13, maj 2026
WFOŚiGW w Katowicach startuje z cyklem spotkań informacyjnych do programu Czyste Powietrze

WFOŚiGW w Katowicach rusza z cyklem spotkań informacyjnych dla mieszkańców Śląska poświęconych Programowi „Czyste Powietrze”. Podczas spotkań eksperci odpowiedzą na pytania i wyjaśnią zasady programu jak uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, ocieplenie domu czy obniżenie rachunków za energię. To doskonała okazja, aby zdobyć praktyczne informacje i skorzystać z możliwości termomodernizacyjnych w Programie „Czyste Powietrze” na Śląsku.

Harmonogram spotkań:

  1. Gmina Woźniki: 29 maja 2026 r. godz. 17:00 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury ul. Górna 5, Woźniki
  2. Gmina Ornontowice: 3 czerwca 2026 r. godz. 16:00 ARTeria Centrum Kultury i Promocji ul. Zwycięstwa 26, Ornontowice
  3. Racibórz: 16 czerwca 2026 r. godz. 16:00 Urban Lab plac Dworcowy 1, Racibórz

Źródło: https://wfosigw.katowice.pl/ruszamy-z-cyklem-spotkan-informacyjnych-dla-mieszkancow-poswieconych-programowi-czyste-powietrze/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
2, lut 2026
Śląsk – wyszukaj swój wniosek o płatność w programie Czyste Powietrze!

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił nowe wygodne i pomocne narzędzie dla beneficjentów programu Czyste Powietrze w województwie śląskim. Narzędzie to pozwala w kilka chwil sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek o płatność w programie Czyste Powietrze.

Jak sprawdzić swój wniosek o płatność na Śląsku?

  1. Po pierwsze trzeba wejść na stronę: https://wfosigw.katowice.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze/status-platnosci/
  2. Wpisać numer techniczny wniosku, podać cztery ostatnie cyfry numeru PESEL beneficjenta.
  3. To wszystko, status naszego wniosku powinien się ukazać.

Czyste Powietrze to kompleksowy program NFOŚiGW, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez nieefektywne spalanie paliw kopalnych w domach jednorodzinnych. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych aby efektywnie zarządzać energią.
W województwie śląskim aż 105 samorządów jest operatorem w ramach Programu Czyste Powietrze. To ogromna sieć wsparcia dla mieszkańców w drodze do czystszego powietrza, niższych rachunków i lepszej jakości życia.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Wzrost cen rynkowych wymusza zmianę w programie „Czyste Powietrze”
3, lip 2022
Dodatkowe wsparcie pieniężne i ranking Gminy zaangażowanych w program „Czyste Powietrze”

Do programu „Czyste Powietrze” zaproszone są wszystkie gminy w Polsce. Warunkiem skorzystania z zachęt dla gmin jest pisemne zgłoszenie samorządu do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zawarcie porozumienia lub aneksu do już wcześniej podpisanego porozumienia. Wzory dokumentów, które można składać do WFOŚiGW dostępne są na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/dla-gmin/ w materiałach „do pobrania”. Ostateczny termin na zawarcie porozumienia lub aneksu na nowych zasadach upływa 30 września 2022 r., po tej dacie zawieranie porozumień nie będzie możliwe.

Gminy uczestniczące w prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programie priorytetowym „Czyste Powietrze” będą nadal wspierane finansowo w realizacji działań edukacyjnych, informacyjnych i organizacyjnych, skierowanych do mieszkańców w celu poprawy jakości powietrza na terenie ich tzw. małych ojczyzn. Prowadzone przez samorządy punkty konsultacyjno-informacyjne zyskają na kolejny rok wyższe, wynoszące 35 tysięcy zł. finansowanie w ramach tzw. pakietów zachęt dla gmin.

