4, sie 2025
Więcej energii ze źródeł kopalnych w pierwszym półroczu 2025 r.

Analiza trendów zużycia energii i paliw kopalnych w Niemczech w pierwszym półroczu 2025 r.

Z analizy trendów zużycia energii i paliw kopalnych Routers podał że w Niemczech w pierwszej połowie 2025 r. nastąpił wzrost zużycia energii o 2,3%. Informacje na te podała grupa statystyczna AGEB. Wzrost ten wynika z chłodniejszego półrocza niż zazwyczaj i niewielkiego wzrostu wydajności gospodarczej.
Jak wynika z raportu AGEB w miesiącach styczeń – czerwiec 2025 r. zużycie energii w największej gospodarce Europy wzrosło do 187,3 mln ton ekwiwalentu węgla ze 183,1 mln w stosunku do analogicznych pierwszych sześciu miesięcy roku wcześniejszego.

W pierwszej połowie 2025 r. w Niemczech aby zrekompensować spadki związane z pogodą w wytwarzaniu energii wiatrowej i wodnej zwiększyła się potrzeba energii konwencjonalnej dlatego też zużycie paliw kopanych wzrosło:

  • gazu ziemnego o 4,7%,
  • lekkiego oleju opałowego o prawie 18%.
  • nakłady węglowe w elektrowniach wzrosły o 23%,

Natomiast zużycie energii fotowoltaicznej zwiększyło się o 25%.

Z drugiej strony przemysł stalowy zużywał o 12% mniej węgla kamiennego, zgodnie z niższą produkcją żelaza.
AGEB oszacował, że wzrost produkcji elektrowni cieplnych spowodował wzrost emisji CO2 o 2,6% w ciągu sześciu miesięcy.

* Zużycia energii podawane jest w jednostkach ekwiwalentu węgla o wartościach miliona ton. Jedna jednostka równa się 29.308 PJ (peta joul). Tabela umożliwia zaokrąglanie błędów.

Źródło: https://www.reuters.com/business/energy/germanys-energy-use-rises-23-first-half-2025-2025-07-29/

Spadek zainteresowania zielonym wodorem.

Również na stronie Routers w materiale wideo został poruszony temat zielonego wodoru.

Globalni deweloperzy zielonego wodoru odwołują projekty i ograniczają inwestycje, co oznacza że świat może być zmuszony do poleganiu na paliwach kopalnych dłużej niż to zostało zaplanowane. Trudne dla wielu branż, które były postrzegane jako idealni kandydaci na zielony wodór, odkryli że przejście na to paliwo wygląda na zbyt kosztowne. Niemiecka kuźnia stali Dirostahl która jest zależna od gazu ziemnego którym to zasila swoje piece do obróbki stali, w przyszłości zamierzała zastąpić gaz ziemny zielonym wodorem. Ale dyrektor generalny Roman Diederichs twierdzi, że przeszkoda w wdrożeniu zielonego wodoru jest obecnie nie do pokonania. „Jeden z dużych pieców zużywał by około 700 kilogramów wodoru dziennie, więc to nie jest przyszłość. Potrzebowalibyśmy jakiegoś rurociągu, ale te rurociągi nie istnieją do tej pory. „Dodając do wypowiedzi, wodór ma tendencję do wycieku, powodując ryzykowny transport. Jest również trudny do przechowywania, ponieważ wymaga zbiorników wysokociśnieniowych chłodzonych bardzo niskimi temperaturami. Roman Diederichs twierdzi, że cena na obecną chwilę jest kolejnym problemem. Prognozy pokazują, że cena zielonego wodoru kosztować będzie około pięć razy więcej od gazu ziemnego za MWh (megawatogodzinę). Oznacza to, że zamiana na zielony wodór sprawi, że będą jak przedsiębiorstwo mniej konkurencyjni na arenie międzynarodowej w stosunku do podobnych przedsiębiorstw zasilanych gazem ziemnym.

Zielony wodór jest wytwarzany przez elektrolizę, która dzieli wodę na wodór i tlen przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Wiele rządów od dawna wspiera jego rozwój, aby pomóc w dekarbonizacji energii, transportu i przemysłu.

Peter Schniering , dyrektor generalny niemieckiego think tanku non-profit Future Cleantech Architects, mówi jak się okazuje, wodór nie jest zbyt dobry jako paliwo. „Wielkie nadzieje, które były związane z zielonym wodorem, nie zmaterializowały się. Potrzeba dużo czystej energii elektrycznej, aby wyprodukować zielony wodór. Energia elektryczna ta jest nadal poszukiwana, w dużym popycie na całym świecie, ponieważ wiele sektorów się elektryfikuje.

W Europie niektóre kraje zmniejszyły swoje ambicje w stosunku do energii z zielonego wodoru. Włoch niedawno przesunęły ponad 600 milionów euro w funduszach po pandemii z wodoru na biometanol. W kwietniu Francja obniżyła swój cel w zakresie elektrolizy wodorowej w perspektywie do 2030 r. o ponad 30 %.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Kiedy w Polsce będą obowiązywały klasy energetyczne dla budynków?
2, cze 2024
Kiedy w Polsce będą obowiązywały klasy energetyczne dla budynków?

