Czy wejdą w życie planowane przez OSD zmiany w zakresie wymagań dla mikroinstalacji fotowoltaicznych?

Last updated by: at .

Jak podaje portal garamwzielone.pl w dniu 20.04.2018 r. podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej, poświęconego ostatnim propozycjom planowanych zmian w zakresie wymagań dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando mocno skrytykował działania OSD (Operatorów Systemu Dystrybucyjnego) dotyczące zmian w zakresie zasad przyłączania mikroinstalacji.

Nie tak dawno bez większego rozgłosu prosumentów i rynek fotowoltaiczny zaskoczyła informacja o planowanych przez OSD zmianach w zakresie zasad przyłączania mikroinstalacji, które zawarto w projekcie aktualizacji tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD). Nowe wymogi jakie znalazły się w projekcie aktualizacji IRiESD mają kluczowe znaczenie przy doborze sprzętu oraz oznaczają konieczność wprowadzenia w mikroinstalacjach dodatkowych funkcjonalności m.in. takie jak:

  1. Instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 3 kWp (kWpeak, czyli moc szczytowa, maksymalna) muszą być przyłączane trójfazowo,
  2. Wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kWp,
  3. W przypadku mikroinstalacji o mocy 10-40 kWp możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.

Przedstawiciel Ministerstwa Energii zaznaczył, że z informacji posiadanych przez resort wynika, że zaproponowane przez OSD zmiany miałyby dotyczyć nie tylko przyszłych prosumentów, ale również dotychczas przyłączonych. Jednostkowy koszt niezbędnej modernizacji instalacji prosumenckiej w celu dostosowania jej do nowych zasad IRiESD wyniósłby około 3 tys. zł i koszt ten musiałby ponieść prosument.

Temat jest rozwojowy, mocno komentowany przez społeczność PV i warto go śledzić. Miejmy nadzieję że prezes URE od którego będzie zależeć finalnie zatwierdzenie tych zmian nie podpisze tych drastycznych propozycji OSD.

Więcej można przeczytać na portalu:

http://globenergia.pl/zmiany-w-przylaczeniach-mikroinstalacji-pv-wielki-problem-dla-rynku/ 

http://gramwzielone.pl/trendy/30509/prezes-ure-mocno-skrytykowal-dzialania-osd-dotyczace-mikroinstalacji

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button
Skip to content