Zwiększając efektywność energetyczna można obniżyć koszty o połowę?
28, sie 2020
Zbyt wysokie koszty poprawy efektywności energetycznej w domach

Holandia bogatszy kraj od Polski, na zlecenie rządu przeprowadziła analizy ekonomiczne, z których wynika, że bez obniżenia kosztów inwestycyjnych i znaczących zachęt ze strony państwa inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej w istniejących budynkach nie są opłacalne i bez dodatkowego wsparcia nie uda się zrealizować celów jeśli chodzi o efektywność energetyczną w jedno i wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

Z badania wykonanego przez Amsterdam School of Real Estate (ASRE) wynika, że brak opłacalności występuje nie tylko w przypadku gospodarstw domowych konsumujących mniejsze ilości energii, ale także w większych gospodarstwach domowych takie inwestycje nie dadzą oszczędności, które zachęciłyby do poniesienia wydatków związanych z poprawą efektywności energetycznej i uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.

Holenderska rządowa agencja środowiskowa PBL podaje przy tym przykład inwestycji skutkujących zwiększeniem efektywności energetycznej gospodarstwa domowego z poziom D na B, zapewnionego dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła przy tzw. korzystnym oprocentowaniu pożyczki. Takie inwestycje mają prowadzić do spadku miesięcznych rachunków za energię do około 50 euro.

Jednak gdy podzielimy te 50 euro miesięcznych oszczędności z bardzo dużymi kosztami inwestycyjnymi szacowanych przez agencję środowiskową PBL na średnio na 35 tys. euro, to minimalny okres 30 lat, nie pozwoli na zwrot relatywnie wysokich kosztów, bo zwrot kosztów przy tak dużych kosztach inwestycyjnych wynosi 700 miesięcy, a więc około 60 lat. Koszt inwestycji musiałby być połowę niższy, aby inwestycja zwróciła się po 30 latach.

Holenderska agencja środowiskowa wskazuje, że oprócz niższych kosztów inwestycyjnych oraz dotacji bodźcem dla gospodarstw domowych do inwestycji w efektywność energetyczną mogą być np. regulacje wprowadzające obowiązek przedstawienia świadectwa (certyfikatu) energetycznego przy sprzedaży domu.

Źródło: http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/103706/holandia-zbyt-wysokie-koszty-poprawy-efektywnosci-energetycznej-w-domach

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększając efektywność energetyczna można obniżyć koszty o połowę?
6, lip 2020
KE apeluje o przestrzeganie przepisów, dotyczących efektywności energetycznej

Komisja Europejska wezwała Chorwację, Czechy, Litwę i Polskę do przestrzegania przepisów UE, dotyczących efektywności energetycznej.

Wezwanie KE dotyczy prawidłowego wdrażania unijnych przepisów dotyczących efektywności energetycznej dyrektywy 2012/27/UE.

Dyrektywa ta określa wspólne ramy dotyczące środków na rzecz propagowania efektywności energetycznej w UE, aby zapewnić osiągnięcie unijnego celu w zakresie efektywności energetycznej i ukształtować drogę do dalszych postępów w tej dziedzinie. Celem dyrektywy jest również pomoc w usuwaniu problemów rynkowych, które ograniczają efektywność dostaw i wykorzystania energii.

KE zwróciła uwagę na nieprawidłowości w odniesieniu do audytów energetycznych, zasad obliczania oszczędności energii, wykonywania pomiarów i rozliczeń.

Polska i pozostałe kraje mają trzy miesiące na ustosunkowanie się do uwag wystosowanych przez Komisję. W przeciwnym razie Komisja może w kolejnym etapie procedury po uzasadnionej opinii, podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Źróðło: https://www.money.pl/gielda/ke-wzywa-polske-do-przestrzegania-przepisow-dot-efektywnosci-energetycznej-6527821102298753a.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
27, cze 2017
Zwiększenie progu efektywności energetycznej

W poniedziałek 26.06.2017 r. w Luksemburgu obradowała Komisja Europejska Ministrów ds. energii krajów UE, którzy wspólnie zgodzili się na podniesienie celu efektywności energetycznej do 30 % na 2030 r. oraz za zwiększeniem efektywności energetycznej budynków dla całej UE. Aby propozycje KE weszły w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego.

Według KE 30 % cel efektywności energetycznej, w porównaniu z 27 % ustalony na szczycie klimatycznym w 2014 r., oznacza zmniejszenie importu ropy i gazu o 12 % w 2030 r.