Unia Europejska wprowadziła dyrektywę budynkową EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive). Dyrektywa ta wprowadza klasy energetyczne budynków nie tylko dla nowych, ale również dla tych już wybudowanych. Pracom termomodernizacyjnym mają zostać poddane budynki użyteczności publicznej, oraz budynki mieszkalne. Plan chronologicznych działań został nakreślony w nowej dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków. Zmiany mają na celu zmniejszenia zużycia energii przez budynki.

Klasy energetyczne są stosowane od wielu lat m.in. dla urządzeń RTV i AGD. Niebawem klasy energetyczne będą również przyznawane dla budynków niemieszkalnych i mieszkalnych w Polsce. Klasy energetyczne dla urządzeń RTV i AGD są wyznaczane na podstawie energii użytkowej, czyli zużycia energii elektrycznej w ciągu roku [kWh/rok]. Klasy energetyczne dla budynków nie będą reprezentowane na podstawie energii użytkowej EU ani na podstawie energii końcowej EK, ale na podstawie energii pierwotnej EP. Za pomocą wskaźnika EP nacisk kładziony jest na redukcję emisji CO2. Energia pierwotna to najprościej mówiąc, w jak dużym stopniu budynek jest zasilany ze źródeł odnawialnych takich jak:

  • słońce,
  • wiatr,
  • energia z ziemi – GWC
  • geotermia
  • biomasa

na potrzeby energetyczne budynków takie jak:

  • ogrzewanie,
  • wentylację,
  • przygotowanie ciepłej wody użytkowej,
  • chłodzenie,
  • oraz oświetlenia (obecnie dla budynków nie mieszkalnych, w przyszłości również ma obowiązywać dla budynków mieszkalnych)

Dlatego klasy energetyczne na wzór klas energetycznych urządzeń RTV i AGD nie będą określać na pierwszy rzut oka, ile kosztuje utrzymanie budynku, czyli ile zużywa energii użytkowej budynek a właściwie precyzyjniej energii końcowej EK (odzwierciedlenie finansowe) zużycia w ciągu roku. Klasa budynku będzie określała „ekologiczność budynku” a nie jego energochłonność. Jeżeli klasy energetyczne budynków miałyby być miarodajne na wzór klas energetycznych, do których jesteśmy przyzwyczajeni przy urządzeniach RTV i AGD to energią klasyfikującą budynek do poszczególnych klas powinna być energia końcowa EK, a nie energia pierwotna EP.

Przypadek nr 1:

Mamy dwa identyczne budynki (ten sam projekt), z taką samą izolacją termiczną w całym budynku załóżmy, że w najwyższym standardzie obecnie obowiązującym, czyli WT 2021. Różnica polega jedynie na urządzeniach wykorzystujących źródło ciepła. Pierwszy budynek ogrzewany i przygotowanie ciepłej wody użytkowej będzie miał z pompy ciepła, która, choć zasilana energią elektryczną posiada (przynajmniej teoretycznie) bardzo wysoką sprawność co daje niższe zużycie prądu przy zapotrzebowaniu budynku na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dla drugiego identycznego budynku potrzeby na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej byłyby zaspokajane również przez energię elektryczną, ale bez pompy ciepła np. grzałkami elektrycznymi w buforach ciepła, kotłem elektrycznym lub promiennikowymi matami grzewczymi. W tym omawianym przypadku pierwszy budynek będzie miał niżą wartość energii pierwotnej EP, a co za tym idzie jeżeli przekroczy określony przedział, być może będzie miał wyższą klasę energetyczną budynku.

Przypadek nr 2:

Mamy te same budynki (ten sam projekt), ale jeden bez zewnętrznej izolacji termicznej, ale ogrzewanym i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zaspakajane za pomocą kotła na biomasę klasy 5. Drugi budynek w najwyższym standardzie izolacji termicznej budynku obecnie obowiązującym, czyli WT 2021, ale wyżej wymienione potrzeby budynku zaspakajane się za pomocą energii elektrycznej bez pompy ciepła np. grzałkami elektrycznymi w buforach ciepła, kotłem elektrycznym lub promiennikowymi matami grzewczymi. W tym drugim jaskrawszym przypadku pierwszy budynek będzie miał wyższą klasę energetyczną, bazując tylko na energii pierwotnej EP.

Ten drugi przypadek pokazuje, że zwykli ludzie nie będą rozumieć tych klas energetycznych budynków, bo mają przyzwyczajenia do klasy energetycznej urządzeń RTV czy AGD związanej z poborem energii elektrycznej, która ma bezpośredni związek z kosztem użytkowania.

