Nowa ulga termomodernizacyjna już od 1 stycznia 2019 r.

Last updated by: at .

Aktualne informacje o programie “Czyste Powietrze”


Według projektu Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2019 r. do polskiego systemu podatkowego wprowadzona zostanie nowa ulga podatkowa, która będzie dotyczyć termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga będzie skierowana do podatników podatku dochodowego PIT-36 (przedsiębiorcy), PIT-37 (dochody z pracy), PIT-36L (przedsiębiorcy płacący podatek liniowy) oraz PIT-28 – czyli płacący ryczałt ewidencjonowany o miesięcznych dochodach powyżej 1600 zł na osobę.
Ulga termomodernizacyjna przypomina dawną ulgę remontową, która obecnie ma być jednym z elementów programu antysmogowego „czyste powietrze” obejmująca gruntowną termomodernizację budynku jednorodzinnego z jednoczesną wymianą źródła ciepła na bardziej ekologiczne.
Wszystkie wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. w zakresie termomodernizacji nie będą wymagały audytu energetycznego i będą mogły być odliczone od podstawy obliczania podatku, czyli od dochodu w takiej ilości wydatków, jaką poniósł inwestor, ale wszystkie wydatki te nie mogą przekroczyć 53 tys. zł. Okres realizacji, który będzie premiowany ulgą, wynosi maksymalnie 3 lata. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane zakupem z zastrzeżeniem, że przedsiębiorcy wystawiający dowód sprzedaży/usługi nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Na co będzie można wydać pieniądze, by skorzystać z ulgi?

  1. Wymiana pieców węglowych na nowe ekologiczne,
  2. modernizacja kotłowni,
  3. wymiana okien,
  4. ocieplenie budynków (termomodernizacja)

Jakie warunki będą obowiązywać?

  1. Udokumentowanie wydatków, na postawie faktur VAT, dowodów odprawy celnej lub wpłaty na fundusz termomodernizacyjny.
  2. Audyt energetyczny,
  3. Całe przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zrealizowane w ciągu 3 lat;
  4. Zwrot odliczonych kwot w razie niezrealizowania przedsięwzięcia.

Kto nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Osoby, które skorzystały z innej pomocy państwa na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, właściciele mieszkań, ulga nie będzie stosowana w blokach oraz zabudowie szeregowe.

Szczegóły dotyczące objętych ulgą materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług związanych z realizacją będą określone w osobnym rozporządzeniu.

PDF z objaśnieniami podatkowymi w sprawie ulgi termomodernizacyjnej

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 2 Średnia ocena: 5]
Call Now Button
Skip to content