2, lut 2018
Ponad 3,5 tys. audytów energetycznych przedsiębiorstw w 2017 roku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podsumowując rok 2017 zgodnie z obowiązkiem wynikający z ustawy o efektywności energetycznej (art. 38 ust. 2), przedstawił ministrowi energii informacje o przeprowadzonych w 2017 r. audytach energetycznych przedsiębiorstw.
Z raportu wynika, że do końca 2017 r. do URE wpłynęło 3506 zawiadomień o przeprowadzonych audytach energetycznych przedsiębiorstw, a 127 z tych przedsiębiorców przeprowadziło audyt energetyczny przedsiębiorstwa w ramach posiadanego systemu zarządzania energią PN-EN ISO 50001 lub systemu zarządzania środowiskowego PN-EN ISO 14001. Z zawiadomienia wynika również, że możliwe do uzyskania średnioroczne oszczędności energii końcowej wynoszą 973 373,597 toe/rok.
Audyt energetyczny to opracowanie zawierające analizę zużycia energii oraz określające stan techniczny obiektu, urządzeń technicznych i instalacji, zawierający wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, a także ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii.
Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej do przeprowadzenia audytu energetycznego zobowiązane są przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatnich dwóch lat (licząc osobno każdy rok) zatrudniały co najmniej 250 osób lub osiągnęły roczny obrót netto na poziomie co najmniej 50 mln euro oraz co najmniej 43 mln euro sumy bilansowej. Termin przeprowadzenie pierwszego audytu upłynął 30.09.2017 roku, kolejne mają być prowadzone co 4 lata.
Podmioty zobowiązane do sporządzenia audytu mają obowiązek informować prezesa URE o jego wykonaniu i możliwych do uzyskania oszczędnościach energii. Niewykonanie audytu objęte jest karą, która może sięgnąć nawet 5 % rocznego obrotu firmy.
Pismo do ME o ilości przeprowadzonych audytów energetycznych
- 0
- By CEB.COM.PL