Gdy dodatkowo udział odnawialnych energii w budynku rośnie za pomocą takich systemów jak: GWC, odzyskiwanie energii z wentylacji – rekuperator, fotowoltaika (temat złożony: w zależności czy prosument jest w rozliczeniu net-metering, czy net-billing) oraz udział biomasy to taki budynek będzie miał coraz wyższą klasę energetyczną np. A (niski wskaźnik EP)

Kiedy w Polsce będą obowiązywały klasy energetyczne dla budynków?

Dyrektywa wprowadza osiem klas energetycznych – od A+ (najlepsza – najwyższa) do G (najgorsza – najniższa) w zależności od energochłonności energii pierwotnej EP budynku. System podziału na klasy Ministerstwo Rozwoju i Technologii planowało wprowadzić już w 2024 roku, ale obecnie okazuje się, że na pojawienie się klas energetycznych trzeba będzie poczekać do 2026 roku.

Osiem klas energetycznych dla budynków jednorodzinnych (wskaźnik EP w kWh/m² rocznie):

  1. A+ – 0 kWh/m² rocznie (budynek wytwarza więcej energii, niż zużywa),
  2. A – od 0 do 63 kWh/m² rocznie,
  3. B – od 63 do 157 kWh/m² rocznie,
  4. C – od 157 do 250 kWh/m² rocznie,
  5. D – od 250 do 344 kWh/m² rocznie,
  6. E – od 344 do 438 kWh/m² rocznie,
  7. F – od 438 do 531 kWh/m² rocznie,
  8. G – od 531 kWh/m² rocznie.

Osiem klas energetycznych dla budynków wielorodzinnych (wskaźnik EP w kWh/m² rocznie):

  1. A+ – 0 kWh/m² rocznie (budynek wytwarza więcej energii, niż zużywa),
  2. A – od 0 do 59 kWh/m² rocznie,
  3. B – od 59 do 141 kWh/m² rocznie,
  4. C – od 141 do 223 kWh/m² rocznie,
  5. D – od 223 do 305 kWh/m² rocznie,
  6. E – od 305 do 387 kWh/m² rocznie,
  7. F – od 387 do 469 kWh/m² rocznie,
  8. G – od 469 kWh/m² rocznie.

W dyrektywie określono, że do 2050 roku niemal wszystkie budynki powinny być bezemisyjne i neutralne klimatycznie. Praktycznie wymusza to remont/modernizację w większym lub mniejszym zakresie każdego istniejącego budynku, co wygeneruje dla niektórych budynków ogromne koszty modernizacyjne. Jednocześnie kraje członkowskie mogą wyłączyć spod dyrektywy wybrane grupy budynków, tj.:

  • zabytki,
  • budynki chronione,
  • budynki o powierzchni użytkowej do 50 m²,
  • budynki mieszkalne użytkowane przez mniej niż cztery miesiące w roku,
  • mieszkania z zasobu socjalnego (jeżeli remont oznaczałby duży wzrost czynszów niemożliwy do zrekompensowania przez niższe rachunki).
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększając efektywność energetyczna można obniżyć koszty o połowę?
28, sie 2020
Zbyt wysokie koszty poprawy efektywności energetycznej w domach

Holandia bogatszy kraj od Polski, na zlecenie rządu przeprowadziła analizy ekonomiczne, z których wynika, że bez obniżenia kosztów inwestycyjnych i znaczących zachęt ze strony państwa inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej w istniejących budynkach nie są opłacalne i bez dodatkowego wsparcia nie uda się zrealizować celów jeśli chodzi o efektywność energetyczną w jedno i wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

Z badania wykonanego przez Amsterdam School of Real Estate (ASRE) wynika, że brak opłacalności występuje nie tylko w przypadku gospodarstw domowych konsumujących mniejsze ilości energii, ale także w większych gospodarstwach domowych takie inwestycje nie dadzą oszczędności, które zachęciłyby do poniesienia wydatków związanych z poprawą efektywności energetycznej i uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.

Holenderska rządowa agencja środowiskowa PBL podaje przy tym przykład inwestycji skutkujących zwiększeniem efektywności energetycznej gospodarstwa domowego z poziom D na B, zapewnionego dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła przy tzw. korzystnym oprocentowaniu pożyczki. Takie inwestycje mają prowadzić do spadku miesięcznych rachunków za energię do około 50 euro.

Jednak gdy podzielimy te 50 euro miesięcznych oszczędności z bardzo dużymi kosztami inwestycyjnymi szacowanych przez agencję środowiskową PBL na średnio na 35 tys. euro, to minimalny okres 30 lat, nie pozwoli na zwrot relatywnie wysokich kosztów, bo zwrot kosztów przy tak dużych kosztach inwestycyjnych wynosi 700 miesięcy, a więc około 60 lat. Koszt inwestycji musiałby być połowę niższy, aby inwestycja zwróciła się po 30 latach.

Holenderska agencja środowiskowa wskazuje, że oprócz niższych kosztów inwestycyjnych oraz dotacji bodźcem dla gospodarstw domowych do inwestycji w efektywność energetyczną mogą być np. regulacje wprowadzające obowiązek przedstawienia świadectwa (certyfikatu) energetycznego przy sprzedaży domu.

