27, lut 2026
Dekarbonizacja w Industrial Accelerator Act – IAA

Przemysł europejski patrzy z niecierpliwością nad przedłużającymi się pracami nad Unijną ustawą o akceleracji przemysłowej – Industrial Accelerator Act (IAA), która ma wesprzeć konkurencyjność w europejskim przemyśle poprzez nowe regulacje i zachęty inwestycyjne. Z informacji medialnych wynika że z nazwy dokumentu zostało usunięte słowo dekarbonizacja. Dekarbonizacja może nawet przestać być priorytetem. Jak twierdzi „Puls Biznesu”, w drugiej połowie 2025 r. z nazwy dokumentu usunięto słowo „dekarbonizacja”, co może świadczyć o zmianie priorytetu w europejskich gospodarkach.


Pisaliśmy w 2025 r. : Ogromne koszty ETS2 dla gospodarstw domowych


Europejskie firmy w tym też i polskie wzywają do działania w obliczu bardzo trudnych wyzwań konkurencyjnych, energetycznych i finansowych. Apelują o konkretne wsparcie dla przemysłu. Przedsiębiorcy chcą inwestować w Europie i w Polsce ale warunki biznesowe są najgorsze w stosunku do innych krajów np. do USA gdzie warunki biznesowe są dużo lepsze.

Nastroje w Europie zmieniają się w podejściu do dekarbonizacji. Wiele agencji w tym artykuł agencji Bloomberg: „Net Zero is Dead” przytacza te nastroje. Z kolei duński dziennik Borsen pisze że rząd Danii rozważa przesunięcie daty odejścia od wydobycia ropy i gazu z 2042 r., na późniejszy termin.

W obliczu globalnych wyzwań energetycznych, europejski przemysł stoi przed koniecznością dostosowania się do nowych realiów, które wymagają zarówno odważnych rozwiązań jak i znaczącego wsparcia biznesowego.

https://www.europarl.europa.eu/legislative-train/theme-a-new-plan-for-europe-s-sustainable-prosperity-and-competitiveness/file-industrial-decarbonisation-accelerator-act

https://businessinsider.com.pl/biznes/industrial-accelerator-act-opozniony-europejski-przemysl-czeka-na-przelom/hhst940

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
22, lut 2025
Co jeśli zamiast globalnego ocieplenia przyjdzie mini epoka lodowcowa?

Większość narracji mainstreamu mówi o ograniczeniu CO2, który to jest okrzykniętym największym wrogiem i prowadzi do globalnego ocieplenia.

Co jeśli globalnego ocieplenia nie będzie?

A co jeśli ci naukowcy i pseudo naukowcy się mylą? Czy zamiast globalnego ocieplenia nastąpi mini epoka lodowcowa na półkuli północnej, czyli również prawdopodobnie i w Polsce?

Światowej klasy naukowców odnotowują zmniejszającą się aktywność cyklu słonecznego. W związku z tym jeśli ten cykl będzie nadal postępował, to do roku 2050 półkula północna będzie przechodziła przez mini epokę lodowcową, a nie globalne ocieplenie.

Zmniejszanie aktywności słońca powiązane jest również ze masowym zwiększaniem aktywności wulkanicznej i możliwością dalszego obniżania temperatury ziemi, powstania tzw. wulkanicznej zimy przez brak docierania promieni słonecznych do ziemi.

Badania cykli Martina Armstronga

Badacz cykli Martin Armstrong w związku z tym uważa, że będą narastać problemy z żywnością, który ten problem jest już odzwierciedlany w transakcjach terminowych na giełdzie.

„Zmierzamy w kierunku bardziej aktywnego okresu wulkanicznego, a to zwiększa ryzyko zimy wulkanicznej, podczas której nie będzie plonów i zabraknie żywności. Polecam gromadzenie zapasów żywności na co najmniej dwa lata. Nasze modele pszenicy ostrzegają, że ten rok jest rokiem zmiany kierunku i możemy spodziewać się niedoboru do 2028 r.”.

