Węgiel, gaz i CO2
12, lut 2021
Polski wodór z polskiego węgla?

O zmianę podejścia rządu do kwestii likwidacji węgla apeluje Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych. Nie dla likwidacji węgla! To inicjatywa, która ma na celu uratowanie strategicznej gałęzi polskiej gospodarki, czyli polskiego węgla. W Parlamentarnym Zespole ds. Bezpieczeństwa Energetycznego Polski na podstawie Krajowych Nośników Energii, niezależni eksperci opracowują alternatywny projekt Ratowania Polskiego Górnictwa przed likwidacją.

Podziemne zagazowywanie węgla to metoda wykorzystania polskiego węgla, jaką proponuje na czele z Krzysztof Tytko wraz z Obywatelskim Komitetem Obrony Polskich Zasobów Naturalnych. Produktami tego zgazowania byłby wodór i tlenek węgla, które mogą być bezemisyjnie zastosowane i w przemyśle chemicznym i do generacji prądu elektrycznego, jak również paliw syntetycznych. Projekt podziemnego zgazowania węgla to produkcja najtańszego wodoru i ogniw wodorowych tzw. dobry magazyn energii. Idealne rozwiązanie tam, gdzie na siłę jest wdrażane OZE, gdzie ogromne pieniądze są pompowane dla ideologii, która ze zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego, skwitował OKOPZN.

Według pomysłodawców min. Krzysztofa Tytko, jest to możliwe zagazowywanie węgla na bardzo szeroką skalę. OKOPZN przedstawił PiS, jeszcze przed wyborami do sejmu w 2015 roku program naprawczy dla polskiego górnictwa. Program naprawczy ciągle jest aktualny i czeka na wsparcie – poinformował Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych.

Więcej na stronie: https://stowarzyszenierkw.org/gospodarka/wodor-otrzymywany-z-wegla-paliwem-przyszlosci-a-polska-zamyka-kopalnie-dla-kogo/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 1 Średnia ocena: 5]
Węgiel, gaz i CO2
6, lip 2017
Ogromne fiasko amerykańskiej instalacji zgazowania węgla z wychwytem CO2

Niepowodzenie amerykańskiej firmy Southern Company

Amerykańska firma Southern Company specjalizująca się w energetyce węglowej porzuciła idę „czystej” energii przez zgazowanie węgla z wychwytem CO2. Firma przerwała budowę podobno przełomowego nowego bloku w elektrowni Kemper County w stanie Mississippi której koszt z początkowo planowanych 3 mld dol. podskoczył 2,5-krotnie na 7,5 mld dol.

Budowa nowego bloku miała trzyletnie opóźnienie z rosnącymi dynamicznie kosztami, przekraczając pierwotny budżet o ponad 4 mld dol. W zamian za nieopłacalny blok zgazowania węgla z wychwytem CO2 ma powstać nowy blok energetyczny na gaz ziemny.

Technologią która miała być wykorzystana w tzw. „czystym” węglowym bloku w Kemper to IGCC, z wychwytem CO2 poprzedzającym spalanie (pre-combustion). Po zgazowaniu węgla otrzymany tzw. gaz syntezowy (mieszanina wodoru oraz tlenku i dwutlenku węgla) jest poddawany specjalnemu procesowi chemicznemu i ostatecznie zawiera jedynie wodór i do 50 % CO2. Dwutlenek jest częściowo wychwytywany, a pozostała mieszanina z dużą zawartością wodoru spalana w turbinie gazowej. Teoretycznie metoda ta jest bardziej wydajna niż wychwyt CO2 z gazów spalinowych (post-combustion), ale w praktyce stanowi bardzo duże wyzwanie technologiczne oraz kilka razy droższe od tradycyjnej technologii węglowej.

W przypadku pre-combustion, amerykański Departament Energii szacuje dzisiejsze koszty wychwytu jednej tony CO2 to 60 dolarów, natomiast barierą nie do przeskoczenia uważa się 40 dolarów za jedną tonę.
W Polsce temat zgazowania węgla powraca co jakiś czas. Niedawno Minister energii wspomniał o planach budowy elektrowni z zgazowaniem węgla pod Lublinem bez wychwytu CO2, co wielu naukowców uważa że ta elektrownia nie powinna używać w nazewnictwie technologii tzw. „czystej”.

Źródło: http://www.reo.pl/teksty/wielka-klapa-czystego-wegla-miliardy-dolarow-w-bloto/

Ogólna ocena:
Oceń stronę
[Ilość głosów: 0 Średnia ocena: 0]
Call Now Button