Źródło: http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/103706/holandia-zbyt-wysokie-koszty-poprawy-efektywnosci-energetycznej-w-domach

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększając efektywność energetyczna można obniżyć koszty o połowę?
6, lip 2020
KE apeluje o przestrzeganie przepisów, dotyczących efektywności energetycznej

Komisja Europejska wezwała Chorwację, Czechy, Litwę i Polskę do przestrzegania przepisów UE, dotyczących efektywności energetycznej.

Wezwanie KE dotyczy prawidłowego wdrażania unijnych przepisów dotyczących efektywności energetycznej dyrektywy 2012/27/UE.

Dyrektywa ta określa wspólne ramy dotyczące środków na rzecz propagowania efektywności energetycznej w UE, aby zapewnić osiągnięcie unijnego celu w zakresie efektywności energetycznej i ukształtować drogę do dalszych postępów w tej dziedzinie. Celem dyrektywy jest również pomoc w usuwaniu problemów rynkowych, które ograniczają efektywność dostaw i wykorzystania energii.

KE zwróciła uwagę na nieprawidłowości w odniesieniu do audytów energetycznych, zasad obliczania oszczędności energii, wykonywania pomiarów i rozliczeń.

Polska i pozostałe kraje mają trzy miesiące na ustosunkowanie się do uwag wystosowanych przez Komisję. W przeciwnym razie Komisja może w kolejnym etapie procedury po uzasadnionej opinii, podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Źróðło: https://www.money.pl/gielda/ke-wzywa-polske-do-przestrzegania-przepisow-dot-efektywnosci-energetycznej-6527821102298753a.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
27, cze 2017
Zwiększenie progu efektywności energetycznej

W poniedziałek 26.06.2017 r. w Luksemburgu obradowała Komisja Europejska Ministrów ds. energii krajów UE, którzy wspólnie zgodzili się na podniesienie celu efektywności energetycznej do 30 % na 2030 r. oraz za zwiększeniem efektywności energetycznej budynków dla całej UE. Aby propozycje KE weszły w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego.

Według KE 30 % cel efektywności energetycznej, w porównaniu z 27 % ustalony na szczycie klimatycznym w 2014 r., oznacza zmniejszenie importu ropy i gazu o 12 % w 2030 r.

Kolejnym celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków które ze względu na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem odpowiada za ok. 40 % całkowitego zużycia energii w UE.

Zaproponowana w ubiegłym roku przez KE nowelizacja dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, ma zachęcać inwestorów do inwestowania w lepszą i grubszą izolację budynków, natomiast nowe propozycje które również mają służyć zmniejszeniu zużycia energii czyli zwiększające efektywność energetyczną budynków będą dodatkowo dofinansowane, chodzi o technologie wykorzystujące zaawansowane możliwości informatyczne, mi.in. automatyzację w budynkach.

Kolejną dość kontrowersyjną nowelizacją jest tzw. „elektromobilność” – propozycja ministrów zakłada m.in., że każde 10 miejsc parkingowych przy budynkach niemieszkalnych będzie musiało posiadać jedną stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Wyniku pomiaru licznika może być uznany za niewystarczająco wiarygodny?
22, cze 2017
Wynik pomiaru licznika może być uznany za niewystarczająco wiarygodny?

Ciekawy artykuł ukazał się na łamach portalu CIRE.PL Autora Andrzeja Olenckiego o interpretacji wyniku pomiaru błędu licznika, która może być kwestionowana w przypadku sporu gdyż pomiar błędu licznika zasilanego z sieci energetycznej obiektu może być obarczony na tyle dużą niepowtarzalnością, że nawet przy stosowaniu testera najwyższych klas dokładności oraz przy stosowaniu uznanych zasad dokumentowania wyniku pomiaru wg przewodnika, wynik pomiaru może być uznany za niewystarczająco wiarygodny. Szczegóły poniżej w dokumencie PDF.

http://www.cire.pl/pliki/2/2017/interpretacja_wyniku_pomiaru_bledu_licznika_a__olencki.pdf

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Ministerstwo Energii
2, mar 2017
Ministerstwo Energii opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii

Na skutek przyjętej w ubiegłym roku ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r., która weszła w życie z dniem 1 października 2016 r., która to nakłada na duże firmy obowiązek prowadzenia cyklicznych audytów energetycznych Ministerstwo Energii opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii.

Należy podkreślić, że obszar związany z audytami energetycznymi jest regulowany przez wydane wcześniej rozporządzenia i wzory:

  • Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego,
  • wzorów kart audytów,
  • algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
  • Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku, sposobu sporządzania oraz wzorów świadectw charakterystyki energetycznej.

Pojęcie termomodernizacji reguluje natomiast ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Ministerstwo Energii zaznacza, że opracowany przez nie projekt rozporządzenia odwołuje się do powyższych regulacji w zakresie oceny efektywności energetycznej budynków, jednak poprawa efektywności energetycznej jest to dużo bardziej szersze zagadnienie, i nie zamyka się jedynie do usprawnień dotyczących budynków.

