28, maj 2026
Mobilny Operator Czystego Powietrza WFOŚiGW w Krakowie w Gminie Raba Wyżna

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie organizuje wizytę mobilnego operatora w gminie Raba Wyżna 2 lipca 2026 roku. Mieszkańcy będą mogli złożyć wnioski o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, w tym prefinansowanie. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna lub osobista w urzędzie gminy.

Do złożenia wniosku niezbędna jest kompletna dokumentacja, obejmująca audyt energetyczny, zaświadczenie o dochodach oraz numery ksiąg wieczystych. Wymagane są również zgody współwłaścicieli i małżonków. Mobilny punkt konsultacyjny zostanie zlokalizowany przy remizie OSP, oferując wsparcie merytoryczne przy wypełnianiu formularzy.

Gminy Raba Wyżna jest jedną z wielu gmin która nie posiada operatora w programie Czyste Powietrze. Wojewódzki Fundusz w Krakowie planuje przyjazd 02 lipca 2026 r. do Gminy Raba Wyżna w powiecie nowotarskim, aby wspomóc wnioskodawców w uzyskaniu dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Podczas spotkania będzie można na miejscu w mobilnym punkcie wypełnić wniosek dla osób z dochodami z poziomu podwyższonego i najwyższego którym przysługuje prefinansowanie. Osoby chętne do skorzystania z usługi, prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu: 18 26 91 271 lub osobiście w budynku Urzędu w pokoju 3.03. Biuro Mobilnego Operatora będzie czekało na mieszkańców na placu koło remizy OSP w Rabie Wyżnej (godzina zostanie podana w późniejszym terminie).

WAŻNE: Bez posiadania kompletu niezbędnych dokumentów oraz wszystkich wymaganych załączników, poprawne wypełnienie i skuteczne złożenie wniosku o dofinansowanie będzie NIEMOŻLIWE. Prosimy o ich wcześniejsze przygotowanie.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku programu Czyste Powietrze:

  1. Audyt energetyczny w gminie Raba Wyżna powiatu Nowy Targ do programu Czyste Powietrze. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, konieczne jest wykonanie audytu energetycznego budynku mieszkalnego jednorodzinnego/lokalu wydzielonego w takim budynku, na podstawie którego Audytor zobligowany będzie do wypełnienia Dokumentu Podsumowującego Audyt Energetyczny (DPAE). Wskazany dokument jest niezbędny do wypełnienia wniosku o dofinansowanie.
  2. Numer księgi wieczystej lub inne dokumenty dotyczące własności budynku
  3. Zgodę współwłaściciela/współwłaścicieli na realizację przedsięwzięcia (jeśli dotyczy)
  4. Zaświadczenie o dochodach wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
  5. Zgodę współmałżonka na zaciąganie zobowiązań w ramach umowy o dofinansowanie (jeżeli dotyczy)
  6. Umowę/-wy z wykonawcą/-mi (jeśli wnioskujesz o dotację z prefinansowaniem)
  7. Inne niezbędne dokumenty i oświadczenia (w tym dotyczące wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych).

Źródło: https://samorzad.gov.pl/web/gmina-raba-wyzna/2072026-r—wizyta-mobilnego-operatora-czystego-powietrza

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
16, maj 2026
10 przyszłych zmian w programie „Czyste Powietrze” od lipca 2026 roku.

Program Czyste Powietrze przejdzie w lipcu 2026 roku reformy mające na celu uproszczenie procedur i ograniczenie nadużyć. Kluczowe zmiany obejmują wprowadzenie bonów na audyt energetyczny, wydłużenie terminów rozliczeń oraz skrócenie wymaganego okresu posiadania nieruchomości. Usprawnienia te mają ułatwić dostęp do dofinansowania nowym właścicielom domów.

Nowe przepisy umożliwią etapową termomodernizację budynków i wprowadzą listę sprawdzonych wykonawców. Zwiększy się rola gminnych operatorów w procesie wnioskowania, a weryfikacja dochodów i liczby mieszkańców zostanie uszczelniona. Program będzie silniej promować efektywne systemy grzewcze, ograniczając wsparcie dla mniej wydajnych rozwiązań elektrycznych.

Szczegółowe omówienie zmian w programie „Czyste Powietrze” od lipca 2026 roku

Program „Czyste Powietrze” w lipcu 2026 roku ma przejść kolejną dużą zmianę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadają zmiany które są odpowiedzią na problemy zgłaszane przez mieszkańców, gminy oraz firmy wykonawcze. Zgłaszane są przede wszystkim skomplikowane procedury, długi czas rozliczeń oraz przypadki nadużyć. Poniżej znajdziesz listę 10 zmian i rozwinięcie najważniejszych planowanych zmian.

