Program "Stop smog"
21, wrz 2021
Gmina Brzesko w programie „Stop Smog” 2.0

Na podstawie podpisanego 21.09.2021 r. porozumienia z NFOŚiGW małopolska gmina Brzesko będzie pierwszą gminą, która na nowych, lepszych zasadach skorzysta z programu „Stop Smog”. Inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mln zł mają objąć 20 przedsięwzięć obniżające emisję zanieczyszczeń pyłów zawieszonych. Brzesko zainwestuje 1,06 mln zł w te przedsięwzięcia, z czego 742 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a reszta będzie wkładem własnym gminy.

Dotychczas program był realizowany w siedmiu gminach: Niepołomice, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Skawina, Sucha Beskidzka, Tuchów i Bochnia. Brzesko jest kolejną, ósmą już gminą, która przystępuje do programu „Stop Smog”. Kolejnymi gminami, przystępujących do programu „Stop Smog” są Spytkowice i Limanowa z Małopolski, które niebawem sfinalizują porozumienia z NFOŚiGW.

Dofinansowanie z programu „Stop Smog”, który został przygotowany dla obszarów, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe – to szansa m.in. dla mieszkańców Brzeska na sfinansowanie 100 % kosztów inwestycji obejmującej likwidację lub wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne oraz ocieplenie jednorodzinnego budynku, przy czym średni koszt w jednym lokalu nie może przekroczyć 53 tys. zł.

„Stop Smog” 2.0 – nowe, lepsze zasady od 31 marca 2021 r.

Druga odsłona programu „Stop Smog”, który dotyczy przedsięwzięć niskoemisyjnych, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, została uruchomiona 31 marca 2021 r. O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych mogą starać się: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim. Wymienieni wnioskodawcy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30% stanowi ich wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin (położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa) mogą otrzymać w formie bezzwrotnej dotacji do 100% kosztów przedsięwzięcia. Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Ostatecznym beneficjentem „Stop Smogu” są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024

Z początkiem 2021 r. weszła w życie ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła wiele zmian i ułatwień w dostępie do programu „Stop Smog”. Są to przede wszystkim:

  • umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora kilku gmin;
  • wydłużenie z 3 do 4 lat okresu realizacji porozumienia;
  • dopuszczenie możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy;
  • wyposażenie gmin w narzędzia umożliwiające weryfikację danych osób ubiegających się o udział w programie;
  • poprawę niektórych warunków udziału mieszkańców w programie;
  • rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych m.in. o instalacje OZE;
  • zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminne programów niskoemisyjnych;
  • zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu (z 2% do 1% lub 20 budynków);
  • zmniejszenie z 50% na 30% wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze;
  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu po zakończeniu porozumienia dla działań i zobowiązań gminy oraz beneficjenta.
Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program "Stop smog"
26, kwi 2021
Czyste powietrze w Rzeszowie i sąsiednich gminach

Miasto Rzeszów wraz z sąsiednimi gminami zamierzają dbać o czyste powietrze, w tym celu samorządowcy podpisali dokument, w którym deklarują wspólne działania w walce ze smogiem. W tym przedsięwzięciu mają pomóc pieniądze z rządowego programu „Stop Smog”.

Deklarację podpisali włodarze sześciu samorządów: Rzeszowa, Głogowa Małopolskiego, Tyczyna, Boguchwały, Krasne i Trzebownisko. Podpisana deklaracja to dobry początek do współpracy samorządów i pozyskiwania dotacji z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Ministerstwa Środowiska „Stop Smog”.

W podpisanej przez samorządowców deklaracji między innymi jest zapis: „Uważamy, że sukces w walce ze smogiem będzie możliwy tylko przy ścisłej współpracy włodarzy gmin otaczających Rzeszów z prezydentem stolicy Podkarpacia. Kluczowe znaczenie ma powiązanie realizacji uchwał antysmogowych z rządowymi programami finansowania poprawy jakości powietrza”.

