Emisje CO2 na świecie za spalania paliw kopalnych w latach 1995-2019
17, sie 2021
Krótkowzroczna polityka ekologiczna UE – Fit for 55

Jakim kosztem dla europejczyków i co da najnowsza proekologiczna strategia Unii Europejskiej nazwana Fit for 55 dla całej ziemi?

Strategia Unii Europejskiej nazwana „Fit for 55” ma na celu zredukowanie zanieczyszczenia tak, aby w 2030 roku osiągnąć redukcję gazów cieplarnianych o 55%.

Kiedy, co i o ile zdrożeje?

Dyrektywa bierze się za rozszerzenie opłat emisyjnych na następne, teraz już nie tylko przemysłowe, ale i społeczne obszary takie jak paliwo lotnicze i samochodowe, a także w obszarze mieszkaniowym. Cena za emisję CO2 z tony węgla dochodzi do ceny samego węgla. A więc w Polsce już płacimy podwójnie.

  • Benzyna (z dużym prawdopodobieństwem 8 zł/l lub więcej — Komisja Europejska prognozuje wzrost kosztów paliwa lotniczego z powodu opłat emisyjnych o 300%)
  • Prąd — od przyszłego roku zacznie drożeć i nawet może być w niedalekiej przyszłości dwukrotnie droższy (Polski Instytut Ekonomiczny wycenia, że średnio rocznie opłaty za energię w mieszkaniach wzrosną w Polsce o 429 euro, co razem z 373 euro za transport na jedną rodzinę daje dodatkowych kosztów 3600 złotych rocznie).
  • Pozostałe ceny wzrosną, bo energia jest wliczona w koszty każdego produktu i usług. Będzie więc większa inflacja i spadnie nasza konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

Ile wyniesie globalnie redukcja CO2 z „Fit for 55”?

Żyjemy na jednej planecie i wysiłki jednych bez przyłączenia się drugich nie mają sensu. A więc jaka jest sytuacja wśród największych producentów na ziemi. Chiny emitują rocznie 10 giga ton CO2, drugie USA ponad 5 giga ton CO2, trzecie Indie 2,6 giga ton CO2 i czwarta Rosja z 1,7 giga ton CO2. Polska na 32 miejscu 0,32 giga ton CO2 rocznie.

Emisje CO2 na świecie za spalania paliw kopalnych w latach 1995-2019
Źródło: https://dorzeczy.pl/opinie/195134/karwelis-jaka-piekna-katastrofa.html

Na wykresie widać, że Chiny są niechlubnym liderem odpowiedzialnym za największą emisję CO2 (prawie 1/3 emisji CO2 z całego świata), co daje wspomniane 10 giga ton CO2, cała Europa daje 2 giga tony CO2. Cały świat daje 34 giga ton CO2, a więc jak Europa ambitnie zredukuje 55% emisji CO2 i zejdzie do 1 giga tony CO2, to będzie to światowa redukcja o niecałe 3%. Czyli krótkowzroczna polityka ekologiczna UE spowoduje zubożenie społeczeństwa, a i tak nie uratuje ziemi, bo ta „wielka” europejska redukcja CO2 jest mniejsza niż rosnąca emisja z roku na rok rozwijającej się Azji. Chiny mają już 4700 kopalń węgla kamiennego i budują 100 nowych. W zeszłym roku Chiny uruchomiły trzy razy więcej elektrowni węglowych niż reszta świata. Do tego otwierają 40 nowych elektrowni węglowych. Co roku ich wzrost, ponad dzisiejszy i tak rekordowy poziom emisji dwutlenku węgla, będzie ponad dziesięciokrotnie większy niż łączna redukcja UE w ciągu dziesięciu lat. Do Chin dołączają inne mocno rozwijające się kraje np. Indie. A Europa, idzie w drugą stronę w kierunku kontrowersyjnych rozwiązań turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, czyli drogiego prądu i benzyny. Gdzie tu sens i logika?

P.S. Jeżeli UE chciałaby wziąć się za redukcję zanieczyszczeń, to powinna zacząć od Niemiec, bo jak wynika z wielu publikacji, to Niemcy są największym trucicielem Europy.

