energia plus+
14, sty 2019
W tym roku zostanie uruchomiony program Energia plus

W niedzielę 13.01.2019 w Krakowie podczas I krajowej konwencji Porozumienia Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że jeszcze w tym 2019 roku zostanie uruchomiony program Energia plus, który ma być skierowany dla każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy. Programu Energia plus ma upowszechnić nowoczesne technologie, takie jak instalacje fotowoltaiczne PV czy mikro elektrownie wodne. Program ma bazować na modelu tzw. prosumenckim, czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają, a nadmiar przekazywać do sieci i otrzymać z tego tytułu rekompensaty.

Skorzystać z programu energia+ mają rodziny, które obniżą koszty energii w gospodarstwach domowych o kwotę rzędu 2,5 tys. zł rocznie oraz przedsiębiorcy i samorządy, którzy będą mogli świadczyć tzw. „konkurencyjne, niedrogie usługi komunalne”.

Program Energia+ przewiduje w pierwszym roku zainstalować instalacje na odnawialną energię o łącznej mocy zainstalowanej 200 MW.

Postulaty programu energia plus:

  1. Niższy VAT na wszystkie mikro instalacje — objęcie wszystkich mikro instalacji niższą stawką VAT na poziomie 8 proc. (obecnie inwestycje na dachach budynków mieszkalnych to 8 proc., ale montaż fotowoltaiki na dachach budynków gospodarczych czy na gruncie to już stawka 23 proc.)
  2. Przedsiębiorca prosumentem — objęcie definicją prosumenta przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego.
  3. 30 dni na podłączenie do sieci – szybki proces inwestycyjny, brak konieczności uzyskania pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę. Skrócenia procesu przyłączenia instalacji prosumenckich do sieci do 30 dni.
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button