Samorządowcy zadeklarowali również gotowość do podjęcia działań naprawczych w każdej z gmin zarówno co do realizacji inwestycji na rzecz poprawy jakości powietrza jak i działań edukacyjno-informacyjnych, służących ograniczaniu niskiej emisji.

Źródło: https://www.erzeszow.pl/pl/41-miasto-rzeszow/1713-aktualnosci/31106-czyste-powietrze-bez-granic.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program "Stop smog"
28, gru 2020
Od 2021 r. program „Stop smog” ma przyspieszyć.

W ciągu niespełna 2 lat programu „Stop smog” podpisano tylko kilka umów z samorządami na termomodernizację i wymianę kotłów do ogrzewania w ponad 1,1 tys. domach jednorodzinnych. Wydano zaledwie 50 mln z 1,2 mld zł, czyli do tej pory około 4 % z całego budżetu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska liczy, że po nowym roku program ma nabrać nowego tempa.

Program „Stop smog” obok programu „Czystego powietrza” jest drugim programem antysmogowym realizowanym przez rząd, którego celem jest termomodernizacja domów jednorodzinnych i wymiana w nich nieekologicznych źródeł ciepła. Program jest adresowany do wszystkich gmin, w których stężenia zanieczyszczeń powietrza przekraczają normy. Ma być on realizowany do końca 2024 roku z budżetem 1,2 mld zł.

„Stop smog” adresowany jest do osób tzw. ubogich energetycznie, czyli takich, których samodzielnie nie stać na przeprowadzenie inwestycji ograniczających powstawanie smogu. Od „Czystego powietrza” różni go to, że termomodernizację budynku i wymianę kotła nie przeprowadza beneficjent, lecz gmina. Samorząd zapewnia 30 % wkładu własnego, a rząd dorzuca pozostałe 70 % poprzez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. W ramach tego programu finansowana jest wymiana urządzeń lub systemów grzewczych na spełniające standardy niskoemisyjne, likwidacja starych palenisk i podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej, gazowej lub elektroenergetycznej, a także kompleksowa termomodernizacja budynku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że od 11 lutego 2019 do 1 października 2020 w ramach „Stop smog” podpisano siedem porozumień z gminami (Skawina, Sucha Beskidzka, Pszczyna, Niepołomice, Tuchów, Sosnowiec, Rybnik) na łączną kwotę 54,4 mln zł. Z budżetu państwa pochodziło 37,4 mln zł oraz ok. 17 mln zł z budżetu gmin. W ramach tych porozumień inwestycje antysmogowe obejmą w sumie 1127 budynków mieszkalnych.

Ministerstwo liczy, że w nowym roku program „Stop smog” przyśpieszy, gdyż zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dzięki której zmniejszyć się mają rygory, jakie muszą spełnić gminy, aplikując do programu.

Najważniejsze zmiany w programie „Stop Smog”:

  • Zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminnych programów niskoemisyjnych oraz zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu (z 2 % do 1 % lub 20 budynków).
  • Zmniejszenie z 50 % na 30 % wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze.
  • Skrócenie z 10 do 5 lat okresu po zakończeniu porozumienia dla działań/zobowiązań gminy i beneficjenta. Dopuszczono także możliwość realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy.
  • Możliwość aplikowanie do programu związkom międzygminnym i powiatom w roli koordynatora kilku gmin.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,781063,na-razie-ze-stop-smog-na-termomodernizacje-wydano-ok-50-mln-z-12-mld-zl

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
6, lip 2019
Program StopSmog wprowadzany w województwie Śląskim i Skawinie