„Rosną obawy dotyczące superwulkanu we Włoszech, który wydaje się budzić do życia. Włoski superwulkan Campi Flegrei wywołał trzęsienie ziemi o skali 4,4. Miało ono miejsce na głębokości 3 kilometrów, co jest najsilniejszym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło ten obszar w ciągu ostatnich 40 lat, zgodnie z danymi INGV. Trzęsienie ziemi jest częścią trwającej „burzy sejsmicznej”, która w ciągu ostatnich 48 godzin doprowadziła do ponad tuzina zdarzeń o sile powyżej 2,0. Erupcja Wezuwiusza, który pogrzebał Pompeje w 79 r. n.e., jest związana z tym regionem. Jeśli chodzi o superwulkan Yellowstone, to wykazuje on pewną niewielką aktywność, ale na razie nic poważnego. W styczniu 2025 r. stacje sejsmograficzne Uniwersytetu Utah, odpowiedzialne za działanie i analizę sieci sejsmicznej Yellowstone, zlokalizowały 56 trzęsień ziemi w regionie Parku Narodowego Yellowstone. Największym wydarzeniem miesiąca było niewielkie trzęsienie ziemi o sile 3,7. Włochy są poważniejszym problemem”.

https://www.express.co.uk/news/world/1059446/Volcano-eruption-warning-Italy-Naples-Campi-Flegrei-supervolcano-Mount-Vesuvius

„Zaczynamy być świadkami wzrostu aktywności wulkanicznej, gdy wchodzimy w minimum słoneczne. Miejmy nadzieję, że nie czeka nas katastrofalny okres zimy wulkanicznej. Takie wydarzenia mogą mieć miejsce nawet w ciągu zaledwie jednej dekady”.

Badania cykli słonecznych Valentiny Zharkovej

Kolejna badaczka cykli słonecznych Valentina Zharkova przedstawia problemy zmniejszania aktywności cykli słonecznych w materiale wideo.

Valentina Zharkova w wywiadzie stwierdziła, iż w latach 2028-2042 nastąpią braki w dostępnej żywności ze względu na minimum słoneczne i skrócenie się okresu wegetacji roślin. Około 2031 roku cykl słoneczny ma osiągnąć minimum z prawie zerową aktywnością, co przesunie fronty zimna aż do równika, co doprowadzi do problemów rolniczych również na południowej półkuli. Podała, iż jest to już widoczne z opadami w Kalifornii, RPA czy Australii gdzie opady śniegu zasadniczo nie występują.

Co to oznacza mini epoka lodowcowa dla ludności krajów półkuli północnej?

Krótko mówiąc, jeżeli to okaże się prawdziwe, to trzeba mieć świadomość, że bez źródeł ciepła i prądu opartych na węglu, gazie ziemnym i węglowodorach większość ludzi zginie na terenie dotkniętą tą mini epoką lodowcową, bo energii z tzw. OZE nie będzie. Nie będzie żywności albo będzie bardzo droga. Choć czas do prognozowanego gwałtownego załamania klimatycznego jest niewielki, to mam nadzieję, że scenariusze te okażą się nie do końca prawdziwe lub nie będą aż tak tragiczne. Niestety badania tych wspomnianych naukowców są bardzo przekonywujące i niestety nie można niczego wykluczyć.

O zmianach biegunowości pola geomagnetycznego

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Węgiel, gaz i CO2
18, mar 2024
Czy emisja CO2 ze spalania drewna może być zerowa?

