28, paź 2025
Czy program Czyste Powietrze zostanie zweryfikowany i ulegnie zmianie?
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (w skrócie SPiUG) zwróciło się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie finansowania kotłów gazowych oraz ryzyka związanego z ewentualnym możliwym wzrostem kosztów tego typu ogrzewania w przyszłości.
Nowe wytyczne UE. Ważne zmiany dla użytkowników kotłów gazowych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało, że do czasu wdrożenia unijnej dyrektywy EPBD, polskie przepisy nie zakazują finansowania, a nawet istnieje potrzeba uwzględnienia przepisów przejściowych dla programów finansowych będących w trakcie realizacji (np. Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie lub Stop Smog). Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakomunikowało również możliwość wsparcia finansowego układów hybrydowych np. kotła gazowego z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła, o znacznym udziale energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Zmiany nastąpią, ale nie tak szybko. Kotły na gaz do 2050 r.
Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Komisji Europejskiej, do 2029 r. instalacja kotłów gazowych będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Kluczowa zmiana wejdzie w życie od 2030 r. w nowych budynkach oraz w budynkach po pełnej termomodernizacji (standard budynku zeroenergetycznego) kotły gazowe będą mogły być w dalszym ciągu instalowane, ale w kombinacji z OZE (np. układ z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi, fotowoltaiką PV, itd.). Obecnie są próby formalnego ograniczenia do kotłów gazowych zasilanych od początku gazem odnawialnym, co jest podważeniem uzgodnionego przed przegłosowaniem EPBD kompromisu w postaci dopuszczenia układów hybrydowych zawierających kocioł gazowy nawet zasilany gazem ziemnym pod warunkiem utrzymania znacznego udziału energii odnawialnej w funkcjonowaniu takiej instalacji.
W istniejących budynkach po 2030 r. wymiana i naprawa urządzeń odbywać się będzie bez ograniczeń jak dotychczas – chyba że budynek został poddany głębokiej termomodernizacji. Po 2030 r. bez ograniczeń będzie można też stosować kotły zasilane paliwami odnawialnymi, takimi jak biometan, biopropan czy wodór.
Wbrew licznym nieprecyzyjnym doniesieniom medialnym, Unia Europejska nie planuje zakazu użytkowania pieców gazowych od 2040 roku. Mowa jest raczej o stopniowym odchodzeniu od paliw kopalnych niż o natychmiastowym demontażu urządzeń. Do 2050 r. wszystkie budynki mają zostać zmodernizowane do standardu zeroemisyjnego (bezemisyjnego), ale do tego czasu można korzystać z istniejących źródeł ciepła. Warto jednak dodać, że kotły gazowe wypadły z listy urządzeń dofinansowywanych z programu „Czyste Powietrze” i nie kwalifikują się już do ulgi termomodernizacyjnej co jest sprzeczne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej.
Źródło:
Czy od nowego roku 2026 ceny prądu przestaną być mrożone a Polacy zapłacą wyższe rachunki za energię?
Wszystko na to wskazuje że ceny będą wyższe. Zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh zostało przedłużone tylko do końca roku 2025.
Ceny mogą się wahać na poziomie pokazanym w tabeli z linku poniżej, do tej ceny należy doliczyć koszt dystrybucji (stawka opłaty zmiennej sieciowej) oraz stawkę opłaty mocowej, która uzależniona jest od rocznego zużycia kWh w gospodarstwach domowych oraz stawkę opłaty na odnawialne źródła energii (OZE) w wysokości 3,50 zł za MWh.
cena 1 kWh bez działań osłonowych w Tauron w taryfie G11, G12, G12w i G13 z umową sprzedawcy
Źródłem takich informacji jest wypowiedź ministra energii Miłosza Motyki który stwierdził na antenie TVN24, że rząd nie będzie więcej przedłużał mechanizmu mrożenia cen, ponieważ oznacza to zwiększone wydatki budżetowe. Tym samym od nowego roku rachunki Polaków za energię elektryczną wzrosną. Przedsiębiorstwa energetyczne są zakontraktowane na kolejny rok i ministerstwo nie widzi przestrzeni do podwyżek. Minister dodał, że rząd będzie zachęcał Polaków do korzystania z taryf dynamicznych takich jak G12, G12w, G13 i G13s
- 0
- By CEB.COM.PL
3, wrz 2016
Spalanie dymu w tradycyjnych kotłach (piecach) węglowych – palnik Wery
Nacisk na wymianę kotłów w Krakowie i okolicach Krakowa, Wieliczce, Niepołomicach, Bochni jest bardzo duży. Lobbing na korzyść gazu ziemnego, za który w Polsce płacimy najwięcej w całej UE i kotłów gazowych jest ogromny. Natomiast mało się mówi o metodach i urządzeniach dostępnych w Polsce, które spalają dym, czyli spaliny w komorze spalania kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet itd.).
Jedną z metod jest spalanie węgla metodą od góry oraz montaż tzw. „Palnika Wery”, które oszczędza opał aż o 30-40% oraz znacznie zmniejsza emisję zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10, oraz pyłów PM2,5 przez dopalanie zanieczyszczeń w wysokich temperaturach jest opatentowany wynalazek pana Mariana Strzelczyka tzw. „Palnik Wery”. Palnik Wery docenił wizytujący w firmie pana Strzelczyka Minister Ochrony Środowiska Maciej Grabowski,
Na pewno o czystość powietrza należy rozpocząć od prawidłowego ocieplenia budynku np. dzięki programowi termomodernizacyjnemu z miasta Kraków.
O czystość powietrza w Krakowie walczy wiele środowisk m. in. Krakowski Alarm Smogowy i dziwię się że osoby które chcą dbać o to środowisko tak mało interesują się innymi rozwiązaniami które pokazuje relacja z prezentacji tego palnika. Wyniki są rewelacyjne, bo „Palnik Wery” osiągają mniejsze zanieczyszczenie, czyli lepsze dla środowiska wyniki spalania i emisji wyrażonej w ppm CO w porównaniu do kotłów gazowych.
Myślę, że film obudzi wiele środowisk i rozpocznie dyskusję nad przymusem i sensem wymiany kotłów węglowych na kotły gazowe, które tak naprawdę nie są ekologiczne w porównaniu z kotłem na paliwo stałe, który został wyposażony w palnik Wery, który jest wydatkiem paru setek zł a korzyści i ochrona środowiska przewyższają wielokrotnie analogicznie montaż kotłów gazowych.
Niestety strona wynalazcy i producenta tego wynalazku już nie działa 🙁 www.palnikwery.pl