21, maj 2026
Czy warto kupić tani audyt energetyczny?

Wybór taniego audytu energetycznego od nierzetelnej firmy wiąże się z ryzykiem utraty dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Od 31 marca 2025 roku fundusze ochrony środowiska zaostrzyły weryfikację dokumentacji. Niefachowe opracowania lub brak kontaktu z audytorem często uniemożliwiają terminowe wprowadzenie wymaganych poprawek, co skutkuje odrzuceniem wniosków o dotację.

W celu zabezpieczenia inwestycji warto podpisywać pisemne umowy gwarantujące korektę dokumentów oraz wnikliwie analizować negatywne opinie o wykonawcach. Autentyczność recenzji w internecie bywa wątpliwa, dlatego rzetelność audytora jest kluczowa. Nadchodzące zmiany w przepisach mają dodatkowo ograniczyć działalność nieuczciwych podmiotów i wzmocnić rolę operatorów gminnych.

Pytanie w tytule jest niewystarczająco rozwinięte. Tytuł miał być krótki i przyciągnąć uwagę 🙂

Prawidłowe pytanie powinno brzmieć: Czy warto kupić tani audyt energetyczny od firmy która nie cieszy się bardzo dobą reputacją?

Dlaczego stawiam takie pytanie? Czy warto kupić tani audyt energetyczny od firmy, która nie cieszy się bardzo dobrą reputacją?

Po nadużyciach finansowych od strony nieuczciwych wykonawców i firm, które wykonywały nierzetelne audyty energetyczne, od 31 marca 2025 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bardzo skrupulatnie będą weryfikować i sprawdzać wszystkie dokumenty, w tym również DPAE (dokument podsumowujący audyt energetyczny) i audyty energetyczne.

Od pewnego czasu rejestruje stosunkowo duży wzrost rozmów telefonicznych od zrozpaczonych inwestorów i wykonawców którzy na cito potrzebują poprawy audytu energetycznego bo audytor który wykonywał im audyt do programu Czyste Powietrze nagle przestaje odbierać telefony lub brak jest z nierzetelnym wykonawcą tego audytu energetycznego jakiegokolwiek kontaktu: telefonicznego, mailowego czy SMS . Niestety WFOŚiGW na poprawę audytu energetycznego bardzo często dają bardzo mało czasu, zazwyczaj 7 dni roboczych. Dlatego brak poprawy dokumentu podsumowującego audyt energetyczny (DPAE) i audytu energetycznego wiąże się z wizją utraty dofinansowania w całym przedsięwzięciu termomodernizacyjnym.

Kolejnymi przypadkami które słyszę w słuchawce telefonu to są audytorzy energetyczni którzy nie chcą poprawiać swój własny audyt energetyczny lub z jakiegoś powodu wycofali się z poprawy własnego audytu energetycznego. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Przyczyn może być wiele. Może wypełnili tylko DPAE z tzw. palca myśląc że przejdzie a urzędnik nigdy nie będzie wymagał audytu energetycznego? Tego nie wiem. Wiem żeby uniknąć takich sytuacji najlepszym sposobem jest szukać firm z bardzo wysoką reputacją/opiniami i/lub pisać umowę z audytorem energetycznym zobowiązującym go poprawy audytu energetycznego i wykonania powykonawczego świadectwa charakterystyki energetycznej.

Umowa z audytorem energetycznym do pobrania:

Punkt 10 umowy z audytorem energetycznym:

„Jeżeli w toku czynności odbioru zostanie stwierdzone, że przedmiot umowy jest wadliwy, Zamawiający odmówi odbioru z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy. Odmowa odbioru przedmiotu umowy od Wykonawcy podlega zaprotokołowaniu. W takiej sytuacji Wykonawca zobowiązany jest do poprawy i ponownego przedstawienia do odbioru przedmiotu Umowy w terminie do ….. dni roboczych, licząc od daty podpisania protokołu odmawiającego odbioru.”

Czy recenzje Google i z innych portali opinie odnośnie firmy są wiarygodne?

Stanowczo NIE!