Kolejnym celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków które ze względu na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem odpowiada za ok. 40 % całkowitego zużycia energii w UE.

Zaproponowana w ubiegłym roku przez KE nowelizacja dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, ma zachęcać inwestorów do inwestowania w lepszą i grubszą izolację budynków, natomiast nowe propozycje które również mają służyć zmniejszeniu zużycia energii czyli zwiększające efektywność energetyczną budynków będą dodatkowo dofinansowane, chodzi o technologie wykorzystujące zaawansowane możliwości informatyczne, mi.in. automatyzację w budynkach.

Kolejną dość kontrowersyjną nowelizacją jest tzw. „elektromobilność” – propozycja ministrów zakłada m.in., że każde 10 miejsc parkingowych przy budynkach niemieszkalnych będzie musiało posiadać jedną stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
audyt energetyczny przedsiębiorstwa
1, lut 2017
Duże firmy muszą przeprowadzić audyt energetyczny do 30 września 2017 r.
Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, wprowadza przymus wykonania audytów energetycznych dla wszystkich dużych przedsiębiorstw zgodnie z rozumieniem ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Procedurze podlegają firmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych spełniły jeden z dwóch warunków:
  • zatrudniały powyżej 250 pracowników lub
  • roczne obroty wynosiły powyżej 50 mln euro i suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec 2014 lub 2015 roku wynosiła wysokości nie mniejsze niż 43 mln euro.
Audyt powinien być powtarzany co cztery lata. W tym roku firmy mają czas do końca września na spełnienie tego obowiązku. Czasu na realizację jest bardzo mało, gdyż taki audyt może trwać około 3-4 miesięcy.
Zgodnie z prawem, audyt energetyczny może być przeprowadzony tylko przez podmiot niezależny od badanego przedsiębiorcy, mający wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju procedur bądź eksperta wyznaczonego przez weryfikowaną firmę, ale tylko wtedy, gdy nie jest on bezpośrednio zaangażowany w badaną pod kątem energetycznym działalność przedsiębiorstwa.
Niewykonanie audytu, objęte jest sankcją, która może sięgnąć nawet 5 % rocznego obrotu firmy.
Audyt energetyczny przede wszystkim stanowi inwentaryzację, dzięki której właściciel firmy wie, na co zużywa energię oraz ile dokładnie go to kosztuje. Audyt zbiera i analizuje informacje o stratach energii które bardzo często są rozproszone w dużych przedsiębiorstwach. Kolejnym krokiem, najważniejszym w audycie jest znalezienie i wdrożenie działań mogących zmniejszyć  koszty przedsiębiorstwa przez mniejsze zużycie strat nośników energii.
Zgodnie z ustawą prezes Urzędu Regulacji Energetyki w ciągu pięciu lat od złożenia oświadczenia przez przedsiębiorstwo o wykonaniu audytu ma prawo go zweryfikować, czyli zrobić kontrolę i sprawdzić, czy procedura taka faktycznie została przeprowadzona, jakie z niej wypływały wnioski i czy zalecone po niej zmiany zostały wprowadzone.
Źródło: http://www.cire.pl
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
1, gru 2016
Wzrost efektywności energetycznej do 30 proc. w UE do 2030 r.

Jak już pisaliśmy wcześniej w artykule UE zapowiada projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej o zamiarach w planowanym wzroście efektywności energetycznej w UE. W środę 30.11.2016 r. Komisja Europejska zaproponowała to co wcześniej zapowiadała, podniesienie celu efektywności energetycznej na 2030 r. do 30 %. Plan ten oznaczać będzie zwiększenie nakładów państw członkowskich UE na ograniczenie zużycie energii.

Jak powiedział wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz ta pozornie mała różnica 3% między ustalonym na szczycie klimatycznym w 2014 r. poziomie oszczędności 27% a obecnie przyjętym planem oszczędności na poziomie 30% oznacza wzrost o 70 mld euro dodatkowego PKB, 400 tys. więcej miejsc pracy, a także dalsze zmniejszenie importu ropy i gazu o 12 % do 2030 r. przez UE.

Dodatkowo KE przedłuża na okres po 2020 r. do 2030 r. wymóg zwiększania co roku oszczędności energii elektrycznej przez producentów i dostawców o 1,5 %.

Oszczędność w energii ma być głównie realizowana w sektorze budynków które odpowiada za ok. 40 % całkowitej konsumpcji energii (elektrycznej i cieplnej) w UE, ponad 66% budynków istniejących w państwach UE  powstało zanim wprowadzono jakiekolwiek standardy dotyczące zużycia (oszczędności) energii. Szacuje się, że rocznie w UE przeprowadza się jedynie 1% renowacji starych budynków. Tempo to jest za wolne gdyż potrzeba byłoby 100 lat, by zakończyć ten proces.

