28, sie 2020
Zbyt wysokie koszty poprawy efektywności energetycznej w domach
Holandia bogatszy kraj od Polski, na zlecenie rządu przeprowadziła analizy ekonomiczne, z których wynika, że bez obniżenia kosztów inwestycyjnych i znaczących zachęt ze strony państwa inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej w istniejących budynkach nie są opłacalne i bez dodatkowego wsparcia nie uda się zrealizować celów jeśli chodzi o efektywność energetyczną w jedno i wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.
Z badania wykonanego przez Amsterdam School of Real Estate (ASRE) wynika, że brak opłacalności występuje nie tylko w przypadku gospodarstw domowych konsumujących mniejsze ilości energii, ale także w większych gospodarstwach domowych takie inwestycje nie dadzą oszczędności, które zachęciłyby do poniesienia wydatków związanych z poprawą efektywności energetycznej i uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.
Holenderska rządowa agencja środowiskowa PBL podaje przy tym przykład inwestycji skutkujących zwiększeniem efektywności energetycznej gospodarstwa domowego z poziom D na B, zapewnionego dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła przy tzw. korzystnym oprocentowaniu pożyczki. Takie inwestycje mają prowadzić do spadku miesięcznych rachunków za energię do około 50 euro.
Jednak gdy podzielimy te 50 euro miesięcznych oszczędności z bardzo dużymi kosztami inwestycyjnymi szacowanych przez agencję środowiskową PBL na średnio na 35 tys. euro, to minimalny okres 30 lat, nie pozwoli na zwrot relatywnie wysokich kosztów, bo zwrot kosztów przy tak dużych kosztach inwestycyjnych wynosi 700 miesięcy, a więc około 60 lat. Koszt inwestycji musiałby być połowę niższy, aby inwestycja zwróciła się po 30 latach.
Holenderska agencja środowiskowa wskazuje, że oprócz niższych kosztów inwestycyjnych oraz dotacji bodźcem dla gospodarstw domowych do inwestycji w efektywność energetyczną mogą być np. regulacje wprowadzające obowiązek przedstawienia świadectwa (certyfikatu) energetycznego przy sprzedaży domu.
Źródło: http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/103706/holandia-zbyt-wysokie-koszty-poprawy-efektywnosci-energetycznej-w-domach
- 0
- By CEB.COM.PL
3, mar 2017
300 mln zł na kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych
W ramach POIiŚ 2014-2020 poddziałanie 1.3.2 „Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym” spółdzielnie (forma prawna: kod 140) i wspólnoty mieszkaniowe (forma prawna: kod 085) mają szansę na unijne dotacje na głęboką kompleksową modernizację energetyczną budynków mieszkaniowych.
Najważniejsze informacje:
- Minimalna wartość projektu mogącego ubiegać się o dofinansowanie to 3 mln zł.
- Wnioski będzie przyjmował NFOŚiGW od 31 marca do 29 maja br.
- Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na listopad 2017 r.
- W ramach poddziałania 1.3.2 wsparcie mogą uzyskać projekty z zakresu głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, obejmującej elementy wskazane w „Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych Regionalnych Programów Operacyjnych”.
Co wchodzi w skład „głębokiej modernizacji” według regulaminu konkursu:
- ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu;
- wymiana oświetlenia na energooszczędne;
- przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
- instalacja/przebudowa systemów chłodzących;
- budowa lub przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji;
- zastosowanie automatyki pogodowej;
- zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku;
- budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła;
- instalacja mikro-generacji lub mikro-trigeneracji na potrzeby własne;
- instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, jeśli to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego;
- opracowanie projektów modernizacji energetycznej stanowiących element projektu inwestycyjnego;
- instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej;
- modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
- instalacja zaworów podpionowych i termostatów;
- tworzenie zielonych dachów i „żyjących, zielonych ścian”;
- przeprowadzenie audytów energetycznych jako elementu projektu inwestycyjnego.
NFOŚiGW jako instytucja wdrażająca poddziałanie 1.3.2 planuje przeprowadzić szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców. Odbędą się one w II kwartale br. Szczegółowe terminy będą ogłaszane na stronie NFOŚiGW.
Więcej na stronie NFOŚiGW http://poiis.nfosigw.gov.pl/skorzystaj-z-programu/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/wspieranie-efektywnosci-ii-konkurs/art,1,ii-konkurs-1-3-2-wspieranie-efektywnosci-energetycznej-w-sektorze-mieszkaniowym.html