Zachęty oparto o trzy podstawowe elementy:

  • Dofinansowanie punktu konsultacyjno-informacyjnego w wysokości 35 tys. zł w ciągu roku,
  • Zwrot poniesionych kosztów za złożone wnioski przy udziale gminy (odpowiednio od 50 do 150 zł za złożony wniosek),
  • Specjalną pomoc finansową (w łącznej kwocie 16 mln zł do podziału), która wynika z pozycji w dorocznym rankingu prezentującym liczbę wniosków składanych przez poszczególne gminy. Pieniądze z tej puli zostały pierwszy raz podzielone między 625 gmin o najwyższej wartości wskaźnika zaangażowania gminy w program.

Ranking gmin w programie „Czyste Powietrze”. 625 gmin zyska dodatkowe fundusze na promocję wymiany „kopciuchów” i termomodernizacji domów.

Wspomniana łączna kwota 16 mln zł zostanie rozdzielona pomiędzy te samorządy gminne, które w rankingu osiągnęły najwyższą wartość wskaźnika. Przyjęto, że środki będą skierowane do ok. 30% wszystkich gmin, które zawarły porozumienie ws. wdrażania programu „Czyste Powietrze” do 31 marca 2022 r. Zgodnie z przyjętym wyliczeniem wskaźników aktywności 625 gmin, które mają wskaźnik zaangażowania powyżej 3,70% i kwalifikują się do dofinansowania. Kwota dodatkowego finansowania wynosi zatem 25 600 zł na każdą z 625 gmin o najwyższej wartości wskaźnika, zgodnie z wyliczeniem: 16 000 000 : 625 = 25 600 zł.

Najwięcej gmin z najlepszymi wynikami jest nadal z województwa śląskiego.

Lista 625 gmin zakwalifikowanych do dofinansowania https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2022/07/roczny-ranking-gmin-01072022.pdf

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program "Stop smog"
27, lis 2021
Małopolskie gminy Limanowa i Spytkowice w programie Stop Smog

Limanowa i Spytkowice w programie „Stop Smog”

Kolejne małopolskie gminy Limanowej (powiat limanowski) i Spytkowic (powiat wadowicki) chcą poprawić jakość powietrza, realizując 120 przedsięwzięć niskoemisyjnych o wartości ponad 6 mln zł w ramach rządowego programu „Stop Smog”, w którym jest już dziesięć aktywnych gmin, w tym siedem z Małopolski: Niepołomice, Skawina, Sucha Beskidzka, Tuchów i Brzesko i dwie nowe Limanowa i Spytkowice. Trzy pozostałe porozumienia realizują Pszczyna, Rybnik i Sosnowiec z województwa śląskiego.

Dzięki aktywności tych gmin na rzecz poprawy jakości powietrza zrealizowanych będzie około 1170 niskoemisyjnych inwestycji o łącznej wartości ponad 61 mln zł, w tym 42,5 mln zł z NFOŚiGW i ok. 19,2 mln zł wkładu własnego samorządów.

Limanowa, z wykorzystaniem środków z programu „Stop Smog”, zrealizuje 100 przedsięwzięć w najmniej zamożnych gospodarstwach domowych, o wartości 4,8 mln zł, przy czym ponad 3,4 mln zł będzie miało formę dofinansowania a reszta to wkład własny gminy. Z kolei Spytkowice podjęła się realizacji 20 przedsięwzięć w 20 budynkach jednorodzinnych o wartości 954 tys. zł, w tym dotacja z programu „Stop Smog” wyniesie ponad 667 tys. zł.

Na termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę w nich nieefektywnych źródeł ciepła zdecydował się też Kraków, który złożył do NFOŚiGW wniosek na realizację 944 przedsięwzięć niskoemisyjnych o wartości całkowitej 50 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów wyniesie 34,5 mln zł.