  1. Krótszy wymagany okres posiadania domu
  2. Wprowadzenie bonu na audyt energetyczny
  3. Więcej czasu na rozliczenie prefinansowania
  4. Łagodniejsze wymagania dotyczące termomodernizacji
  5. Możliwość realizacji inwestycji etapami
  6. Większa rola gmin i operatorów programu
  7. Lista rekomendowanych wykonawców
  8. Umowy trójstronne dla większego bezpieczeństwa
  9. Ograniczenia dla nieefektywnych systemów grzewczych
  10. Sprawdzą ile osób mieszka w gospodarstwie domowym.

Łagodniejsze zasady dotyczące własności domu

Jednym z najczęściej krytykowanych wymogów był obowiązek posiadania nieruchomości przez minimum 3 lata przed złożeniem wniosku.

Obecnie trzeba być właścicielem nieruchomości przez minimum 3 lata. Od lipca 2026 r. wymóg ma zostać złagodzony. Na tę chwilę nie wiadomo na ile ulegnie zmniejszeniu. Dzięki temu z programu będą mogły korzystać osoby, które niedawno kupiły lub odziedziczyły dom.

Co ma się zmienić w zasadach dotyczących własności domu?

  1. Rząd planuje skrócenie lub częściowe zniesienie tego wymogu.
  2. Z programu mają łatwiej korzystać: osoby po zakupie domu,

Dlaczego to ważne?

Dotychczas wiele osób kupowało stary dom wymagający modernizacji, ale nie mogło otrzymać wsparcia przez pierwsze lata po zakupie. Nowe przepisy mają przyspieszyć wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków.

Finansowany z góry bon na audyt energetyczny

Od od 31 marca 2025 roku audyt energetyczny jest obowiązkowy przy składaniu wniosku.

  1. Audyt energetyczny pozostanie obowiązkowy.
  2. Nowością ma być specjalny bon finansujący wykonanie audytu energetycznego.
  3. Bon będzie można uzyskać za pośrednictwem gminnych operatorów programu.

Co wyznacza audyt energetyczny?

Audyt określa:

  1. ile energii zużywa budynek,
  2. gdzie występują największe straty ciepła,
  3. jakie prace przyniosą największe oszczędności.

Problem obecnych zasad dla audytu energetycznego

Beneficjent musi najpierw sam zapłacić za audyt, a dopiero później otrzymuje zwrot kosztów.

Nowość od lipca 2026 roku dla audytu energetycznego

Ma pojawić się możliwość wykonania audytu bez angażowania własnych pieniędzy dzięki finansowaniu z góry specjalnym bonem na audyt energetyczny.

Jak to ma działać?

  1. mieszkaniec zgłasza się do operatora programu w gminie,
  2. operator zleca audyt,
  3. koszt zostaje pokryty z funduszy programu.

Planowana stawka za audyt to około 1200 zł netto + VAT.

Dłuższy termin rozliczenia prefinansowania

  1. Termin rozliczenia zaliczki ma zostać wydłużony: z 120 dni do 180 dni.
  2. Ma to ułatwić realizację inwestycji i ograniczyć problemy z rozliczeniami.

Prefinansowanie oznacza wypłatę części pieniędzy jeszcze przed zakończeniem inwestycji dla beneficjentów z II (70% dofinansowania kosztów kwalifikowanych netto) i III grupy (100% dofinansowania kosztów kwalifikowanych netto).

Obecnie

Beneficjent ma 120 dni na rozliczenie zaliczki, wiele inwestycji nie mieściło się w tym terminie.

Od lipca 2026

Termin ma zostać wydłużony do 180 dni.

Dlaczego to ważne?

W praktyce inwestycje często się opóźniają przez:

  1. brak ekip wykonawczych,
  2. długi czas oczekiwania na urządzenia i materiały np: pompy ciepła lub okna,
  3. problemy pogodowe,
  4. formalności administracyjne.

Dłuższy termin ma zmniejszyć liczbę korekt i zwrotów dotacji.

