Program Czyste Powietrze
3, kwi 2018
Projekt programu „Stop Smog” skierowany do konsultacji. Czy rząd wygra walkę ze smogiem w dziewięć lat – do 2027 roku?

Jak poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny skierował do konsultacji projekt noweli o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który jest odpowiedzialny z pilotażowy program „Stop Smog”. Uwagi do projektu można zgłaszać do 16 kwietnia 2018 roku.

Według Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii program ten skierowany jest w sumie do 33 miast w Polsce które przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 2016 r. znalazły się na liście 50 miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem; pilotaż obejmie 23 miasta do 100 tys. mieszkańców, a dla pozostałych 10 miast powstaną przygotowane indywidualnie pod ich potrzeby modele współpracy. Miasta zlokalizowane są na terenie województw małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Główną formą wsparcia w programie będzie przeprowadzenie i sfinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych najuboższych gospodarstw domowych.

Nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów da podstawę do uruchomienia 180 mln zł z Funduszu Termomodernizacji. Według wcześniejszych zapowiedzi cały program termomodernizacji w 23 gminach ma kosztować ok. 750 mln zł. Termomodernizacja ma objąć ok. 15-16 tys. domów, a inwestycje mają ruszyć w sierpniu. Do końca czerwca br. ma zostać podpisana umowa między rządem a gminą Skawina przewidująca termomodernizację w ciągu 3 lat ok. 15 proc. domów jednorodzinnych w tej gminie (ok. 1 tys. z 6 tys.).

Resort przedsiębiorczości i technologii dodał, że doświadczenia wyniesione z pilotażu zostaną później wykorzystane w opracowaniu ogólnokrajowego programu termomodernizacji budynków mieszkalnych.

Z kolei minister środowiska Henryk Kowalczyk w niedawnej rozmowie z PAP zapowiedział, że w połowie kwietnia mają zakończyć się prace nad nowym programem anty-smogowym przygotowywanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z nim ocieplenie domów będzie wiązało się z wymianą pieców; dla najuboższych – będą dopłaty, dla zamożniejszych – podatkowa ulga inwestycyjna. Budżet programu na 10 lat ma wynosić ok. 25 mld zł, większość środków – 18 mld zł – ma pochodzić z NFOŚiGW.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button