1, gru 2016
Wzrost efektywności energetycznej do 30 proc. w UE do 2030 r.
Jak już pisaliśmy wcześniej w artykule UE zapowiada projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej o zamiarach w planowanym wzroście efektywności energetycznej w UE. W środę 30.11.2016 r. Komisja Europejska zaproponowała to co wcześniej zapowiadała, podniesienie celu efektywności energetycznej na 2030 r. do 30 %. Plan ten oznaczać będzie zwiększenie nakładów państw członkowskich UE na ograniczenie zużycie energii.
Jak powiedział wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz ta pozornie mała różnica 3% między ustalonym na szczycie klimatycznym w 2014 r. poziomie oszczędności 27% a obecnie przyjętym planem oszczędności na poziomie 30% oznacza wzrost o 70 mld euro dodatkowego PKB, 400 tys. więcej miejsc pracy, a także dalsze zmniejszenie importu ropy i gazu o 12 % do 2030 r. przez UE.
Dodatkowo KE przedłuża na okres po 2020 r. do 2030 r. wymóg zwiększania co roku oszczędności energii elektrycznej przez producentów i dostawców o 1,5 %.
Oszczędność w energii ma być głównie realizowana w sektorze budynków które odpowiada za ok. 40 % całkowitej konsumpcji energii (elektrycznej i cieplnej) w UE, ponad 66% budynków istniejących w państwach UE powstało zanim wprowadzono jakiekolwiek standardy dotyczące zużycia (oszczędności) energii. Szacuje się, że rocznie w UE przeprowadza się jedynie 1% renowacji starych budynków. Tempo to jest za wolne gdyż potrzeba byłoby 100 lat, by zakończyć ten proces.
Zmiany w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków mają wesprzeć i zachęcić inwestorów do ich termomodernizacji przez pomóc finansową na takie działanie. Zapisy w dyrektywie, mają wspierać wzrost efektywności energetycznej przez termomodernizację budynków, a tym samym skutkować zmniejszeniem zużycia energii do ich ogrzewania oraz chłodzenia. Eksperci wskazują, że już 5 cm izolacja (np. ze styropianu) znacznie poprawia charakterystykę energetyczną budynku, przyczyniając się do niższych rachunków.
KE przedstawiła w środę plan prac dotyczący ekoprojektowania, który zawiera listę produktów takich jak czajniki elektryczne, windy, panele słoneczne, suszarki do rąk, kontenery chłodnicze oraz systemy monitorowania budynków. Dodatkowo KE chce większego wykorzystania rozwiązań informatycznych i zaawansowanych technologii, mi.in. automatyzacji w budynkach, by zmniejszać ich zużycie energii.
Aby propozycje KE weszły w życie, potrzebna jest na nie zgoda Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich w Radzie UE.
- 0
- By CEB.COM.PL
18, paź 2016
UE zapowiada projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej
Na dniach w UE ma pojawić się w projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej, w którym Komisja Europejska ma zaproponować zwiększenie od 3% wyznaczonego do tej pory unijnego celu w zakresie zwiększania efektywności energetycznej czyli do 30% (a może do 40% jak postuluje Parlament Europejski) do roku 2030 w stosunku do pierwotnie planowanych 27 % do analogicznej daty. Z dużym prawdopodobieństwem można wywnioskować po obserwowanych ruchach KE że zwiększenie efektywności energetycznej będzie obligatoryjnym celem w UE przedstawionym w tym projekcie. Nowy model rynku energetycznego który szykuje Komisja Europejska poznamy już pod koniec roku. Projekt jest kluczowym obszarem dzięki któremu tworzy się w krajach członkowskich UE nowy, ogromny rynek związany z inwestowaniem w rozwiązania energooszczędne oraz w usługi zmniejszające energochłonność gospodarki.
Głównymi dwoma czynnikami poprawy efektywności energetycznej w Polsce jest po pierwsze nowa ustawa o efektywności energetycznej która weszła w życie 01.10.2016 i wprowadza obowiązkowe progi zwiększania efektywności energetycznej. Drugim czynnikiem ma być duża część funduszy unijnych przyznanych nam na lata 2014-2020 która to ma być przeznaczona na tzw. gospodarkę niskoemisyjną (zwiększające efektywność energetyczną) czyli inwestycje zmniejszające zużycie energii i emisji CO2. Stawka jest wysoka bo w grę wchodzą setki milionów euro.
Efektywność energetyczna staje się przewodnim celem działań na rzecz ochrony środowiska w wymiarze globalnym. Aby osiągnąć cel redukcji emisji CO2 na świecie ustalony w zeszłym roku na konferencji klimatycznej w Paryżu Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje zwiększenie nakładów na efektywność energetyczną nawet 8-krotnie w stosunku do 2013 roku, które mogą osiągnąć w Europie nawet 3 bilionów euro w perspektywie najbliższych lat.
Ze względu na kosztowny i niestabilny import ropy oraz gazu, Polska powinna wytężyć działania w obszarze efektywności energetycznej które to mogą spowodować zmniejszenie importu, jeśli państwo będzie oszczędniej zużywać energię z zasobów. Zmniejszanie energochłonności przyczynia się do większego bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Rynek efektywności energetycznej w Polsce rozwija się szybko, co na pewno związane jest także z dużą pulą unijnych pieniędzy. Bardzo ważne jest, żeby polskie firmy energetyczne potrafiły skorzystać z szans, jakie pojawiają się wraz z zwiększania efektywności energetycznej tak aby były konkurencyjne do firm z innych gospodarek narodowych w UE i na świecie. Rozwojowi rynku związanego z efektywnością energetyczną będzie sprzyjać fakt że Polska będzie musiała w najbliższych latach znacząco zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w sektorach nie objętych UE ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji), czyli m.in. w budynkach mieszkalnych, transporcie i rolnictwie. Szczególnie duży potencjał oszczędności tkwi w budynkach i w transporcie, na które przypada największa część zużycia energii.
Nasza aktywność w obszarze efektywności energetycznej będzie miała zatem wymiar zarówno biznesowy, społeczny oraz ekologiczny.