Celem rozporządzenia ma być:

  • określenie zasad mierzenia, obliczania oraz weryfikowania oszczędności energii uzyskanych w wyniku realizacji przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej,
  • wskazać szczegółowy zakres i sposób sporządzania audytu efektywności energetycznej,
  • wzór karty audytu efektywności energetycznej,
  • szczegółowy sposób i tryb wyrywkowej weryfikacji audytu efektywności energetycznej,
  • dane i metody, które mogą być wykorzystywane przy określaniu i weryfikacji uzyskanych oszczędności energii,
  • sposób sporządzania oceny efektywności energetycznej dostarczania ciepła,
  • współczynniki sprawności procesów przetworzenia energii pierwotnej w energię finalną
  • oraz sposób przeliczania jednostek energii na porównywalne jednostki.

Projekt rozporządzenia został skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Projekt Rozporządzenia

https://www.ceb.com.pl/wp-content/uploads/2017/03/dokument277152-w-sprawie-szczegolowego-zakresu-i-sposobu-sporzadzania-audytu-efektywnosci-energetycznej-wzoru-karty-audytu-efektywnosci-energetycznej-oraz-metod-obliczania-oszczednosci-energii.pdf

dokument277152-projekt-w-sprawie-szczegółwego-zakresu-i-sposobu-sporządzania-audytu-efektywności-energetycznej-wzoru-karty-audytu-efektywności-energetycznej-oraz-metod-obliczania-oszczedności-energii

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
1, gru 2016
Wzrost efektywności energetycznej do 30 proc. w UE do 2030 r.

Jak już pisaliśmy wcześniej w artykule UE zapowiada projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej o zamiarach w planowanym wzroście efektywności energetycznej w UE. W środę 30.11.2016 r. Komisja Europejska zaproponowała to co wcześniej zapowiadała, podniesienie celu efektywności energetycznej na 2030 r. do 30 %. Plan ten oznaczać będzie zwiększenie nakładów państw członkowskich UE na ograniczenie zużycie energii.

Jak powiedział wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz ta pozornie mała różnica 3% między ustalonym na szczycie klimatycznym w 2014 r. poziomie oszczędności 27% a obecnie przyjętym planem oszczędności na poziomie 30% oznacza wzrost o 70 mld euro dodatkowego PKB, 400 tys. więcej miejsc pracy, a także dalsze zmniejszenie importu ropy i gazu o 12 % do 2030 r. przez UE.

Dodatkowo KE przedłuża na okres po 2020 r. do 2030 r. wymóg zwiększania co roku oszczędności energii elektrycznej przez producentów i dostawców o 1,5 %.

Oszczędność w energii ma być głównie realizowana w sektorze budynków które odpowiada za ok. 40 % całkowitej konsumpcji energii (elektrycznej i cieplnej) w UE, ponad 66% budynków istniejących w państwach UE  powstało zanim wprowadzono jakiekolwiek standardy dotyczące zużycia (oszczędności) energii. Szacuje się, że rocznie w UE przeprowadza się jedynie 1% renowacji starych budynków. Tempo to jest za wolne gdyż potrzeba byłoby 100 lat, by zakończyć ten proces.

Zmiany w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków mają wesprzeć i zachęcić inwestorów do ich termomodernizacji przez pomóc finansową na takie działanie. Zapisy w dyrektywie, mają wspierać wzrost efektywności energetycznej przez termomodernizację budynków, a tym samym skutkować zmniejszeniem zużycia energii do ich ogrzewania oraz chłodzenia. Eksperci wskazują, że już 5 cm izolacja (np. ze styropianu) znacznie poprawia charakterystykę energetyczną budynku, przyczyniając się do niższych rachunków.

KE przedstawiła w środę plan prac dotyczący ekoprojektowania, który zawiera listę produktów takich jak czajniki elektryczne, windy, panele słoneczne, suszarki do rąk, kontenery chłodnicze oraz systemy monitorowania budynków. Dodatkowo KE chce większego wykorzystania rozwiązań informatycznych i zaawansowanych technologii, mi.in. automatyzacji w budynkach, by zmniejszać ich zużycie energii.

Aby propozycje KE weszły w życie, potrzebna jest na nie zgoda Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich w Radzie UE.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
18, paź 2016
UE zapowiada projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej

Na dniach w UE ma pojawić się w projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej, w którym Komisja Europejska ma zaproponować zwiększenie od 3% wyznaczonego do tej pory unijnego celu w zakresie zwiększania efektywności energetycznej czyli do 30% (a może do 40% jak postuluje Parlament Europejski) do roku 2030 w stosunku do pierwotnie planowanych 27 % do analogicznej daty. Z dużym prawdopodobieństwem można wywnioskować po obserwowanych ruchach KE że zwiększenie efektywności energetycznej będzie obligatoryjnym celem w UE przedstawionym w tym projekcie. Nowy model rynku energetycznego który szykuje Komisja Europejska poznamy już pod koniec roku. Projekt jest kluczowym obszarem dzięki któremu tworzy się w krajach członkowskich UE nowy, ogromny rynek związany z inwestowaniem w rozwiązania energooszczędne oraz w usługi zmniejszające energochłonność gospodarki.

