3, sty 2018
NFOŚIGW przeznacza 100 mln zł dla dużych przedsiębiorstw na efektywność energetyczną i OZE
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił trzeci konkurs w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach.
Dofinansowanie może być udzielone jedynie dużym przedsiębiorstwom lub podmiotom będącymi dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE.
Wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia wynikające z przeprowadzonego wcześniej audytu energetycznego przedsiębiorstwa, zgodne z obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych, takich jak:
- przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie,
- głęboka, kompleksowa modernizacja energetyczna budynków w przedsiębiorstwach,
- zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwach przez przebudowę lub wymianę na energooszczędne urządzenia i instalacje technologiczne,
- modernizację oświetlenia,
- przebudowę ciągów transportowych linii produkcyjnych,
- budowa lub przebudowa lokalnych źródeł ciepła (w tym wymiana źródła wykorzystujące OZE),
- zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa.
Maksymalny udział dofinansowania w postaci pomocy zwrotnej wraz z możliwością uzyskania premii inwestycyjnej w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu jest ustalany zgodnie z przepisami pomocy publicznej, jednak nie może przekroczyć 75 %.
Wysokość premii inwestycyjnej ma zależeć od osiągnięcia planowanego efektu energetycznego np. zmniejszenie zużycia energii i będzie mogła wynieść od 5 % do 15 % wydatków kwalifikowanych.
Wnioski będą przyjmowane w ramach działania 1.2 POIiŚ 2014-2020 w terminie od 31 stycznia do 30 marca 2018 r.
Dokumenty do pobranie i szczegóły projektu na stronie http://poiis.nfosigw.gov.pl/skorzystaj-z-programu/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/promowanie-efektywnosci-energetycznejkonkurs/art,1,iii-konkurs-1-2-promowanie-efektywnosci-energetycznej-i-korzystania-z-odnawialnych-zrodel-energii-w-przedsiebiorstwach.html
- 0
- By CEB.COM.PL