Minister przedsiębiorczości i technologii, minister inwestycji i rozwoju, zarząd województwa śląskiego i pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze podpisali z władzami województwa śląskiego porozumienie dotyczące wsparcia finansowego ze środków regionalnych tych gminy woj. śląskiego, które chcą uczestniczyć w programie StopSmog. Dodatkowo porozumienie dotyczące programu StopSmog podpisał zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, która jako pierwsza dostanie na ten cel ponad 11 mln zł dotacji. Takie porozumienia zostały podpisane w dniu 28.06.2010 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Dzięki temu porozumieniu gminy z województwa śląskiego będą mogły w dużej części ze środków zewnętrznych znajdujących się w Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR) oraz w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Śląska na lata 2014-2020 – finansować poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych i wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

Na podstawie porozumienia z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii gmina Skawina dostanie wsparcie na realizację inwestycji, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej i wymianę kotłów i pieców w 300 domach jednorodzinnych. Łączna wartość inwestycji, które będą zrealizowane na podstawie tego porozumienia, to 15,9 mln zł, z czego Minister Przedsiębiorczości i Technologii przekaże 70%, czyli ponad 11,1 mln zł z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Na mocy porozumienia Skawina ma 3 lata na wykonanie tych inwestycji oraz rozliczenia wsparcia.

Porozumienie z województwem śląskim będzie wzorcem przy współpracy na rzecz walki ze smogiem w kolejnych regionach. Doświadczenie to ma być wzięte także pod uwagę przy realizowaniu dalszych etapów programu Czyste Powietrze. Obecna filozofia zakłada, że dotacje będą wypłacane bezpośrednio do gmin, które będą lokalizować gospodarstwa domowe dotknięte ubóstwem energetycznym. Następnym ich zadaniem będzie pomoc w realizacji inwestycji termomodernizacyjnych na rzecz tych gospodarstw. W ten sposób powierzamy gminom odpowiedzialność, wraz z odpowiednimi środkami.

Celem programu StopSmog to ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza z domów jednorodzinnych dzięki wymianie przestarzałych kotłów i pieców oraz jednoczesna poprawa ich efektywności energetycznej poprzez kompleksową termomodernizację. Program wspiera osoby dotknięte tzw. ubóstwem energetycznym, czyli te, które nie stać samych sfinansować wydatków na te cele. Wsparciem objęte są szczególnie gospodarstwa domowe miast do 100 000 mieszkańców o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Program będzie realizowany do 2024 r. przy wykorzystaniu pieniędzy z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Łączny budżet programu to ponad 1,2 miliarda zł. Beneficjenci programu mogą liczyć nawet na sfinansowanie w ich domach wymiany kotłów i pieców oraz termomodernizacji w 100% ze środków budżetu państwa, gminy czy województwa.

Źródło: https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/wojewodztwo-slaskie-i-skawina-podpisaly-porozumienia-realizujace-program-stopsmog

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Program Czyste Powietrze
3, kwi 2018
Projekt programu „Stop Smog” skierowany do konsultacji. Czy rząd wygra walkę ze smogiem w dziewięć lat – do 2027 roku?

Jak poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny skierował do konsultacji projekt noweli o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który jest odpowiedzialny z pilotażowy program „Stop Smog”. Uwagi do projektu można zgłaszać do 16 kwietnia 2018 roku.

Według Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii program ten skierowany jest w sumie do 33 miast w Polsce które przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 2016 r. znalazły się na liście 50 miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem; pilotaż obejmie 23 miasta do 100 tys. mieszkańców, a dla pozostałych 10 miast powstaną przygotowane indywidualnie pod ich potrzeby modele współpracy. Miasta zlokalizowane są na terenie województw małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Główną formą wsparcia w programie będzie przeprowadzenie i sfinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych najuboższych gospodarstw domowych.

Nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów da podstawę do uruchomienia 180 mln zł z Funduszu Termomodernizacji. Według wcześniejszych zapowiedzi cały program termomodernizacji w 23 gminach ma kosztować ok. 750 mln zł. Termomodernizacja ma objąć ok. 15-16 tys. domów, a inwestycje mają ruszyć w sierpniu. Do końca czerwca br. ma zostać podpisana umowa między rządem a gminą Skawina przewidująca termomodernizację w ciągu 3 lat ok. 15 proc. domów jednorodzinnych w tej gminie (ok. 1 tys. z 6 tys.).

