20, gru 2019
Spalanie węgla od góry oraz metodą tradycyjną. Formularz ekointerwencji.
Na wstępie zaznaczam, że nie jestem przeciwnikiem węgla ani używania węgla do ogrzewania w budynkach a jedynie przeciwnikiem niewłaściwego jego spalania. Tradycyjne nieprawidłowe spalanie węgla w tzw. kopciuchach generuje dużo większe ilości zanieczyszczenia (dymu) oraz powoduje szybsze wypalenie, czyli nieekologiczne i ekonomiczne używanie tego nośnika energii, jakim jest nasze polskie złoto, węgiel. Mniejsze zużycie węgla w tym samym czasie w spalaniu węgla od góry powoduje przez spadnie dymu mniejszą emisję zanieczyszczenia powietrza. Ta prosta zasada stosowana codziennie przy spalaniu węgla w kotłach na paliwo stałe spowodowałaby znaczną poprawę jakości powietrza w naszej okolicy oraz korzyści ekonomiczne, gdyż spalanie węgla od góry trwa dłużej, a ilość spalanego węgla zmniejsza się o 20-30%. Inną metodą ograniczenia zanieczyszczenia i opału jest zastosowanie w niektórych modelach kotłów na paliwa stałe tzw. „Palnik Wery”
Uwaga! Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu – jedna z trzech w Polsce jednostek akredytowanych do badań kotłów grzewczych zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 303-5:2012, odniósł się do promowanej przez część środowisk metody spalania “od góry”. Zwrócił uwagę, że urządzeniami przeznaczonymi do “górnego spalania” jest jedynie grupa kotłów c.o. komorowych tzw. szybowych, które jednak są rzadko spotykane na rynku (stanowią około 5% kotłów). Natomiast najczęściej spotykane są kotły komorowe zasypowe przeznaczone do podawania paliwa na wcześniej wytworzoną warstwę żaru.
Dobre i bezpieczne warunki spalania przy minimalnej emisji zanieczyszczeń powietrza może przynieść zastosowanie nowoczesnych kotłów retortowych z automatycznym podawaniem paliwa i sterowaniem ilości podawanego powietrza spełniających wymagania klasy 4 lub klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Istotne jest przy tym eksploatowanie kotła zgodnie z instrukcją producenta, zwłaszcza w zakresie rodzaju i jakości paliwa dopuszczonego do stosowania w danym urządzeniu.
Spalanie węgla metodą od góry w tzw. kopciuchu można zobaczyć na poniższym filmie
Uświadom sąsiada gdy uprzykrza Ci życie ciągłym podtruwaniem gdy w nadmiarze generuje duże ilości dymu przez spalanie węgla metodą tradycyjną, aby zmienił sposób spalania węgla na metodę od góry tak jak kolejnym filmiku. Mieszkańcy Kielc mogą zgłaszać się do Komendy Straży Miejskiej w Kielcach na ul. Ogrodową 3 B na szkolenia z prawidłowego spalania węgla metodą od góry. Telefon do ekopatrolu Tel:413687515
Natomiast jeśli wyczerpałeś wszelkie możliwości sąsiednich próśb i interwencji, to można zgłosić w Małopolsce tzw. Ekointerwencję za pomocą formularza https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja przypadki spalania odpadów, eksploatacji instalacji i spalania paliw, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości. Można też zgłosić naruszenie przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorcę jeżeli zanieczyszczenie powietrza generowane jest przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą.
- 0
- By CEB.COM.PL