Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
30, wrz 2021
Od 1 lipca 2021 r. obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła

Od 1 lipca 2021 roku powstały nowe obowiązki złożenia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw na właścicielach, lub zarządcach budynków/lokali w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Odpowiedzialnym z tworzenie CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budownictwa (GUNB).

Kto jest zobowiązany i w jakim terminie następuje obowiązek?

Każdy obywatel lub zarządca budynku jest zobowiązany złożyć deklarację do CEEB. Dla budynków już istniejących należy złożyć deklarację do 12 miesięcy, czyli do 1 lipca 2022 roku. Dla nowo powstałych budynków termin ten będzie wynosił 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw. Zgłoszenia dotyczą także budynków niezamieszkałych, w tym domków letniskowych i rekreacyjnych.

Osoby te powinny złożyć deklarację do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w formie pisemnej. Dane dotyczące budynków zawarte w deklaracji zostaną następnie wprowadzone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (deklaracja dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq ).

Deklarację można złożyć również drogą elektroniczną za pośrednictwem strony: zone.gunb.gov.pl

Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzona na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń.

Broszura informacyjna na temat Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button