Tysiąc posiadaczy Karty Dużej Rodziny może wnioskować o 3000 zł na wymianę na kocioł zasilany gazem
20, lip 2021
Program PGNiG „Prosto po czyste powietrze” – Do kiedy można używać kotłów (pieców) na węgiel na Podkarpaciu?

PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwach podkarpackim i śląskim pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”, który wesprze w doradztwie i pomocy przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.

PGNiG Obrót Detaliczny wspiera program „Czyste powietrze”, który realnie wspiera problem smogu, gdyż instalacja kotła gazowego, to m.in. zerowa emisja pyłów i dwukrotnie mniej emisji dwutlenku węgla niż w przypadku kotła węglowego.

W ramach programu m.in. w Biurach Obsługi Klienta PGNiG na Podkarpaciu i Śląsku będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o skorzystanie z dofinansowania z programu „Czyste powietrze”. PGNiG będzie monitorować status tego wniosku, ale również pomagać w uzyskaniu finansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takowe finansowanie na terenie województwa podkarpackiego lub śląskiego, w poszczególnych gminach ma miejsce. Województwo śląskie jest obecnie jednym z liderów walki o ograniczenie szkodliwych emisji, pochodzących z indywidualnych źródeł ciepła.

PGNiG pomaga uzyskać szybko warunki przyłączenia poprzez kontakt z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Podkarpacka uchwała antysmogowa jednoznacznie stanowi, że:

  • od 1 stycznia 2022 r. kotły niespełniające standardów minimum 5 Klasy zgodnej z normą PN-EN 303-5: 2012, eksploatowane ponad 10 lat lub te, które nie posiadają tabliczki znamionowej i nie można potwierdzić ich rzeczywistej daty produkcji, będą musiały być wymienione.
  • od 1 stycznia 2024 roku do wymiany będą przewidziane urządzenia pracujące w kotłowniach w okresie od 5 do 10 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2026 roku do wymiany kwalifikować się będą kotły eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji niemające potwierdzenia 5 klasy.
  • od 1 stycznia 2028 należy wymienić pozostałe kotły niemające potwierdzenia 5 klasy. Do tego czasu muszą zniknąć z kotłowni kotły z grupy Klasy 3 i 4 wg PN-EN 303-5:2012 r.

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Śląsku?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
21, maj 2021
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła węglowego w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze”, do tej pory, oprócz dopłat do termomodernizacji wspiera wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Jedną z możliwości była wymiana obecnego starego kotła (pieca) tzw. kopciucha na kocioł węglowy, co najmniej piątej generacji, czyli ekologiczny i ekonomiczny.

Od 1 stycznia 2022 r. program „Czyste powietrze” nie będzie dotował na kotły węglowe, wycofanie się z dotowania kotłów węglowych w „Czystym powietrzu” wynika z oczekiwań Komisji Europejskiej, a także z reform zapisanych w KPO oraz nowym „Polskim Ładzie”.

Od pierwszego stycznia 2022 roku NFOŚiGW, jak i wojewódzkie fundusze nie udzielą już dopłaty do kotła opalanego węglem. Program „Czyste powietrze” przewiduje, że inwestycję można rozliczyć do pół roku od jej zakończenia, czyli de facto 31 grudnia 2021 r. będzie ostatnim dniem, kiedy zamontowany kocioł węglowy w Czystym powietrzu będzie można jeszcze rozliczyć.

Ze statystyk programu wynika, że  ok. 15 % beneficjentów decydowało się na instalację nowoczesnego kotła węglowego. Najbardziej popularne są z kolei kotły gazowe, które wybiera ponad 50 % wnioskujących o wsparcie. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła.

Po zmianie w programie „Czyste powietrze” od 1 lipca 2021 r. więcej osób będzie mogło skorzystać z podwyższonego dofinansowania, czyli do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji poprzez podwyższenie istniejących progów dochodowych uprawniających do takiej pomocy. W Czystym powietrzu będą one teraz takie same, jak w programie Stop smog.

W przypadku gospodarstw jednoosobowych ten próg wzrośnie do 175 % najniższej emerytury, czyli do 2189 zł (o ok. 229 zł wyżej niż to obecnie). W przypadku gospodarstw wieloosobowych ten próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 % najniższej emerytury na osobę – 1563 zł, czyli o 164 zł więcej niż to jest obecnie.

Uzupełnienie:

Od 1 lipca 2021 została wprowadzona nowa wersja wniosku do programu „Czyste Powietrze” w wersji 5.4.0

Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/wazne-zmiany-w-programie-czyste-powietrze–wycofanie-dotacji-na-kotly-weglowe-i-podwyzszenie-progow-dochodowych

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.
27, sty 2021
Do kiedy można używać pieców na węgiel na Śląsku? Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.

UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (węgla kamiennego, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna) potocznie nazywana uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, wprowadza następujące wytyczne:

  1. Urządzenia użytkowane powyżej 10 lat od daty produkcji będą musiały być wymienione do końca 2021 roku na klasę 5,
  2. Urządzenia użytkowane od 5 do 10 lat, powinny zostać, wymienione do końca 2023 roku na klasę 5,
  3. Kotły najmłodsze do 5 lat  mają czas do końca 2025 roku na wymianę na klasę 5.
  4. Dla kotłów z klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012, które były wymieniane do roku 2016 w ramach dofinansowania, datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
  5. Każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.

Link do uchwały: https://powietrze.slaskie.pl/content/uchwala-sejmiku-nr-v3612017

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) na Podkarpaciu?

Do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel) w Małopolsce?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
3, gru 2020
Od 1 stycznia 2021 zmiany w małopolskim programie Czyste Powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie od 1 stycznia 2021 roku nie będzie udzielać dofinansowań dla kotłów na paliwa stałe opalanych węglem (ekogroszkiem).

Zmiana w zasadach finansowania nie wynika ze zmian Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, ale z przyjętego dnia 28 września 2020 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego Nowego Programu Ochrony Powietrza. Realizacja Programu nie może być sprzeczna z zapisami prawa miejscowego, a więc od początku 2021 roku nie będzie możliwe uzyskanie dofinansowania ze środków publicznych na kotły zasilane paliwem stałym na węgiel w tym również kotłów 5 klasy retortowych na ekogroszek. Projektów w czasie realizacji mogą nadal uzyskać dofinansowanie. Głównym kryterium możliwości rozpatrzenia wniosku i przyznania dofinansowania dla kotłów opalanych węglem wraz ze spełnieniem obligatoryjnych zapisów programu Czyste Powietrze będzie data złożenia wniosku o dofinansowania w Wojewódzkim Funduszu. Wszystkie wnioski złożone do dnia 31 grudnia 2020 r. zostaną rozpatrzone wg. obecnie obowiązujących przepisów prawa.

Wnioski o dofinansowanie złożone od dnia 1 stycznia 2021 r. w Wojewódzkim Funduszu w sprawie uzyskania dotacji na zakup nowego źródła ogrzewania, jakim będzie kocioł na węgiel czy ekogroszek nie będą mogły być pozytywnie rozpatrzone. Każdy taki wniosek będzie wymagał korekty oraz zmiany planowanego systemu ogrzewania. W innym przypadku, bez względu na okoliczności, nie będzie możliwe udzielenie dotacji z programu Czyste Powietrze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Mieszkańców Małopolski dotyczą także zapisy tzw. uchwały antysmogowej – do końca 2022 roku należy wymienić wszystkie kotły na paliwa stałe, które nie spełniają co najmniej 3 klasy ekoprojektu. Kompleksowa informacja na temat regulacji dotyczących ochrony jakości powietrza można znaleźć na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Pisaliśmy o tym już 6.04.2019 w tym artykule do-kiedy-mozna-używac-piece-na-węgiel-w-małopolsce

Źródło: https://www.wfos.krakow.pl/zmiany-w-programie-priorytetowym-czyste-powietrze-od-1-stycznia-2021/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Węgiel, gaz i CO2
6, kwi 2019
Do kiedy można używać pieców na węgiel w Małopolsce?

Do kiedy w Małopolsce można używać kotłów (pieców) na węgiel?

Sejmik Województwa Małopolskiego 23 styczna 2017 r. podjął uchwałę „w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”. W Krakowie wchodzi ona w życie już od 1 września 2019 r., natomiast w całej Małopolsce będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023.

Oznacza to, że Małopolanie muszą zrezygnować od 1 stycznia 2023 roku do końca kwietnia 2024 r. z bezklasowych z tzw. kopciuchów opalanych węglem, a dopuszczone do użytkowania będą tylko kotły klasy 3, 4 i 5. Od 1 stycznia 2027 roku będzie można opalać węglem tylko kotłami klasy 5. Opalanie drewnem będzie dopuszczalne tylko pod warunkiem, że drewno będzie suszone przez dwa sezony, tak aby zawartość wilgotności była poniżej 20 proc. Dodatkowo okazuje się, że od 01 stycznia 2027 r. kotły 5 klasy muszą być tylko z podajnikiem automatycznym z wyłączeniem kotłów zgazowujących paliwo.

