6, lip 2019
Program StopSmog wprowadzany w województwie Śląskim i Skawinie
Minister przedsiębiorczości i technologii, minister inwestycji i rozwoju, zarząd województwa śląskiego i pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze podpisali z władzami województwa śląskiego porozumienie dotyczące wsparcia finansowego ze środków regionalnych tych gminy woj. śląskiego, które chcą uczestniczyć w programie StopSmog. Dodatkowo porozumienie dotyczące programu StopSmog podpisał zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, która jako pierwsza dostanie na ten cel ponad 11 mln zł dotacji. Takie porozumienia zostały podpisane w dniu 28.06.2010 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Dzięki temu porozumieniu gminy z województwa śląskiego będą mogły w dużej części ze środków zewnętrznych znajdujących się w Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR) oraz w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Śląska na lata 2014-2020 – finansować poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych i wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.
Na podstawie porozumienia z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii gmina Skawina dostanie wsparcie na realizację inwestycji, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej i wymianę kotłów i pieców w 300 domach jednorodzinnych. Łączna wartość inwestycji, które będą zrealizowane na podstawie tego porozumienia, to 15,9 mln zł, z czego Minister Przedsiębiorczości i Technologii przekaże 70%, czyli ponad 11,1 mln zł z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Na mocy porozumienia Skawina ma 3 lata na wykonanie tych inwestycji oraz rozliczenia wsparcia.
Porozumienie z województwem śląskim będzie wzorcem przy współpracy na rzecz walki ze smogiem w kolejnych regionach. Doświadczenie to ma być wzięte także pod uwagę przy realizowaniu dalszych etapów programu Czyste Powietrze. Obecna filozofia zakłada, że dotacje będą wypłacane bezpośrednio do gmin, które będą lokalizować gospodarstwa domowe dotknięte ubóstwem energetycznym. Następnym ich zadaniem będzie pomoc w realizacji inwestycji termomodernizacyjnych na rzecz tych gospodarstw. W ten sposób powierzamy gminom odpowiedzialność, wraz z odpowiednimi środkami.
Celem programu StopSmog to ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza z domów jednorodzinnych dzięki wymianie przestarzałych kotłów i pieców oraz jednoczesna poprawa ich efektywności energetycznej poprzez kompleksową termomodernizację. Program wspiera osoby dotknięte tzw. ubóstwem energetycznym, czyli te, które nie stać samych sfinansować wydatków na te cele. Wsparciem objęte są szczególnie gospodarstwa domowe miast do 100 000 mieszkańców o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Program będzie realizowany do 2024 r. przy wykorzystaniu pieniędzy z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Łączny budżet programu to ponad 1,2 miliarda zł. Beneficjenci programu mogą liczyć nawet na sfinansowanie w ich domach wymiany kotłów i pieców oraz termomodernizacji w 100% ze środków budżetu państwa, gminy czy województwa.
- 0
- By CEB.COM.PL