3, wrz 2019
Nowelizacja ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej
W czerwcu 2019 Sejm przyjął nowelizację ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej w zakresie przedłużenia terminu ważności świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów, wydanych w przetargach Prezesa URE na mocy starej ustawy, do dnia 30 czerwca 2021 r. Oznacza to, że obejmujące tą ustawą podmioty będą mogły zrealizować nimi obowiązek efektywnościowy przez dodatkowe dwa lata 2019 oraz 2020.
Przedłużenie ważności białych certyfikatów o dodatkowe dwa lata spowoduje najprawdopodobniej wzrost cen tych świadectw, być może do poziomu opłaty zastępczej. Na dwóch sesjach giełdowych po ogłoszeniu projektu nowelizacji zaobserwowano wzrost z 30 PLN/toe do ok. 600 PLN/toe, czyli ceny z końca 2018 r. Również wolumen sprzedaży był znacząco wyższy w porównaniu z kilkoma ostatnimi sesjami. Sytuacja będzie bardzo korzystna dla przedsiębiorców, którym nie udało się sprzedać certyfikatów po satysfakcjonującej dla nich cenie oraz dla tych, którzy zdecydowali się zaryzykować i do końca liczyli na przedłużenie ich ważności.
Źródło: https://www.kape.gov.pl/blog/aktualnosci-1/post/po-nowelizacji-ustawy-o-efektywnosci-energetycznej-170
- 0
- By CEB.COM.PL
23, kwi 2018
Czy wejdą w życie planowane przez OSD zmiany w zakresie wymagań dla mikroinstalacji fotowoltaicznych?
Jak podaje portal garamwzielone.pl w dniu 20.04.2018 r. podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej, poświęconego ostatnim propozycjom planowanych zmian w zakresie wymagań dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando mocno skrytykował działania OSD (Operatorów Systemu Dystrybucyjnego) dotyczące zmian w zakresie zasad przyłączania mikroinstalacji.
Nie tak dawno bez większego rozgłosu prosumentów i rynek fotowoltaiczny zaskoczyła informacja o planowanych przez OSD zmianach w zakresie zasad przyłączania mikroinstalacji, które zawarto w projekcie aktualizacji tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD). Nowe wymogi jakie znalazły się w projekcie aktualizacji IRiESD mają kluczowe znaczenie przy doborze sprzętu oraz oznaczają konieczność wprowadzenia w mikroinstalacjach dodatkowych funkcjonalności m.in. takie jak:
- Instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 3 kWp (kWpeak, czyli moc szczytowa, maksymalna) muszą być przyłączane trójfazowo,
- Wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kWp,
- W przypadku mikroinstalacji o mocy 10-40 kWp możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.
Przedstawiciel Ministerstwa Energii zaznaczył, że z informacji posiadanych przez resort wynika, że zaproponowane przez OSD zmiany miałyby dotyczyć nie tylko przyszłych prosumentów, ale również dotychczas przyłączonych. Jednostkowy koszt niezbędnej modernizacji instalacji prosumenckiej w celu dostosowania jej do nowych zasad IRiESD wyniósłby około 3 tys. zł i koszt ten musiałby ponieść prosument.
Temat jest rozwojowy, mocno komentowany przez społeczność PV i warto go śledzić. Miejmy nadzieję że prezes URE od którego będzie zależeć finalnie zatwierdzenie tych zmian nie podpisze tych drastycznych propozycji OSD.
Więcej można przeczytać na portalu:
http://globenergia.pl/zmiany-w-przylaczeniach-mikroinstalacji-pv-wielki-problem-dla-rynku/
22, lut 2018
Brak przeprowadzenia audytu energetycznego grozi karą do 5% przychodu
Na kanale ENERGETYKA, RYNEK ENERGII – CIRE.pl w dniu 20 lut 2018 został opublikowany film na temat audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Pan Sebastian Gurgacz zastępca dyrektora działu efektywności energetycznej KAPE — Krajowej Agencji Poszanowania Energii w zwięzłych słowach opisuje kogo dotyczy audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Różnice w audytach można przeczytać na tej stronie. Mówi także o każe którą prezes URE może nałożyć na przedsiębiorstwo które podlegało obowiązkowi wykonania takiemu audytowi. Kara może wynosić do 5% przychodu przedsiębiorstwa, kara będzie nałożona w drodze decyzji prezesa URE, natomiast prezes URE od tej kary może ustąpić jeżeli przedsiębiorstwo podjęło odpowiednie działania wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa zanim ta kontrola z URE została przeprowadzona.
Audyt energetyczny przedsiębiorstw wykonało około 3,5 tys. przedsiębiorstw. Ile jeszcze przedsiębiorstw nie wykonało obowiązkowego AEP nie wiadomo, szacuje się od 3 tys. do 5 tys. przedsiębiorstw w Polsce podlega takiemu obowiązkowi. Wstępnie według szacunków w tych audytowanych przedsiębiorstwach przez zastosowanie szeregu usprawnień m.in. przez zmianę na nowoczesną technologię produkcji mniej energochłonną można byłoby już zaoszczędzić około 900 tys. toe (ton oleju ekwiwalentnego).
Źródło:
2, lut 2018
Ponad 3,5 tys. audytów energetycznych przedsiębiorstw w 2017 roku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podsumowując rok 2017 zgodnie z obowiązkiem wynikający z ustawy o efektywności energetycznej (art. 38 ust. 2), przedstawił ministrowi energii informacje o przeprowadzonych w 2017 r. audytach energetycznych przedsiębiorstw.
Z raportu wynika, że do końca 2017 r. do URE wpłynęło 3506 zawiadomień o przeprowadzonych audytach energetycznych przedsiębiorstw, a 127 z tych przedsiębiorców przeprowadziło audyt energetyczny przedsiębiorstwa w ramach posiadanego systemu zarządzania energią PN-EN ISO 50001 lub systemu zarządzania środowiskowego PN-EN ISO 14001. Z zawiadomienia wynika również, że możliwe do uzyskania średnioroczne oszczędności energii końcowej wynoszą 973 373,597 toe/rok.
Audyt energetyczny to opracowanie zawierające analizę zużycia energii oraz określające stan techniczny obiektu, urządzeń technicznych i instalacji, zawierający wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, a także ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii.
Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej do przeprowadzenia audytu energetycznego zobowiązane są przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatnich dwóch lat (licząc osobno każdy rok) zatrudniały co najmniej 250 osób lub osiągnęły roczny obrót netto na poziomie co najmniej 50 mln euro oraz co najmniej 43 mln euro sumy bilansowej. Termin przeprowadzenie pierwszego audytu upłynął 30.09.2017 roku, kolejne mają być prowadzone co 4 lata.
Podmioty zobowiązane do sporządzenia audytu mają obowiązek informować prezesa URE o jego wykonaniu i możliwych do uzyskania oszczędnościach energii. Niewykonanie audytu objęte jest karą, która może sięgnąć nawet 5 % rocznego obrotu firmy.
Pismo do ME o ilości przeprowadzonych audytów energetycznych