Program Czyste Powietrze
24, sty 2020
Dekarbonizacja do 2050 r w unijnej dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD)

Zgodnie ze znowelizowaną unijną dyrektywą dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają zostać zdekarbonizowane (celem dekarbonizacji, jest walka z globalnym ociepleniem poprzez redukcję emisji CO2 w skali globalnej). To cel, który Polska powinna wprowadzić w życie do 10 marca 2020 roku. Tymczasem w naszym kraju tylko 1% budynków jednorodzinnych jest energooszczędnych, a około 70% jest nadal ogrzewanych przy użyciu węgla i wymaga modernizacji.

Celem dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest pomoc w dekarbonizacji zasobów budowlanych do roku 2050. Zgodnie z założeniami w 2050 roku sektor budowlany powinien nie emitować dwutlenku węgla, tylko być neutralny.

Państwa członkowskie UE mają czas do 10 marca 2020 roku na wdrożenie zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Według nowych przepisów domy budowane po 31 grudnia 2020 roku mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. NZEB, czyli nearly zero energy building).

Istotne jest przede wszystkim wsparcie finansowe. Przykładem może być rządowy program Czyste Powietrze, który ma zmniejszyć emisję pyłów poprzez wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Do 2029 roku taką modernizację ma przejść 4 mln domów, czyli ok. 80 proc. zasobów. Żeby utrzymać to zobowiązanie, co roku powinno zostać zmodernizowanych co najmniej 3 % budynków jednorodzinnych, a obecnie dziś ten odsetek wynosi 1%. Konieczne jest więc zintensyfikowanie działań.

Dlatego tak istotna jest edukacja społeczeństwa. W wyniku mądrych działań będziemy żyli w czystszym środowisku. Jeżeli edukacja nie przynosi oczekiwanych skutków, to można wysłać zawiadomienie tzw. ekointerwencję. Obecnie kary za świadome zanieczyszczenie powietrza, np. poprzez palenie śmieciami, mogą sięgać 5 tys. zł. Straż miejska może teoretycznie wejść do domu, a próbkę popiołu wysłać do laboratorium.

Z punktu widzenia Polski ma to na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń z sektora budowlanego, żeby nie było pyłów, benzo(a)pirenu, tlenków siarki, azotu i innych zanieczyszczeń.

Źródło: https://biznes.newseria.pl/news/do-2050-roku-domy,p123206187

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button