Możliwość sfinansowanie 100 % kosztów inwestycji

Od 1 stycznia 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW przejęło od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zadania związane ze wdrażaniem programu „Stop Smog”, który jest finansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Perspektywa czasowa programu obejmuje lata 2019-2024. Do tej pory na jego realizację przeznaczono 180 mln zł. W obecnie prowadzonej edycji od 31.03.2021 r. jest 142 mln zł. Wnioskodawcy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30% stanowi ich wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin – położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa – mogą otrzymać dotację do 100% kosztów przedsięwzięcia. Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach dla jednego lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Kto może być beneficjentem „Stop Smogu”

Osoby, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego, nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Beneficjent musi m.in.: być właścicielem lub współwłaścicielem budynku będącego przedmiotem inwestycji, faktycznie zamieszkiwać lokal/budynek objęty przedsięwzięciem oraz złożyć do gminy wniosek o zawarcie umowy na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego.

Więcej szczegółów na stronie https://www.gov.pl/web/nfosigw/limanowa-i-spytkowice-z-malopolski-w-programie-stop-smog

Małopolskie gminy Limanowa i Spytkowice w programie „Stop Smog”
Program „Stop smog”

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
"Czyste Powietrze - Zdrowy Wybór!" ogólnopolska kampania społeczna na rzecz czystego powietrza.
17, paź 2021
Akademia Czyste Powietrze #AkademiaCzystegoPowietrza2021

Akademia Czyste Powietrze 2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Polski Alarm Smogowy w ramach programu Czyste Powietrze wyemitowały drugi cykl bezpłatnych szkoleń online pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza2021 dla wnioskodawców, czyli osób fizycznych ubiegających się o dofinansowanie i pożyczki (kredyty) w ramach programu Czyste Powietrze. To przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych tzw. ekodoradców, jak i beneficjentów zainteresowanych dotacjami na wymianę starych pieców i kotłów i ocieplenie domów. Listę wszystkich oficjalnych odcinków szkoleń NFOŚiGW w ramach promowania #AkademiaCzystegoPowietrza2021

Odcinki:

  1. #AkademiaCzystegoPowietrza2021 – zaproszenie na cykl webinariów MKiŚ, NFOŚiGW i PAS
  2. 1 webinarium 1/3 – „Czyste_Powietrze” – otoczenie, zasady
  3. 1 webinarium 2/3 – „Czyste_Powietrze” – pomocne narzędzia
  4. 1 webinarium 3/3 – „Czyste_Powietrze” – pytania i odpowiedzi
  5. 2 webinarium 1/2 – Kredyt w programie Czyste_Powietrze
  6. 2 webinarium 2/2 – Kredyt w Czystym_Powietrzu – pytania i odpowiedzi
  7. 3 webinarium 1/3 – Zachęty dla gmin w programie „Czyste_Powietrze”
  8. 3 webinarium 2/3 – Zachęty dla gmin w programie „Stop Smog”
  9. 3 webinarium 3/3 – Zachęty dla gmin – pytania i odpowiedzi
  10. 4 webinarium 1/4 – Skawina w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  11. 4 webinarium 2/4 – Bieruń w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  12. 4 webinarium 3/4 – Rybnik w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  13. 4 webinarium 4/4 – Rybnik w „Czystym_Powietrzu” – wymiana praktyk
  14. 5 webinar 1/3 – Platforma partnerów Czystego Powietrza – PGNiG
  15. 5 webinar 2/3 – Platforma partnerów Czystego Powietrza – API
  16. 5 webinar 3/3 – Platforma partnerów Czystego Powietrza – pytania i odpowiedzi
  17. 6 webinar 1/3 – Uchwały antysmogowe
  18. 6 webinar 2/3 – Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB
  19. 6 webinar 3/3 – Uchwały antysmogowe i CEEB – pytania i odpowiedzi
  20. 7 webinar 1/3 – Wniosek o dofinansowanie w „Czystym Powietrzu”
  21. 7 webinar 2/3 – Wniosek o płatność w „Czystym Powietrzu”
  22. 7 webinar 3/3 – Wnioski o dofinansowanie i płatność – pytania i odpowiedzi
  23. 8 webinar 1/3 – Elektryfikacja w ogrzewnictwie (PV i PC)
  24. 8 webinar 2/3 – Elektryfikacja w ogrzewnictwie (PV i PC)
  25. 8 webinar 3/3 – Elektryfikacja w ogrzewnictwie – pytania i odpowiedzi
  26. 9 Webinarium, cz. 1/2 – Termomodernizacja
  27. 9 Webinarium, cz. 2/2 – Termomodernizacja – pytania i odpowiedzi
  28. 10 Webinarium, cz. 1/3 – Rola ekodoradcy na poziomie regionalnym (NFOŚiGW)
  29. 10 Webinarium, cz. 2/3 – Rola ekodoradcy na poziomie gminnym (Małopolska)
  30. 10 Webinarium, cz. 3/3 – Rola ekodoradcy w programie „Czyste Powietrze” – pytania i odpowiedzi

