11, gru 2018
Od nowego roku 2019 startuje program termomodernizacyjny dla 36 polskich miast z listy WHO
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała podczas konferencji towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach COP24 że od stycznia 2019 rozpoczyna się finansowanie programu termomodernizacyjnego w 36 polskich miastach, które według WHO znalazły się na liście miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem.
Oto trzy główne rozwiązań, które mają przyczynić się ograniczeniu niskiej emisji w Polsce:
- Rozporządzenie dotyczące jakości kotłów grzewczych,
- Ustawę i rozporządzenie dotyczącą jakości paliw stałych,
- Oraz tzw. ustawę termomodernizacyjną która pozwoli na start pilotażu termomodernizacyjnego w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miastach.
Wiele budynków jednorodzinnych było budowanych w latach 70 i często nie spełniają one norm izolacji termicznej. Z powodu smogu i wynikających z niego komplikacji zdrowotnych w Polsce umiera od 40 do 46 tys. osób rocznie.
W pierwszej kolejności pomoc ma zostać skierowana do mniejszych miast których liczebność nie przekracza 100 tys. mieszkańców.
Więcej o wymiernych korzyściach z walki o czyste powietrze: https://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/mamy-wymierne-osiagniecia-w-walce-o-poprawe-jakosci-powietrza-w-polsce/
- 0
- By CEB.COM.PL