18, sty 2018
PE chce podnieść próg celów OZE i efektywności energetycznej na 2030 r.
Pomimo zwiększenia progu efektywności energetycznej z 27% na 30% w dniu 26.06.2017 tak jak pisaliśmy tutaj zwiększenie-progu-efektywności-energetycznej Parlament Europejski przyjął podczas głosowania w dniu 17.01.2018 propozycje komisji parlamentarnej odnośnie wiążących celów UE na poziomie 35% w zakresie efektywności energetycznej oraz udziału energii ze odnawialnych źródeł ciepła (OZE) oraz dodatkowo na poziomie 12% w transporcie w ostatecznym zużyciu energii brutto na rok 2030.
Tak wysoki poziom udziału OZE oznacza że coraz mocniej będą usuwane poza politykę energetyczną UE paliwa kopalniane takie jak węgiel.
Jednocześnie w 2030 r. każde państwo członkowskie będzie musiało dopilnować, aby 12 % energii zużywanej w transporcie pochodziło również z OZE. Udział tzw. biopaliw pierwszej generacji czyli wytwarzanych z upraw żywnościowych i paszowych powinien być ograniczony do poziomu z 2017 r. z maksymalnym poziomem do 7 % w transporcie drogowym i kolejowym.
Udział zaawansowanych biopaliw odnawialnych paliw transportowych o pochodzeniu nie biologicznym, czyli odpadów z paliw kopalnych i energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych takich jak słońce będzie musiał wynosić co najmniej 1,5 % w 2021 r., i wzrosnąć do 10 % w 2030 r.
W głosowaniach nie przeszła poprawka, zgodnie z którą na potrzeby energetyki odnawialnej nie można byłoby spalać drzew.
Więcej można przeczytać na stronie http://www.cire.pl/item,157286,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=30235
- 0
- By CEB.COM.PL