Aby obejrzeć poszczególne odcinki, należy kliknąć ikonę w prawym górnym rogu Playlista: #AkademiaCzystegoPowietrza2021 (II edycja) 1/30 i wybrać interesujący odcinek.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program "Stop smog"
21, wrz 2021
Gmina Brzesko w programie „Stop Smog” 2.0

Na podstawie podpisanego 21.09.2021 r. porozumienia z NFOŚiGW małopolska gmina Brzesko będzie pierwszą gminą, która na nowych, lepszych zasadach skorzysta z programu „Stop Smog”. Inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mln zł mają objąć 20 przedsięwzięć obniżające emisję zanieczyszczeń pyłów zawieszonych. Brzesko zainwestuje 1,06 mln zł w te przedsięwzięcia, z czego 742 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a reszta będzie wkładem własnym gminy.

Dotychczas program był realizowany w siedmiu gminach: Niepołomice, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Skawina, Sucha Beskidzka, Tuchów i Bochnia. Brzesko jest kolejną, ósmą już gminą, która przystępuje do programu „Stop Smog”. Kolejnymi gminami, przystępujących do programu „Stop Smog” są Spytkowice i Limanowa z Małopolski, które niebawem sfinalizują porozumienia z NFOŚiGW.

Dofinansowanie z programu „Stop Smog”, który został przygotowany dla obszarów, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe – to szansa m.in. dla mieszkańców Brzeska na sfinansowanie 100 % kosztów inwestycji obejmującej likwidację lub wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne oraz ocieplenie jednorodzinnego budynku, przy czym średni koszt w jednym lokalu nie może przekroczyć 53 tys. zł.

„Stop Smog” 2.0 – nowe, lepsze zasady od 31 marca 2021 r.

Druga odsłona programu „Stop Smog”, który dotyczy przedsięwzięć niskoemisyjnych, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, została uruchomiona 31 marca 2021 r. O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych mogą starać się: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim. Wymienieni wnioskodawcy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30% stanowi ich wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin (położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa) mogą otrzymać w formie bezzwrotnej dotacji do 100% kosztów przedsięwzięcia. Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Ostatecznym beneficjentem „Stop Smogu” są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024

Z początkiem 2021 r. weszła w życie ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła wiele zmian i ułatwień w dostępie do programu „Stop Smog”. Są to przede wszystkim:

  • umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora kilku gmin;
  • wydłużenie z 3 do 4 lat okresu realizacji porozumienia;
  • dopuszczenie możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy;
  • wyposażenie gmin w narzędzia umożliwiające weryfikację danych osób ubiegających się o udział w programie;
  • poprawę niektórych warunków udziału mieszkańców w programie;
  • rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych m.in. o instalacje OZE;
  • zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminne programów niskoemisyjnych;
  • zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu (z 2% do 1% lub 20 budynków);
  • zmniejszenie z 50% na 30% wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze;
  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu po zakończeniu porozumienia dla działań i zobowiązań gminy oraz beneficjenta.
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
29, lip 2021
Śląsk – powstanie nowy punkt programu Czyste Powietrze w Rudzie Śląskiej

Punkt kompleksowej obsługi rządowego programu Czyste Powietrze zamierza uruchomić samorząd Rudy Śląskiej. Magistrat Rudy Śląskiej poinformował o zawarciu porozumienia ws. uruchomienia punktu obsługi programu Czystego Powietrza z koordynującym program w woj. śląskim Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Punkt ma być otwarty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Markowej 20. Od sierpnia 2021 punkt ma być czynny przez cztery dni w tygodniu w godzinach porannych i popołudniowych.

