Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Poprawa jakości powietrza. Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie
29, cze 2021
Aktywność polskich gmin w programie „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie.

Opublikowany właśnie ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku do dnia 31 marca 2021 r. Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany starych nieefektywnych kotłów na paliwo stałe. NFOŚiGW od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. będzie premiował najbardziej aktywne gminy. Na ten cel NFOŚiGW przeznaczył 16 milionów złotych. Warunkiem jest podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie, 150 zł za beneficjenta o podwyższonym stopniu dofinansowania i 50 zł  za beneficjenta podstawowego.

Opublikowany ranking jest więc rankingiem „przedstartowym”, pokazującym jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy. Wśród 20 najaktywniejszych gmin, aż 16 to gminy z województwa śląskiego natomiast z województwa małopolskiego tylko jedna Igołomia-Wawrzeńczyce. Jednak nawet w najbardziej aktywnym województwie śląskim widać duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność w programie „Czyste Powietrze”.

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie on opublikowany z początkiem września.

Docelowo ranking powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, gdyż 1 lipca uruchamiana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB, która będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach.

Wyszukiwarkę można znaleźć pod adresem: czystepowietrze.gov.pl (zakładka „Pomoc”) oraz na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking.

Źródło: http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1822.html

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button