Resort przedsiębiorczości i technologii dodał, że doświadczenia wyniesione z pilotażu zostaną później wykorzystane w opracowaniu ogólnokrajowego programu termomodernizacji budynków mieszkalnych.

Z kolei minister środowiska Henryk Kowalczyk w niedawnej rozmowie z PAP zapowiedział, że w połowie kwietnia mają zakończyć się prace nad nowym programem anty-smogowym przygotowywanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z nim ocieplenie domów będzie wiązało się z wymianą pieców; dla najuboższych – będą dopłaty, dla zamożniejszych – podatkowa ulga inwestycyjna. Budżet programu na 10 lat ma wynosić ok. 25 mld zł, większość środków – 18 mld zł – ma pochodzić z NFOŚiGW.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Ministerstwo Środowiska
22, lut 2018
Pakiet „Stop smog”, nowe środki finansowe z „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” oraz NFOŚiGW na walkę ze smogiem

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oznajmił, że dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosi pakiet antysmogowy „Stop smog”. Program ma być „komplementarnym” rozwiązaniem w walce ze smogiem i z zachętą do wymiany starych pieców (kotłów) na ekologiczne.

Ministerstwo Środowiska chce się skupić na budynkach indywidualnych i dla takich budynków mieszkalnych chce przedstawić program „Stop smog” dopłat do wymiany starych pieców tzw. śmieciuchów.

MŚ chce zachęcić do wymiany starych pieców opalanych węglem i miałem, które dają dużo pyłów, na ekologiczne paliwo — czyli kotły na gaz i energię elektryczną. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 10-20 mld zł.

Program nie będzie narzucał w sposób prawny samorządom, aby znalazły środki na wymianę tych instalacji.

W rożnych artykułach pojawiają się sprzeczne doniesienia i nie jest do końca jasne czy realizacja pilotażowego programu w ramach termomodernizacji będzie dotyczyć tylko budynków miejskich najbardziej zanieczyszczonych 22 polskich gmin, czy również budynków w gminach wiejskich. Szacuje się, że koszty termomodernizacji około 15 tys. domów będą wynosić będą około 750 mln złotych. Nie jest również jasne czy program będzie uruchomiony przy współpracy gmin, bo jeżeli tak to część kosztów będą ponosić samorządy.

. Środki finansowe przeznaczone na ten cel będą pochodzić zarówno z unijnego „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”, a także ze środków własnych NFOŚiGW.

Program „Stop smog” ma być ogłoszony w ciągu dwóch tygodni i rozłożony na wiele lat.

Zdaniem Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka Polska powinna rezygnować z węgla jako źródła ogrzewania indywidualnego.

Audycję z Ministrem  Środowiska Henrykiem Kowalczykiem można odsłuchać w radiu tokfm

http://audycje.tokfm.pl/podcast/Kowalczyk-STOP-SMOG-to-pokazanie-calego-pakietu-antysmogowego-ktory-rzad-przygotowal-Rozne-resorty-nad-problemem-smogu-sie-pochylaja/59459

Dodatkowo Rząd przyjął projekt noweli ustawy o paliwach stałych. W myśl nowych przepisów, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny i ich mieszanki, które zawierają mniej niż 85% węgla kamiennego i które są odpowiedzialne za powstawanie smogu. Sprzedającym, którzy się do tego nie dostosują, grożą kary do pół miliona zł, a nawet trzy lata więzienia.

Eksperci wyliczyli, że domowe piece są odpowiedzialne za aż 91% emisji pyłu zawieszonego PM10, natomiast przemysł generuje jedynie 2% tej emisji. Z powodu smogu rocznie umiera ok. 40 tys. Polaków. Szacuje się, że w samym Krakowie w styczniu 2016 r. smog mógł być przyczynom śmierci ok. 300 osób.

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button