Głównymi dwoma czynnikami poprawy efektywności energetycznej w Polsce jest po pierwsze nowa ustawa o efektywności energetycznej która weszła w życie 01.10.2016 i wprowadza obowiązkowe progi zwiększania efektywności energetycznej. Drugim czynnikiem ma być duża część funduszy unijnych przyznanych nam na lata 2014-2020 która to ma być przeznaczona na tzw. gospodarkę niskoemisyjną (zwiększające efektywność energetyczną) czyli inwestycje zmniejszające zużycie energii i emisji CO2. Stawka jest wysoka bo w grę wchodzą setki milionów euro.

Efektywność energetyczna staje się przewodnim celem działań na rzecz ochrony środowiska w wymiarze globalnym. Aby osiągnąć cel redukcji emisji CO2 na świecie ustalony w zeszłym roku na konferencji klimatycznej w Paryżu Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje zwiększenie nakładów na efektywność energetyczną nawet 8-krotnie w stosunku do 2013 roku, które mogą osiągnąć w Europie nawet 3 bilionów euro w perspektywie najbliższych lat.

Ze względu na kosztowny i niestabilny import ropy oraz gazu, Polska powinna wytężyć działania w obszarze efektywności energetycznej które to mogą spowodować zmniejszenie importu, jeśli państwo będzie oszczędniej zużywać energię z zasobów. Zmniejszanie energochłonności przyczynia się do większego bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Rynek efektywności energetycznej w Polsce rozwija się szybko, co na pewno związane jest także z dużą pulą unijnych pieniędzy. Bardzo ważne jest, żeby polskie firmy energetyczne potrafiły skorzystać z szans, jakie pojawiają się wraz z zwiększania efektywności energetycznej tak aby były konkurencyjne do firm z innych gospodarek narodowych w UE i na świecie. Rozwojowi rynku związanego z efektywnością energetyczną będzie sprzyjać fakt że Polska będzie musiała w najbliższych latach znacząco zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w sektorach nie objętych UE ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji), czyli m.in. w budynkach mieszkalnych, transporcie i rolnictwie. Szczególnie duży potencjał oszczędności tkwi w budynkach i w transporcie, na które przypada największa część zużycia energii.

Nasza aktywność w obszarze efektywności energetycznej będzie miała zatem wymiar zarówno biznesowy, społeczny oraz ekologiczny.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
30, wrz 2016
KE upomina Polskę za luki w wdrażaniu dyrektywy o efektywności energetycznej

W czwartek 29.10.2016 r. Komisja Europejska ponownie wezwała Polskę oraz Estonię do pełnego wdrożenia przepisów o efektywności energetycznej, które nakładają na państwa członkowskie UE obowiązek osiągnięcia do 2020 r. wyznaczonego poziomu oszczędności energii.
W ubiegłym roku KE upomniała Polskę, a także 10 innych państw unijnych w sprawie niewłaściwego wdrażania dyrektywy o efektywności energetycznej. W ocenie urzędników z Brukseli przyjęte regulacje przy wdrażaniu tej dyrektywy przez oba kraje zawierają luki. Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej powinna była być wdrożona do prawa krajowego do 5 czerwca 2014 roku.
Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie mają obniżyć zużycie energii o określony poziom poprzez wprowadzanie systemów zwiększających efektywność energetyczną lub innych działań poprawiających efektywność energetyczną w gospodarstwach domowych, budynkach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych i transporcie.
Polska i Estonia mają dwa miesiące na pełne przyjęcie przepisów wdrażających dyrektywę, oraz powiadomienie o tym KE. Po upłynięciu tego czasu KE może podjąć decyzję o przekazaniu sprawy przeciwko tym krajom do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz złożyć wniosek o zastosowanie kar finansowych.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
28, wrz 2016
1 października 2016 roku ustawa o efektywności energetycznej wchodzi w życie.

Szefowie państw UE podczas Rady Europejskiej w październiku 2014 r. zadecydowali o kontynuacji polityki chroniącej klimat oraz zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego po roku 2020. Ustalono że Unia Europejska ma zmniejszyć emisyjność energii w swojej gospodarce o 40 % względem roku 1990, zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii do 27 % oraz zmniejszyć zużycie energii o 27 %. Rada ustaliła że co do trzeciego celu może on zostać podwyższony w późniejszym terminie.

W Polsce w wyniku podpisania przez Prezydenta ustawy o efektywności energetycznej w dniu 13.06.2016 którą przyjął Senat w dniu 10.06.2016 ustawa o efektywności energetycznej wchodzi dziś w życie. Efektywność energetyczna w polskiej gospodarce jest nadal poniżej średniej unijnej. Jak pisaliśmy wcześniej w UE największy potencjał efektywności energetycznej można osiągnąć w budynkach gdyż bardzo dużą część bo aż około 40 % zużycia energii końcowej zużywają budynki, a ponad 66 % tej energii wykorzystywanej jest na potrzeby ogrzewania i chłodzenia budynków.