Mniej restrykcyjne wymagania dotyczące termomodernizacji

Obecnie w programie Czyste Powietrze od 31 marca 2025 obowiązują dwa wymogi oszczędności energii:

  1. zmniejszenie co najmniej o 40% zużycie energii użytkowej
  2. poprawa o jeden wskaźnik (pseudo klasa) energetyczny stworzone na potrzeby programu Czyste Powietrze przez NFOŚiGW
    1. < 80 kWh/(m2*rok)
    2. od 80 do 140 kWh/(m2*rok)
    3. > 140 kWh/(m2*rok)

Nowość w pracach termomodernizacyjnych od lipca 2026 roku

  1. Program ma dopuścić częściową termomodernizację zamiast obowiązkowej pełnej termomodernizacji energetycznej.
  2. Beneficjent będzie mógł otrzymać wsparcie po osiągnięciu określonego poziomu oszczędności energii.
  3. Ułatwienia mają objąć szczególnie osoby korzystające z podwyższonego poziomu dofinansowania.

W obecnej wersji programu wymagane są często bardzo szerokie modernizacje energetyczne.

Co się zmieni w termomodernizacji od lipca 2026?

Rząd planuje:

  1. dopuścić częściową termomodernizację,
  2. większą elastyczność przy wyborze zakresu prac,
  3. możliwość etapowego osiągania wymaganych parametrów energetycznych.

Przykład

Dotychczas właściciel domu musiał czasem jednocześnie:

  1. wymienić kocioł (piec) jeżeli nie posiadał zgodnego z wymaganiami programu Czyste Powietrze
  2. ocieplić ściany,
  3. ocieplić strop pod nieogrzewanym poddaszem,
  4. i/lub wymienić okna,
  5. i/lub usprawnić wentylację na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła tzw. rekuperator.

Po zmianach możliwe będzie:

Wykonanie części prac teraz, a kolejnych etapów później.

Cel zmian prac w pracach termomodernizacyjnych od lipca 2026

  1. zwiększenie liczby osób korzystających z programu,
  2. ograniczenie sytuacji, w których inwestycja była zbyt droga mimo dotacji.

Możliwość realizacji inwestycji etapami

Ta zmiana jest powiązana z nowym podejściem do termomodernizacji.

  1. Planowane zmiany mają umożliwić łatwiejsze rozłożenie prac na kilka etapów.
  2. Dzięki temu właściciele domów nie będą musieli wykonywać całej modernizacji jednocześnie.

Korzyści sytemu etapowego

  1. mniejsze jednorazowe wydatki,
  2. łatwiejsze planowanie budżetu,
  3. możliwość dostosowania inwestycji do własnych możliwości finansowych.

To szczególnie ważne dla rodzin o niższych dochodach i osób starszych.

Silniejsza rola operatorów i gmin

System operatorów został wprowadzony już w 2025 roku, ale od 2026 ma zostać rozszerzony.

  1. Gminni operatorzy mają pomagać mieszkańcom:
    • w składaniu wniosków,
    • wyborze zakresu prac,
    • rozliczaniu inwestycji.
  2. Rząd zapowiada również zwiększenie finansowania dla gmin uczestniczących w programie.

Kim jest operator?

To najczęściej gmina lub instytucja pomagająca mieszkańcom:

  1. przygotować dokumenty,
  2. wybrać zakres inwestycji,
  3. rozliczyć dotację,
  4. znaleźć wykonawcę.

Dlaczego to wprowadzono?

W poprzednich latach pojawiały się:

  1. nieuczciwe firmy,
  2. źle przygotowane wnioski,
  3. zawyżanie kosztów inwestycji,
  4. problemy osób starszych z dokumentami i formalnościami.

Co się zmieni?

  1. większa zachęta dla gmin które jeszcze nie podpisały umów z NFOŚiGW przez zwiększone wsparcie finansowe,
  2. obecni operatorzy mają dostać dodatkowe środki,
  3. większy nacisk zostanie położony na wsparcie osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Lista rekomendowanych wykonawców

To jedna z najważniejszych zmian dla bezpieczeństwa beneficjentów.

  1. Planowane jest stworzenie oficjalnej listy sprawdzonych firm wykonawczych.
  2. Celem jest ograniczenie oszustw i nieuczciwych praktyk przy realizacji inwestycji.

Dlaczego powstaje lista rekomendowanych wykonawców?

W poprzednich edycjach programu zdarzały się przypadki:

  1. zawyżania cen,
  2. źle wykonanych instalacji,
  3. pobierania zaliczek bez realizacji prac,
  4. montowania urządzeń niskiej jakości.

Jak ma działać lista rekomendowanych wykonawców?

Na liście znajdą się firmy:

  1. posiadające odpowiednie doświadczenie,
  2. spełniające określone standardy,
  3. pozytywnie zweryfikowane przez program.

