26, mar 2023
Czy wszystkie domy i lokale muszą mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?
Od początku 2023 roku jest prowadzona nagonka medialna na nakaz wykonania świadectwa energetycznego. Od 28 kwietnia 2023 r. wchodzi zmiana ustawy z 7 października 2022 roku o charakterystyce energetycznej, która doprecyzowuje pewne zapisy związane ze świadectwami charakterystyki energetycznej.
Kto potrzebuje (ma obowiązek) wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej? W jakich przypadkach musimy mieć świadectwo energetyczne budynku lub lokalu budynku od 28.04.2023 r.?
- Nowe budynki oddawane do użytkowania dla nadzoru budowlanego
- Sprzedawane lub wynajmowane notarialnie budynki i lokale mieszkalne.
Czyli od 28 kwietnia 2023 r. „Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) na własny użytek, tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.”
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwa-charakterystyki-energetycznej
Współczesne problemy związane ze świadectwami energetycznymi bardzo dobrze zrecenzował pan Maciej Surówka prezes SCiAE – Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych
Można dwa razy stracić pieniądze gdy zlecimy pseudo firmie, która wystawi fałszywe nic niewarte świadectwo charakterystyki energetycznej, które wystawi je osoba nieuprawniona i nie jest wygenerowane bezpośrednio z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków z https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/
- 0
- By CEB.COM.PL