Ministerstwo Środowiska
22, lut 2018
Pakiet „Stop smog”, nowe środki finansowe z „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” oraz NFOŚiGW na walkę ze smogiem

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oznajmił, że dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosi pakiet antysmogowy „Stop smog”. Program ma być „komplementarnym” rozwiązaniem w walce ze smogiem i z zachętą do wymiany starych pieców (kotłów) na ekologiczne.

Ministerstwo Środowiska chce się skupić na budynkach indywidualnych i dla takich budynków mieszkalnych chce przedstawić program „Stop smog” dopłat do wymiany starych pieców tzw. śmieciuchów.

MŚ chce zachęcić do wymiany starych pieców opalanych węglem i miałem, które dają dużo pyłów, na ekologiczne paliwo — czyli kotły na gaz i energię elektryczną. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 10-20 mld zł.

Program nie będzie narzucał w sposób prawny samorządom, aby znalazły środki na wymianę tych instalacji.

W rożnych artykułach pojawiają się sprzeczne doniesienia i nie jest do końca jasne czy realizacja pilotażowego programu w ramach termomodernizacji będzie dotyczyć tylko budynków miejskich najbardziej zanieczyszczonych 22 polskich gmin, czy również budynków w gminach wiejskich. Szacuje się, że koszty termomodernizacji około 15 tys. domów będą wynosić będą około 750 mln złotych. Nie jest również jasne czy program będzie uruchomiony przy współpracy gmin, bo jeżeli tak to część kosztów będą ponosić samorządy.

. Środki finansowe przeznaczone na ten cel będą pochodzić zarówno z unijnego „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”, a także ze środków własnych NFOŚiGW.

Program „Stop smog” ma być ogłoszony w ciągu dwóch tygodni i rozłożony na wiele lat.

Zdaniem Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka Polska powinna rezygnować z węgla jako źródła ogrzewania indywidualnego.

Audycję z Ministrem  Środowiska Henrykiem Kowalczykiem można odsłuchać w radiu tokfm

http://audycje.tokfm.pl/podcast/Kowalczyk-STOP-SMOG-to-pokazanie-calego-pakietu-antysmogowego-ktory-rzad-przygotowal-Rozne-resorty-nad-problemem-smogu-sie-pochylaja/59459

Dodatkowo Rząd przyjął projekt noweli ustawy o paliwach stałych. W myśl nowych przepisów, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny i ich mieszanki, które zawierają mniej niż 85% węgla kamiennego i które są odpowiedzialne za powstawanie smogu. Sprzedającym, którzy się do tego nie dostosują, grożą kary do pół miliona zł, a nawet trzy lata więzienia.

Eksperci wyliczyli, że domowe piece są odpowiedzialne za aż 91% emisji pyłu zawieszonego PM10, natomiast przemysł generuje jedynie 2% tej emisji. Z powodu smogu rocznie umiera ok. 40 tys. Polaków. Szacuje się, że w samym Krakowie w styczniu 2016 r. smog mógł być przyczynom śmierci ok. 300 osób.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button