Program #CzystePowietrze ma pochłonąć 130 mld w walce ze smogiem!

Last updated by: at .

Aktualne informacje o programie “Czyste Powietrze”


Program “Czyste Powietrze” ma objąć 33 najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. Jak zapowiedział w wywiadzie z redaktor Jolantą Rostkowską zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski program ma przeznaczyć w przeciągu 10 lat ogromne kwoty bo aż 130 mld zł, gdzie do tej pory na wszystkie programy przez 30 lat NFOŚiGW przeznaczył 150 mld zł.

Dla gospodarstw domowych czyli osób fizycznych z wyłączeniem budynków gdzie w całości prowadzona jest działalność gospodarcza, program prawdopodobnie będzie dopuszczał do 30% udział w budynku mieszkalnym część na potrzeby działalności gospodarczej.

  • Program przewiduje na termomodernizację oraz wymianę starego źródła ciepła na nowe źródło tradycyjne lub OZE dla najuboższych rodzin, których nie stać na termomodernizację i dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 600 zł, to program przewiduje do 100% dofinansowania w tym do 90% dotacji a 10% wkładu własnego przez nisko oprocentowaną pożyczką do 2% w skali roku (WIBOR 3 miesiące) na okres do 15 lat.
  • Dla rodzin w których dochód na jednego członka rodziny przekracza 1600 zł, to program przewiduje do 32% dotacji a 60-70% wkładu własnego przez nisko oprocentowaną pożyczką do 2% w skali roku (WIBOR 3 miesiące) również na okres do 15 lat.

W najbliższym czasie mają być już ogłoszenie naborów przez generator wniosków na portalu internetowym. Wymagany będzie audyt energetyczny który określi jak bardzo należy usprawnić budynek czyli czy ma zostać wykonana głęboka termomodernizacja budynku z wymianą źródła ciepła wraz z automatyką w budynku, czy zakres usprawnienia w budynku wystarczy na znacznie niższym poziomie niż głęboka modernizacja.

Relacja z wywiadu można zobaczyć na stronie http://telewizjarepublika.pl/program-czyste-powietrze-ratuje-przed-smogiem-zobacz-jak-rzad-dba-o-nasze-zdrowie,66395.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button
Skip to content