Szanując pracę autora, aby nie kopiować treści, wrzucam tylko zrzut ekranu artykułu autorstwa Wojciecha Treter. Treść można przeczytać na stronie https://czysteogrzewanie.pl/2021/09/emisja-co2-ze-spalania-drewna-moze-byc-zerowa-jak-to-mozliwe/

Czy emisja CO2 ze spalania drewna może być zerowa?
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Węgiel, gaz i CO2
27, lut 2024
Co czeka Polaków od 1 stycznia 20272028 – system ETS 2

Obecny system ETS oznaczony jest cyfrą 1. Od 1 stycznia 2027 2028 roku ma pojawić się nowa wersja z cyfrą 2. Nowa wersja ma wprowadzić nowe opłaty emisji CO2 za paliwa kopalne takie jak węgiel i gaz sprzedawane klientom indywidualnym. W praktyce oznacza to, że te dodatkowe opłaty dotkną aż 45% gospodarstw domowych (szacowane na obecną chwilę), które są ogrzewane węglem i gazem. W związku z tym za niecałe trzy lata gaz przestanie być „ekologicznym” paliwem, gdyż obecnie oficjalnie przez UE gaz jako źródło energii jest traktowany jedynie jako „etap przejściowy transformacji energetycznej”.

Ile wyniosą opłaty za CO2 w ETS 2?

W pierwszej fazie funkcjonowania systemu maksymalna cena uprawnień do emisji CO2 została ustalona na poziomie 45 euro/tonę CO2. Choć wartość ta może wydawać się na tę chwilę zaniżoną, gdyż obecnie na dzień 28.02.2024 koszt uprawnień do emisji CO2 to 55 euro/tonę, ale w przyszłości może kosztować nawet 200 euro/tonę. Więc nie wiadomo, jak szybko ceny wzrosną, a jest to bardzo prawdopodobne, gdyż ceny mają zostać uwolnione.

Paweł Lachman ekspert z branży pomp ciepła szacuje, że w przypadku rachunków za gaz ceny mogą wzrosnąć o ok. 20 %, a jeśli chodzi o węgiel, opłata może być wyższa i zwiększać koszty zakupu węgla nawet o 25 %.

Źródło: https://energia.rp.pl/transformacja-energetyczna/art39905101-ceny-gazu-i-wegla-poszybuja-nowa-oplata-spadnie-na-6-5-mln-gospodarstw-w-polsce

Na portalu czysteogrzewanie.pl natomiast jest szacowana wartość dopłat do źródeł ciepła:

  • węgiel – dodatkowa dopłata 500 zł/tona
  • gaz – dodatkowo 50 gr/1m³
  • drewno – 0 zł
  • prąd elektryczny – 0 zł (bo już za to płacimy) 🙁
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Emisje CO2 na świecie za spalania paliw kopalnych w latach 1995-2019
17, sie 2021
Krótkowzroczna polityka ekologiczna UE – Fit for 55

Jakim kosztem dla europejczyków i co da najnowsza proekologiczna strategia Unii Europejskiej nazwana Fit for 55 dla całej ziemi?

Strategia Unii Europejskiej nazwana „Fit for 55” ma na celu zredukowanie zanieczyszczenia tak, aby w 2030 roku osiągnąć redukcję gazów cieplarnianych o 55%.

Kiedy, co i o ile zdrożeje?

Dyrektywa bierze się za rozszerzenie opłat emisyjnych na następne, teraz już nie tylko przemysłowe, ale i społeczne obszary takie jak paliwo lotnicze i samochodowe, a także w obszarze mieszkaniowym. Cena za emisję CO2 z tony węgla dochodzi do ceny samego węgla. A więc w Polsce już płacimy podwójnie.

  • Benzyna (z dużym prawdopodobieństwem 8 zł/l lub więcej — Komisja Europejska prognozuje wzrost kosztów paliwa lotniczego z powodu opłat emisyjnych o 300%)
  • Prąd — od przyszłego roku zacznie drożeć i nawet może być w niedalekiej przyszłości dwukrotnie droższy (Polski Instytut Ekonomiczny wycenia, że średnio rocznie opłaty za energię w mieszkaniach wzrosną w Polsce o 429 euro, co razem z 373 euro za transport na jedną rodzinę daje dodatkowych kosztów 3600 złotych rocznie).
  • Pozostałe ceny wzrosną, bo energia jest wliczona w koszty każdego produktu i usług. Będzie więc większa inflacja i spadnie nasza konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

Ile wyniesie globalnie redukcja CO2 z „Fit for 55”?