Aby sprawnie podnieść efektywność energetyczną, trzeba przede wszystkim wiedzieć, ile i gdzie tej energii tracimy. Należy zlokalizować wszystkie rodzaje źródeł, odbiorników oraz procesów produkcyjnych, w których jest zużywana energia. Gdy to zrobimy, począwszy od tych największych należy zastanowić się czy wykorzystywana jest ona w sposób optymalny i czy możemy lepiej ją gospodarować.

Jakie jest zadanie ustawy?

Zadaniem ustawy jest wdrażanie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE.

Jakie zmiany wprowadza ustawa?

Poprzez wprowadzenie do polskiego prawa nowych regulacji Unii Europejskiej ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej ma na celu zastosowanie dalszej poprawy efektywności energetycznej w polskiej gospodarce oraz realizację celu w zakresie efektywności energetycznej na rok 2020.

Oto najważniejsze zmiany które wprowadza nowa ustawa o efektywności energetycznej która wchodzi w życie 01.10.2016 roku.

  1. Ustawa wprowadza zmianę procedury pozyskiwania białych certyfikatów których celem jest zwiększenie oszczędności w zużywaniu energii końcowej tzw. finalnej. Świadectw efektywności energetycznej tzw. białe certyfikaty otrzymają podmioty, które osiągną największy efekt energetyczny jak najmniejszym kosztem. Nabór wniosków odbywa się w sposób ciągły i decyzja o przyznaniu białego certyfikatu ma być podejmowana w ciągu 45 dni a nie jak do tej pory w przetargu URE który rozstrzygano miesiącami, co skutecznie zniechęcało inwestorów do składania wniosków o białe certyfikaty.
  2. Będzie brana pod uwagę energia końcowa EK a nie jak do tej pory energia pierwotna EP, która była przedstawiana w audycie efektywności energetycznej i dla EK dotyczyć będą wymagana oszczędność zawarte w ustawie, której poziom to min. 1,5% w stosunku do roku poprzedniego. Oszczędność energii finalnej przez odbiorców końcowych powinna wynieść do końca 2020 r. co najmniej 2645 toe. Dodatkowo przedsięwzięcie efektywnościowe może ale nie musi planować zaoszczędzenie energii pierwotnej EP.
  3. Świadectwo efektywności energetycznej tzw. biały certyfikat będzie wydawane dla przedsięwzięć planowanych, a nie jak do tej pory tylko dla wykonanych. Dla przedsięwzięcia planowanego należy wykonać audyt efektywności energetycznej i wraz z wnioskiem składa do URE w celu pozyskania świadectwa. Po wykonaniu przedsięwzięcia wymagany jest ponowny audyt dokumentujący uzyskane efekty. Wnioski są przyjmowane w trybie ciągłym a nie konkursowym jak do tej pory, a Prezes URE ma obowiązek wydać świadectwo w ciągu 45 dni. Wartość świadectwa efektywności energetycznej będzie uzależnione od ilość zaoszczędzonej energii wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego [toe].
  4. Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, ciepłem lub gazem ziemnym i sprzedające wymienione media odbiorcom końcowym sieciowym z łączną mocą zamówioną powyżej 5 MW ma obowiązek zrealizować przedsięwzięcie efektywnościowe na obiekcie odbiorcy końcowego. To skomplikowany proces z punktu widzenia stosowania prawa. Wysokość uzyskanych oszczędności może być zgłaszana Prezesowi URE do rozliczenia w okresie trzyletnim. Stanowi to ukłon w kierunku przedsiębiorstw obrotu i jednocześnie zapis skłaniający te podmioty do planowania działań efektywnościowych w perspektywie czasowej większej niż jeden rok.
  5. Podmioty, które nie wywiązują się z obowiązku uzyskania oszczędności, mają obowiązek rozliczyć go opłatą zastępczą, ale można to uczynić jedynie częściowo bo za 2016 – do 30% obowiązku. Podmiot zobowiązany może zrealizować obowiązek w wyższym stopniu niż zapis obowiązujący, jeżeli wykaże, że nie było wystarczającej liczby ofert sprzedaży praw majątkowych w danym roku lub że cena tych praw na sześciu sesji giełdowych w danym roku była wyższa niż jednostkowa opłata zastępcza. Wraz ze zmniejszającą się możliwością rozliczenia obowiązku efektywnościowego opłatą zastępczą wzrasta wysokość opłaty zastępczej na kolejne lata (2016 – 1000 zł/toe, 2017 – 1500 zł/toe).
  6. Ustawa wprowadziła pojęcie „efektywne energetycznie systemy ciepłownicze”. Rozumie się przez to system ciepłowniczy lub chłodniczy, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się minimum: 50% energii pochodzącej z OZE lub 50% ciepła odpadowego lub 75% ciepła z kogeneracji lub 50% sumy energii z ww. źródeł.
  7. Ustawa wprowadziła pojęcie „analiza kosztów i korzyści” i obowiązek wykonania analizy kosztów i korzyści dla jednostek wytwórczych o nominalnej mocy cieplnej 20 MW lub budowy na jej miejsce jednostki kogeneracyjnej. Analiza jest również wymagana w przypadku przebudowy elektrowni i elektrociepłowni o identycznej mocy oraz budowie sieci przyłączeniowej do takiej jednostki.
  8. Minister Energii został zobowiązany do podejmowania działań w kierunku wykorzystania potencjału wysoko-sprawnej kogeneracji.
  9. Istotną nowością jest obowiązek przeprowadzania audytów energetycznych przedsiębiorstw tzw. audytów przemysłowych (audytów efektywności energetycznej) raz na cztery lata. Dotyczyć to będzie większych przedsiębiorstw oraz takich, gdzie sens przeprowadzenia takiego audytu jest uzasadniony np. przedsiębiorstwa bez systemu zarządzania energią, energochłonne czy niespełniające efektywnościowych i emisyjnych norm europejskich. Pierwszy audyt przedsiębiorstwa musi być wykonany w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie czyli do 1 października 2017 r.
  10. Niestety ustawa nic nie wspomina o trójgeneracji zwanej także trigeneracją.

