Program Czyste Powietrze na nowych zasadach maj 2020
9, lip 2020
Bus programu „Czyste Powietrze” wyruszył w Śląsk i Małopolskę

W Małopolskę i Śląsk wyruszyły mobilne biura programu czyste powietrze, np. srebrny bus opel vivaro obklejony reklamą „czyste powietrze zdrowy wybór” Twój wybór. Inauguracja działalności mobilnych biur programu „Czyste Powietrze” miała miejsce w Myślenicach i potrwa od 8 lipca do końca sierpnia 2020 r.

Celem mobilnych biur będą spotkania na żywo z doradcami, odpowiedzą na pytania dotyczące termomodernizacji, wymiany kotłów tzw. kopciuchów oraz kompleksowo pomogą w wypełnianiu wniosków do programu czyste powietrze.

Przebieg trasy będzie można śledzić co tydzień na dedykowanych podstronach WFOŚiGW w Krakowie https://www.wfos.krakow.pl/mobilne-biuro-funduszu-w-gminach oraz WFOŚiGW w Katowicach https://www.wfosigw.katowice.pl/mobilne-biuro.html. Mobilne biura przejadą ponad 4 tysiące kilometrów w każdym z województw. Spotkania będą bezpieczne dla mieszkańców, zachowane zostaną wszystkie rekomendacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego, takie jak zakładanie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego.

Od 10 czerwca istnieje także możliwość złożenia wniosku bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze, wypełnić wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki i podpisać go, korzystając z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Nadal funkcjonuje „tradycyjny” system ubiegania się o dofinansowanie przez Portale Beneficjenta Wojewódzkich Funduszy. Aby otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” należy wypełnić wniosek, który po wydrukowaniu i podpisaniu, wraz z załącznikami, trzeba odesłać w wersji papierowej na adres Wojewódzkiego Funduszu związanego z danym rejonem.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Program Czyste Powietrze
16, cze 2020
Gminy Niepołomice i Zabierzów przystępują do realizacji Programu Czyste Powietrze w Małopolsce

W poniedziałek 1 czerwca 2020 r. gmina Niepołomice oraz we wtorek, 16 czerwca 2020 r., gmina Zabierzów przystąpiły do programu przeciwdziałania niskiej emisji. Jest to kolejne porozumienie w sprawie wspólnej realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” w województwie małopolskim. Już 54 gminy współpracują z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mieszkańcy gmin, które przystąpiły do realizacji programu, mają możliwość skorzystania z porad urzędników gminy. Mogą dowiedzieć się, jakie są aktualne wymagania programu, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie, jak prawidłowo wypełnić wniosek o płatność oraz jak przygotować wszystkie niezbędne załączniki.

Część II Programu Priorytetowego zakłada szersze włączenie gmin w realizację Programu Czyste Powietrze przez zwiększenie roli jednostek samorządu terytorialnego. Gminy posiadają wiedzę, kto powinien skorzystać z poszczególnych form pomocy. W ramach nowej odsłony programu „Czyste Powietrze” wprowadzone będą nowe zadania dla gmin, takie jak m.in. wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania oraz możliwość udzielania pożyczek osobom uprawnionym do zwiększonego dofinansowania. Środki na pożyczki dla beneficjentów mają pochodzić z NFOŚiGW a udostępnione będą dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Będzie także możliwość łączenia dotacji z programów gminnych z dotacją w programie „Czyste Powietrze”.

Termin wejścia w życie części dla beneficjentów z rozszerzona dotacją w programie Czyste Powietrze będzie podany w późniejszym terminie, gdyż jeszcze trwają prace legislacyjne.

Źródło: https://www.wfos.krakow.pl/coraz-wiecej-gmin-przystepuje-do-realizacji-programu-czyste-powietrze-w-malopolsce/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
10, lip 2019
Pierwsze porozumienia z małopolskimi gminami w zakresie wspierania realizacji programu „Czyste Powietrze”.

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie 8 lipca 2019 r. odbyło się spotkanie, podczas którego Zarząd Funduszu rozmawiał z władzami gmin z Małopolski o szczegółach współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w ramach programu priorytetowego czyste powietrze.

Od lipca 2019 r. na zasadzie pilotażu zostają włączone gminy do programu „Czyste Powietrze”. Aktualnie do programu pilotażowego w całej Polsce zgłosiło się już około 1000 gmin.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w dniu 8 lipca 2019 r. spotkał się z przedstawicielami samorządów w Małopolsce, aby omówić warunki współpracy pomiędzy Funduszem a gminami. Współpraca będzie polegać na pomocy w wypełnianiu wniosków, gminy przejmą również bezpośredni kontakt z beneficjentami programu, w tym przyjmowanie oraz poprawianie błędów w składanych przez nich wniosków. Obecne spotkanie miało przede wszystkim charakter informacyjny, ale zostało również podpisanych siedem porozumień z gminami:

Źródło:https://www.wfos.krakow.pl/fundusz-podpisal-pierwsze-porozumienia-z-samorzadami-w-zakresie-wspierania-realizacji-programu-czyste-powietrze/

Uzupełnienie:

W lipcu br. do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze dołączyły do współpracy w przyjmowaniu wniosków kolejne małopolskie gminy.

Oto lista samorządowych partnerów WFOŚiGW w Krakowie:

  1. Bobowa,
  2. Bystra Sidzina,
  3. Charsznica,
  4. Gołcza,
  5. Gromnik,
  6. Grybów,
  7. Jabłonka,
  8. Kamienica,
  9. Korzenna,
  10. Koszyce,
  11. Krzeszowice,
  12. Limanowa,
  13. Lubień,
  14. Łącko,
  15. Maków Podhalański,
  16. Miechów,
  17. Mszana Dolna,
  18. Nowy Targ,
  19. Ochotnica Dolna,
  20. Pcim,
  21. Poronin,
  22. Rabka-Zdrój,
  23. Raciechowice,
  24. Ropa,
  25. Siepraw,
  26. Skawina,
  27. Słaboszów,
  28. Słomniki,
  29. Słopnice,
  30. Stary Sącz,
  31. Sułkowice,
  32. Szaflary,
  33. Szczawnica,
  34. Szczurowa,
  35. Zabierzów
  36. Zakliczyn.

Obecnie wszystkich gmin współpracujących w przyjmowanie wniosków do programu Czyste Powietrze jest 35 gmin. Cały czas czekamy na większy odzew z pozostałych gmin!


Aktualizacja 23.01.2020

NFOŚiGW poinformował na swojej stronie, że rozpoczął finansowanie projektu pilotażowego realizowany wspólnie z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk). Projekt ma na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu „Czyste Powietrze”, aby w tzw. „obwarzanku” gmin Krakowa i Śląska pojawiły się zielone kropki na mapie odczytów czujników jakości powietrza. Zabierzów to jedna z gmin metropolii krakowskiej. http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1527.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button