Ważne

  1. korzystanie z listy nie będzie obowiązkowe,
  2. ale może zwiększyć bezpieczeństwo inwestora.

Umowy trójstronne: beneficjent – wykonawca – fundusz

Rozważane są nowe rozwiązania prawne zabezpieczające publiczne pieniądze.

  1. Rozważane jest wprowadzenie umów pomiędzy:
    • funduszem,
    • beneficjentem,
    • wykonawcą.
  2. Ma to poprawić kontrolę nad wydatkowaniem środków publicznych.

Na czym polega umowa trójstronna?

W umowie uczestniczyliby:

  1. właściciel domu,
  2. wykonawca,
  3. fundusz wypłacający dotację.

Cel umowy trójstronnej

  1. większa kontrola nad inwestycją,
  2. ograniczenie oszustw,
  3. łatwiejsze dochodzenie roszczeń.

Możliwe efekty

  1. mniej fikcyjnych inwestycji,
  2. szybsze rozwiązywanie sporów,
  3. większa przejrzystość wydatków.

Ograniczenie wsparcia dla nieefektywnych źródeł ogrzewania

Program ma jeszcze mocniej promować efektywność energetyczną.

  1. Program ma stopniowo odchodzić od finansowania klasycznych elektrycznych systemów grzewczych opartych na grzałkach.
  2. Preferowane mają być bardziej efektywne rozwiązania, np. pompy ciepła.

Jakie urządzenia mogą zostać ograniczone?

Mniejsze wsparcie lub brak dotacji dla:

  1. prostych kotłów elektrycznych,
  2. ogrzewania opartego wyłącznie na grzałkach,
  3. urządzeń o niskiej efektywności.

Jakie urządzenia będą preferowane?

  1. pompy ciepła,
  2. urządzenia z listy ZUM,
  3. rozwiązania spełniające wysokie normy efektywności.

Powód braku wsparcia dla nieefektywnych źródeł ogrzewania.

Celem programu jest:

  1. ograniczenie rachunków za energię,
  2. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, a tym samym poprawa jakości powietrza.

Sprawdzą ile osób mieszka w gospodarstwie domowym.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje zmiany w programie Czyste Powietrze, które mają zwiększyć skuteczność weryfikacji wniosków o dofinansowanie. Urzędnicy będą wyposażeni w dodatkowe narzędzia pozwalające dokładniej sprawdzać, ile osób faktycznie mieszka w danym gospodarstwie domowym.

Po zmianach osoby sprawdzające wnioski do programu Czyste Powietrze będą mogły dodatkowo korzystać z informacji pochodzących z:

  1. rejestru PESEL,
  2. ewidencji mieszkańców,
  3. danych dotyczących liczby osób zgłoszonych w gminie do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  4. systemów ZUS, KRUS
  5. administracji skarbowej.

Porównanie danych z różnych źródeł ma pozwolić na uzyskanie bardziej rzeczywistego stanu gospodarstwa domowego. Według autorów projektu obecnie brak odpowiednich podstaw prawnych utrudnia skuteczną kontrolę i weryfikację składanych informacji.

Utrzymanie czy wzrost poziomów dotacji?

Wzrost poziomów dotacji to tylko pobożne życzenie w związku z ciągle rosnącymi kosztami robocizny i materiałów izolacyjnych niezbędnych w pracach termomodernizacyjnych. Program nadal ma oferować wysokie wsparcie finansowe.

  1. W 2026 r. nadal mają obowiązywać trzy poziomy wsparcia uzależnione od dochodów.
  2. Najwyższa dotacja może sięgać nawet 135 tys. zł przy kompleksowej termomodernizacji.

Trzy poziomy dofinansowania

  1. Poziom podstawowy
    • dla osób z dochodem do 135 tys. zł rocznie,
    • do około 40% kosztów kwalifikowanych netto.
  2. Poziom podwyższony
    • dla gospodarstw o niższych dochodach, gdy próg dochodu miesięcznego na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi: 2250 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym oraz 3150 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym.
    • nawet do 70% kosztów kwalifikowanych netto.
  3. Poziom najwyższy
    • dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym, gdy próg dochodu miesięcznego na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi: 1300 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym, 1800 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym, lub gdy beneficjent ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.
    • 100% kosztów kwalifikowanych netto.
  4. Maksymalna kwota
    • Przy kompleksowej modernizacji dotacja może wynieść maksymalnie: 135 tys. zł.

