Program Czyste Powietrze
22, cze 2021
Program „Czyste powietrze” 3.0 w 2022 roku

Według wiceszefa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego osoby uboższe powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w „Czystym powietrzu”. Rozszerzenie programu Czyste Powietrze, dedykowany właśnie do takich osób miałoby ruszyć w 2022 roku. Program „Czyste powietrze” 3.0 ma być dodatkowo skierowany do osób, których nie stać na termomodernizację i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Obecnie w Czystym powietrzu refinansowane są inwestycje tzn. najpierw beneficjenci sami muszą wydać pieniądze na wymianę źródła ciepła i termomodernizację, a później zwracana jest część poniesionych kosztów. W przypadku osób najuboższych taki mechanizm nie działa, dlatego należy wprowadzić instrument prefinansowania inwestycji, czyli najpierw dać środki na inwestycję, przeprowadzić ją i potem ją rozliczyć. Wstępna odsłona trzeciej wersji „Czystego powietrza” miałby pojawić się na początku 2022 roku. Cześć programu dedykowana osobom najuboższym miałaby w pełni zafunkcjonować od 2023 roku.

W trzecią część programu muszą włączyć się samorządy, bo to one mają najlepsze narzędzia do identyfikacji takich osób.

Od pierwszego lipca 2021 r. wzrosną progi dochodowe uprawniające do uzyskania wyższej dotacji w programie. W przypadku gospodarstw wielorodzinnych ten próg wyniesie 1564 zł na osobę (było 1400, czyli wzrośnie o 164 zł), a gospodarstwa jednoosobowego 2189 zł (było 1960 zł, czyli wzrośnie o 229 zł). Obecnie z podwyższonego dofinansowania korzysta ok. 30 % beneficjentów programu.

Źródło: PAP

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button