1, lut 2017
Duże firmy muszą przeprowadzić audyt energetyczny do 30 września 2017 r.
Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, wprowadza przymus wykonania audytów energetycznych dla wszystkich dużych przedsiębiorstw zgodnie z rozumieniem ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Procedurze podlegają firmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych spełniły jeden z dwóch warunków:
- zatrudniały powyżej 250 pracowników lub
- roczne obroty wynosiły powyżej 50 mln euro i suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec 2014 lub 2015 roku wynosiła wysokości nie mniejsze niż 43 mln euro.
Audyt powinien być powtarzany co cztery lata. W tym roku firmy mają czas do końca września na spełnienie tego obowiązku. Czasu na realizację jest bardzo mało, gdyż taki audyt może trwać około 3-4 miesięcy.
Zgodnie z prawem, audyt energetycznyAudyt energetyczny to pisemna analiza zużycia energii i stanu technicznego budynku lub instalacji, które mają wpływ na zużycie energii, która to... More może być przeprowadzony tylko przez podmiot niezależny od badanego przedsiębiorcy, mający wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju procedur bądź eksperta wyznaczonego przez weryfikowaną firmę, ale tylko wtedy, gdy nie jest on bezpośrednio zaangażowany w badaną pod kątem energetycznym działalność przedsiębiorstwa.
Zgodnie z prawem, audyt energetycznyAudyt energetyczny to pisemna analiza zużycia energii i stanu technicznego budynku lub instalacji, które mają wpływ na zużycie energii, która to... More może być przeprowadzony tylko przez podmiot niezależny od badanego przedsiębiorcy, mający wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju procedur bądź eksperta wyznaczonego przez weryfikowaną firmę, ale tylko wtedy, gdy nie jest on bezpośrednio zaangażowany w badaną pod kątem energetycznym działalność przedsiębiorstwa.
Niewykonanie audytu, objęte jest sankcją, która może sięgnąć nawet 5 % rocznego obrotu firmy.
Audyt energetycznyAudyt energetyczny to pisemna analiza zużycia energii i stanu technicznego budynku lub instalacji, które mają wpływ na zużycie energii, która to... More przede wszystkim stanowi inwentaryzację, dzięki której właściciel firmy wie, na co zużywa energię oraz ile dokładnie go to kosztuje. Audyt zbiera i analizuje informacje o stratach energii które bardzo często są rozproszone w dużych przedsiębiorstwach. Kolejnym krokiem, najważniejszym w audycie jest znalezienie i wdrożenie działań mogących zmniejszyć koszty przedsiębiorstwa przez mniejsze zużycie strat nośników energii.
Zgodnie z ustawą prezes Urzędu Regulacji Energetyki w ciągu pięciu lat od złożenia oświadczenia przez przedsiębiorstwo o wykonaniu audytu ma prawo go zweryfikować, czyli zrobić kontrolę i sprawdzić, czy procedura taka faktycznie została przeprowadzona, jakie z niej wypływały wnioski i czy zalecone po niej zmiany zostały wprowadzone.
Zgodnie z ustawą prezes Urzędu Regulacji Energetyki w ciągu pięciu lat od złożenia oświadczenia przez przedsiębiorstwo o wykonaniu audytu ma prawo go zweryfikować, czyli zrobić kontrolę i sprawdzić, czy procedura taka faktycznie została przeprowadzona, jakie z niej wypływały wnioski i czy zalecone po niej zmiany zostały wprowadzone.
Źródło: http://www.cire.pl
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
- 0
- By CEB.COM.PL