Podsumowanie

Zmiany planowane od lipca 2026 roku mają przede wszystkim:

  1. uprościć procedury,
  2. zwiększyć bezpieczeństwo beneficjentów,
  3. ograniczyć nadużycia,
  4. ułatwić dostęp do programu osobom mniej zamożnym,
  5. przyspieszyć modernizację energetyczną domów.

Największe znaczenie mogą mieć:

  1. bon na audyt energetyczny,
  2. łatwiejszy dostęp dla nowych właścicieli domów,
  3. dłuższy czas rozliczenia inwestycji,
  4. możliwość wykonywania prac etapami,
  5. lista sprawdzonych wykonawców.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
20, mar 2026
Wydłużenie naboru na gminnych operatorów programu Czyste Powietrze do końca roku 2026

Do końca roku 2026 NFOŚiGW – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydłuża termin naboru na gminnych operatorów w programie Czyste Powietrze. Operatorzy są wymagani w systemie wsparcia beneficjentów programu z II grupy (70% dotacji do kosztów netto) oraz z III grupy (100% dotacji do kosztów netto). Operatorzy zapewniają bezpłatną pomoc na każdym etapie udziału beneficjentów w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze uruchomionej 31 marca 2025 r.

Decyzja NFOŚiGW o wydłużenie naboru wynika z potrzeby zapewnienia mieszkańcom możliwie szerokiego dostępu do wsparcia w szczególności dla beneficjentów o niskich dochodach w zakresie najwyższego poziomu dofinansowania oraz prefinansowania inwestycji, które realizowane są przy obowiązkowym udziale operatorów.

Na dzień 13 marca 2026 r. funkcję operatora pełni 1401 gmin, czyli około 57% wszystkich gmin w Polsce. System stopniowo się rozwija, a kolejne 126 gmin zgłosiło już chęć przystąpienia do programu Czyste Powietrze. Dodatkowo operatorami są wszystkie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, co zamyka końcową klamrą stabilność całego systemu.

Udział w systemie operatorów to realne wsparcie mieszkańców w procesie ubiegania się o dofinansowanie oraz realizacji inwestycji termomodernizacyjnych gdyż nadal bezpośredni kontakt osobisty w najbliższej placówce gminnej z operatorem jest najbardziej pożądaną formą szukania porady i aplikowania do programu Czyste Powietrze.

Gminy które pełnią funkcję operatora otrzymują wynagrodzenie finansowe za skuteczne działania operatorskie – 1700 zł za zrealizowane przedsięwzięcie, co stanowi dodatkowe wsparcie finansowe dla samorządów zaangażowanych w obsługę programu.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru na operatorów gminnych dostępne są w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

https://www.ceb.com.pl/program-czyste-powietrze/#Portale_beneficjentow_do_logowania_przy_skladaniu_wnioskow_w_programie_czyste_powietrze_z_poszczegolnych_4_wojewodztw

wydluzenie naboru na gminnych operatorow programu czyste powietrze do 31.12.2026
Wydłużenie naboru na gminnych operatorów programu czyste powietrze do 31.12.2026

Źródło: https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-na-gminnych-operatorow-programu-czyste-powietrze-przedluzony-do-konca-roku

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
28, gru 2025
NFOŚiGW wydłuża nabór na operatorów w ramach prowadzenia punktów konsultacyjno-informacyjnych (PKI)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) stara się wzmacniać rolę samorządów w realizacji programu Czyste Powietrze i dlatego ogłasza kolejne decyzje dla gmin:

  1. przedłużenie naboru na operatorów programu do 31 marca 2026 r. oraz
  2. kontynuację współpracy w prowadzeniu punktów konsultacyjno-informacyjnych (PKI).

W myśl „poprawa jakości powietrza zaczyna się najbliżej mieszkańców gmin” NFOŚiGW stawia na wzmacnianie roli gmin bo tam w pierwszej kolejności mieszkańcy szukają rzetelnych informacji oraz realnego wsparcia przy składaniu wniosków o dotacje w programie Czyste Powietrze, a na późniejszych etapach również pomoc w realizacji inwestycji termomodernizacyjnej i jej rozliczenia. Bliskość zaufanego doradcy w gminie daje mieszkańcom motywację do działania. Dlatego samorządy są kluczowym partnerem NFOŚiGW w programie Czyste Powietrze.

Jaką rolę w gminie pełni PKI i operator?