Zmiany w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków mają wesprzeć i zachęcić inwestorów do ich termomodernizacji przez pomóc finansową na takie działanie. Zapisy w dyrektywie, mają wspierać wzrost efektywności energetycznej przez termomodernizację budynków, a tym samym skutkować zmniejszeniem zużycia energii do ich ogrzewania oraz chłodzenia. Eksperci wskazują, że już 5 cm izolacja (np. ze styropianu) znacznie poprawia charakterystykę energetyczną budynku, przyczyniając się do niższych rachunków.

KE przedstawiła w środę plan prac dotyczący ekoprojektowania, który zawiera listę produktów takich jak czajniki elektryczne, windy, panele słoneczne, suszarki do rąk, kontenery chłodnicze oraz systemy monitorowania budynków. Dodatkowo KE chce większego wykorzystania rozwiązań informatycznych i zaawansowanych technologii, mi.in. automatyzacji w budynkach, by zmniejszać ich zużycie energii.

Aby propozycje KE weszły w życie, potrzebna jest na nie zgoda Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich w Radzie UE.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Zwiększenie progu efektywności energetycznej
13, wrz 2016
Zwiększając efektywność energetyczna można obniżyć koszty o połowę?

Jak przekonują eksperci w branżach sektora małych i średnich przedsiębiorstw takich jak: branża hotelarska, gastronomia i handel koszty zużycia energii mogą stanowić nawet 50 % wszystkich kosztów. I prawdopodobnie można je zmniejszyć nawet o połowę przez poprawę efektywności energetycznej. Wspomniany sektor obecnie zużywa 12 % całkowitego zużycia energii w Polsce.

Ustawa o efektywności energetycznej, wyznaczyła dla poszczególnych sektorów gospodarki poziomy oszczędności zużycia do 2030 r.,:

  • aż 4 % oszczędności energii przewidziane są dla sektora usług
  • 3 % oszczędności energii przewidziane są dla gospodarstw domowych
  • 2,6 % oszczędności energii przewidziane są dla sektora transportowego
  • 1,4 % oszczędności energii przewidziane są dla sektora przemysłowego

Problem polega na tym że ustawa o efektywności energetycznej zobowiązuje do zmniejszenia zużycia energii  duże przedsiębiorstwa, natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora usług nie są objęte ustawą. Dodatkowo świadomość z korzyści, jakie można uzyskać w wyniku zwiększenia efektywności energetycznej w tej gałęzi gospodarki nie jest wysoka.

Formą profesjonalnego wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zaoszczędzić na kosztach energii, jest realizowany w Polsce, we Włoszech, Holandii i Hiszpanii projekt SME CheckUp. Jego koordynatorka – Małgorzata Popiołek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), przekonuje że branże takie jak: gastronomia, biura i hotele, a przede wszystkim handel są jednymi z najbardziej energochłonnych. Szczególnie dotyczy to sklepów spożywczych, w których koszty zużycia prądu mogą przekraczać nawet połowę wszystkich kosztów. W tych obiektach zużywa się znacznie więcej energii niż w innych, ze względu na konieczność chłodzenia w lecie, intensywnego oświetlania w ciągu całego roku przez dużą część doby, i stosowania klimatyzacji w pomieszczeniach. Wynik badań obiektów publicznych i sklepów spożywczych wypadły blado bo ponad 2,45 raza więcej zużywają energii niż placówki oświaty takie jak szkoły.

Branża hotelarska nie wypada lepiej gdyż jej potrzeby są również bardzo duże. Specyfikacja hotelu który działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu sprawia że musi utrzymywać parametry komfortu takie jaka stałą temperaturę czy chłód na stałym zalecanym poziome. Szacuje się że hotele zużywają aż 43 % energii na ogrzewanie, a 24 % energii na przygotowanie ciepłej wody.

Przeprowadzenie działań takich jak:

  • wymiana okien
  • docieplenie ścian
  • zastosowanie oświetlenia LED-owego z czujnikami ruchu
  • wykorzystanie słońca do ogrzewania c. w. u.
  • poprawę sprawności całego układu c. o. i przygotowania c. w. u.

wpłynęło by na poprawę efektywności energetycznej w budynku a tym samym obniżenie zużycia energii i kosztów utrzymania obiektu.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button