14, kwi 2022
Pompy ciepła w termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych
Doradcy NFOŚiGW z portalu doradztwo-energetyczne.gov.pl przygotowali kolejny webinar pt. „Pompy ciepła w termo modernizowanych budynkach jednorodzinnych”. W półtora godzinnym webinarze kolejni doradcy energetyczni omawiają zagadnienia związane z pompami ciepła, które w ramach programu czyste powietrze dla budynków jednorodzinnych wybudowanych przed 2014 r. lub przyszłego programu moje ciepło dla nowo budowanych budynków jednorodzinnych mogą być montowane jako główne źródło ciepła, zastępując kotły na paliwo stałe.
Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze aspekty doboru pompy ciepła oraz termomodernizacji budynku jednorodzinnego, tak aby przystosować terommodernizowane przegrody budynku do programu „Czyste Powietrze” tak, aby ułatwić dobór pompy ciepła na potrzeby ogrzewania i przygotowani ciepłej wody użytkowej.
Pod koniec spotkania były udzielane odpowiedzi na pytania:
Odpowiedź: W programie czyste powietrze dofinansowanie obejmuje tylko jedno źródło ciepła, a więc dofinansowanie będzie dotyczyło tylko jednego urządzenia np. pompy ciepła o wyższej mocy.
Odpowiedź: Różnica między pompami niskotemperaturowymi a wysokotemperaturowymi polega na większej temperaturze zasilania czynnika grzewczego wewnątrz w budynku. Pompy pracujące na czynniku chłodniczym R290 (propan) mogą uzyskać na zasilaniu nawet do 70 °C, natomiast pompy ciepła split i monoblok pracujące na czynniku chłodniczym R410, R407 lub R32 pracują z temperaturą zasilnia najczęściej do 58 °C. Pompy z wyższymi temperaturami powinno się stosować w budynkach z grzejnikami naściennymi gdzie podczas zimy na starym kotle w najzimniejsze dni była temperatura na kotle powyżej 60 °C. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura na zasilaniu na grzejnikach bardzo mocno wpływa na zmniejszenie wydajności pompy, większy pobór mocy, czyli większe zużycie prądu oraz obniża współczynniki COP, który jest skorelowany ze współczynnikiem SCOP.
Zwiększanie wielkości (przewymiarowanie) grzejników i zładu instalacji c.o. zawsze powoduje zwiększenie temperatury na zasilaniu i polepszeniu ekonomiczności systemu, dlatego instalacje obecne z grzejnikami np. żeliwnymi z dużym zładem wody i dobrą przenikalnością cieplną są dobrym rozwiązaniem dla pomp ciepła, jeżeli nie mamy możliwość przewymiarowania grzejników, powinniśmy zastosować bufor ciepła (300, 400, 500 l) tak, żeby zwiększyć zład wody w instalacji c.o.
Odpowiedź: Zgodnie z nowelizacją ustawy o F-gazach z 2017 r. pompy ciepła typu split gdzie czynnikiem gazowym jest R410 i R407 w ilości:
- 2,40 kg i więcej czynnika R410A,
- 2,82 kg i więcej czynnika R407C.
w układzie grzewczo-chłodniczym należy zgłaszać w centralnym rejestrze obowiązkowo przez właściciela lub zarządcę i podlegają pod dozór techniczny.
Odpowiedź: Nie, przy pompach inwerterowych czujnik temperatury powietrza jest montowany za pompą, należy zwrócić uwagę, żeby czujnik temperatury pompy ciepła był od strony północnej, ale nie od strony południowej, żeby temperatura czujnika zewnętrznego nie była zafałszowana przez nagrzewanie od słońca.
Odpowiedź: W nowych budynkach oddanych po 01.01.2021 o dofinansowanie zakupu pomp ciepła będzie można starać się z programu „Moje Ciepło”.
Odpowiedź: Wszytko zależy od preferencji użytkowników. Standardowo temperatura c.w.u. wynosi od 45 do 55 °C tak, aby unikać mieszania c.w.u z zimną wodą. Należy również pamiętać o okresowym podnoszeniu temperatury do 55 – 60 °C, w celu likwidacji bakterii legionella.
Odpowiedź: W niektórych rejonach Polski (uzdrowiska wód pitnych/leczniczych) np. Krynica-Zdrój nie wolno pobierać wody dla dolnego źródła z jednej studni i wrzucać wykorzystaną wodę do drugiej studni, w innych rejonach zazwyczaj nie ma problemu z takim rozwiązaniem, ale należy za każdym razem upewnić się lokalnie w gminie czy urzędzie miasta. Należy pamiętać, że system studni czerpanej i wrzutowej wymaga odpowiedniej przepustowości w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło i mocy grzewczej pompy ciepła i jest dość trudnym rozwiązaniem w utrzymaniu.
Spotkanie poprowadzili Doradcy Energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Wszystkie webinaria można znaleźć na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/aktualnosci/cykliczne-spotkania-informacyjne-z-doradcami-energetycznymi
- 0
- By CEB.COM.PL