Jakie obowiązki nakłada system świadectw efektywności energetycznej na przedsiębiorstwa energetyczne?

System świadectw efektywności energetycznej, który nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny odbiorcom końcowym, obowiązek:

  1. realizacji przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego, potwierdzonego audytem efektywności energetycznej,
  2. lub uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectw efektywności energetycznej (białych certyfikatów),
  3. lub opłaty zastępczej, w wysokości 30% tego obowiązku w 2016 r., 20% w 2017 r., 10% w 2018 r.
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
13, wrz 2016
Zwiększając efektywność energetyczna można obniżyć koszty o połowę?

Jak przekonują eksperci w branżach sektora małych i średnich przedsiębiorstw takich jak: branża hotelarska, gastronomia i handel koszty zużycia energii mogą stanowić nawet 50 % wszystkich kosztów. I prawdopodobnie można je zmniejszyć nawet o połowę przez poprawę efektywności energetycznej. Wspomniany sektor obecnie zużywa 12 % całkowitego zużycia energii w Polsce.

Ustawa o efektywności energetycznej, wyznaczyła dla poszczególnych sektorów gospodarki poziomy oszczędności zużycia do 2030 r.,:

  • aż 4 % oszczędności energii przewidziane są dla sektora usług
  • 3 % oszczędności energii przewidziane są dla gospodarstw domowych
  • 2,6 % oszczędności energii przewidziane są dla sektora transportowego
  • 1,4 % oszczędności energii przewidziane są dla sektora przemysłowego

Problem polega na tym że ustawa o efektywności energetycznej zobowiązuje do zmniejszenia zużycia energii  duże przedsiębiorstwa, natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora usług nie są objęte ustawą. Dodatkowo świadomość z korzyści, jakie można uzyskać w wyniku zwiększenia efektywności energetycznej w tej gałęzi gospodarki nie jest wysoka.

Formą profesjonalnego wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zaoszczędzić na kosztach energii, jest realizowany w Polsce, we Włoszech, Holandii i Hiszpanii projekt SME CheckUp. Jego koordynatorka – Małgorzata Popiołek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), przekonuje że branże takie jak: gastronomia, biura i hotele, a przede wszystkim handel są jednymi z najbardziej energochłonnych. Szczególnie dotyczy to sklepów spożywczych, w których koszty zużycia prądu mogą przekraczać nawet połowę wszystkich kosztów. W tych obiektach zużywa się znacznie więcej energii niż w innych, ze względu na konieczność chłodzenia w lecie, intensywnego oświetlania w ciągu całego roku przez dużą część doby, i stosowania klimatyzacji w pomieszczeniach. Wynik badań obiektów publicznych i sklepów spożywczych wypadły blado bo ponad 2,45 raza więcej zużywają energii niż placówki oświaty takie jak szkoły.

Branża hotelarska nie wypada lepiej gdyż jej potrzeby są również bardzo duże. Specyfikacja hotelu który działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu sprawia że musi utrzymywać parametry komfortu takie jaka stałą temperaturę czy chłód na stałym zalecanym poziome. Szacuje się że hotele zużywają aż 43 % energii na ogrzewanie, a 24 % energii na przygotowanie ciepłej wody.

Przeprowadzenie działań takich jak:

  • wymiana okien
  • docieplenie ścian
  • zastosowanie oświetlenia LED-owego z czujnikami ruchu
  • wykorzystanie słońca do ogrzewania c. w. u.
  • poprawę sprawności całego układu c. o. i przygotowania c. w. u.

wpłynęło by na poprawę efektywności energetycznej w budynku a tym samym obniżenie zużycia energii i kosztów utrzymania obiektu.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button