„W niniejszej uchwale określono również rozwiązania techniczne dla instalacji spalania paliw w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Obejmują one wymaganie stosowania kotłów, które umożliwiają wyłącznie automatyczne podawanie paliwa. Warunek ten wskazuje również na zakaz stosowania kotłów automatycznych wyposażonych w dodatkowy ruszt. Kotły, które umożliwiają ręczne podawanie paliwa nie gwarantują stałych parametrów pracy instalacji oraz umożliwiają spalanie odpadów. W takich warunkach nie są dotrzymywane parametry pracy i emisji zanieczyszczeń wyznaczone dla kotła a rzeczywista emisja znacznie odbiega od wartości wyznaczonych w ramach badania kotłów. Stosowanie kotłów z ręcznym podawaniem paliwa stanowiłoby zagrożenie dla osiągnięcia celu uchwały ze względu na brak zapewnienia parametrów emisyjnych kotła. Ręczne podawanie paliwa dopuszczone jest jedynie w przypadku kotłów zgazowujących paliwo, gdyż charakteryzują się bardzo niską emisją zanieczyszczeń. Kotły te umożliwiają stosowania drewna kawałkowego w postaci polan.”

UCHWAŁA Nr XXXII/452/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 23 styczna 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

§9

  1. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa małopolskiego.
  2. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r. z następującymi wyjątkami:
    1. Wymagania wskazane w § 4 pkt. 1 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 1, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać:
      1. od 1 stycznia 2023 roku – w przypadku instalacji niespełniających wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
      2. od 1 stycznia 2027 roku – w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
    2. Wymagania wskazane w § 5 dla instalacji wymienionych w § 2 pkt. 2, których eksploatacja rozpocznie się przed 1 lipca 2017 r., będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, chyba że instalacje te będą:
      1. osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% lub
      2. Zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

Źródło: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1283900,uchwala-nr-xxxii45217-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-23-styczna-2017-r-w-sprawie-wprowadze.html

W gminnych uchwałach antysmogowych województwa małopolskiego znalazły się też zapisy odnośnie kominków i tzw. kóz. Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie kominki muszą:

  • Spełniać wymagania ekoprojektu (lub ich sprawność cieplna powinna wynosić co najmniej 80%) lub
  • Będą wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m³). Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.

Śląsk – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?

Podkarpacie – do kiedy można używać kotłów (pieców) na paliwa stałe (węgiel)?

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
palnik-wery
3, wrz 2016
Spalanie dymu w tradycyjnych kotłach (piecach) węglowych – palnik Wery

Nacisk na wymianę kotłów w Krakowie i okolicach Krakowa, Wieliczce, Niepołomicach, Bochni jest bardzo duży. Lobbing na korzyść gazu ziemnego, za który w Polsce płacimy najwięcej w całej UE i kotłów gazowych jest ogromny. Natomiast mało się mówi o metodach i urządzeniach dostępnych w Polsce, które spalają dym, czyli spaliny w komorze spalania kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet itd.).

Jedną z metod jest spalanie węgla metodą od góry oraz montaż tzw. „Palnika Wery”, które oszczędza opał aż o 30-40% oraz znacznie zmniejsza emisję zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10, oraz pyłów PM2,5 przez dopalanie zanieczyszczeń w wysokich temperaturach jest opatentowany wynalazek pana Mariana Strzelczyka tzw. „Palnik Wery”. Palnik Wery docenił wizytujący w firmie pana Strzelczyka Minister Ochrony Środowiska Maciej Grabowski,


Na pewno o czystość powietrza należy rozpocząć od prawidłowego ocieplenia budynku np. dzięki programowi termomodernizacyjnemu z miasta Kraków.

O czystość powietrza w Krakowie walczy wiele środowisk m. in. Krakowski Alarm Smogowy i dziwię się że osoby które chcą dbać o to środowisko tak mało interesują się innymi rozwiązaniami które pokazuje relacja z prezentacji tego palnika. Wyniki są rewelacyjne, bo „Palnik Wery” osiągają mniejsze zanieczyszczenie, czyli lepsze dla środowiska wyniki spalania i emisji wyrażonej w ppm CO w porównaniu do kotłów gazowych.
Myślę, że film obudzi wiele środowisk i rozpocznie dyskusję nad przymusem i sensem wymiany kotłów węglowych na kotły gazowe, które tak naprawdę nie są ekologiczne w porównaniu z kotłem na paliwo stałe, który został wyposażony w palnik Wery, który jest wydatkiem paru setek zł a korzyści i ochrona środowiska przewyższają wielokrotnie analogicznie montaż kotłów gazowych.
Niestety strona wynalazcy i producenta tego wynalazku już nie działa 🙁 www.palnikwery.pl

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 12 Średnia ocena: 4.7]
Call Now Button