Punkty konsultacyjno-informacyjne (PKI) od 2021 r. tworzą ogólnopolską sieć wsparcia mieszkańców, opartą na współpracy gmin z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) a dalej z NFOŚiGW. Obecnie w całej Polsce działa 2138 PKI, które pomagają mieszkańcom w uzyskaniu informacji, przygotowaniu wniosków oraz rozliczeniu inwestycji.
W nowej odsłonie programu, obowiązującej od 31 marca 2025 r., gminy mogą obok prowadzenia PKI pełnić także rolę operatora programu Czyste Powietrze który jako pracownik gminy pełniący rolę operatora jest przede wszystkim przewodnikiem mieszkańca tejże gminy po programie Czyste Powietrze. Tłumaczy korzyści, wyjaśnia zasady dofinansowania, pomaga w rozliczeniu dotacji, zapewniając bezpieczeństwo i transparentność. Pomaga przejść przez cały proces od wniosku po komplet dokumentów. Nie wymaga to wykształcenia technicznego, lecz umiejętności jasnego tłumaczenia i znajomości procedur, bo wsparcie dotyczy formalności, a nie oceny technicznej inwestycji. Rola operatora jest wymagana szczególnie dla beneficjentów z II (dofinansowanie do 70% kosztów netto) i III grupy z najwyższym poziomem dofinansowania (dofinansowanie do 100 % kosztów netto) oraz tych inwestorów którzy potrzebują skorzystać z prefinansowania.

Kto może zostać operatorem programu Czyste Powietrze?

Operatorem programu Czyste Powietrze może zostać każda gmina w Polsce, zarówno ta, która wcześniej prowadziła PKI, jak i nowa w programie. Zgłoszenia należy składać do właściwego terytorialnie WFOŚiGW, który udostępni wzór porozumienia i wymagane załączniki. Współpraca oparta jest na elastycznych zasadach gdyż gmina może w każdej chwili wypowiedzieć porozumienie.
Za realizację zadań operatora gmina otrzymuje ryczałt w łącznej wysokości 1700 zł za jednego beneficjenta która wypłacana jest w transzach 500 zł po podpisaniu umowy o dofinansowanie oraz 1200 zł po końcowym rozliczeniu inwestycji. Zadania mogą być realizowane samodzielnie lub we współpracy z inną gminą. Dodatkowo możliwe jest zlecenie zadań zewnętrznemu wykonawcy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Gminy, które nie zdecydują się na rolę operatora, mogą nadal prowadzić PKI, a beneficjenci z terenów bez operatora obsługuje bezpośrednio WFOŚiGW z danego województwa.
Do tej pory zdecydowało się na pełnienie roli operatora 1349 gmin.

Gminy, które nie zdecydują się na rolę operatora, mogą nadal prowadzić punkty konsultacyjno-informacyjne. NFOŚiGW potwierdza kontynuację współpracy z gminami w tym zakresie również w 2026 r., podkreślając znaczenie PKI jako pierwszego i najbliższego mieszkańcom punktu kontaktu z programem. Dotychczas finansowanie PKI odbywało się w formie refundacji kosztów kwalifikowanych do 35000 zł/rok, z możliwością pokrycia do 100% wydatków, w tym wynagrodzeń, wyposażenia punktów oraz działań informacyjno-promocyjnych. Jednocześnie trwają prace nad dalszym udoskonaleniem zasad współpracy z gminami, w tym nad zmianami w katalogu kosztów kwalifikowanych, odpowiadającymi na zgłaszane przez samorządy potrzeby zarówno w zakresie PKI, jak i zadań operatorów.

Gdzie szukać praktycznego wsparcia dla gmin? Akademia Czystego Powietrza

Aby wesprzeć gminy w skutecznym pełnieniu roli operatora programu oraz prowadzeniu punktów konsultacyjno-informacyjnych, NFOŚiGW rozwija Akademię Czystego Powietrza jako systemowe wsparcie edukacyjne dla samorządów. To cykl praktycznych webinarów prowadzonych przez ekspertów i doświadczonych operatorów z innych gmin, obejmujących m.in. zasady programu, proces wnioskowania, audyty energetyczne oraz rozliczenia. Warto posłuchać praktyków, którzy na co dzień skutecznie wspierają mieszkańców w realizacji inwestycji.

Więcej informacji na stronie:

https://czystepowietrze.gov.pl/dla-gmin

nfosigw wydluza nabor na operatorow i punktow konsultacyjno informacyjnych pki
NFOŚiGW wydłuża nabór na operatorów i punktów konsultacyjno-informacyjnych PKI
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button