Inicjatorzy liczą, że miasto dołączy do liderów najaktywniejszych gmin w kraju obsługujących program Czyste Powietrze, które 16 z nich leży na terenie woj. śląskiego. W rankingu z województwa Śląskiego znalazły się kolejno gminy: Bieruń, Radlin, Lubomia, Gaszowice, Godów i Pszów, Boronów, Świerklany, Jejkowice, Marklowice, Gorzyce, Lyski, Rybnik, Żory, Mszana oraz Suszec. Na początku tego roku gminne punkty Czystego Powietrza uruchomiły m.in. samorządy Sosnowca czy Katowic. Podobny punkt działa również w Zabrzu.

Obsługą programu zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty Czystego Powietrza. Mieszkańcy mogą otrzymać w nich pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do WFOŚiGW. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.

W 2020 r. mieszkańcy woj. śląskiego złożyli do programu Czyste Powietrze ponad 15,4 tys. wniosków; w ubiegłym roku podpisano ponad 15,5 tys. umów dotyczących wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej wniosków i umów dotyczących wsparcia do programu Czyste Powietrze złożono w Rybniku.

Przypominamy, audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze na terenie Śląska nie jest obowiązkowy, ale w wielu kwestiach usprawnia i przyśpiesza proces dofinansowania. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że koszt audytu energetycznego do 1000 zł jest w 100 % refundowany z WFOŚiGW w Katowicach.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Poprawa jakości powietrza. Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie
29, cze 2021
Aktywność polskich gmin w programie „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie.

Opublikowany właśnie ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku do dnia 31 marca 2021 r. Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany starych nieefektywnych kotłów na paliwo stałe. NFOŚiGW od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. będzie premiował najbardziej aktywne gminy. Na ten cel NFOŚiGW przeznaczył 16 milionów złotych. Warunkiem jest podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie, 150 zł za beneficjenta o podwyższonym stopniu dofinansowania i 50 zł  za beneficjenta podstawowego.

Opublikowany ranking jest więc rankingiem „przedstartowym”, pokazującym jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy. Wśród 20 najaktywniejszych gmin, aż 16 to gminy z województwa śląskiego natomiast z województwa małopolskiego tylko jedna Igołomia-Wawrzeńczyce. Jednak nawet w najbardziej aktywnym województwie śląskim widać duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność w programie „Czyste Powietrze”.

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie on opublikowany z początkiem września.

Docelowo ranking powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, gdyż 1 lipca uruchamiana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB, która będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach.

Wyszukiwarkę można znaleźć pod adresem: czystepowietrze.gov.pl (zakładka „Pomoc”) oraz na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking.

Źródło: http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1822.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Węgiel, gaz i CO2
12, lut 2021
Polski wodór z polskiego węgla?

O zmianę podejścia rządu do kwestii likwidacji węgla apeluje Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych. Nie dla likwidacji węgla! To inicjatywa, która ma na celu uratowanie strategicznej gałęzi polskiej gospodarki, czyli polskiego węgla. W Parlamentarnym Zespole ds. Bezpieczeństwa Energetycznego Polski na podstawie Krajowych Nośników Energii, niezależni eksperci opracowują alternatywny projekt Ratowania Polskiego Górnictwa przed likwidacją.

