Nowelizacja ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej w zakresie przedłużenia terminu ważności świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów
3, wrz 2019
Nowelizacja ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej

W czerwcu 2019 Sejm przyjął nowelizację ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej w zakresie przedłużenia terminu ważności świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów, wydanych w przetargach Prezesa URE na mocy starej ustawy, do dnia 30 czerwca 2021 r. Oznacza to, że obejmujące tą ustawą podmioty będą mogły zrealizować nimi obowiązek efektywnościowy przez dodatkowe dwa lata 2019 oraz 2020.

Przedłużenie ważności białych certyfikatów o dodatkowe dwa lata spowoduje najprawdopodobniej wzrost cen tych świadectw, być może do poziomu opłaty zastępczej. Na dwóch sesjach giełdowych po ogłoszeniu projektu nowelizacji zaobserwowano wzrost z 30 PLN/toe do ok. 600 PLN/toe, czyli ceny z końca 2018 r. Również wolumen sprzedaży był znacząco wyższy w porównaniu z kilkoma ostatnimi sesjami. Sytuacja będzie bardzo korzystna dla przedsiębiorców, którym nie udało się sprzedać certyfikatów po satysfakcjonującej dla nich cenie oraz dla tych, którzy zdecydowali się zaryzykować i do końca liczyli na przedłużenie ich ważności.

Źródło: https://www.kape.gov.pl/blog/aktualnosci-1/post/po-nowelizacji-ustawy-o-efektywnosci-energetycznej-170

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button