Żyjemy na jednej planecie i wysiłki jednych bez przyłączenia się drugich nie mają sensu. A więc jaka jest sytuacja wśród największych producentów na ziemi. Chiny emitują rocznie 10 giga ton CO2, drugie USA ponad 5 giga ton CO2, trzecie Indie 2,6 giga ton CO2 i czwarta Rosja z 1,7 giga ton CO2. Polska na 32 miejscu 0,32 giga ton CO2 rocznie.

Emisje CO2 na świecie za spalania paliw kopalnych w latach 1995-2019
Źródło: https://dorzeczy.pl/opinie/195134/karwelis-jaka-piekna-katastrofa.html

Na wykresie widać, że Chiny są niechlubnym liderem odpowiedzialnym za największą emisję CO2 (prawie 1/3 emisji CO2 z całego świata), co daje wspomniane 10 giga ton CO2, cała Europa daje 2 giga tony CO2. Cały świat daje 34 giga ton CO2, a więc jak Europa ambitnie zredukuje 55% emisji CO2 i zejdzie do 1 giga tony CO2, to będzie to światowa redukcja o niecałe 3%. Czyli krótkowzroczna polityka ekologiczna UE spowoduje zubożenie społeczeństwa, a i tak nie uratuje ziemi, bo ta „wielka” europejska redukcja CO2 jest mniejsza niż rosnąca emisja z roku na rok rozwijającej się Azji. Chiny mają już 4700 kopalń węgla kamiennego i budują 100 nowych. W zeszłym roku Chiny uruchomiły trzy razy więcej elektrowni węglowych niż reszta świata. Do tego otwierają 40 nowych elektrowni węglowych. Co roku ich wzrost, ponad dzisiejszy i tak rekordowy poziom emisji dwutlenku węgla, będzie ponad dziesięciokrotnie większy niż łączna redukcja UE w ciągu dziesięciu lat. Do Chin dołączają inne mocno rozwijające się kraje np. Indie. A Europa, idzie w drugą stronę w kierunku kontrowersyjnych rozwiązań turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, czyli drogiego prądu i benzyny. Gdzie tu sens i logika?

P.S. Jeżeli UE chciałaby wziąć się za redukcję zanieczyszczeń, to powinna zacząć od Niemiec, bo jak wynika z wielu publikacji, to Niemcy są największym trucicielem Europy.

Emisje CO2 w Europie 2017
Emisje CO2 w Europie 2017

Źródło:

https://dorzeczy.pl/opinie/195134/karwelis-jaka-piekna-katastrofa.html

https://wyborcza.pl/7,177851,26863757,chiny-przedstawily-plan-piecioletni-szczyt-emisji-maja-osiagnac.html

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27249696,polacy-moga-slono-zaplacic-za-rosnace-koszty-emisji-co2-do.html

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/192/plik/ot-683.pdf

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Węgiel, gaz i CO2
8, lis 2016
Niemcy największym trucicielem powietrza w Europie

BP Statistical Review of World Energy przygotował dane statystyczne za 2016 r. które jednoznacznie wskazują że największym państwem w Europie które wyrzuca CO2 do atmosfery i największym trucicielem powietrza w Europie są niestety Niemcy. Polskę „wyprzedza” w tym niechlubnym rankingu również Wielka Brytania, Włochy i Francja. Wyniki są zaskakujące gdyż od wielu lat Niemcy oskarżają Polskę o to, że to głównie nasze państwo zanieczyszcza atmosferę pod względem dwutlenku węgla. Tymczasem największym emitentem CO2 w Europie jest właśnie nasz zachodni sąsiad!

Dane ze strony BP http://www.bp.com/content/dam/bp/pdf/energy-economics/statistical-review-2016/bp-statistical-review-of-world-energy-2016-co2-emissions.pdf

Niemcy największym truciciel powietrza w Europie
Niemcy największym truciciel powietrza w Europie

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button