Może to wyda się na pierwszy rzut oka bardzo kontrowersyjne ale tak jest. Jest wiele firm które można znaleźć w internecie które odpłatnie piszą pozytywne opinie włącznie z wykorzystaniem sztuczniaków które są konfabulantami.

Oto co pisze sam sztuczniak o sztuczniakach na pytanie: Czy sztuczniaki to konfabulanci? 🙂

sztuczniaki to konfabulanci
sztuczniaki to konfabulanci

Czy firma która ma wysoką średnią oceny z opinii w Google może być rzetelna i posiadać prawdziwą bardzo dobą reputację?

Jak poprzednio NIE!

Jak poprzednio jest wiele firm które można znaleźć w internecie które odpłatnie piszą pozytywne opinie. włącznie z wykorzystaniem sztuczniaków które są konfabulantami.

sztuczniaki to konfabulanci 2
sztuczniaki to konfabulanci 2

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze audytora energetycznego?

Wybór powinien być wykonany z wielką starannością żeby upewnić się dużym stopniu czy można zaufać audytorowi energetycznemu i czy wykonuje swoją pracę rzetelnie a tym samym nie stracić często dużej kwoty dotacji na dalszych etapach procedowania wniosku w programie Czyste Powietrze.

Gdy firma wykonująca audyty energetyczne ma bardzo dużo opinii w Google to już to powinno wzbudzić podejrzenie czy aby firma nie „nabija” sobie pozytywne opinie za pomocą płatnych recenzji którymi zajmuje się spora liczba firm. Takie usługi płatnych recenzji łatwo znaleźć w internecie więc wiele firm z takich usług korzysta. Nierzadko opinie piszą sztuczniaki które są permanentnymi konfabulantami.

Oczywiście przeważnie nie wszystkie opinie są płatne, wiele opinie piszą prawdziwi zleceniodawcy/klienci którzy szczerze wypowiadają się o tej firmie. Moim zdaniem najlepszym sposobem weryfikacji opinii/recenzji o firmie jest czytanie przede wszystkim opinie negatywne!

Dlaczego bo nikt nie wykupuje opinii negatywnych tylko pozytywne, więc negatywne są w większości prawdziwe nie zmyślone (poza nieuczciwymi praktykami konkurencji). Jeżeli negatywne opinie się powtarzają i są bardzo podobne u kolejnych klientów to trzeba się mocno zastanowić czy z taką firmą rozpoczynać współpracę. Takie powtarzające się opinie mogą jednak świadczyć o braku profesjonalności.

Brak profesjonalności maskują wykupując kolejną porcję pozytywnych recenzji/opinii tak aby średnia oceny opinii na pierwszy rzut oka wyglądała dobrze.

Zachęcam do czytania wszystkich negatywnych opinii. Taka wiedza pozwoli uzmysłowić i ugruntować swoją opinię na temat konkretnej firmy nie tylko wykonującej audyty energetyczne.

Zapowiadane zmiany od lipca 2026 r. w programie Czyste Powietrze

Wiele doniesień z mediów wskazuje na zmiany które mają nastąpić od lipca 2026 roku w programie Czyste Powietrze, szczególnie trzy zmiany mogą pomóc w unikaniu nieuczciwych wykonawców w tym nierzetelnych audytorów energetycznych.

Zmian jest więcej które można zobaczyć tutaj: 10-przyszlych-zmian-w-programie-czyste-powietrze-od-lipca-2026-roku

Podsumowanie

Mając na uwadze jak dużo można stracić przez zły wybór firmy wykonawczej i audytora energetycznego zachęcam do wnikliwego sprawdzenia opinii na temat każdego wykonawcy w tym również firm wykonujących audyt energetyczny. Zbyt dużo można stracić pieniędzy w postaci dotacji z programu Czyste Powietrze. Więc każdy powinien sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy warto zapłacić trochę więcej od kwoty 1200 zł rzetelnej firmie o bardzo dobrych opiniach (bez powtarzających się opinii negatywnych) i poświęcić te dodatkowe 100 czy 200 zł więcej przy wizji utraty wielu tysięcy złotych.


Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button