uruchomiony w 2020 r.  ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez wprowadzenie  nieodnawialnych źródeł energii.

Zainteresowanie programem było ogromne, wpłynęło blisko 1900 wniosków, o wartości ponad 29 mln złotych. W ramach realizacji programu w 2020 roku zostały wykonane 692 instalacje OZE, w tym: 129 powietrznych pomp ciepła, dwie pompy ciepła gruntowe, 553 instalacje fotowoltaiczne oraz osiem instalacji kolektorów słonecznych. Łączna kwota dotacji przekazana na realizację PROZE to 10 309 316,70 zł.

Największym zainteresowanie dotyczyło instalacji fotowoltaicznych , aż 1300 spośród wniosków w programie dotyczyło właśnie dofinansowanie paneli fotowoltaicznych.

Od 2014 roku na obszarze miasta podłączono 3585 mikroinstalacji fotowoltaicznych, z czego 2456 (aż 68,5 proc.) tylko w 2020 roku.

W ubiegłym roku Gmina Miejska Kraków wypłaciła 4 435 916,06 zł na dotacje w ramach znanego już mieszkańcom Krakowa, Programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa. Dzięki temu w 115 budynkach na terenie Krakowa wykonane zostały prace termomodernizacyjne, wpływające na poprawę efektywności energetycznej tych nieruchomości i przyczyniające się do obniżenia kosztów za ogrzewanie budynków, w wyniku zmniejszonego zapotrzebowania na energię.

W 2021 r. kontynuowany będzie Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa oraz Program rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. Środki zarezerwowane na ten cel w budżecie miasta to, odpowiednio, 1 mln zł i 4 mln zł. Nabory do programów planowane są na przełomie I i II kwartału bieżącego roku.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Po 12 latach szwedzka gmina sprzedaje turbiny wiatrowe, inwestycja nieopłacalna!
17, wrz 2020
Pompy ciepła, fotowoltaika i kolektory słoneczne w Bielsku-Białej

Od 7 września wystartował duży projekt mający na celu poprawę jakości powietrza na terenie miasta Bielsko-Biała, dzięki któremu będzie można uzyskać dopłaty do łącznej ilości 1000 sztuk instalacji odnawialnych źródeł energii w Bielsku-Białej. Nabór zostanie zakończony w dniu 7 października 2020 o godz. 18.00.

Plan i środki:

Realizacja projektu planowana jest na lata 2020-2022. Całkowita wartość wynosi 15 156 250 zł. Bielsko-Biała otrzyma ze środków UE dofinansowanie w wysokości do 95 procent wartości projektu, tj. do 14 398 437,50 zł, natomiast wkład własny miasta wynosić będzie 5 procent, tj. 757 812,50 zł.

Kto się może starać o dopłaty:

Mieszkaniec Bielska-Białej posiadający tytuł prawny do jednorodzinnego budynku mieszkalnego położonego na terenie Bielska-Białej. Dofinansowana instalacja będzie zamontowana w tym budynku, a wytworzona energia elektryczna i cieplna będzie wykorzystana tylko na potrzeby bytowe mieszkańców.

Limity kwotowe kosztów kwalifikowanych oraz wynikające z nich limity wysokości grantów:

  • Grant maksymalnie do 28 500 zł na dowolną pompę ciepła na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, bądź tylko c.o.;
  • grant maksymalnie do 7 125 zł na pompę ciepłej wody użytkowej;
  • grant maksymalnie do 9 500 zł na kolektory słoneczne,
  • grant maksymalnie do 14 250 zł na instalację fotowoltaiczną.

Możliwe jest dofinansowanie więcej niż jednego rodzaju mikro instalacji odnawialnego źródła energii dla jednego budynku (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, jedna dowolna pompa ciepła).

Szacowane wykorzystanie środków na mikro instalacje:

  • 610 instalacji fotowoltaicznych (panele fotowoltaiczne) przeznaczonych do produkcji energii elektrycznej,
  • 150 instalacji solarnych (kolektory słoneczne) przeznaczonych do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • 130 pomp ciepła do c.o. lub do c.o. wraz z c.w.u. przeznaczonych do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania, lub centralnego ogrzewania wraz z c.w.u.,
  • 110 pomp ciepła do c.w.u. przeznaczonych do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania c.w.u.

Szczegółowych informacji na ten temat udziela Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Tel:334971717 lub na stronie https://www.miastodobrejenergii.pl/aktualnosci/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-do-programu-oze/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększając efektywność energetyczna można obniżyć koszty o połowę?
28, sie 2020
Zbyt wysokie koszty poprawy efektywności energetycznej w domach

Holandia bogatszy kraj od Polski, na zlecenie rządu przeprowadziła analizy ekonomiczne, z których wynika, że bez obniżenia kosztów inwestycyjnych i znaczących zachęt ze strony państwa inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej w istniejących budynkach nie są opłacalne i bez dodatkowego wsparcia nie uda się zrealizować celów jeśli chodzi o efektywność energetyczną w jedno i wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

Z badania wykonanego przez Amsterdam School of Real Estate (ASRE) wynika, że brak opłacalności występuje nie tylko w przypadku gospodarstw domowych konsumujących mniejsze ilości energii, ale także w większych gospodarstwach domowych takie inwestycje nie dadzą oszczędności, które zachęciłyby do poniesienia wydatków związanych z poprawą efektywności energetycznej i uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.

Holenderska rządowa agencja środowiskowa PBL podaje przy tym przykład inwestycji skutkujących zwiększeniem efektywności energetycznej gospodarstwa domowego z poziom D na B, zapewnionego dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła przy tzw. korzystnym oprocentowaniu pożyczki. Takie inwestycje mają prowadzić do spadku miesięcznych rachunków za energię do około 50 euro.

Jednak gdy podzielimy te 50 euro miesięcznych oszczędności z bardzo dużymi kosztami inwestycyjnymi szacowanych przez agencję środowiskową PBL na średnio na 35 tys. euro, to minimalny okres 30 lat, nie pozwoli na zwrot relatywnie wysokich kosztów, bo zwrot kosztów przy tak dużych kosztach inwestycyjnych wynosi 700 miesięcy, a więc około 60 lat. Koszt inwestycji musiałby być połowę niższy, aby inwestycja zwróciła się po 30 latach.

Holenderska agencja środowiskowa wskazuje, że oprócz niższych kosztów inwestycyjnych oraz dotacji bodźcem dla gospodarstw domowych do inwestycji w efektywność energetyczną mogą być np. regulacje wprowadzające obowiązek przedstawienia świadectwa (certyfikatu) energetycznego przy sprzedaży domu.

Źródło: http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/103706/holandia-zbyt-wysokie-koszty-poprawy-efektywnosci-energetycznej-w-domach

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button