Program "Stop smog"
21, wrz 2021
Gmina Brzesko w programie „Stop Smog” 2.0

Na podstawie podpisanego 21.09.2021 r. porozumienia z NFOŚiGW małopolska gmina Brzesko będzie pierwszą gminą, która na nowych, lepszych zasadach skorzysta z programu „Stop Smog”. Inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mln zł mają objąć 20 przedsięwzięć obniżające emisję zanieczyszczeń pyłów zawieszonych. Brzesko zainwestuje 1,06 mln zł w te przedsięwzięcia, z czego 742 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a reszta będzie wkładem własnym gminy.

Dotychczas program był realizowany w siedmiu gminach: Niepołomice, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Skawina, Sucha Beskidzka, Tuchów i Bochnia. Brzesko jest kolejną, ósmą już gminą, która przystępuje do programu „Stop Smog”. Kolejnymi gminami, przystępujących do programu „Stop Smog” są Spytkowice i Limanowa z Małopolski, które niebawem sfinalizują porozumienia z NFOŚiGW.

Dofinansowanie z programu „Stop Smog”, który został przygotowany dla obszarów, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe – to szansa m.in. dla mieszkańców Brzeska na sfinansowanie 100 % kosztów inwestycji obejmującej likwidację lub wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne oraz ocieplenie jednorodzinnego budynku, przy czym średni koszt w jednym lokalu nie może przekroczyć 53 tys. zł.

„Stop Smog” 2.0 – nowe, lepsze zasady od 31 marca 2021 r.

Druga odsłona programu „Stop Smog”, który dotyczy przedsięwzięć niskoemisyjnych, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, została uruchomiona 31 marca 2021 r. O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych mogą starać się: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim. Wymienieni wnioskodawcy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30% stanowi ich wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin (położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa) mogą otrzymać w formie bezzwrotnej dotacji do 100% kosztów przedsięwzięcia. Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Ostatecznym beneficjentem „Stop Smogu” są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024

Z początkiem 2021 r. weszła w życie ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła wiele zmian i ułatwień w dostępie do programu „Stop Smog”. Są to przede wszystkim:

  • umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora kilku gmin;
  • wydłużenie z 3 do 4 lat okresu realizacji porozumienia;
  • dopuszczenie możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy;
  • wyposażenie gmin w narzędzia umożliwiające weryfikację danych osób ubiegających się o udział w programie;
  • poprawę niektórych warunków udziału mieszkańców w programie;
  • rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych m.in. o instalacje OZE;
  • zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminne programów niskoemisyjnych;
  • zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu (z 2% do 1% lub 20 budynków);
  • zmniejszenie z 50% na 30% wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze;
  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu po zakończeniu porozumienia dla działań i zobowiązań gminy oraz beneficjenta.
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button