Emisje CO2 w Europie 2017
Emisje CO2 w Europie 2017

Źródło:

https://dorzeczy.pl/opinie/195134/karwelis-jaka-piekna-katastrofa.html

https://wyborcza.pl/7,177851,26863757,chiny-przedstawily-plan-piecioletni-szczyt-emisji-maja-osiagnac.html

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27249696,polacy-moga-slono-zaplacic-za-rosnace-koszty-emisji-co2-do.html

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/192/plik/ot-683.pdf

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Po 12 latach szwedzka gmina sprzedaje turbiny wiatrowe, inwestycja nieopłacalna!
16, lut 2019
Nieskuteczne niemieckie inwestycje w odnawialne źródła energii!

Jeśli te doniesienia się potwierdzą, to jest to drastyczna wiadomość. Bo skoro lider energetyki odnawialnej w Europie, na którego kreują się Niemcy, bardzo źle radzi sobie z podjętymi zobowiązaniami w zakresie polityki klimatycznej, ponosząc przy tym gigantyczne koszty, to po pierwsze jest to bardzo frustrująca wiadomość, a po drugie na własnym przykładzie Niemcy dają innym krajom, wskazówkę czego powinny unikać.

Jak donosi ekspert Mike Shellenberger z organizacji „Environmental Progress” na podstawie wyliczeń, niemiecka polityka energetyczna odnawialnych źródeł energii nie dość, że nie przynosi korzyści, to na dodatek rachunki za prąd wzrosły o 50%, co w konsekwencji spowodowało, że cena prądu w Niemczech w stosunku do sąsiedniej Francji jest prawie dwukrotnie większa. W ciągu ostatnich 10 lat Niemcy wydali około 500 (mld) miliardów euro na odnawialne źródła energii. Efekty wydania tak gigantycznych środków okazały się właściwie zerowy. Zapowiadana redukcja niemieckich emisji CO2 była w tym okresie bliska zeru, a koszty produkcji energii elektrycznej wzrosły prawie o 50%. Niemiecki rząd w czerwcu 2018 r. oficjalnie musiał przyznać, iż nie uda się Niemcom dotrzymać celów klimatycznych na 2020 rok. Pozostaną krajem, w którym kluczowe znaczenie przy produkcji energii elektrycznej nadal będą odgrywały elektrownie opalane węglem brunatnym, a co za tym idzie, Niemcy nadal będą jednym z największych trucicieli w Europie, o czym już pisaliśmy w 2016 roku.

Potwierdzają to dodatkowo publikowane informacje przez Europejską Agencję Środowiska, która stwierdziła, że na 30 największych elektrowni węglowych zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej, emitujących do atmosfery najwięcej zanieczyszczenia, aż 1/3 elektrowni jest zlokalizowana na terytorium Niemiec, a siedem z nich znajduje się w tej niechlubnej „czołówce”.

Wyniki, jakie osiągnęły Niemcy w zakresie tzw. polityki klimatycznej, inwestując olbrzymie środki finansowe na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej, nie pozostawiają wątpliwość, że taki model rozwoju nie ma żadnego sensu.

Źródło:

https://twitter.com/ShellenbergerMD/status/1095049743951110147

https://www.bloomberg.com/graphics/2018-germany-emissions/

https://www.forbes.com/sites/michaelshellenberger/2019/02/08/the-only-green-new-deals-that-have-ever-worked-were-done-with-nuclear-not-renewables/

https://www.eea.europa.eu/publications/trends-and-projections-in-the/download

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Program Czyste Powietrze
17, cze 2018
Program #CzystePowietrze ma pochłonąć 130 mld w walce ze smogiem!

Aktualne informacje o programie „Czyste Powietrze”


Program „Czyste Powietrze” ma objąć 33 najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. Jak zapowiedział w wywiadzie z redaktor Jolantą Rostkowską zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski program ma przeznaczyć w przeciągu 10 lat ogromne kwoty bo aż 130 mld zł, gdzie do tej pory na wszystkie programy przez 30 lat NFOŚiGW przeznaczył 150 mld zł.

Dla gospodarstw domowych czyli osób fizycznych z wyłączeniem budynków gdzie w całości prowadzona jest działalność gospodarcza, program prawdopodobnie będzie dopuszczał do 30% udział w budynku mieszkalnym część na potrzeby działalności gospodarczej.

  • Program przewiduje na termomodernizację oraz wymianę starego źródła ciepła na nowe źródło tradycyjne lub OZE dla najuboższych rodzin, których nie stać na termomodernizację i dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 600 zł, to program przewiduje do 100% dofinansowania w tym do 90% dotacji a 10% wkładu własnego przez nisko oprocentowaną pożyczką do 2% w skali roku (WIBOR 3 miesiące) na okres do 15 lat.
  • Dla rodzin w których dochód na jednego członka rodziny przekracza 1600 zł, to program przewiduje do 32% dotacji a 60-70% wkładu własnego przez nisko oprocentowaną pożyczką do 2% w skali roku (WIBOR 3 miesiące) również na okres do 15 lat.