Podziemne zagazowywanie węgla to metoda wykorzystania polskiego węgla, jaką proponuje na czele z Krzysztof Tytko wraz z Obywatelskim Komitetem Obrony Polskich Zasobów Naturalnych. Produktami tego zgazowania byłby wodór i tlenek węgla, które mogą być bezemisyjnie zastosowane i w przemyśle chemicznym i do generacji prądu elektrycznego, jak również paliw syntetycznych. Projekt podziemnego zgazowania węgla to produkcja najtańszego wodoru i ogniw wodorowych tzw. dobry magazyn energii. Idealne rozwiązanie tam, gdzie na siłę jest wdrażane OZE, gdzie ogromne pieniądze są pompowane dla ideologii, która ze zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego, skwitował OKOPZN.

Według pomysłodawców min. Krzysztofa Tytko, jest to możliwe zagazowywanie węgla na bardzo szeroką skalę. OKOPZN przedstawił PiS, jeszcze przed wyborami do sejmu w 2015 roku program naprawczy dla polskiego górnictwa. Program naprawczy ciągle jest aktualny i czeka na wsparcie – poinformował Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych.

Więcej na stronie: https://stowarzyszenierkw.org/gospodarka/wodor-otrzymywany-z-wegla-paliwem-przyszlosci-a-polska-zamyka-kopalnie-dla-kogo/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Ponad 17 tys. rozpatrzonych wniosków do programu Czyste Powietrze z WFOŚiGW Katowice
2, lut 2021
Miejskie Centrum Energii w Katowicach otwiera punkt programu Czyste Powietrze

W Miejskim Centrum Energii w Katowicach został otwarty punkt obsługi rządowego programu Czyste Powietrze. Jest to kolejne miejsce, za pomocą którego ma zwiększyć się zainteresowanie programem czyste powietrze w Katowicach.

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego i koniecznością przestrzegania zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, pracownicy punktu proszą osoby zainteresowane pomocą o wypełnienie wniosku i jego złożeniem o wcześniejszy kontakt pod numerem 32 259 32 85 lub adresem mce@katowice.eu w celu uzyskania szczegółowych informacji i umówienia się na indywidualne konsultacje.

Z uwagi na przepisy dot. ochrony danych osobowych oraz reżim sanitarny w Miejskim Centrum Energii w Katowicach może przebywać pracownik i jedna osoba chcąca złożyć wniosek. Konsultacje udzielane mają być od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu miasta Katowice.

Katowicki magistrat ocenia, że jego działania na rzecz czystego powietrza przynoszą efekty: Z roku na rok jakość powietrza się poprawia. Potwierdzają to dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zgodnie z którymi dwa ostatnie lata były pod względem jakości powietrza w Katowicach najlepsze w historii pomiarów, w 2018 r. średnia roczna wynosiła 40 mikrogramów pyłu PM10/m³ powietrza, w 2019 r. były to już 33 mikrogramy, a w 2020 r. – jako podało miasto – 29 mikrogramów. W 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł 52 mikrogramy; od tamtego czasu ilość pyłu PM10 w katowickim powietrzu spadła o 44%.

Uruchomienie gminnego punktu Czystego Powietrza zapowiedział też samorząd Sosnowca. Podobny punkt działa również w Zabrzu. W 2020 r. mieszkańcy woj. śląskiego złożyli do programu Czyste Powietrze ponad 15,4 tys. wniosków; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, 1228 wniosków, do programu złożono w Rybniku, zawarto tam też 1179 umów dot. wsparcia.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.
27, sty 2021
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.

UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (węgla kamiennego, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna) potocznie nazywana uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, wprowadza następujące wytyczne:

  1. Urządzenia użytkowane powyżej 10 lat od daty produkcji będą musiały być wymienione do końca 2021 roku na klasę 5,
  2. Urządzenia użytkowane od 5 do 10 lat, powinny zostać, wymienione do końca 2023 roku na klasę 5,
  3. Kotły najmłodsze do 5 lat  mają czas do końca 2025 roku na wymianę na klasę 5.
  4. Dla kotłów z klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012, które były wymieniane do roku 2016 w ramach dofinansowania, datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
  5. Każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.

Link do uchwały: https://powietrze.slaskie.pl/content/uchwala-sejmiku-nr-v3612017

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button