6, kwi 2019
Do kiedy można używać pieców na węgiel w Małopolsce?
Do kiedy w Małopolsce można używać kotłów (pieców) na węgiel?
Sejmik Województwa Małopolskiego 23 styczna 2017 r. podjął uchwałę „w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”. W Krakowie wchodzi ona w życie już od 1 września 2019 r., natomiast w całej Małopolsce będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023.
Oznacza to, że Małopolanie muszą zrezygnować od 1 stycznia 2023 roku do końca kwietnia 2024 r. z bezklasowych z tzw. kopciuchów opalanych węglem, a dopuszczone do użytkowania będą tylko kotły klasy 3, 4 i 5. Od 1 stycznia 2027 roku będzie można opalać węglem tylko kotłami klasy 5. Opalanie drewnem będzie dopuszczalne tylko pod warunkiem, że drewno będzie suszone przez dwa sezony, tak aby zawartość wilgotności była poniżej 20 proc. Dodatkowo okazuje się, że od 01 stycznia 2027 r. kotły 5 klasy muszą być tylko z podajnikiem automatycznym z wyłączeniem kotłów zgazowujących paliwo.
„W niniejszej uchwale określono również rozwiązania techniczne dla instalacji spalania paliw w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Obejmują one wymaganie stosowania kotłów, które umożliwiają wyłącznie automatyczne podawanie paliwa. Warunek ten wskazuje również na zakaz stosowania kotłów automatycznych wyposażonych w dodatkowy ruszt. Kotły, które umożliwiają ręczne podawanie paliwa nie gwarantują stałych parametrów pracy instalacji oraz umożliwiają spalanie odpadów. W takich warunkach nie są dotrzymywane parametry pracy i emisji zanieczyszczeń wyznaczone dla kotła a rzeczywista emisja znacznie odbiega od wartości wyznaczonych w ramach badania kotłów. Stosowanie kotłów z ręcznym podawaniem paliwa stanowiłoby zagrożenie dla osiągnięcia celu uchwały ze względu na brak zapewnienia parametrów emisyjnych kotła. Ręczne podawanie paliwa dopuszczone jest jedynie w przypadku kotłów zgazowujących paliwo, gdyż charakteryzują się bardzo niską emisją zanieczyszczeń. Kotły te umożliwiają stosowania drewna kawałkowego w postaci polan.”
UCHWAŁA Nr XXXII/452/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 23 styczna 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw
§9
- Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa małopolskiego.
- Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r. z następującymi wyjątkami:
- Wymagania wskazane w § 4 pkt. 1 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 1, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać:
- od 1 stycznia 2023 roku – w przypadku instalacji niespełniających wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
- od 1 stycznia 2027 roku – w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
- Wymagania wskazane w § 5 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 2, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, chyba że instalacje te będą:
- osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% lub
- Zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
- Wymagania wskazane w § 4 pkt. 1 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 1, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać:
W gminnych uchwałach antysmogowych województwa małopolskiego znalazły się też zapisy odnośnie kominków i tzw. kóz. Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie kominki muszą:
- Spełniać wymagania ekoprojektu (lub ich sprawność cieplna powinna wynosić co najmniej 80%) lub
- Będą wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m³). Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.
Śląsk – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?
Podkarpacie – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?
- 0
- By CEB.COM.PL