W najbliższym czasie mają być już ogłoszenie naborów przez generator wniosków na portalu internetowym. Wymagany będzie audyt energetyczny który określi jak bardzo należy usprawnić budynek czyli czy ma zostać wykonana głęboka termomodernizacja budynku z wymianą źródła ciepła wraz z automatyką w budynku, czy zakres usprawnienia w budynku wystarczy na znacznie niższym poziomie niż głęboka modernizacja.

Relacja z wywiadu można zobaczyć na stronie http://telewizjarepublika.pl/program-czyste-powietrze-ratuje-przed-smogiem-zobacz-jak-rzad-dba-o-nasze-zdrowie,66395.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Węgiel, gaz i CO2
8, lis 2016
Niemcy największym trucicielem powietrza w Europie

BP Statistical Review of World Energy przygotował dane statystyczne za 2016 r. które jednoznacznie wskazują że największym państwem w Europie które wyrzuca CO2 do atmosfery i największym trucicielem powietrza w Europie są niestety Niemcy. Polskę „wyprzedza” w tym niechlubnym rankingu również Wielka Brytania, Włochy i Francja. Wyniki są zaskakujące gdyż od wielu lat Niemcy oskarżają Polskę o to, że to głównie nasze państwo zanieczyszcza atmosferę pod względem dwutlenku węgla. Tymczasem największym emitentem CO2 w Europie jest właśnie nasz zachodni sąsiad!

Dane ze strony BP http://www.bp.com/content/dam/bp/pdf/energy-economics/statistical-review-2016/bp-statistical-review-of-world-energy-2016-co2-emissions.pdf

Niemcy największym truciciel powietrza w Europie
Niemcy największym truciciel powietrza w Europie
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
palnik-wery
3, wrz 2016
Spalanie dymu w tradycyjnych kotłach (piecach) węglowych – palnik Wery

Nacisk na wymianę kotłów w Krakowie i okolicach Krakowa, Wieliczce, Niepołomicach, Bochni jest bardzo duży. Lobbing na korzyść gazu ziemnego, za który w Polsce płacimy najwięcej w całej UE i kotłów gazowych jest ogromny. Natomiast mało się mówi o metodach i urządzeniach dostępnych w Polsce, które spalają dym, czyli spaliny w komorze spalania kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet itd.).

Jedną z metod jest spalanie węgla metodą od góry oraz montaż tzw. „Palnika Wery”, które oszczędza opał aż o 30-40% oraz znacznie zmniejsza emisję zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10, oraz pyłów PM2,5 przez dopalanie zanieczyszczeń w wysokich temperaturach jest opatentowany wynalazek pana Mariana Strzelczyka tzw. „Palnik Wery”. Palnik Wery docenił wizytujący w firmie pana Strzelczyka Minister Ochrony Środowiska Maciej Grabowski,


Na pewno o czystość powietrza należy rozpocząć od prawidłowego ocieplenia budynku np. dzięki programowi termomodernizacyjnemu z miasta Kraków.

O czystość powietrza w Krakowie walczy wiele środowisk m. in. Krakowski Alarm Smogowy i dziwię się że osoby które chcą dbać o to środowisko tak mało interesują się innymi rozwiązaniami które pokazuje relacja z prezentacji tego palnika. Wyniki są rewelacyjne, bo „Palnik Wery” osiągają mniejsze zanieczyszczenie, czyli lepsze dla środowiska wyniki spalania i emisji wyrażonej w ppm CO w porównaniu do kotłów gazowych.
Myślę, że film obudzi wiele środowisk i rozpocznie dyskusję nad przymusem i sensem wymiany kotłów węglowych na kotły gazowe, które tak naprawdę nie są ekologiczne w porównaniu z kotłem na paliwo stałe, który został wyposażony w palnik Wery, który jest wydatkiem paru setek zł a korzyści i ochrona środowiska przewyższają wielokrotnie analogicznie montaż kotłów gazowych.
Niestety strona wynalazcy i producenta tego wynalazku już nie działa 🙁 www.palnikwery.pl

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 12 Średnia ocena: 4.7]
Call Now Button